Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Eliminare boot entry

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am avut dual boot Xubuntu cu Windows 10. Am hotarat sa renunt la Windows 10, si sa instalez 7, asa ca din Xubuntu cu Gparted am sters partitia pe care se afla Windows-ul. Am instalat 7-le, merge perfect, dar in ecranul cu dual boot imi apare de 2 ori Windows 7, si o data Xubuntu. Cum sa fac sa sterg una din intrarile cu Windows 7?

Dupa cum se vede in prima poza, in msconfig imi apar 2 intrari, dar niciuna nu poate fi stearsa. Pozele 2 si 3 sunt din BCDEdit, A 4-a poza este cu comanda bcdedit din cmd (run as administrator).


In Xubuntu, degeaba am dat sudo update-grub2, ca tot imi gaseste intrare de Windows 10. Se vede in poza a 6-a. In poza a 5-a sunt partitiile din gparted

Am atasat si un video pentru a se vedea. Daca dau click pe oricare din intrarile cu Windows 7 e ok, booteaza fara probleme. Dar daca dau click pe Xubuntu, mai imi apare un meniu de boot. Cum fac sa il scot? Adica dupa ce dau primul enter pe Xubuntu, sa booteze direct

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   56.36K   19 downloads
  • Attached File  2.jpg   87.85K   19 downloads
  • Attached File  3.jpg   75.76K   19 downloads
  • Attached File  bcdedit.jpg   113.75K   20 downloads
  • Attached File  gparted.jpg   160.41K   20 downloads
  • Attached File  grub2.jpg   67.33K   18 downloads
  • Attached File  video.MOV   15.89MB   2 downloads


#2
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
bcdedit /displayorder {current} /remove

În bcdedit ar trebui să rămână un {current} și {38....f}.

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am facut asta. Acum am doar o intrare, si anume Xubuntu. Voi baga stick-ul pe care am Windows 7, si incerc fixmbr, sa vedem ce iese dupa. Revin imediat cu un edit

#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu trebuia să dai reboot.

Trebuia să dai bcdedit /displayorder {current} /addfirst dacă spui că rămăsese doar Xubuntu la displayorder

#5
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Hehe, prea tarziu, am dat deja. Nu pot intra in Windows. Am dat iar din linux sudo update-grub, dat tot Windows 10 gaseste. Ce as putea sa fac sa intru in Windows? Si ce as putea sa fac ca sa imi afiseze corect dupa update grub?

#6
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ai bootloaderul de Windows 10, de aceea update-grub îți găsește Windows 10. update-grub nu este conceput să modifice bootloaderul de Windows sau setările sale. Iar bootloaderul tău nu mai este configurat să îți încarce Windows-ul.
Poți boota kitul de Windows 10 (Shift+F10 ca să deschizi Command Prompt) și repara bootloaderul curent cu bcdedit /store litera:\boot\bcd /displayorder {....} /addfirst
Sau din kitul de Windows 7, fă partiția Windows-ului ca bootabilă cu DiskPart, apoi încearcă comanda bootrec /rebuildbcd

Edited by mhanor, 27 September 2017 - 00:22.


#7
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am facut altceva. Din Xubuntu cu Gparted am sters partitia boot. Pe urma am introdus stick-ul cu Windows 7, am dat pe repair, si acum merge. Apare o singura intrare de Windows, si una de Xubuntu, deci asta e ok. In Xubuntu am dat update-grub, si acum s-a actualizat si acolo. Deci 2 probleme sunt rezolvate. Acum...singurul lucru care ma macina este ca pentru a intra in Xubuntu trebuie sa trec prin 2 meniuri de selectare. Cum pot face sa elimin unul dintre ele?

#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Care-s alea două?

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ca si in video-ul uploadat in prima postare

#10
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Setezi timeout zero pentru grub, cu opțiunea implicită de a boota Xubuntu. Și nu vei mai vedea meniul grub.
Sau setezi timeout zero pentru bootloaderul Windows-ului, cu opțiunea implicită Xubuntu. Și ai să vezi numai meniul grub.

#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Asta era si ideea mea, dar nu merge. Daca setez 0, se bifeaza automat skip boot menu. Am facut asta in trecut, si intr-adevar aparea doar meniul grub, dar nu puteam boota in Windows, de fiecare data cand dadeam enter pe Windows se restarta si aparea meniul grub

Edited by R10, 27 September 2017 - 00:59.


#12
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Da, ai dreptate. Dezavantajul că nu ai grub independent de bootloaderul Windows-ului. Setează timeout zero și opțiunea implicită Xubuntu pentru meniul grub. Rămâi cu meniul bootloaderului de Windows.
Sau faci partitia cu grub activă și va boota grub primul, caz în care poți să ștergi Xbuntu din bootloaderul Windows-ului sau îi setezi timeout zero și opțiunea implicită Windows, nu Xunbuntu.

Edited by mhanor, 27 September 2017 - 01:02.


#13
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu am inteles. Daca selectez timeout 0 (nu conteaza care sistem il pun pe default), tot se bifeaza automat skip boot menu

Cand am instalat Xubuntu dupa windows, a aparut doar meniul grub. Nu se poate face asta si acum?

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu era mai simplu sa instalezi grubul pe o partitie separata si sa o faci activa?

#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu știam de chestia asta. Voi cauta pe google cum se face asta și încerc

#16
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu văd ce avantaj ai avea cu grub pe partiție separată. Deja ai grub instalat pe partiția Xubuntu. Repară MBR-ul (trebuie să fie MBR-ul grub, acum este al Windows-ului) și fă partiția Xubuntu activă.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand ai grub pe partitie separata, poti instala ce versiune de Windows doresti, oricand, fara sa fie afectat bootloaderul lui Linux. Altfel Windows suprascrie grubul si trebuie sa-l rescrii.
De asemenea, daca instalezi grubul in MBR-ul HDD-ului (cum este implicit) poate fi afectat si loaderul lui Windows.
Daca renunti la Linux este suficient sa stergi si partitia pe care se afla grubul fara sa ca Windows sa fie afectat. Trebuie doar sa marchezi ca activa partitia primara de instalare a lui Windows sau partitia System Reserved daca s-a putut crea la instalare si nu mai ai nevoie sa bootezi de pe DVD/ stick ca sa refaci fisierele de boot ale Windows-ului.
Grubul poate fi scris direct pe o partitie de instalare a Linux-ului (mai putin swap sau in partitia extinsa, daca exista). Deci nici macar nu este necesara crearea unei partitii 'boot' separate.

Sau si mai simplu, instalezi in mod UEFI (partitionezi HDD-ul ca GPT, instalezi grubul pe partitia EFI si selectezi din interfata UEFI boot managerul corespunzator). Cand vrei sa scapi de un bootloader doar montezi partitia EFI si stergi directorul sau fisierele corespunzatoare.

Deci cam astea ar fi avantajele.

In trecut se recomanda instalarea grubului in MBR, altfel puteau aparea probleme la update-uri. Acum nu mai este cazul. Deci cel mai bine este sa fie boot loaderele scrise separat.
Cand ai Windows si Linux faci activa partitia pe care este instalat grub si faci update la grub din Terminal, deoarece grub stie sa booteze Windows.

Edited by _-_, 27 September 2017 - 13:52.


#18
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Codul de boot din MBR nu este identic sau același lucru cu grub-ul. Setupul de Windows nu șterge grub-ul, care se află pe o partiție independentă de a sistemului de operare Linux sau nu, ci doar doar schimbă partiția activă și rescrie codul MBR, care pregătește încărcarea bootloaderului Windows propriu-zis. grub-ul poate fi încărcat, la rândul lui, doar dacă MBR-ul conține codul specific pentru încărcarea grub, dar codul MBR specific grub-ului nu este același lucru cu grub.

Singurul avantaj pe care îl știu, este cazul în care reinstalezi sistemul de operare Linux, nu afectezi grub-ul, pentru că se afla pe partiția lui proprie.

Edited by mhanor, 27 September 2017 - 22:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate