Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Probleme Sony Z5

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Salut. Am si eu un z5 cu urmatoarea problema: cand deschid camera apar si dispar niste linii verzi, camera nu focalizeaza, se observa doua pete mici pe ea, iar cand vreau sa filmez aplicatia camerã are lag infernal. As vrea sa stiu daca are o problema mai grava sau trebuie schimbata doar camera, si cam ce pret are. De asemena in utilizare intensa telefonul se cam incinge. Ruleaza android 7.0, multumesc anticipat!
Azi la 11 si ceva aveam 90% baterie, acum am 44... E normal? Eu nu cred.
Costul unei baterii noi cat e?
Se poate schimba fara nicio problema androidul cu o versiune anterioara?



#2
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Din ce spui tu ca se manifesta este o problema hardware, nicidecum software. A suferit socuri mecanice, ceva telefonul tau ? Tinut in apa mai mult decat e cazul ?
Nu cred ca e asa distrusa bateria aia incat sa necesite inlocuire. Ma refer ca fiind distrusa din cauza vechimii. Este totusi un terminal nou.
Fa-i totusi un Hard Reset, sa vezi daca se schimba ceva, desi nu cred, dar macar in privinta bateriei poate isi mai revine.

#3
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 Cherubim, on 24 septembrie 2017 - 15:27, said:

Din ce spui tu ca se manifesta este o problema hardware, nicidecum software. A suferit socuri mecanice, ceva telefonul tau ? Tinut in apa mai mult decat e cazul ?
Nu cred ca e asa distrusa bateria aia incat sa necesite inlocuire. Ma refer ca fiind distrusa din cauza vechimii. Este totusi un terminal nou.
Fa-i totusi un Hard Reset, sa vezi daca se schimba ceva, desi nu cred, dar macar in privinta bateriei poate isi mai revine.

Am dat resetare la setarile din fabrica. La camera nu s-a modificat nimic, daca o inlocuiesc aplicatia isi va reveni si ea?

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca inlocuiesti camera, hardware-ul, nu exista vreo garantie legata de lipsa lag-ului.
La inceputuri avea lag?
Sfatul meu e sa iti rescrii firmware-ul cu PC Companion sau Flahtool.

#5
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Nu prea m-am jucat cu video. Cat de usor este procedeul de rescriere? Exista vreun pericol?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pai, na, depinde ce sistem de operare folosesti pe PC.
Daca ai Windows, atunci ai la dispozitie aplicatia de la Sony, care-i "safe", fiind o aplicatie de-a lor. Functia de rescriere a firmware-ului se numeste: "repair", folosind PC Companion.
Mai multe gasesti pe net legat de: windows sony pc companion repair
Pe youtube poti vedea filmuletul: Repair Android software/Factory reset/Reinstall Android on any Sony Xperia phone
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1LefMI67mIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru Flahtool, asa la repezeala am gasit urmatorul filmulet: Flashing Xperia Firmware Using Flash Tool
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QpUzQSPEnzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ciubex, 25 September 2017 - 08:23.


#7
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Folosesc windows 10. Sper sa fie chiar safe. :))
Multumesc!

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
nu te apuca sa rescrii inca nici un firmware. Eu cred ca ai o problema la placa de baza. daca se si incinge, camera functioneaza dar greu si prost, iar telefonul are lag, mergi la un service si fa o verificare complata a componentelor harware si mai apoi te gandesti la software. in ultima faza asigura-te ca ai bootloderul deblocat ca sa umblii la android.

#9
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 costin001, on 25 septembrie 2017 - 14:35, said:

nu te apuca sa rescrii inca nici un firmware. Eu cred ca ai o problema la placa de baza. daca se si incinge, camera functioneaza dar greu si prost, iar telefonul are lag, mergi la un service si fa o verificare complata a componentelor harware si mai apoi te gandesti la software. in ultima faza asigura-te ca ai bootloderul deblocat ca sa umblii la android.

Telefonul nu are pic de lag. Doar in camera face probleme, doar cand selectez modul video.

#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca ai si pete pe imagine clar este un soc si senzorul optic este avariar/deranjat, si faptul ca nu focalizeaza inseamna ca asta este problema. Se poate inlocuii, dar nu o faci tu si unul specializat. Astfel ai si garantie.
La software, dupa cum am mai spus, la Sony nu cred ca iti lasa bootloaderul deblocat sa intervii tu asupra sistemului de operare sau a bazei android, oricare ar fii ea, 5.1, 6.0, 7.0, 7.1...etc, dar nu cred ca a ajuns la Oreo.
Succes!

Edited by costin001, 25 September 2017 - 14:48.


#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
costin001, eu nu i-as recomanda sa-si deblocheze bootloader-ul, caci risca sa piarda functionalitatile de optimizare a imaginilor si clipurilor, e mai complicat, in mare prin deblocare se sterge o cheie DRM.
Sfatul meu, de rescriere a firmware-ului e mai ok, avand in vedere ca el deja si-a resetat telefonul la setarile din fabrica.
Resetarea telefonului e diferita de formatare, prin faptul ca se rescrie intreg sistemul ca si cum ar "iesi" din fabrica, inclusiv setarile.
Pe cand la resetare, doar se sterg datele aplicatiilor si setarile curente.

Asadar, KaneGhoul da-i un Phone repair din PC Companion.
Daca continua sa ai probleme cu telefonul pe partea de camera, si cel mai probabil da, apeleaza la un service pentru inlocuirea senzorului optic al camerei si sa se uite la placa de baza daca este crapata sau are alte urme de socuri.

Edited by Ciubex, 25 September 2017 - 14:51.


#12
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
eu tot tind sa cred ca problema lui este strict fizica. Adica a busit telefonul si acum sa dus camera. Era o aplicatie universala, dar pe categorii de procesoare, care intra in engineer mode si iti testa componentele hardware ale telefonului. Pentru MTK, Qualcomm, etc era cate o aplicatie separata. dar nu mai stiu cum se numea. cert este ca o descarca de magazin play si era si free.

#13
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Il am la incarcat acum, in vreo 20 de minute il bag in "operatie" si revin cu edit, in decursul acestei zile o sa caut un service si o sa intreb.

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Reiau, nu va deblocati bootloader-ul, studiati in primul rand cum sa va faceti back-up la partitia TA, care contine DRM-ul (Digital Rights Management key), fara asta, cel mai important e driver-ul de camera care "merge pe default" nu are procesare optimizata a imaginii si s-ar putea sa nu mai mearga corect nici alte aplicatii a carui proprietar e Sony.
Daca va deblocati bootloader-ul, se sterge DRM-ul de pe partitia TA.

PC Companion, din pacate pentru windows, este o aplicatie proprietara Sony, repair-ul din aceasta ofera o mai buna varianta pentru "revenirea" la starea din fabrica a unui telefon decat "factory reset".

Dar orice schimbare softwre nu va fixa o problema cauzata de hardware.
Atat, nu vreau sa ne intindem cu o discutie offtopic.

#15
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 Ciubex, on 25 septembrie 2017 - 15:42, said:

Reiau, nu va deblocati bootloader-ul, studiati in primul rand cum sa va faceti back-up la partitia TA, care contine DRM-ul (Digital Rights Management key), fara asta, cel mai important e driver-ul de camera care "merge pe default" nu are procesare optimizata a imaginii si s-ar putea sa nu mai mearga corect nici alte aplicatii a carui proprietar e Sony.
Daca va deblocati bootloader-ul, se sterge DRM-ul de pe partitia TA.

PC Companion, din pacate pentru windows, este o aplicatie proprietara Sony, repair-ul din aceasta ofera o mai buna varianta pentru "revenirea" la starea din fabrica a unui telefon decat "factory reset".

Dar orice schimbare softwre nu va fixa o problema cauzata de hardware.
Atat, nu vreau sa ne intindem cu o discutie offtopic.


https://imgur.com/a/HhOMi am intampinat aceasta eroare

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Telefonul a fost recunoscut de software?

#17
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 Ciubex, on 25 septembrie 2017 - 15:46, said:

Telefonul a fost recunoscut de software?

Desigur, mi-a aparut jos in dreapta ca s-a instalat driverul usb si cand l-am conectat ca in video am asteptat si a trecut singur la urmatorul pas, iar eu am dat doar next, nu am luat degetul de pe butonul de volum mai mic decat cand a inceput instalarea

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Deschide telefonul, formeaza numarul: *#*#7378423#*#*
(7378423 = SERVICE)
Apoi intra in Service test si acceseaza meniul: Security.
Ar trebui sa iti apara acolo cateva linii, fa-mi o captura de ecran.
La MARLIN, WIDWVINE si CKB ar trebui sa ai [Key OK][Active], precum in imaginea atasata de mine.
Daca ai alte valori sau erori, inseamna ca bootloader-ul ti-e deblocat, poti sa vezi in acelasi meniu de service, pe ramura: Service info -> Configuration, vezi ce valori ai la Rooting status.
Ar trebui sa ai Bootloader unlock allowed: Yes sau No

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate