Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Posta Romana-colete extracomunitare sub 10E -comunicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Pai asa e de ceva vreme. Si cand ma bucuram de cele cu tracking , acuma trebuie sa "ma rog" sa nu imi ajunga la posta vamala caci mai dau 50 lei la drum... eu las sa se adune acolo mai multe colete si apoi merg dupa ele. Nu cred ca platesc depozitare.

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 rosix, on 23 septembrie 2017 - 09:33, said:

Posta Romana trebuie desfiintata  - ofera de ani de zile servicii de cea mai proasta calitate, oficiile postale s-au transformat in maghernitze Mega Image (de parca nu erau destule) si tre sa mergi sulll calului sa te asezi la o coada pentru a rezolva ceva la Posta Romana.
Posta romana nu poate fi desfiintata doar pentru ca sunt niste retardati la conducerea ei . Posta romana tine de siguranta nationala daca vrei sa o iei si asa .
Spune o singura tara de pe planeta care a avut si si-a desfiintat singura posta nationala .

#21
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
...posta da vina pe vama iar vama da vina pe posta ca niste bugetari seriosi ce sunt, nimeni  nu e vinovat, sistemu' dom'le....daca s-ar vrea, DACA, pttr ar putea deveni hub european ptr chinezi asa cum sunt olandezii si ungurii. Daca s-ar vrea!

Edited by cristian_sen, 23 September 2017 - 13:10.


#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
pai prin hub trec in tranzit, la destinatar trebuie platite taxe! eu cred ca daca nu se abuza de colete de valoare mare declarate cu valoare 10 dolari nu se intimpla asta! iar la op vine de obicei acelasi functionar vamal, credeti ca nu tine minte cind vede pe cineva ca ia la fiecare 2 saptamini cite 50 de bucati de orice ''pentru uz personal''?
Este bine sa nu subestimam oameni doar pentru ca nu ne convin actiunile lor si apropo, angajatii din vami nu au facut facultatea la FF la private!

#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Pai asta e ideea, tranzit sa produca bani prin redirectionarea spre alte tari, dar asta ar inseamna tehnologie nu oameni, sortarea nu poate fi facut manuala ci doar cu masini, sunt milioane pachete zilnic iar PostNL a luat cascavalul aici, probabil mai mult de 50% din trafic trece prin ei si cateodata, de cele mai multe ori adica, nu pun stickerul galben care sa  semnalizeze vamesilor din tara de destinatie ca trebuie desfacut deci ajunge direct la adresa destinatarului ca si cum ar fi din ue...dar nooo, noi  trebuie sa fim mai catolici decat papa ca deh ne premiaza cineva...despre cazurile de care ai zis ar trebui anaf sa intre pe felie si sa le trimita de plata cat datoreaza, asta s-ar putea face tot automat. DACA S-AR VREA!

#24
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 andreic, on 23 septembrie 2017 - 09:45, said:

Posta este serviciu esential intr-un stat din acte stiu

 ndor, on 23 septembrie 2017 - 12:49, said:

Posta romana tine de siguranta nationala daca vrei sa o iei si asa.

Cred ca amandoi aveti dreptate. Va recomand acest video.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nu2WOxXxsHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by N4S, 24 September 2017 - 22:51.


#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă s-ar dori o lume mai bună din partea tuturor politicienilor din lume, aceste taxe TVA și vamale ar trebui să dispară total, pentru că este imorală dubla impunere când un produs este taxat în țara unde este fabricat și apoi vine altul care n-are nici o legătură cu produsul respectiv și îți ia cu japca din buzunar încă 19% plus taxe vamale !!! .Pot fi detectate automat pachetele suspecte cu droguri, substanțe chimice, arme, etc etc. care pot fi desigilate la o adică și atunci de ce să desfaci 99 % dintre colete total aiurea ??? dacă tot vrei să faci exces de zel, de ce nu desigilezi și marfa provenită din UE ??? Posted Image de-acolo nu pot fi trimise droguri, substanțe chimice periculoase sau arme ??? Posted Image

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 cristian_sen, on 23 septembrie 2017 - 22:21, said:

Pai asta e ideea, tranzit sa produca bani prin redirectionarea spre alte tari, dar asta ar inseamna tehnologie nu oameni, sortarea nu poate fi facut manuala ci doar cu masini, sunt milioane pachete zilnic iar PostNL a luat cascavalul aici, probabil mai mult de 50% din trafic trece prin ei si cateodata, de cele mai multe ori adica, nu pun stickerul galben care sa  semnalizeze vamesilor din tara de destinatie ca trebuie desfacut deci ajunge direct la adresa destinatarului ca si cum ar fi din ue...dar nooo, noi  trebuie sa fim mai catolici decat papa ca deh ne premiaza cineva...despre cazurile de care ai zis ar trebui anaf sa intre pe felie si sa le trimita de plata cat datoreaza, asta s-ar putea face tot automat. DACA S-AR VREA!
ba il pun totdeaua!

#27
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

 tytysor, on 25 septembrie 2017 - 11:03, said:

ba il pun totdeaua!
...pachetelele de la Soufeel nu primesc timbrul buclucas, sau cel putin prin primavara nu-l aveau, am 3 comenzi de peste 50 euro si au venit acasa, m-am si mirat...nici niste seminte exotice (pepeni mov, capsuni negri sefeuri de astea) tot asa o comanda de vreo 22 parai , a venit acasa dar nu mai stiu de unde exact a fost, in orice caz, un site mai putin cunoscut, il caut daca e nevoie.

Edited by cristian_sen, 26 September 2017 - 12:32.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 cristian_sen, on 23 septembrie 2017 - 13:08, said:

...posta da vina pe vama iar vama da vina pe posta ca niste bugetari seriosi ce sunt, nimeni  nu e vinovat, sistemu' dom'le....daca s-ar vrea, DACA, pttr ar putea deveni hub european ptr chinezi asa cum sunt olandezii si ungurii. Daca s-ar vrea!
Chiar crezi ca cineva hotaraste 'gata de maine noi suntem hub european'? Chestia asta o hotaraste geografia, si noi nu avem nici o pozitie incat sa devenim hub.

#29
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Oare merge sa le facem plângere la ANPC?
Mie mi-au pierdut in 4 ani vreo 3 colete unu trimis din Germania.

Acum am un colet intrat pe 11 care zace pe undeva + 2 fara TN pe unde or fi nu știu de 2 și 3 și ceva luni.

#30
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Stie cineva de cand a fost impusa valoarea de minimis de 10 Euro in Romaia? Pe site-urile externe gasesc peste tot valoarea ca fiind 22 EUR pentru VAT (TVA) si 150 EUR pentru Duty (Vama).

Exemple: // Nevermind. Am gasit singur raspunsul aici. O sa il postez totusi, poate mai intereseaza pe careva.

Quote

De minimis level, according to the United Nations Economic Commission for Europe’s (UNECE) Trade Facilitation Implementation Guide is ‘a valuation ceiling of goods, including documents and trade samples, below which no duty or tax is charged and clearance procedures, including data requirements, are minimal’. This is based on the Latin expression ‘de minimis non curat lex’ meaning ‘the law does not bother (concern) itself with trifles’. In the European Union (EU), where – apart from obligatory customs duty to be paid on imports on most of the goods – the tax on importation is VAT, the de minimis threshold:


•   for customs duty was established at ECU1010 by regulation 918/83 (OJ L 305); increased to ECU22 by regulation 3357/91 (OJ L 318); increased to EUR150 by regulation 274/2008 (OJ L 85)

•   for VAT was implemented by Directive 83/181/EEC (OJ L 105) which allowed Member States to individually exempt imports of goods of negligible value not exceeding ECU22; EU-wide obligatory exemption at EUR10 was imposed by Directive 2009/132/EC (OJ L 292), which also made it possible to increase this threshold up to EUR22 by individual Member States.


From the above it results that, in fact, in the EU an obligatory exemption from VAT applies only for goods of value not exceeding EUR10. Having in mind that most of the EU Member States however used the right to increase this threshold to EUR22, as of November 1991 we can speak (for the purpose of this paper) of exemption from duties and import VAT of goods which value does not exceed EUR22 (that is, only then are both the customs regime and the VAT regime allowed to set de minimis at EUR22).


TL;DR majoritatea tarilor au ales pragul maxim de 22 EUR pana la care nu se percepe TVA, la noi s-a ales pragul minim, de 10 EUR...

Edited by N4S, 26 September 2017 - 14:59.


#31
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 tytysor, on 23 septembrie 2017 - 21:18, said:

Este bine sa nu subestimam oameni doar pentru ca nu ne convin actiunile lor si apropo, angajatii din vami nu au facut facultatea la FF la private!

Stai relax mai nea @tyty........ca n-au facultate.....poate seful lor judetean sau regional si ala in marea majoritate a cazurilor la o specialitate fara nici o legatura cu finantele sau....vama !!!

#32
AM0N

AM0N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2007
L-au schimbat pe directorul postei.
Sa vedem daca se misca ceva...

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
stau extrem de relax, indiferent de subiectul discutiei, ce te face sa crezi altfel? da, vad ca trebuie doar postliceala, nu stiu de unde aveam in cap studii superioare!

 dalu364, on 26 septembrie 2017 - 15:54, said:

Stai relax mai nea @tyty........ca n-au facultate.....poate seful lor judetean sau regional si ala in marea majoritate a cazurilor la o specialitate fara nici o legatura cu finantele sau....vama !!!


#34
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 AM0N, on 26 septembrie 2017 - 16:00, said:

L-au schimbat pe directorul postei.
Sa vedem daca se misca ceva...
Link?

#35
AM0N

AM0N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2007

 ZIGZAG20, on 26 septembrie 2017 - 20:29, said:

Link?

Google ?

#36
flashxml

flashxml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.05.2010
http://www.mediafax....romane-16743191

Rareş Stanciu este, de luni, noul director general interimar al Poştei Române, pentru un mandat de patru luni, după ce mandatul lui Andrei Stănescu a expirat duminică, urmând ca în cel mai scurt timp să fie desemnat un titular permanent, au declarat, pentru Mediafax, reprezentanţii Poştei Române.

Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate