Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Acoperis greseli

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
jesus fucking christ  Posted Image  acolo trebuie demontat tot si luat de la capat

#20
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Casa se afla in Constanta.

Eu ca solutii vad:

-scoabe peste tot

-prins in sarma de 4 mm insa varianta lui Brawnie e mult mai logica, varianta cu sarma mi-se pare o gluma.

-osb in pod, turnat o sapa in pod.

-turnat inca doua centuri, deoarece vrem sa facem doua camere

-evident inca un stalp de sustinere pe undeva.

Sunt bune solutiile astea? Am omis ceva?

Multumesc tuturor pentru sfaturi si timp.

#21
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 15:51, said:

Casa se afla in Constanta.
Eu ca solutii vad:
-scoabe peste tot
-prins in sarma de 4 mm insa varianta lui Brawnie e mult mai logica, varianta cu sarma mi-se pare o gluma.
-osb in pod, turnat o sapa in pod.
-turnat inca doua centuri, deoarece vrem sa facem doua camere
-evident inca un stalp de sustinere pe undeva.
Sunt bune solutiile astea? Am omis ceva?
Multumesc tuturor pentru sfaturi si timp.
Totul e sa gasiti pe cineva priceput si fara obiceiuri de tepar nenorocit.

Edited by Erwin_Rommel, 27 September 2017 - 15:56.


#22
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 15:51, said:

Casa se afla in Constanta.

Eu ca solutii vad:

-scoabe peste tot

-prins in sarma de 4 mm insa varianta lui Brawnie e mult mai logica, varianta cu sarma mi-se pare o gluma.

-osb in pod, turnat o sapa in pod.

-turnat inca doua centuri, deoarece vrem sa facem doua camere

-evident inca un stalp de sustinere pe undeva.

Sunt bune solutiile astea? Am omis ceva?

Multumesc tuturor pentru sfaturi si timp.
Darima tot si incepe ceva corect.
ce vrei sa faci ,este o mare buleala,o sa crezi ca-ti ia vintul acoperisul ,dar in realitate o sa te trezesti(daca te mai trezesti) cu sandramaua in cap ,Atentie mare!!!
Uite acolo...grinda de beton suspendata si sustinuta pe pereti , si aia din  caramida....mama//...Posted Image
Devii sigur stire pentru ora 17 la prima zgiltiiala mai zdravana....

Edited by XTH, 27 September 2017 - 16:13.


#23
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Corect, dar mi-am mai dat seama de ceva, daca nu ai habar nu ai cum sa ceri explicatii, esti facut lejer, eu am inceput sa am 3 probleme cu scoabele, caci au fost comandate nu stiu cate si sunt o gramada in curte, cu sacii de ciment lasati in centura( stiu ca in timp pot forma diverse complicatii,faptul ca centura nu e dreapta si daca o ating se sfarama, si pe urma am devenit suspicioasa, insa femeie fiind si paralela cu constructia unui acoperis i-am spus sotului care nici el nu are habar. Suntem ff prosti la capitolul asta.


Eu sunt constienta ca normal e sa dau jos si sa refac. Din pacate nu mai am bani sa fac asta. Din ce vedeti se poate salva ceva fara sa cheltui mai mult de o mie de euro?

#24
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai de ce ai avut incredere mai multa in meseriasi decat in inginerii pe care i-ai adus?Mai mult decat astereala e facut ceva?Pune-ne niste poze de afara...
Oricum, inauntru arata rau...Numai buleli...

Edited by raducut123, 27 September 2017 - 16:18.


#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 16:10, said:

Eu sunt constienta ca normal e sa dau jos si sa refac.

Exact asta si trebuie facut indiferent cat de dureroasa este acesta realitate.
Forumistii incearca sa gaseasca solutii de bun simt dar, pana la urma, astea sunt pur si simplu carpeli a' la' Dorel

#26
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Nu mai pot adauga poze, nu am optiunea sa adaug poze in fereastra asta de reply  si nici nu mai pot edita primul post. Voi contacta un admin in legatura cu asta si voi posta mai multe poze cand imi vor permite.  


Eu inteleg f bine ce spuneti, nu imi permit sub nici o forma sa refac acoperisul de la zero. Asta e situatia mea, nu ca o fac din false economy, noi trebuie sa ne mutam in casa asta in maxim 6 saptamani altfel nu am unde sa stau.

Situatia e tragic-comica, vad nuanta ironica, insa nu am cum sa scot inca 5000 de euro de unde nu am.

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ancoreaza-l bine cu platband si bare filetate cum a spus colegul mai sus. Plus scoabe peste tot si aia e.  Ar trebui sa fie ok.. Sunt altele mai naspa si nu le-a luat vantul.

Mai bine fa ceva si scapa de grinda aia. Aia mi se pare periculoasa.

#28
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai eu nu inteleg:le-ai dat 7000 euro, materiale si manopera, fara sa gandesti...Ai mai avut si alta oferta, sau primul venit, primul servit?Lasand la o parte faptul ca oricum 7000 euro e enorm pentru cativa metri cubi de lemne si niste beton fara armatura, voi n-ati mai trecut pe acolo, nu i-ati controlat pe dorei?Nu ati discutat de la inceput ce trebuie sa faca?

Edited by raducut123, 27 September 2017 - 16:52.


#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Doamne, Dumnezeule!
Cum să te muti măi fată in grajdul ăla? Cam ce crezi ca iese in 6 saptamani de "carpeli"?
Vorba lui XTH - Devii sigur stire pentru ora 17

#30
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Solutie de avarie;
sirma de 6 taiate bucati de 1,5m ,gaura prin perete/pereti petrecuta prin zid si peste corzi/capriori ,mangialic la stringere distanta intre ele 0,60...0,75cm  si.... Dumnezeu cu mila..
Bai frate...dar unde ati fost cind s-a construit??/asta nu s-a intimplat intr-o noapte si v-a furat somnul...
Ati stat la cafele si halalau cu unu din "meseriasi" care va indruga vrute si nevrute si acum plinge=ti ,pai da, dar fara rezolvare.
Daca aveti pina in 30ani mi-e mila de voi , dar daca sunte-ti trecuti de 30, asa va trebuie, sunt multi talalai in tara asta sorry,bine v-au facut "meseriasii'.Bai dar intreb in stinga in dreapta, un prieten ,o ruda, un sfat, din toti se gasea unul sa aprinda becul sa se vada buleala...
asta este...

Edited by XTH, 27 September 2017 - 16:54.


#31
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai si in zona unde nu are centura ce face?Ancoreaza de zidarie?

#32
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
NU-ti vad decat primele 4 poze, nu-mi dau seama si eu am construit mult in regie proprie, daca treceau 5 "binevoitori" pe strada aveam 5 pareri toate diferite, toate "autorizate" si toate critice. Am un atelier pe 3 nivele la care toti savantii il vedeau daramat la prima adiere,are 15 ani si inca-i intact,nu dispera,are sarpanta cateva tone, nu stiu ce invelitoare ai pus dar mai cantareste si aia ceva, evita ondulinul. Nu au pus fier adica nu au turnat cu grinzi de fier beton in centura?
Armeaz-o cat mai mult cum a spus Blackw....??? Poti si cu mustati de fier beton ( solutia data de Bla... este mai robusta) urmate de o tencuire exterioara, pt rigidizare

#33
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Ce dracului, toti nestiutorii isi dau cu parerea ?Doar d-aia e forum...D-asta ies casele asa cum vedem in poze.Dupa ce le tencuiesc, nu se mai vede nimic.

#34
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Blaw...= Brawnie

#35
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 15:43, said:

Inteleg, m-am prins ca e teapa, din pacate eu nu pot sa mai pierd o suma de genul asta. Bugetul meu pentru acoperis e depasit si nu am cum sa acopar gaura asta oricum prea curand.

In situatia de fata, exact asa cum e, care sunt riscurile si ce pot face sa repar dracia asta de acoperis fara sa il demontez. Multumesc
O cârpeşti, o să-ţi cadă şandramaua în cap. Tot vei fi nevoit să o faci corect dar te va costa mai mult. Alegerea ta.

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 16:10, said:

Corect, dar mi-am mai dat seama de ceva, daca nu ai habar nu ai cum sa ceri explicatii, esti facut lejer, eu am inceput sa am 3 probleme cu scoabele, caci au fost comandate nu stiu cate si sunt o gramada in curte, cu sacii de ciment lasati in centura( stiu ca in timp pot forma diverse complicatii,faptul ca centura nu e dreapta si daca o ating se sfarama, si pe urma am devenit suspicioasa, insa femeie fiind si paralela cu constructia unui acoperis i-am spus sotului care nici el nu are habar. Suntem ff prosti la capitolul asta.


Eu sunt constienta ca normal e sa dau jos si sa refac. Din pacate nu mai am bani sa fac asta. Din ce vedeti se poate salva ceva fara sa cheltui mai mult de o mie de euro?
Pentru asta există diriginte de şantier: să se asigure că lucrările se fac corect şi că nu se fură.
Ce poţi face: demontezi măgăoaia, recuperezi materialele, strângi bani şi o faci cum trebuie.

#36
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Nu inteleg cu ce ma ajuta lectia asta pe care unii vor sa mi-o dea? se merge pe ideea cauza si efect, evident ca asta e efectul lipsei de experiente si a n probleme, ce nu are nici o treaba cu parerea pe care ti-ai facut-o. Cine naiba merita sa traiasca asa?  Vrei sa iti povestesc viata mea ca sa ma intelegi? Nu. Nici eu, nu vreau.   Bine mi-a facut? Imi repet chestia asta in cap... Inteleg ca nu e nimic personal cu mine, dar eu vin si zic, am gresit, suntem fara experienta, suntem prosti, si imi zici bine mi-a facut? De ce? Nimeni nu merita asta. Nici eu si nici tu. Ce sa fac, sa-i iau la bataie, sa-i injur, sa ma comport ca un animal? Experienta o pun in cap, o iau ca XP si merg mai departe. Nici nu inteleg la ce naiba ma justific. Nu mai arunca cu cuvinte cand vezi pe cineva disperat ca nu stii cum il afecteaza, nu sunt dura si nici un animal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate