Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Acoperis greseli

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Pai tu spui ca daca atingi centura se sfarama...Cum crezi ca va rezista la un vant de 100km/h?Sau la un cutremur mai mare?Poate nu vor fi pierderi de vieti, dar sandramaua se duce p _ _ _ i de suflet...
   Vreau sa-ti spun ca eu nu as lasa acoperisul nerefacut complet.

Edited by raducut123, 27 September 2017 - 17:13.


#38
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
God, am Gasit cum sa adaug poze.

Am sa chem doi ingineri maine si voi vedea ce pot rezolva. Multumesc pentru sfaturi.

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   231.01K   115 downloads
  • Attached File  13.jpg   311.36K   118 downloads
  • Attached File  14.jpg   149.54K   111 downloads
  • Attached File  15.jpg   212.44K   117 downloads
  • Attached File  16.jpg   153.14K   113 downloads
  • Attached File  17.jpg   171.48K   107 downloads
  • Attached File  18.jpg   184.65K   110 downloads
  • Attached File  19.jpg   179.1K   107 downloads


#39
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Casa e un pericol. Ar fi bine să nu vă mutaţi acolo. Staţi la rude, staţi la prieteni, staţi cu chirie dar nu vă mutaţi acolo până nu o faceţi să fie cât de cât sigură.

#40
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 17:06, said:

Nu inteleg cu ce ma ajuta lectia asta pe care unii vor sa mi-o dea? se merge pe ideea cauza si efect, evident ca asta e efectul lipsei de experiente si a n probleme, ce nu are nici o treaba cu parerea pe care ti-ai facut-o. Cine naiba merita sa traiasca asa?  Vrei sa iti povestesc viata mea ca sa ma intelegi? Nu. Nici eu, nu vreau.   Bine mi-a facut? Imi repet chestia asta in cap... Inteleg ca nu e nimic personal cu mine, dar eu vin si zic, am gresit, suntem fara experienta, suntem prosti, si imi zici bine mi-a facut? De ce? Nimeni nu merita asta. Nici eu si nici tu. Ce sa fac, sa-i iau la bataie, sa-i injur, sa ma comport ca un animal? Experienta o pun in cap, o iau ca XP si merg mai departe. Nici nu inteleg la ce naiba ma justific. Nu mai arunca cu cuvinte cand vezi pe cineva disperat ca nu stii cum il afecteaza, nu sunt dura si nici un animal.
Nu dispera! Ia-ti un mester  cu experienta du-l la constructie si cere-i o parere ce ar trebui facut. La 99% din acoperisurile dezvelite se decoperteaza invelitoarea nu cornii si grinzile (sarpanta). In afara de grinda aia pe care nu o vad bine in poze (nu vad decat primele poze) nu cred sa fie pb. grave.
Pe softpedia sintem multi care le stim toate Posted Image .

#41
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017

 ioana1973, on 27 septembrie 2017 - 16:58, said:

NU-ti vad decat primele 4 poze, nu-mi dau seama si eu am construit mult in regie proprie, daca treceau 5 "binevoitori" pe strada aveam 5 pareri toate diferite, toate "autorizate" si toate critice. Am un atelier pe 3 nivele la care toti savantii il vedeau daramat la prima adiere,are 15 ani si inca-i intact,nu dispera,are sarpanta cateva tone, nu stiu ce invelitoare ai pus dar mai cantareste si aia ceva, evita ondulinul. Nu au pus fier adica nu au turnat cu grinzi de fier beton in centura?
Armeaz-o cat mai mult cum a spus Blackw....??? Poti si cu mustati de fier beton ( solutia data de Bla... este mai robusta) urmate de o tencuire exterioara, pt rigidizare
Buna

Au turnat centura cu fier. Am sa mai pun cativa stalpi pentru rezistenta, momentan, au venit cativa oameni si la fel toata lumea da solutii diferite, si de asta am apelat la forum, m-am gandit ca voi gasi mai multe solutii. adevarat solutia lui Brownie, oi voi pune in aplicare, pentru ca dupa ce am citit n chestii, multa lume o repeta.

Evident ca mi-am luat teapa, eu nu stiu ce sa fac cand n lume spune sa daram si eu nu imi permit.

Voi mai chema cum am spus doi ingineri diferiti si voi pune cap la cap informatiile.

Imi e foarte greu sa aprofundez informatii despre acoperise in cateva zile, eu pana ieri nu aveam habar ce e aia pop sau cosoroaba sau etc. Nu e domeniul meu si nici nu ma atrage. Multumesc pentru post.

#42
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Se vede ca le stii pe toate...Spune-ne si noua ce e ,,cornii,,? Intrebarea e pentru @ioana.

Edited by raducut123, 27 September 2017 - 17:22.


#43
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu vad GRAV decat grinda aia de beton care sta pe caramida. In rest...un mester bun rezolva acoperisul. Mai precis ancorarea lui.

Pentru toti speriatii de pe aici...Da se poate lega acoperisul si de pereti acolo unde nu e centura..  Casele bunicilor nu mai aveau niciun cacat de centura si exista si azi fara interventii majore...

Edited by mariovrs, 27 September 2017 - 17:26.


#44
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

 mariovrs, on 27 septembrie 2017 - 17:24, said:

Eu nu vad GRAV decat grinda aia care sta pe caramida. In rest...un mester bun rezolva acoperisul. Mai precis ancorarea lui.

Pentru toti speriatii de pe aici...Da se poate lega acoperisul si de pereti acolo unde nu e centura..  Casele bunicilor nu mai aveau niciun cacat de centura si exista si azi fara interventii majore...
Mai injinerule....Daca stau in picioare casele bunicilor, asta nu inseamna ca nu trebuie sa construim conform unor normative...

#45
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 MissIce, on 27 septembrie 2017 - 17:19, said:

Voi mai chema cum am spus doi ingineri diferiti si voi pune cap la cap informatiile.
Asta e cea mai bună idee. Dar ţine cont de recomandările lor. Şi încearcă să nu-i presezi să-ţi dea răspunsul pe care vrei să-l auzi, lasă-i să-şi spună părerea sincer.

#46
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 raducut123, on 27 septembrie 2017 - 17:28, said:

Mai injinerule....Daca stau in picioare casele bunicilor, asta nu inseamna ca nu trebuie sa construim conform unor normative...

N-a zis nimeni asta. Femeia a cerut o solutie de avarie, pentru ca nu-i ajung banii. Asa...daramam tot si facem ca-n Dubai cu firma autorizata...stim toti.

#47
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Faptul ca-i scandurit intareste mult. Greutatea sarpantei este la peste 5 tone, cand vei vedea buldoexcavatoare manate de furtuna, sa cobori in basement.

 raducut123, on 27 septembrie 2017 - 17:19, said:

Se vede ca le stii pe toate...Spune-ne si noua ce e ,,cornii,,? Intrebarea e pentru @ioana.

2.   Fiecare dintre bârnele încrucișate care fac parte din scheletul acoperișului unei case.  citat din DEX 98. Toate nu le stiu, sarcasmul cu atat mai putin.

#48
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Ce-i aia ,,scandurit,,?

#49
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 raducut123, on 27 septembrie 2017 - 18:09, said:

Ce-i aia ,,scandurit,,?

 raducut123, on 27 septembrie 2017 - 18:09, said:

Ce-i aia ,,scandurit,,?
Cauta in Dex

#50
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Te intreb ca nu prea e folosit in cercurile de oameni prin care ma invart...Poate tu-l folosesti des.

#51
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
@ioana1973
Cu tot respectul dar se vede treaba ca nu te pricepi deloc la constructii.
Inteleg ca vrei sa ajuti dar in cazul asta nu faci decat sa creezi confuzii care nu prea sunt binevenite.
Regionalismele pe care le folosesti nu ajuta la nimic si in general sunt folosite de Dorei „stie tot” pentru care tehnica este o enigma totala.
Ai inteles despre ce este vorba?
- centura nu este dreapta si daca o atingi se sfarama
- lemnul este pus pe centura fara fier
- sacii de ciment lasati in centura
Casa asta este un pericol foarte mare.
Solutia este pur si simplu sa dea jos tot si sa refaca acoperisul. Problema este ca nu sunt bani pentru asta si urmeaza niste “carpeli” care nu garanteaza sub nici o forma siguranta constructiei.

#52
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Grindei aleia ii poti turna la capete stalpi de sustinere si gata balciul. Ancorarea acoperisului e suficienta cu solutia data de un coleg mai sus (platbanda si gauri in pereti). Ati sarit toti ca rata la muci. Ca si-a luat o teapa e una dar casa aia cu mici retusuri nu prezinta riscuri asa mari cum o speriati voi.

#53
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 raducut123, on 27 septembrie 2017 - 18:20, said:

Te intreb ca nu prea e folosit in cercurile de oameni prin care ma invart...Poate tu-l folosesti des.
Cat de des il folosesc it"s not your bussines.
Oamenii din cercurile alea in care te invarti nu ti-au spus sa lasi spatiu dupa semnul intrebarii?

 Naijax, on 27 septembrie 2017 - 18:26, said:

@ioana1973
Cu tot respectul dar se vede treaba ca nu te pricepi deloc la constructii.
Inteleg ca vrei sa ajuti dar in cazul asta nu faci decat sa creezi confuzii care nu prea sunt binevenite.
Regionalismele pe care le folosesti nu ajuta la nimic si in general sunt folosite de Dorei „stie tot” pentru care tehnica este o enigma totala.
Ai inteles despre ce este vorba?
- centura nu este dreapta si daca o atingi se sfarama
- lemnul este pus pe centura fara fier
- sacii de ciment lasati in centura
Casa asta este un pericol foarte mare.
Solutia este pur si simplu sa dea jos tot si sa refaca acoperisul. Problema este ca nu sunt bani pentru asta si urmeaza niste “carpeli” care nu garanteaza sub nici o forma siguranta constructiei.
Centura care se sfarma este o problema, sacii de hartie se mai pun pt. a inchide spatiile dintre scanduri, Acoperisul este OK. Parerea mea, bineinteles.
2.   Fiecare dintre bârnele încrucișate care fac parte din scheletul acoperișului unei case.
2.   Fiecare dintre bârnele încrucișate care fac parte din scheletul acoperișului unei case.

#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu demolezi casa si fugi in lume , cum ai primit sfaturi competente , ia doi oameni , un colac de OB de 6 , si in doua zile legi acoperisul.
Dai gaura pe sub centura si faci legaturile la cosoroaba , si unde mai crezi de cuvinta .
Unde ai grinda in aer , legi de grinda aceea , ca apoi tencui .
Pt ziduri , daca ai ramas cu sechele , dupa ce-ai citit aici , decoperteaza peretii , baga niste plase prinse de pe o parte pe alta , o tencuiala din ciment-nisip , si faci cazemata .
Daca te misti cu talent , faci Craciunul in casa noua .
Bafta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate