Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cum sa pastrezi masina veche cand ai putea sa cumperi noua...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum dracu ai vrea sa te ''trateze'' ,cand tu intri cu 11.000 amarati ( bani de Logan cu AC ) si visezi 150 de cai nemtesti. Mai pune 10.000 si te apropii de adevar.

Lipsa de cunostinte tehnice ale baietilor cu cravata de prin reprezentante....intradevar e crancena.  In schimb sunt asi la ''mirosit'' faptul ca le pierzi timpul degeaba... Te simt imediat ca n-ai bani de masina de care tot intrebi..

Ce credeai, ca-ti fac reducere de 7-8 mii de euro ca sa-ti dea 150 de cai? Daca intrebai si tu de Corsa sau Fabia si alea 1.0 mpi..

Edited by mariovrs, 04 October 2017 - 05:44.


#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
@Mariovrs. Citeste, te rog topicul, ca mai devreme am pus si o configuratie, doar ca dovada ca se poate 150 martoage "nemtesti" cu 11.000.
Cat despre impresia dealerior ca am sau nu banii.... ce sa zic, asta dovedeste inca o data ca oamenii lor sunt praf si pulbere ca pregatire . Adica, de fapt, sunt niste putori asemanatoare cu majoritatea agentilor imobiliari.

Banii? Probabil ca daca as face credit la banca as putea suplimenta cei 11.000 pana pe la 25.000 cu o rata pe care aproape sa n-o simt. As putea sa merg chiar si mai sus.  Doar ca nu vreau! Mi-am pus din start plafonul de 11.000, pe care sa nu-l depasesc sub nici o forma . Si e clar, din topicul asta, ca nu mai sunt dispus sa-i cheltuiesc nici pe astia. Daca erau buni, delarii ma convingeau sa renunt la plafonul meu si sa ridic miza. In loc, ei m-au convins sa nu-i mai cheltuiesc nici pe astia...

#21
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Cea mai buna perioada pt achizitie masini/electrocasnice este ianuarie-februarie.

#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Cand revine taxa, nu?

#23
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:17, said:

macar taci dreaq din gura , nu te fa de cacao in fata clientului.

Bai nene, intra in plm pe situl producatorului si vezi configuratorul la liber. Cretinule!

Bine , c*aie , ti-o zic pe romaneste, vreau o reducere din pretul de lista!

Ha, sa mori tu?

Pentru ca asa vrea p*la mea, boule!

Cu un asemenea limbaj suburban, eu ma mir de ce nu te-au dat afara dealerii in suturi, tu voiai probabil sa cada in genunchi in fata ta si sa iti dea masinile gratuit.

#24
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Chiar crezi ca omul a avut discutia exact cum este pe site?
Eu cred ca omul a facut o sintetizare a discutiilor, asa, mai romaneste.

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
@ GigiZmeu. Aveam impresia ca forumistii de pe softpedia reusesc sa inteleaga un text, o nuanta, o ironie. Vad ca nu e asa in cazul tuturor - deci o sa-ti explic: Exprimarea mea in relatia cu vanzatorii a fost una eleganta si cordiabila . Ce am gandit......e cu totul altceva.

Stii tu, o poveste(adevarata) e mai usor de citit cand are putina sare si piper. Si poate ceva haz de necaz.

Oricum, daca tot e neclar spune. O sa incerc sa fiu mai limpede.

Edited by florinel, 04 October 2017 - 07:22.


#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:17, said:

Am vrut sa-mi iau masina noua. Buget - vreo 11.000... Si primesc de la dealeri:

- genul care mananca cacat, da-` mananca cu asa o poftaaaa..... Adica, plm
- c*aie , ti-o zic pe romaneste, vreau o reducere din pretul de lista!  
- Ha, sa mori tu?
- Pentru ca asa vrea p*la mea, boule!
- Tu trebuie sa-mi oferi ce cer, nu sa comentezi.
- nene, intra in plm pe situl producatorului si vezi configuratorul la liber. Cretinule!
Gandurile/vorbele tale sunt ale unui om atat de simplu... dar sunt foarte clare.

Tu vrei o configuratie care, probabil, nu e disponibila pentru Romania. Cum sa ti-o dea respectivii daca nu o au in sacosa?! Alege din ce iti pot da, sau renunta.
Ca sa-ti zic pe limba ta: C*aie, mergi in plm, direct la producator!

#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Quantum, discutiile erau pe marginea unor configuratii existente si disponibile. Grija dealerilor (unora) era "de ce imi trebuie mie motor de 150cp?".
De ce trebuie sa explic preferintele personale  - atata timp cat vorbim de configuratii valabile? Asa cum unora le place masina roz cu bulinute, cum altii prefera transmisie automata, sau stickere cu gauri de glont - asa am si eu anumite dorinte.
E atat de simplu. Ca si mine.

#28
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Fiecare reprezentanta are pe cineva ca lumea care stie sa vanda si poate face recuceri dar astai preiau doar clientii care par mai ok, depinde ce noroc ai. Si eu am avut experiente ciudate cu unii.

La Fiat mai aveau un pic si ma dadeau afara pe usa. La Skoda (Porche nord) nu mai scapam de ala, mai avea sa ma ia in brate sa nu ies pe usa desi ii zisesem clar ca doar ma uit. La Citroen si Ford mi s-au parut cei mai ok, au raspuns la tot ce i-am intrebat si mi-au dat mai multe oferte. La Opel macar au fost politicosi dar nu au fost capabili sa raspunda la nimic, nu oferta, nu detalii, nimic. La fel la Suzuki, raspunsuri politicoase de pe brosuri si nimic altceva.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Un tip tanar se duce la un supermarket sa se angajeze. Managerul il intreaba:
"Ai ceva experienta in vanzari?"
Tanarul raspunde:
"Da, am fost comis voiajor."
Managerul, placandu-i tanarul, ii spune:
"Bine, esti angajat! Incepi de maine iar la sfarsitul programului am sa vin sa vad cum te-ai descurcat in prima zi."
A doua zi se prezinta omul la treaba, isi vede de ale lui, iar la sfarsitul programului vine managerul si il intreaba:
"Ei, cate vanzari ai facut astazi?"
"Una." Raspunde tanarul.
Managerul:
"Cum una? Media de vanzari pe angajat la noi este de 20-30 pe zi! De cat ai vandut?"
Tanarul: "De 101.237,64 dolari."
Managerul: "101.237,64 dolari? !?!? Da| ce i-ai vandut?"
"Mai intai i-am vandut un carlig mic de pescuit. Dupa aia i-am vandut unul de dimensiune medie. Dupa aia i-am vandut o lanseta. Pe urma l-am intrebat unde merge sa pescuiasca si mi-a spus ca pe coasta, asa ca i-am spus ca-i trebuie o barca, asa ca am fost la raionul de specialitate si i-am vandut salupa aia cu doua motoare. Pentru ca mi-a zis ca Honda e prea mica ca sa remorcheze salupa, l-am dus la raionul auto si i-am vandut un Jeep Grand Cherokee."
Manageru|, stupefiat:
"Cum, a intrat un tip sa cumpere un carlig mic de pescuit si tu i-ai vandut o salupa si un 4X4? !?!?!"
Tanarul raspunde: "A, nu... Tipu| a intrat sa cumpere un pachet de tampoane pentru nevasta-sa, iar eu i-am spus ca, daca tot urmeaza un weekend nenorocit, ar fi mai bine sa se duca la pescuit.

#30
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Am trecut prin aceeasi poveste, dar cu masina veche deja vanduta. Vizitat dealerii, situatii similare. Am sfarsit cumparand o masina si mai veche. Posted Image

(Vandut Ford Focus 2009 si luat Mercedes E-klasse 2007 cu 73.000 km la bord la cam aceiasi bani cu un Focus nou cu dotari mai putine -14k EUR. 7 luni si 20.000 km mai tarziu, nu regret nimic. Sa nu mai zic ca in Germania la dealer-ul MB de la care l-am luat, fiind dat la buyback , s-au purtat cu mine ca si cum luam un Mercedes nou, nu una dintre cele mai ieftine masini din curtea lor).

Oricum, la noi sunt diferente mari si intre dealeri diferiti ai aceleiasi marci. In general, in Bucuresti sunt mult mai cu nasul pe sus, parca ai venit sa cumperi gogosari in piata si stai prea mult sa-i alegi, chiar si la bugete de 16-17k EUR. In tara, mai ales daca gasesti printr-un oras mai mic, vand mai greu si sunt mult mai abordabili / flexibili , ba chiar te mai suna ei sa te intrebe de sanatate.

Cu negocierea, am cerut oferte pe mail / telefonic prin toata tara inainte sa vizitez live vreun dealer, am intalnit iar atitudini diferite:
1. Daca sunteti hotarat 100% sa cumparati, dati-mi cea mai buna oferta si ma duc la superiorul meu sa cer o aprobare sa va fac un discount si mai mare ( deja pretul era redus cu cam 28% fata de cel de lista - Ford) . Am multumit politicos, dar am refuzat deoarece nu eram inca chitit sa cumpar.
2. Mie nu-mi iese aproape nimic din treaba asta, nu stiu ce-i in mintea dealer-ului aluia, daca el vrea sa vanda asa, treaba lui. La revedere!

Cred ca cei din categoria 2. ( si sunt multi ) traiesc pe piata doar datorita ignorantei unora, care ori nu se intereseaza si nu stiu ca se poate negocia la pretul de lista, ori se duc orbeste la cel mai apropiat dealer si ii vrajeste ala cu un discount marginal..

Edited by Mihai_mb, 04 October 2017 - 09:28.


#31
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu am Loganul de 10 ani si pana acum, in fara de ambreiaj (180k km), o planetara (din cauza burdufului spart la o iarba verde prin teren accidentat), un capat de bara si 2 bucsi la 36 de lei bucata, nu am schimbat nimic( in afara de consumabile). Masina arata si merge excelent. Aud de Opel ca  sunt probleme la senzori, Ford am de la munca si este un dezastru (Fusion), Hunday are tata si mai mereu aude cate ceva cum bocane si e cu ea prin service. Nu laud Dacia ca e doar o caruta, dar este extrem de economic de intretinut. Si daca mai ei si un model cu dotari mai multe , nu e chiar rea. Am mers cu ea la Istanbul 900km si in spatele meu cumnatul cu Peugeot 207 1.4HDI a incins motorul pe la Burgas pe serpentine.

On toppic: Dealeri de la Dacia au fost super amabili si erau chiar documentati, avand in vedere ca sunt la a 3 masina si a doua de noua stiam ce sa-i intreb. Plus de asta la livrare aveam plinul, un set de cauciucuri de iarna in portbagaj si o sacosa de cadouri de la dealer printre care erau un set bluetooth auto, birotica, model Logan in miniatura scara 1/18.

Edited by costin001, 04 October 2017 - 09:54.


#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postcostin001, on 04 octombrie 2017 - 09:48, said:

model Logan in miniatura scara 1/18.
de fapt cu aia te-au dat gata :)

#33
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View Postcostin001, on 04 octombrie 2017 - 09:48, said:

Eu am Loganul de 10 ani si pana acum, in fara de ambreiaj (180k km), o planetara (din cauza burdufului spart la o iarba verde prin teren accidentat), un capat de bara si 2 bucsi la 36 de lei bucata, nu am schimbat nimic( in afara de consumabile). Masina arata si merge excelent. Aud de Opel ca  sunt probleme la senzori, Ford am de la munca si este un dezastru (Fusion), Hunday are tata si mai mereu aude cate ceva cum bocane si e cu ea prin service. Nu laud Dacia ca e doar o caruta, dar este extrem de economic de intretinut. Si daca mai ei si un model cu dotari mai multe , nu e chiar rea. Am mers cu ea la Istanbul 900km si in spatele meu cumnatul cu Peugeot 207 1.4HDI a incins motorul pe la Burgas pe serpentine.

On toppic: Dealeri de la Dacia au fost super amabili si erau chiar documentati, avand in vedere ca sunt la a 3 masina si a doua de noua stiam ce sa-i intreb. Plus de asta la livrare aveam plinul, un set de cauciucuri de iarna in portbagaj si o sacosa de cadouri de la dealer printre care erau un set bluetooth auto, birotica, model Logan in miniatura scara 1/18.
La ce dealer ai fost tu?
Mie in Oradea nu mi-au dat nici macar presurile gratis
Am luat prin programul rabla e adevarat dar pretul de catalog era de 9400 de euro
@initiator vezi ca zilele astea am vazut multe reclame la Fiat grande punto de la 7 000 de euro dar la divizia lor de vehicule comerciale am auzit o gramada de plangeri cica autoitalia nu ar schimba nimic in garantie. Vehicule de la 20 000 de euro noi le cade injectorul de ad-blue dar dealerul nu da garantie si spus ca nu are decat sa faca reclamatie la protectia consumatorului

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcostin001, on 04 octombrie 2017 - 09:48, said:

Eu am Loganul de 10 ani si pana acum am schimbat: ambreiaj (180k km), o planetara, un capat de bara, 2 bucsi = nu am schimbat nimic.

Masina arata si merge excelent.  Citeste in DEX ce inseamna 'arata, merge si excelent'. https://dexonline.ro...initie/excelent

Dealeri  Dacia au fost super amabili si chiar documentati, la livrare aveam plinul, un set de cauciucuri de iarna in portbagaj si o sacosa de cadouri

Nu laud Dacia ca e doar o caruta = Corect!
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Tu chiar mergi cu mergi cu masina asta?

#35
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Colegu' Quantum, ia cu lamaie, sa-ti taie greata.
Chiar n-a schimbat nimic daca e sa o luam pe bune, alea sint nimicuri, iar cap de planetara am schimbat si la hilux datorita unui burduf taiat.

#36
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Hmmm pachetul opc line e 350€ s-a cam scumpit, era 180€ cand am luat-o eu pe a mea, iar eu l-am primit gratis, dar oferta pare buna avand in vedere ca amicului tau din iasi i s-a mai scazut 1500 rabla, iar tu nu mai beneficiezi de acest avantaj din cauza emisiilor peste 130. Ai gasit ceva mai bun?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate