Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Purtarea de cutite si bricege

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Salutare, as vrea sa stiu si eu daca si cum este reglementata in Romania purtarea de cutite, in special bricege.
Se poate tine un briceag in propriul autoturism de exemplu sau este o infractiune? trebuie anuntata politia sau obtinut un permis?
Ma refer la un briceag de emergenta tip asta: https://www.amazon.i...o Boker Rescue

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa il autoturism, de preferat in portbagaj.

Edited by pasilla, 27 September 2017 - 22:28.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in potbagaj poti sa ai si o secera, o ranga, motofierastrau, etc !
dar nu arme ! ... albe, gri, negre, etc ! :)

Edited by realduc, 27 September 2017 - 22:26.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Detalii se gasesc in Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Parca era reglementat lungimea lamei, sa fie mai mica de 9cm.
In unele tari sint interzise cele care pot fi deschise cu o singura mina, arc, buton, gravitational.
Lama are 85,7mm deci cred ca este legal la noi.

Edited by Ion_Bumbu, 27 September 2017 - 22:39.


#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Aeroportul Craiova se închide! 90% din pasageri nu erau lăsaţi în avion din cauza săbiilor http://www.timesnewr...-sabiilor-ninja

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 HAL9000, on 27 septembrie 2017 - 22:13, said:

Salutare, as vrea sa stiu si eu daca si cum este reglementata in Romania purtarea de cutite, in special bricege.
Se poate tine un briceag in propriul autoturism de exemplu sau este o infractiune? trebuie anuntata politia sau obtinut un permis?
Ma refer la un briceag de emergenta tip asta: https://www.amazon.i...o Boker Rescue
N-ai treaba . Eu tin un topor in portbagaj ( mare si sanatos ) .

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
o racheta, ceva grenade ..nimeni? Posted Image Posted Image

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cutit ? , Briceag ?  Daca e sa faci rau cuiva un cutter cu doar 5 mm de lama iesita este letal...
Cum se foloseste .....??!!

Si eu am obiceiul prost de a purta cu mine diverse accesorii, dar cel mai mult m-am lovit de micile multifunctionale uitate prin borseta ... mai ales la control la aeroport.
Ma-u pipait baietii peste tot , doar pentru o "unealta" multifunctionala  cu patent, capete de surubelnita , un mic cutit de 2 cm si etc. Vina mea, borseta larga.... nu ma desparte de ea.
De unghiera nu au zis nimic, dar am aruncat scula multifunctionala.
Am luat alta mai dotata, sper sa -mi aduc aminte de ea la viitorul zbor. sa o pun la cala.

Edited by keta, 28 September 2017 - 00:19.


#10
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 realduc, on 27 septembrie 2017 - 22:26, said:

in potbagaj poti sa ai si o secera, o ranga, motofierastrau, etc !
dar nu arme ! ... albe, gri, negre, etc ! Posted Image
Eu nu am inteles niciodata de ce un cutit e arma dar o ranga nu. De fapt si o scobitoare poate fi folosita ca si arma, orice obiect poate avea acest uz. Diferenta o face individul care detine respectivul obiect.

 pasilla, on 27 septembrie 2017 - 22:19, said:

Poti sa il autoturism, de preferat in portbagaj.
Briceagul despre care e vorba are rolul de a fi langa sofer/ pasageri, nu in portbagaj. Dupa cum vezi, cu el se poate taia centura dar se pot sparge si geamurile, cu tamburusul de la maner.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 tiestodj20, on 28 septembrie 2017 - 06:38, said:

Briceagul despre care e vorba are rolul de a fi langa sofer/ pasageri, nu in portbagaj. Dupa cum vezi, cu el se poate taia centura dar se pot sparge si geamurile, cu tamburusul de la maner.
Pentru centuri exista si unelte care chiar nu pot fi folosite ca arme albe (fanta cu lama prin care treci centura are maxim 5mm, asa ca nu poti baga nici macar degetul acolo), iar pentru geamuri exista pixuri care au un capat metalic ascutit actionat de un arc.

Sau exista chiar si unelte 2-in-1 ca asta: https://www.amazon.c...e/dp/B004TRKBOK

Edited by Hider141, 28 September 2017 - 08:07.


#12
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 tiestodj20, on 28 septembrie 2017 - 06:38, said:

Briceagul despre care e vorba are rolul de a fi langa sofer/ pasageri, nu in portbagaj. Dupa cum vezi, cu el se poate taia centura dar se pot sparge si geamurile, cu tamburusul de la maner.

Total de acord cu tine. Chiar este recomandat sa avem langa noi in masina acel briceag sau ceva asemanator. Binenteles pentru folosirea lui in situatiile mentionate.

Acum vreo 3 ani am inlocuit la un service auto, sabotii de frana la autoturism. A doua zi am plecat la pescuit. Seara pe la ora 20.00 ma intorceam spre casa. Eram pe A1.
La un moment dat am simtit miros de ferodouri. Am oprit. O roata era incinsa rau de tot si iesea mult fum. Am deschis haionul sa iau instinctorul.
Dar asta era sub alea multe bagaje care le aveam acolo. M-am panicat nitel mai mult. In fine am trecut cu bine peste aceasta intamplare.
Din ziua urmatoare am in permanenta doua instinctoare in interiorul masinii. Nu din cele mici micute. Din cele medii ca si volum.
De asemenea si trusa de prim ajutor este in interiorul masinii.
Gresesc cu ceva?
Daca am dat-o in offtopic, scuze.

#13
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pana la urma orice poate fi folosit ca arma alba, chiar si o surubelnita.

#14
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@Hider141
Am postat amandoi cam in acelasi moment.
Foarte folositor link-ul tau.

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legea interzce purtarea de arme albe in locuri publice.
Dar :
Pentru ca un obiect prevăzut cu lamă să poată fi considerat armă albă cu lamă, trebuie să îndeplinească următoarele criterii:
  • lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să faca corp comun cu mânerul său;
  • are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
  • lungimea este mai mare de 15 cm;
  • lăţimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
  • are un mâner prevăzut cu gardă.
Garcea poate sa fac un mic exces de zel , dar orice cutit fara tais dublu pe toata lungimea sa ...nu este arma alba.
Este drept ca nici Katana nu se ncadreaza in aceste conditii ( are tais doar pe o parte ) , insa exsta o diferentiere intre " arma alba " si alte obiecte care pot fi folosite ca arme albe. Cutitul de bucatarie nu este arma alba ....dar poate fi folosit ca una .

Ideea este ca fara " prejudiciu " ...in instanta pica orice initiativa a politiei . Daca nu ai folosit cutitul / briceagul ca sa ranesti pe cineva ...este absolut OK .

Edited by JurasikMan, 28 September 2017 - 08:29.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
acele stingatoare daca ajungi sa le folosesti nu te vor ajuta la nimic,doar daca esti dispus sa cari unu mare
decat labareala cu trusa si stingator in masina,ar fi de folos sa fie obligatoriu unealta de taiat centura si spart geamul in caz de nevoie
nu te intreaba nimeni ce ai in masina,eventual pazea la vama daca este cazul ucraina moldova,la noi nu e stres
pai cand bag drujba cum e?

#17
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 JurasikMan, on 28 septembrie 2017 - 08:27, said:

Legea interzce purtarea de arme albe in locuri publice.
Dar :
Pentru ca un obiect prevăzut cu lamă să poată fi considerat armă albă cu lamă, trebuie să îndeplinească următoarele criterii:
  • lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să faca corp comun cu mânerul său;
  • are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
  • lungimea este mai mare de 15 cm;
  • lăţimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
  • are un mâner prevăzut cu gardă.
Garcea poate sa fac un mic exces de zel , dar orice cutit fara tais dublu pe toata lungimea sa ...nu este arma alba.
Este drept ca nici Katana nu se ncadreaza in aceste conditii ( are tais doar pe o parte ) , insa exsta o diferentiere intre " arma alba " si alte obiecte care pot fi folosite ca arme albe. Cutitul de bucatarie nu este arma alba ....dar poate fi folosit ca una .

Ideea este ca fara " prejudiciu " ...in instanta pica orice initiativa a politiei . Daca nu ai folosit cutitul / briceagul ca sa ranesti pe cineva ...este absolut OK .

Pai si cand dau astia la stiri ca individul X a fost prins pe strada cu un cutit/briceag in buzunar, nu e naspa pentru respectivul? Am impresia ca o cam pun de un dosar cei care sunt prinsi cu cutite la ei.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
pai e o diferenta sa te prinda cu brisca la brau,pe cand in masiina e alta poveste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate