Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Purtarea de cutite si bricege

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai in masina un cutit , nu pune pe nimeni in pericol . Daca ai la brau, in Mall , o cutitoaie , ai ceva ganduri necurate . Intr-o societate civilizata nu ai de ce sa porti cutite la brau cand mergi pe strada . Pentru un briceag nu te aresteaza nimeni .

#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu de peste un an tin in buzunar un mic briceag chinezesc luat cu 5 lei din Penny. Il folosesc tocmai cand ma astept mai putin adica exact atunci cand apare ceva neprevazut sa am nevoie de el ca sa tai un plastic mai dur si nu mai pot astepta pana ajung acasa sau sa fie intepenite 2 bucati de metal si bag lama intre ele etc. Am fost cu el peste tot Ungaria, Austria unde am fost controlat de politisti daca nu duc tigari de contrabanda plus ca mai aveam un cutit pe bord cu care mai taiam cate o ruda de salam, Germania, Elvetia in vama la thayngen nu au zis nimic de nici un cutit, Italia, Slovenia etc.
Chestia e sa nu fie mare in rest chiar nu am sarit sa tai pe cineva cu el desi puteam spune ca a fost in legitima aparare sau altceva.
Iar ca si utilitate ti-am il folosesc tocmai cand ma astept mai putin.
Legile sunt facute in asa fel incat sa poata suprima din fasa orice tentativa de revoluti/lovitura de stat.
Daca esti calculat nu vei face uz de acel cutit impotriva altei persoane desi pot spune ca am fost amenintat de un italian ( le sare tandara mai usor ) cu un pistol tocmai in sectia de politia pt simplul fapt ca intrat nevasta-sa cu masina in masina in masina mea nu a acordat prioritate.
Bineinteles ca politistii au vazut cand ma ameninta si i-a aburit ca de fapt nu are nimic in buzunar dar nici nu l-au controlat
LE acum imi aduc aminte si tu esti tot italian si tot in Oradea locuiesti...

Edited by Nytro84, 28 September 2017 - 21:15.


#21
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostNytro84, on 28 septembrie 2017 - 21:12, said:

LE acum imi aduc aminte si tu esti tot italian si tot in Oradea locuiesti...
Posted Image da dar e in regula. In care parte a Italiei ai fost unde ti s-a intamplat asta cu amenintarea cu un pistol in fata politiei? de la Napoli in jos banuiesc

Edited by HAL9000, 28 September 2017 - 21:34.


#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am in rucsac aproape tot timpul un Mora Luna si prin masina citeva bricege.
Prin trusa de lipit, prin cea de sertizat ca totdeauna cind ai nevoie nu`l gasesti.
N`am avut nici o problema cu cineva si nici Politia nu m`a intrebat ceva.
Topor aveam totdeauna in masina de serviciu, in fapt secure si cind erau furtuni si drujba.
Iara nu a avut nimeni nimic de zis, chiar s`au bucurat ca am avut sculele la indemina si am deblocat
drumul de un copac rupt, ei cu securea, eu cu drujba.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Port de 8 ani cutit in masina. Nici macar briceag. Cutit cu lama de 15cm. acum il am intr-un buzunar al portbagajului. In Logan Van il aveam bagat pe langa frana de mana, intre masca si frana. Asta pana am luat o femeie in masina  la autostopsi se uita speriata la cutitul ala. La un moment intreaba "dar ce faceti cu cutitul ala?" De obicei mananc, acum de exemplu miroase a slanina Posted Image Atunci am realizat ca desi imi era comod acolo, in buzunarul usii riscam sa ma tai in el cand cautam ceva, acolo langa frana de mana era extrem de accesibil si pasagerului din dreapta si cum aveam obiceiul sa mai iau autostopisti e posibil sa fie folosit impotriva mea, deh, drumuri de 7-800 km de 2-3 ori pe saptamana, mai simti nevoia sa schimbi o vorba cu cineva si mai iei cate un autostopist.
Asa ca l-am mutat in alta parte, in buzunarul usii din stanga invelit ca a nu ma tai accidental in el.
Oricum, de la drumurile alea am ramas cu un reflex. Daca vad autostopisti cu rucsaci in spate opresc si acum. De obicei sunt turisti straini care fac turism cu autostopul. Am intalnit niste oameni intereseanti, majoritatea vorbesc engleza si sunt foarte deschisi. Am transportat olandezi, nemti, francezi, negri de prin africa, de toate. Si toti erau interesanti. Si nici unul nu da nimic. Doar multumesc si atat. Dar imi plac la nebunie genul asta de oameni :)

Edited by PoeOvidiu, 29 September 2017 - 07:20.


#24
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View PostHAL9000, on 28 septembrie 2017 - 21:30, said:

Posted Image da dar e in regula. In care parte a Italiei ai fost unde ti s-a intamplat asta cu amenintarea cu un pistol in fata politiei? de la Napoli in jos banuiesc
Da de unde in Oradea a venit italianul nu stiu ce credea el ca voiam sa-i seduc nevasta mai ales ca toanta nu mi-a acordat prioritate

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Azi am facut inventarul rucsacului de interventie...cam multe am gasit...adevarat e ca unele erau in bordul masinii
pe care am predat`o.
[attachment=1945740:IMG_0682.jpg]

Edited by Ion_Bumbu, 29 September 2017 - 21:22.


#26
roxybrum

roxybrum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2017
cam asta pare sa insemne arma alba
http://www.penal.eu/...ba-cu-lama.html
Din cate inteleg este infractiune doar daca esti gasit cu ea in diferite spatii publice: concerte , institutii publice...etc

Edited by roxybrum, 10 October 2017 - 21:47.


#27
Ben2016

Ben2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.10.2016
Disputa cutit = arma vs. cutit = unealta exista de cand lumea si pamantul. Asa cum bine spunea cineva mai sus, si o scobitoare poate fi "arma crimei".
Dupa parerea mea, legea e in proportie de 99% prost facuta, si tot in proportie de 99% e bine interpretata. Hai sa explic. Sunt sigur ca pe o poteca de munte, n-o sa te intrebe nimeni de ce porti un cutit la brau, la vedere, indiferent de cat de mare este cutitul. Dar la fel de sigur sunt ca vei avea mari probleme daca la intrarea pe un stadion sau intr-un club vei fi depistat cu un briceag asupra ta.
Cunosc un knive-maker roman... unul dintre cei mai buni, care a fost "depistat" de Politie cu un ruscac plin cu cutite intr-un autobuz. Dupa o jumatate de ora de intrebari si raspunsuri, a fost lasat sa plece cu tot cu rucsac si cu toate cutitele din el, fara nicio sanctiune.

#28
Adreian

Adreian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Depinde de latimea lamei...pana la 5 cm parca nu e nimic, dupa aia penal

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 29 septembrie 2017 - 07:16, said:

Daca vad autostopisti cu rucsaci in spate opresc si acum. De obicei sunt turisti straini care fac turism cu autostopul. Am intalnit niste oameni intereseanti, majoritatea vorbesc engleza si sunt foarte deschisi. Am transportat olandezi, nemti, francezi, negri de prin africa, de toate.
Io nu iau autostopisti niciodata pt ca , in masina mea tre sa ma simt bine si daca-mi vine sa trag o basina ( si-mi vine cam des Posted Image , ii dau drumu , deschid geamul si fac " curent " ...

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 27 septembrie 2017 - 22:47, said:

N-ai treaba . Eu tin un topor in portbagaj ( mare si sanatos ) .
usp, am cheia de la roti, e arma alba

View Postbarbosa, on 28 septembrie 2017 - 08:09, said:

Pana la urma orice poate fi folosit ca arma alba, chiar si o surubelnita.
am si surubelnita

p.s. lopata de zapada e tot arma?

#31
Ben2016

Ben2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.10.2016

View PostBen2016, on 29 noiembrie 2017 - 15:51, said:

Disputa cutit = arma vs. cutit = unealta exista de cand lumea si pamantul. Asa cum bine spunea cineva mai sus, si o scobitoare poate fi "arma crimei".
Dupa parerea mea, legea e in proportie de 99% prost facuta, si tot in proportie de 99% e bine interpretata. Hai sa explic. Sunt sigur ca pe o poteca de munte, n-o sa te intrebe nimeni de ce porti un cutit la brau, la vedere, indiferent de cat de mare este cutitul. Dar la fel de sigur sunt ca vei avea mari probleme daca la intrarea pe un stadion sau intr-un club vei fi depistat cu un briceag asupra ta.
Cunosc un knive-maker roman... unul dintre cei mai buni, care a fost "depistat" de Politie cu un ruscac plin cu cutite intr-un autobuz. Dupa o jumatate de ora de intrebari si raspunsuri, a fost lasat sa plece cu tot cu rucsac si cu toate cutitele din el, fara nicio sanctiune.
Exact cum va spuneam: Daca vii la protestele din piata (unde sunt zeci de mii de oameni) cu o surubelnita adevarata sau un pistol de jucarie, vei avea mari probleme.

Edited by Ben2016, 20 January 2018 - 18:54.


#32
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006
art 372 cod penal se refera la:
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate și autorizate pentru distracție ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate