Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

la bucatarie - imbinare blat cu corpurile suspendate

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Am umatoarea neclaritate: la mobila actuala, intre blat si corpurile suspendate am faianta. Intrucat vreau sa imi schimb integral toata bucataria, vreau sa schimb si mobila. Intrebarea este: intre blat si corporile suspendate, pe perete, ce pun in locul faiantei? Am vazut varianta cu placare cu sticla, dar nu ma incanta in mod special (am inteles ca in zona plitei exista riscul sa crape din cauza caldurii). Am alte varianta in afara de faianta sau sticla?
Am mai umblat prin magazine si unii prezinta un fel de placare a peretelui cu ceva gen blat, dar mai subtire. Problema este ca nu sunt rezistente la foc iar in zona plitei ar trebui pus suplimentar un fel de protectie de sticla.
Exista si placi lemn care sunt tratate antifoc si care pot acoperi acest spatiu? Daca da, unde, cum se cheama, etc?
Multumesc.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.gtools.r...t-isoplan-750c/

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Plitele decente au optional accesoriu capac de sticla care se rabate spre spate si protejeaza si garnitura blatului si placarea peretelui daca e mai sensibila.
Sticla rezistenta termic se gaseste la firmele care vand pt seminee, insa in general e clara sau fumurie si se vede adezivul de placare, deci trebuie dusa si vopsita custom, vopseaua trebuie sa reziste si ea la caldura si sa fie suficient de opaca ca sa nu se vada adezivul de placare, etc.
Cei care Nu au buget limitat mai placheaza uneori cu materialul compozit din care fac si blatul, dar si el are o rasina in care e sinterizata pulberea de granit/sticla/cuart/piatra, asa ca tot capacul optional de la plita este cel care rezolva protectia.

Mie cel mai mult mi-a placut cu faianta rectificata ( tunsa, fara rosturi) pusa perfect, pe perete perfect drept fara burta deloc, si cu blatul pus fara garnitura perfect limit de faianta rectificata si pusa perfect fara burta.
Insa e rarism in RO deoarece necesita manopera de un nivel superior.
Avantaje sunt multiple: arata mult mai rafinat, fara rosturi, fara garnitura, si caldura nici nu mai topeste garnitura, nu mai sparge sticla, etc.

Mi-a placut si cu sticla reflexiva (fumuriu-ambra-reflexiva) si cu garnitura blat speciala plata, insa e sensibila la spart si caldura asa ca eu personal nu mi-as pune.

Placarea cu sticla nerezistenta la caldura si soc arata interesant, insa intr-o bucatarie care e folosita, nu doar de showroom, e o complicatie care frizeaza ori masochismul ori prostia...
Am vazut rar in RO si placare cu sticla antisoc si rezistenta termic, dar fie clientul fie dezvoltatorul au adus-o special din state (SUA) unde se gaseste mai lejer.

Edited by loock, 22 September 2017 - 13:27.


#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
deci sa inteleg ca pana la urma tot faianta e mai buna? nu exista placi de lemn tratate care sa reziste la temperatura?

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Eu vreau sa pun (imi scapa numele) materialul ala tare care se mai foloseste la fabricarea reclamelor. Am un laspsus maxim, pare ceva PVC. Este alb si mai dur si nu e plexiglas. Am asemenea material pe bancul de lucru de f multi ani si a indurat multe. O sa printez ceva frumos pe el si aia e, nici mie nu imi place faianta.

http://publicitate.g...9-8fa083cf-da5c

Edited by usrnm, 22 September 2017 - 14:31.


#6
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Solutia, puneti ce vreti voi pe pereti si montati o plita cu inductie. Aia nu imprastie caldura deloc.
Ala de la panourile publicitare e acril. Eu am sticla vopsita in combinatia asta si nu sunt probleme.

Attached Files


Edited by camsonat, 22 September 2017 - 14:46.


#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 camsonat, on 22 septembrie 2017 - 14:44, said:

Solutia, puneti ce vreti voi pe pereti si montati o plita cu inductie. Aia nu imprastie caldura deloc.
Ala de la panourile publicitare e acril. Eu am sticla vopsita in combinatia asta si nu sunt probleme.
plita e deja cumparata si e pe gaz, asa ca nu mai am ce sa fac

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 loock, on 22 septembrie 2017 - 13:13, said:

........

Mie cel mai mult mi-a placut cu faianta rectificata ( tunsa, fara rosturi) pusa perfect, pe perete perfect drept fara burta deloc, si cu blatul pus fara garnitura perfect limit de faianta rectificata si pusa perfect fara burta.
Insa e rarism in RO deoarece necesita manopera de un nivel superior.
........
Ce este rarism , faianta ? Cum o dai faianta este cel mai pirlit finisaj .
De travertin cu marmura ce zici ? Asta ce necesita , manopera de extraterestrii ???

Attached Files



#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 86-APP, on 22 septembrie 2017 - 16:33, said:

Ce este rarism , faianta ? Cum o dai faianta este cel mai pirlit finisaj .
De travertin cu marmura ce zici ? Asta ce necesita , manopera de extraterestrii ???

1. Era vorba despre faianta rectificata montata perfect in RO, si rarisim inseamna in practica una-doua la 2000 de bucatarii.

2. Am vazut mai des placare cu piatra decat faianta rectificata pusa perfect in RO, si unele aratau foarte bine cu piatra, granit, travertin natur sau chituit, insa exemplul din poza de mai sus arata oribil de gretos.
E de foarte-foarte prost gust.
Culorile sunt OK, problema e ce s-a facut cu ele si mai ales cu formele, e prea fragmentata, prea agitata, prea incarcata, cu prea multe stiluri amestecate si incarcate nejustificat.

Edited by loock, 22 September 2017 - 16:41.


#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 loock, on 22 septembrie 2017 - 16:37, said:

.......
Culorile sunt OK, problema e ce s-a facut cu ele si mai ales cu formele, e prea fragmentata, prea agitata, prea incarcata, cu prea multe stiluri amestecate si incarcate nejustificat.
Hai ca este interesant . Stiu ca ai ideile fanteziste .
Dezvolta ideea ca ma amuza .

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am dezvoltat prea mult si asa despre o aiureala care nu merita atentie.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Corect ! Strugurii sint acri !

Attached Files



#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Oau! Decoratiuni in stil Strehaya Rococo, cu influente Ionice/Becalice/Pandelice...
Arta, domnilor, ce plm...

OP, tratarea antifoc (ignifugare) doar intarzie aprinderea lemnului, nu devine complet neinflamabil. Valabil si la compozite.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Serpent, on 22 septembrie 2017 - 18:03, said:

Oau! Decoratiuni in stil Strehaya Rococo, cu influente Ionice/Becalice/Pandelice...
Arta, domnilor, ce plm...
...........
Seamana cu ce ai tu  la Strehaia ????Posted Image. Sincer , nu cred !
Banuiala mea este ca ai finisaj modern , vopsea de ulei si dunga din banda de magnetofon .

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

 86-APP, on 22 septembrie 2017 - 17:04, said:

Corect ! Strugurii sint acri !
ce ai pus tu in poze se practica la americani, mie imi place, granitul ,faianta de calitate, travertin, chiar daca unele sunt prea incarcate, depinde de gusturi

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Corect,ei mai caută și ceva finisaje naturale , își permit , dar în final , este ceva "peste" banalitatea faianței .

#17
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 86-APP, on 23 septembrie 2017 - 06:25, said:

Seamana cu ce ai tu  la Strehaia ????Posted Image. Sincer , nu cred !
Banuiala mea este ca ai finisaj modern , vopsea de ulei si dunga din banda de magnetofon .

"Stimabile", combati opinia cuiva cu atacuri la persoana?!?
Ma faci sa banuiesc si eu cate ceva despre tine, in felul asta...

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Producatorul de mobila de bucatarie are in gama de produse si "placarile" de perete. In mod normal se fac din aceleasi materiale ca blatul de lucru (ignifug si idrofug cu grade mai mari sau mai mici) : conglomerat laminat/furniruit, fenix, lemn, marmura, granit, cristalan, corian, kuma, okite, quartz, dekton, lapitec, sticla, inox, gresie, ceramica, etc..
Ideea este sa se puna materiale pentru bucatarie in bucatarie. Nu orice merge oriunde si oricum orice se poate strica... Se poate folosi capacul plitei ca protectie suplimentara cum s-a mai spus dar si la chiuveta pot aparea probleme, in ambele zone se poate crea o temperatura si o umiditate mai mari in timp scurt si daca imediat in mijlocul iernii deschizi geamul si faci o trecere brusca de 20-30 grade e cam problema orice ai avea pe peretea sau ca mobila de bucatarie. Sfatul meu este sa se aleaga mobila de bucatarie, aparatele si accesoriile odata si nu din bucati; problemele apar cand iei aparatele la oferta de pe net, bucataria o facem cu vecinul ca doar ne pricepem si apoi intrebam pe ici pe colo cum sa o facem sa arate si sa functioneze bine... Este mai complicat de reparat decat de facut de la 0, masori de 10 ori si tai odata, mai bine prevenim decat sa combatem... Cine face mobila propune si placarea.
Parerea mea ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate