Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

la bucatarie - imbinare blat cu corpurile suspendate

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postsuperm, on 25 septembrie 2017 - 14:13, said:

Se poate folosi capacul plitei ca protectie suplimentara

Nu am capac la plita

Ref la modalitatea de construire a bucatariei: asa am facut si eu: echipamentele sunt luate toate, urmeaza sa gasesc pe cineva care sa vina sa faca mobila pe comanda, tinand cont de dimensiunile camerei si de dimensiunile echipamentelor.

Edited by bogwol, 26 September 2017 - 06:48.


#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbogwol, on 26 septembrie 2017 - 06:44, said:

Nu am capac la plita

Ref la modalitatea de construire a bucatariei: asa am facut si eu: echipamentele sunt luate toate, urmeaza sa gasesc pe cineva care sa vina sa faca mobila pe comanda, tinand cont de dimensiunile camerei si de dimensiunile echipamentelor.

Posibil ca cel/cei care vin sa faca mobila o sa spuna ca aia e prea mica, aialalta e prea mare, nu se poate aia dar se poate altfel cu bani mai multi... Avand aparatele ar trebui sa stii de ce le-ai luat si sa speri ca gasesti solutii pentru ele. In mod normal poti lua capac la plita si ulterior dar sincer mie nu imi place Posted Image cu capac. Greselile care se fac de obicei la aparate sunt la masini de spalat sau frigider ca se iau independente si se vor incastrate, la plita sau chiuveta se iau cu montare sub blat sau la nivelul blatului (frezare mm) si esti obligat sa iei piatra/compozit apoi. Mai apar si dimensiunile aparatelor si numarul lor care posibil sa nu intre in spatiul disponibil decat cu compromisuri mai mari sau mai mici - chiuveta langa plita, baza chiuveta mai mare decat necesar, dispuneri si deschideri in pereti si altele pe langa comentariile furnizorului de mobila care are de discutat asupra aparatelor stiind ca le ai si mai greu renunti la ele ceea ce ofera solutii "extreme", costisitoare si "negociatoare" din partea lui ...

Referitor la placare perete intrebi pe cei care fac mobila ce solutii iti dau...cu garantie pentru folosire normala :)

Succes.

Edited by superm, 26 September 2017 - 07:26.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
in final, cel mai ieftin si durabil iese tot cu faianta, ca-s maxim cativa metri patrati.

Edited by arg, 26 September 2017 - 08:59.


#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Si asa ne intoarcem de unde am plecat , ajungem tot la ieftinache ... , tot pretul conteaza .
Eu ma gindeam ca bucatarii tocmai suprafata mica permite finisaje mai deosebite , iar un 200-300lei mp , nu este o avere .

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Tocmai am vazut intr-o emisiune americana o bucatarie unde pe perete, in dreptul aragazului ( din acela mare, ca de restaurant) un backsplash metalic, gen tabla de inox sau aluminiu, cu un model texturat. Poate fi si asta o varianta, daca nu ti se pare prea kitsch.
https://www.google.r...46731401706703/

#24
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Post86-APP, on 26 septembrie 2017 - 18:57, said:

Si asa ne intoarcem de unde am plecat , ajungem tot la ieftinache ... , tot pretul conteaza .
Eu ma gindeam ca bucatarii tocmai suprafata mica permite finisaje mai deosebite , iar un 200-300lei mp , nu este o avere .

Nu e vorba, cel putin in cazul meu, neaparat de luat ceva mai ieftin: dar daca dai bani mai multi si exista riscul sa iti ia foc ce ai pus de la aragaz, ramai si cu banii (mai multi) dati si ai facut si o mare boacana. Cel putin faianta e verificata: am asa ceva de  15 ani de cand m-am mutat acolo si nu au fost probleme. O sa  vorbesc si cu producatorul de mobila sa vad ce variante imi da.

Edited by bogwol, 27 September 2017 - 06:45.


#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti pune si finisaje mai sensibile , dar atunci pui alt tip de plita , cu alt aranjament al ochiurilor , incit cele mari sa fie central , pe laterale .
Vezi pe la Gorenje .

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune placi de piatra sau pur si simplu lipeste pietre in adeziv si apoi lacuieste cu lac de barci . Binenteles monteaza o hota capabila si pune capac la oale cand gatesti sa nu stropesti in toate directiile .

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Te-ai ars . Pe topicul asta este interzis sa vorbesti de piatra , travertin , marmura , ca ti se sterg mesajele ...
Aici este cu faianta , vopsea de ulei sau hirtie cu model , eventual , dar asta este de fite , calendar bisericesc .

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta e , eu faianta nu mai pun niciodata , e cea mai proasta alegere ca si aspect ma refer .

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostBaxon, on 27 septembrie 2017 - 19:02, said:

Asta e , eu faianta nu mai pun niciodata , e cea mai proasta alegere ca si aspect ma refer .

Si mie imi place cu piatra daca este placat cu bun gust, dar exagerezi crunt asa de mult incat nu te mai ia lumea in serios si efectul este invers decat cel pe care poate il urmaresti.

Se gasesc milioane de feluri de faianta, cu milioane de marimi, calitati, rezistente, duritati, tenacitati, texturi, nuante, tonuri, reliefuri, mate, texturate, lucioase, plus faianta rectificata/tunsa care se pune lipita una de alta (fara rosturi), cu diverse texturi care poate atat sa imite orice fel de piatra, cat si sa arate mai bine decat orice fel de piatra daca cauti suficient modelul.

Exista faianta mai rezistenta decat majoritatea felurilor de piatra naturala, mai rezistenta atat la spargere, cat si la spalare, substante chimice, etc., etc.
Desigur exista si faianta fragila, exista si faianta cu smalt prost care se pateaza sau inegreste cand este atins cu ceva mai dur, exista si faianta urata, dar se gasesc si destule modele rezistente si frumoase.
O faianta de calitate, una tenace si rezistenta, o sa fie mai comod de intretinut, cu suprafata mult mai rezistenta in timp la diverse substante de curatare, la zeama de lamaie-stropi care sar si pe perete si pe paviment si pe blat, etc., etc., la umiditate, la praf si aburi de ulei care intra in porii pietrei naturale si o imbacsesc si inegresc, mucegaiuri, etc.
Se gaseste si piatra chituita, piatra tratata, etc.
Unele sunt astfel mai OK, dar chitul este oricum mai putin rezistent decat un smalt de calitate, mai ales unul mat pe piatra mata.
Exista desigur si tratamente si lacuri speciale de trafic greu, etc., insa astfel tratate se estompeaza pana la disparitie naturaletea materialului in comparatie cu faianta, si oricum o sa fie mai putin rezistenta la spalat, substante, frecare, etc.

Si desigur piatra naturala contine uraniu natural, care se descompune nuclear natural si apar izotopi de radon care sunt de milioane de ori mai radioactivi decat uraniul din care se formeaza.

Daca diferenta nu este mare, este doar pt ca si faianta/ceramica se fabrica in general tot din materiale naturale, care au si ele uraniu natural in ele...

Edited by loock, 28 September 2017 - 01:00.


#30
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Post86-APP, on 27 septembrie 2017 - 18:50, said:

Te-ai ars . Pe topicul asta este interzis sa vorbesti de piatra , travertin , marmura , ca ti se sterg mesajele ...
Aici este cu faianta , vopsea de ulei sau hirtie cu model , eventual , dar asta este de fite , calendar bisericesc .

Cred ca asta e o exagerare. Nu imi amintesc sa fi sters cineva mesaje, doar pentru ca spui ceva altfel...
Eu am deschis acest topic tocmai in ideea de a gasi idei si de a vedea ce mi se potriveste.

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbogwol, on 28 septembrie 2017 - 06:57, said:


Cred ca asta e o exagerare. Nu imi amintesc sa fi sters cineva mesaje, doar pentru ca spui ceva altfel...
..........
Nu de tine discutam ...
Dar daca tot se" pricepe" lumea la finisaje , adica mai mult nu , hai sa va mai dau eu o informatie .
Daca va place faianta , exista si in format de 3,2 X 1,5 .....m .
Se vinde in RO , cca 17-18 mil bucata .

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, 18 milioane de RON...
Vindeti si dv. o bucata si v-ati scos Posted Image

Edited by loock, 28 September 2017 - 17:31.


#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
daca asta este suma de " scos " , inteleg .....

#34
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Post86-APP, on 28 septembrie 2017 - 17:18, said:


Dar daca tot se" pricepe" lumea la finisaje , adica mai mult nu , hai sa va mai dau eu o informatie .
Daca va place faianta , exista si in format de 3,2 X 1,5 .....m .
Se vinde in RO , cca 17-18 mil bucata .

...si se mai numeste lastra? Cam ieftina ca e brut mai adaugi ceva daca vrei prelucrare.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Post86-APP, on 28 septembrie 2017 - 18:56, said:

daca asta este suma de " scos " , inteleg .....

Daca cineva nu "se scoate" in RO nici cu 18 milioane de RON adica aproape 4 milioane de Euro ( 3,947+), atunci inteleg fie ca arde gazul pe forum pt ca nu e capabil se se "scoata" "de nici o culoare", fie ca nu a ales bine ce sa faca daca are targetul mai sus...

Apropo, leul greu, RON, se foloseste din 2005, adica de 12 ani.
Ce rost are sa mai folosesti valori in lei vechi in 2017 ??? ( 18 milioane pt. o placa de faianta, etc..)
Sau nu sunt clientii destul de speriati de preturi ?
Eventual poate pune botu' unu' fara limita la buget ...Posted Image

Edited by loock, 28 September 2017 - 21:15.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Of , cita suficienta .
Chiar si acum dupa atitia ani , cel mai folosit " leu " ramine tot cel vechi . Macar in exprimare .
Asa cum inca se folosesc denumiri vechi de zeci de ani la strazi . Asa cum nu scriem cu I din A ...

View Postsuperm, on 28 septembrie 2017 - 21:04, said:

...si se mai numeste lastra? Cam ieftina ca e brut mai adaugi ceva daca vrei prelucrare.
Nu cunosc denumirea , dar iti trebuie utilaje de prelucrare .
Probabil ca " lastra " este rezervat pt materialele naturale , dar cine stie ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate