Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posta Romana-colete extracomunitare sub 10E -comunicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
am primit acest email de la ei. pare o veste buna dar nu inteleg de ce doar cele fara tracking vor ajunge a posta de cartier fara a fi nevoie sa treci pe la vama. pana la urma e tipic lor si companiilor de stat. ce parere aveti? care e diferenta la cele cu tracking? sau cum de le-a putut trece asa ceva prin cap?


mai jos e emailul primit:

Quote

"Stimate client,
Intrucat in ultima perioada au existat intarzieri in prelucrarea trimiterilor postale extracomunitare intrate in tara inainte de 1 septembrie, iar in spatiul public au circulat informatii contradictorii despre modalitatea de distribuire a trimiterilor simple din aceasta categorie, dorim sa va facem cunoscute urmatoarele:
- urmare adresei Directiei Generale a Vamilor din data de 11.08.2017, toate trimiterile postale extracomunitare au trebuit indrumate catre oficiile cu asistenta vamala, in lipsa posibilitatii Postei Romane de a furniza in format electronic datele solicitate de autoritatile vamale, cu scopul efectuarii analizei de risc si controlului in vederea acordarii liberului de vama la nivelul BSI Bucuresti.
- in consecinta, Posta Romana a luat masurile necesare, astfel incat incepand cu data de 24.08.2017 toate trimiterile postale extracomunitare simple (cele care nu au cod AWB standard de forma XY123456789ZW si care nu pot fi urmarite in Track&Trace), avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro), ai caror destinatari sunt persoane fizice cu domiciliul in intreaga tara sunt inregistrate electronic la nivelul Biroului de Schimb International intr-o aplicatie dedicata a Postei Romane, borderoul fiind emis electronic si putand fi prezentat autoritatii vamale zilnic. Borderourile cuprind toate informatiile solicitate de catre autoritatea vamala, astfel incat reprezentantii acesteia sa poata acorda liberul de vama la nivelul BSI, trimiterile ce primesc liber de vama putand fi indrumate apoi catre oficiile postale ce apartin adresei de destinatie
- prin urmare, incepand cu data de 01.09.2017 trimiterile postale extracomunitare simple avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro) sunt indrumate pentru distribuire prin oficiile din cartier, dupa ce in prelabil au primit liber de vama.
Totusi, masura de directionare a tuturor trimiterilor extracomunitare catre oficiile cu asistenta vamala a generat solduri mari care s-au acumulat in perioada 11-31.08.2017, fapt ce a cauzat aglomeratii in oficii, ingreunarea si intarzierea prelucrarii si livrarii trimiterilor.
Limitarile la nivel de personal au putut fi depasite partial prin suplimentarea cu salariati postali in oficiile cu asistenta vamala, insa, in ciuda eforturilor considerabile depuse, viteza de prelucrare si livrarea soldurilor de trimiteri extracomunitare nu s-a putut realiza in ritmul dorit de clienti si de personalul din oficii.
Va rugam sa acceptati scuzele noastre pentru neplacerile cauzate si va asiguram ca depunem toate eforturile pentru lichidarea stocurilor de trimiteri extracomunitare la nivel de oficii cu asistenta vamala, in cel mai scurt timp cu putinta, pentru a reveni la normal.
Totodata, precizam ca in etapa imediat urmatoare Posta Romana va dezvolta o aplicatie informatica dedicata ce va permite ca si trimiterile extracomunitare inregistrate (cele care au cod AWB standard si pot fi urmarite in track&trace) sa urmeze acelasi proces de prelucrare in vederea acordarii liberului de vama la nivel de BSI, si sa poata fi directionate catre oficiile care deservesc adresa destinatarilor, si nu la oficiile cu asistenta vamala.
Va multumim pentru intelegere."

Edited by Adm, 23 September 2017 - 10:47.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Se mai discuta despre asta in cateva subiecte si nici nu mai e ceva nou.
Din cate am inteles, se lucreaza si ca unele colete cu tracking sa ajunga la OP in anumite conditii.
Atat timp cat nu se vad rezultate, nu are rost sa se bucure cei care asteapta colete de afara.

Edited by tigerheart, 23 September 2017 - 07:52.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Căcat pe băț.
Mesaj copy-paste dat la toti. Aceiași vrăjeală ieftina.

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu nu mai comand de ceva vreme din cauza incompetentei lor. sper sa se aplice regula cat de repede si la cele cu tracking.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
În condițiile în care  un colet are 100gr maxim gen folie telefon, husa sau are dimensiunile foarte mici ce dracu cred ăștia că e acolo de sta sa verifice ?
Ne i-a la mișto.

Ok una e sa se verifice pachetele suspecte mari pe care scrie 3 dolari dar nu par de 3 dolari și alta sunt pachetele foarte mici.

E pur și simplu bătaie de joc.

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu de bani isi puneau problema . Ci de continut .

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Problema cu Posta Romana este ca trebuia desfiintata de mult.
Mesajul ala e o bataie de joc, intrucat e vorba de o problema meschina (colete de mica valoare) care trebuia rezolvata de ani buni... adica nu era nevoie de ani de zile sa se gandeasca cineva sa o rezolve.  

Mai mult, din cate probabil stiti, Posta Romana a desfiintat multe oficii postale de cartier (cedand spatiile la Mega Image pentru magazine) si trebuie sa mergi la mama dracului sa iei un colet sa stai cu toti pensionarii la coada..

Deci...

Edited by rosix, 23 September 2017 - 08:26.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
io nu inteleg, de ce nu comanzi transport cu dhl, de exemplu?

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am primit deja acasă primul colet de 11$ comandat de pe aliexpress, este un lucru bun că ăștia de la direcția vămilor sau trezit din prostie și birocrație. Până acum mă deplasam 100Km la vamă dus întors să ridic coletele comandate, unele de valoare mai mică decât costul deplasării ! Ar trebui ca limita asta rușinoasă de 10€ rămasă neschimbată de pe timpul răposatului să fie ridicată undeva până la 50€, pentru că este o tâlhărie la drumul mare să bagi mâna în buzunarul omului și să-i ei 19% TVA pe valoarea totală doar că prețul a depășit cu 1$ suma maximă !!!  Posted Image

View Postslai, on 23 septembrie 2017 - 08:39, said:

io nu inteleg, de ce nu comanzi transport cu dhl, de exemplu?

Nu mai comand în viața mea cu DHL din afara UE !!!, mi-au cerut nr. EORI  și după ce l-am făcut cu mare greutate că trebuie să instalez în computer windows xp să intri pe o interfață cu programe vechi de când era bunicul flăcău care funcționează doar pe acest sistem, am plătit și taxă de înmagazinare pentru că am depășit cu o zi timpul de înmagazinare, nu mai spun de taxele de expediție pe teritoriul româniei pe care le-am plătit din nou, deși coletul era deja plătit până la destinație !!!

#10
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postslai, on 23 septembrie 2017 - 08:39, said:

io nu inteleg, de ce nu comanzi transport cu dhl, de exemplu?
fiindcă dhl percepe un comision pentru formalitatile vamale iar daca alegi sa platesti singur tva iti poate bloca coletul destul de mult timp

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
nu tu, rosix, cel atat de revoltat si care a hotarat ca e mai bine sa dea faliment posta.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 08:25, said:

Problema cu Posta Romana este ca trebuia desfiintata de mult.
Mesajul ala e o bataie de joc, intrucat e vorba de o problema meschina (colete de mica valoare) care trebuia rezolvata de ani buni... adica nu era nevoie de ani de zile sa se gandeasca cineva sa o rezolve.  

Mai mult, din cate probabil stiti, Posta Romana a desfiintat multe oficii postale de cartier (cedand spatiile la Mega Image pentru magazine) si trebuie sa mergi la mama dracului sa iei un colet sa stai cu toti pensionarii la coada..

Deci...
cred ca dumneata nu realizezi ce spui. posta romana ofera niste servicii cu un raport calitate pret foarte bun. cred ca nu ai avut parte de japca firmelor de curierat. am comandat acum cateva luni un produs in valoare de 100 de lei si am platit ramburs 157 de lei.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Posta Romana trebuie desfiintata  - ofera de ani de zile servicii de cea mai proasta calitate, oficiile postale s-au transformat in maghernitze Mega Image (de parca nu erau destule) si tre sa mergi sulll calului sa te asezi la o coada pentru a rezolva ceva la Posta Romana.

#14
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
bilti - Toate gandurile noastre bune se indreapta spre tine, ai adus o veste foarte buna.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 08:25, said:

Mai mult, din cate probabil stiti, Posta Romana a desfiintat multe oficii postale de cartier
Se reorganizeaza ca sa reziste. Posta este serviciu esential intr-un stat din acte stiu, nici constructie nu faci fara numar postal, nu mai visati desfiintari.

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 09:33, said:

Posta Romana trebuie desfiintata
Prostii... trebuie eficientizata si modernizata.

Edited by andreic, 23 September 2017 - 09:46.


#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Posta Romania trebuie sa ajunga la nivelul Swiss Post.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
sper ca nu, nu de alta, dar si curierii nostri au tarife mai mici decat aia.
un colet la posta e 4 lei, adica ~1 franc, un colet la swiss e 7 franci.

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Zic de calitate nu pret.Odata cu calitatea vine si pretul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate