Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Instalator tepar in libertate: Relu Oprea, Brasov

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 20.02.2008

View Postaurel100680, on 19 septembrie 2017 - 14:08, said:

Oricat ar fi el de tepar ce ai facut cu acest topic, fara sa faci plangere la politie se numeste calomnie si poate sa-ti mai ia niste bani frumosi daca-si pune mintea cu tine si te actioneaza in judecata. Ba mai mult..... publicarea pe internet a linkului unui cont de facebook sau youtube fara acordul titularului constituie si infractiune deoarece aceste 2 site-uri constituie spatiu public in care trebuiesc respectate drepturile de autor, libertatea si intimitatea persoanei. Poate sa va tepuiasca ala pe inca 100, daca sunteti prosti cu totii si nu-l reclamati in scris la Politie, pe ala il doare in poola de voi, ba mai mult este si perfect legal ceea ce face, drept dovada ca fara o plangere facuta de voi la politie, ala poate sa va ceara bani buni in instanta pentru calomnie si ca i-au fost incalcate drepturile. Asa ca roaga-te sa nu vada ala topicul asta ca mai apari si pe la tv ca ai pierdut niste bani in instanta din cauza unui tepar
Cate prostii intr-un singur post...

In alta ordine de idei, autorule de topic,  de ce zici ca nu te poti duce la el sa discutati "barbateste" despre problemele dintre voi?

Edited by ioppo, 19 September 2017 - 14:22.


#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si eu cred ca are plangeri, probabil si procese pe civil... dar in Romania astfel de fapte nu se pedepsesc si probabil individul a ascuns toti banii furati pe numele nevestei, parintilor, sorilor... asa ca ce sa ii executi...

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postioppo, on 19 septembrie 2017 - 14:22, said:

Cate prostii intr-un singur post...
Mi-ai luat-o înainte cu câteva secunde :)

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu n-am inteles de unde a dedus el ca nu are acord de la titular sa puna link catre Facebok sau YouTube... cand "titularul" acestor linkuri si companii nu numai ca iti dau acordul sa faci asta, dar iti ofera si nenumarate unelte pentru a face asta intr-un mod cat mai bine (embed&stuff).

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Din legile lui Murphy.

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postaurel100680, on 19 septembrie 2017 - 14:44, said:

Citeste politica google si facebook si ai sa te convingi.
AKA noul Cod Penal al tinerei generatii :D
Si astia se cearta ca prostii in Parlament pe noi coduri penale... n-au aflat ca au facut astia de la google si facebook doua deja :D

#43
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

View Postadisz, on 19 septembrie 2017 - 11:18, said:

Cum dracu de-i gasiti voi asa de usor pe alde Relu Oprea?Cu ce va prostesc ca sa-i angajati?
Ca-i in libertate?Foarte bine,doar unde ai vrea sa fie?Da-l in judecata,daca ai toate hartiile in regula:oferta,deviz de lucrari,contract,facturi,chitante,procese verbale de receptie,etc.
Atata timp cat numarul fraierilor este in continua crestere,fauna gen Relu Oprea&acolitii va prolifera.

Sta in puterea noastra sa-i eliminam,dar iluzia ca vom plati mai putin,ne intuneca judecata.

Saracia nu-i un motiv in acest caz.Poti fi sarac,dar nu-i nevoie sa fii si prost.
Aviz amatorilor,ca balta-i plina.

PS.
Daca cineva se simte jignit de ce am scris mai sus,imi cer scuze fara comentarii Posted Image


Zic sa recititi atent ce se spune mai sus :)

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015
Daca scria cel care a patit-o, il credeam, dar asa, stiu eu pe cineva... fara nume, numai numele si contactul paratului..., nu ii iau apararea, dar ma face sa fiu reticent


#45
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostTsunnnami, on 19 septembrie 2017 - 15:26, said:

dar ma face sa fiu reticent
corect, trebuia sa scrie pagubitul, nu prietenul matusii vecinului fratelui amicului sau.

insa in timp ce 99% din aia care au citit ca ala e tepar si care au un pic de minte sa vada cam
cat timp liber are individu' la dispozitie sa-si caute fraieri, tu poti apela linistit la prestatiile lui.
dar sa nu vii sa te plangi. asta in timp ce noi aplicam principiul "oala acoperita, nu da muste-n
ea" si suflam si-n iaurt. because the meserias is dark and full of terrors...

Edited by dygey, 19 September 2017 - 15:45.


#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttotalitar, on 19 septembrie 2017 - 10:50, said:

Va rog sa aveti mare grija cand solicitati serviciile vreunui instalator pe olx si alte siteuri similare. Niste prieteni .......
Se afiseaza in continuare, fara jena, pe facebook unde are poze cu familia care din pacate se hraneste din bani proveniti din escrocherii.
Sper ca aceasta informatie sa va fie de folos.
1. Titlul topicului trebuie corectat . Nu ai TU dreptul sa spui ca ala este tepar , nu ai dovezi , mai mult tu povestesti ce ai auzit la altii .
2. Nu ai dreptul sa sugerezi ca ala ar trebui " inchis " .
3. In mod normal ai merita un dosar penal .
.........
Despre instalatii /
Pretul rar se poate " bate-n cuie " asa ca este greu de stabilit ca " atita costa " .
Instalatii inseamna lucrari ascunse , de cele mai multe ori trebuie spart pt a vedea ce este de facut .
Pretul nu poate fi facut corect , si poate evolua  in plus , cind " pui mina " pe instalatie .
Restul sint vorbe , este o chestie de negociere , trebuie avans , bani de materiale , de multe ori sume importante .
Clienti " vrajitori " am intilnit si eu , dar nu tine . Ori plateste cit face , ori pa, pa lucrare , nu se face .
Daca discutati din postura de " vrajitori " va spun ca e greu sa va gasiti un fraier , poate un fomist incapabil .

#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015

View PostTsunnnami, on 19 septembrie 2017 - 13:47, said:

Una e sa spui: "sa vezi ce mi s-antamplat"
si alta
"Am auzit eu de la cineva ca..."
Nu cred ca e un thread de defaimare din partea competitiei, daca o sa cauti atent pe net ai sa observi ca acest individ practica genul asta de tepe inca de prin 2009-2010, evident e vorba de un modus operandi, profita de naivitatea oamenilor si dorinta lor de a face lucrarea ieftin.
Si in Bucuresti exista multi carpaci de gen, nasa mea a fost tepuita de 30 k euro in anul 2003 pentru a renova un amarat de apartament, toata lucrarea nu facea mai mult de 100 de milioane, tipii pur si simplu au profitat de ea...avea rezidenta in Italia, era plina de bani si nu cunostea preturile.

Edited by doxan, 19 September 2017 - 17:09.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdygey, on 19 septembrie 2017 - 15:45, said:

cat timp liber are individu' la dispozitie sa-si caute fraieri, tu poti apela linistit la prestatiile lui.
dar sa nu vii sa te plangi. asta in timp ce noi aplicam principiul "oala acoperita, nu da muste-n
ea" si suflam si-n iaurt. because the meserias is dark and full of terrors...

1. Eu nu caut pe S/pedia sa aflu care e tepar
2. Sa scrie cel pagubit, nu ce a auzit unu de la altu' si-i da numai numele celui care le-a luat banu'

View Postdoxan, on 19 septembrie 2017 - 16:58, said:

Nu cred ca e un thread de defaimare din partea competitiei, daca o sa cauti atent pe net ai sa observi ca acest individ practica genul asta de tepe inca de prin 2009-2010, evident e vorba de un modus operandi, profita de naivitatea oamenilor si dorinta lor de a face lucrarea ieftin.

Baga-ti in cap ca cel care e pagubit ar trebui sa scrie si nu ce a auzit unul la coada la gogosi

#49
triki-triki

triki-triki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.09.2017

View Post86-APP, on 19 septembrie 2017 - 16:20, said:

1. Titlul topicului trebuie corectat . Nu ai TU dreptul sa spui ca ala este tepar , nu ai dovezi , mai mult tu povestesti ce ai auzit la altii .
2. Nu ai dreptul sa sugerezi ca ala ar trebui " inchis " .
3. In mod normal ai merita un dosar penal .
.........
Despre instalatii /
Pretul rar se poate " bate-n cuie " asa ca este greu de stabilit ca " atita costa " .
Instalatii inseamna lucrari ascunse , de cele mai multe ori trebuie spart pt a vedea ce este de facut .
Pretul nu poate fi facut corect , si poate evolua  in plus , cind " pui mina " pe instalatie .
Restul sint vorbe , este o chestie de negociere , trebuie avans , bani de materiale , de multe ori sume importante .
Clienti " vrajitori " am intilnit si eu , dar nu tine . Ori plateste cit face , ori pa, pa lucrare , nu se face .
Daca discutati din postura de " vrajitori " va spun ca e greu sa va gasiti un fraier , poate un fomist incapabil .
toata lumea se da cu dosul de pamant ca sa demonstreze cat de hoti sant meseriasii si ce ingeri neprihaniti sant clientii..Dar dupa cum se stie sant destui borfasi si printre clienti..Si eu ca si bunicii ca si parintii n-am discutat niciodata de lucrare fara avans .Cui ii place bine iar cui nu ii arat poarta atelierului si-l rog sa-i dea cu praf de mers.Si credeti-ma ca in momentul in care discuti cu omul iti dai seama din trei vorbe daca-i borfas care vrea sa te tepuiasca sau un client onorabil care chiar are nevoie de serviciile tale.Si cum comenzile la care se da avans au prioritate cei care nu vor au doua variante...sa plece cu coada intre picioare sau sa astepte pana la pastele cailor

#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De obicei la meseriasi din astia te prinzi dupa avans daca sunt seriosi sau nu... cu cat iti cer mai mult cu atat sansele sunt mai mari sa fie tepari.

Eu am facut lucrari de peste 3000 euro cu plata dupa executie.
Ba chiar unul a venit dupa aproape 3 saptamani dupa bani, desi initial, dupa ce a terminat lucrarea mi-a spus ca ma suna el saptamana viitoare sa imi spuna cand poate sa vina dupa bani Posted Image
Si da, mi-au dat factura/bon pe fiecare plata, la unii facand plata in transe, pentru ca nu poate incasa legal cash mai mult de 5000 lei pe zi, asa ca am platit 3 zile consecutiv suma respectiva, primind 3 bonuri fiscale.

Edited by samebo, 19 September 2017 - 18:58.


#51
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostTsunnnami, on 19 septembrie 2017 - 18:25, said:

1. Eu nu caut pe S/pedia sa aflu care e tepar
2. Sa scrie cel pagubit, nu ce a auzit unu de la altu' si-i da numai numele celui care le-a luat banu'

Baga-ti in cap ca cel care e pagubit ar trebui sa scrie si nu ce a auzit unul la coada la gogosi
Ah, deci daca eu am un prieten bun, vorba aia, prieten la bune si la rele, amici de dooj'ceva de ani, etc. si ii da unul o teapa d-asta si el ma cheama la el acasa si-mi arata, nu pot sa spun ca x i-a dat teapa ca nu sunt cel pagubit si n-am dovezi. Pentru ca sunt sigur ca exista o gramada de prieteni care isi darama singuri casa si dau vina pe pe un mester la intamplare, care s-a uitat urat pe strada la ei intr-o zi. Sau fac lucrare proasta cu vreun mester si ponegresc pe altul. Riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiight.

View Posttriki-triki, on 19 septembrie 2017 - 18:48, said:

toata lumea se da cu dosul de pamant ca sa demonstreze cat de hoti sant meseriasii si ce ingeri neprihaniti sant clientii..Dar dupa cum se stie sant destui borfasi si printre clienti..Si eu ca si bunicii ca si parintii n-am discutat niciodata de lucrare fara avans .Cui ii place bine iar cui nu ii arat poarta atelierului si-l rog sa-i dea cu praf de mers.Si credeti-ma ca in momentul in care discuti cu omul iti dai seama din trei vorbe daca-i borfas care vrea sa te tepuiasca sau un client onorabil care chiar are nevoie de serviciile tale.Si cum comenzile la care se da avans au prioritate cei care nu vor au doua variante...sa plece cu coada intre picioare sau sa astepte pana la pastele cailor

Ca dai ceva bani avans e o chestie, dar sa dai 8000 de lei aiurea pe niste sparturi in zid e o aberatie.

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdasvik, on 19 septembrie 2017 - 20:19, said:

......
Ca dai ceva bani avans e o chestie, dar sa dai 8000 de lei aiurea pe niste sparturi in zid e o aberatie.
Tu crezi ca pirlitul ala a avut si a dat atitia bani ?
9-10000 se da pt o centrala de apartament materiale si manopera ...ala dadea 8000 pt o teava ?

#53
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Am creat acest topic sa semnalez o mare teapa trasa unor prieteni apropiati si directi. Nu din auzite la bere, nu din spusele matusilor. Nu. Prieteni. Cine are prieteni stie la ce ma refer. Ei nu stau acum pe net sa se planga pentru ca sunt plecati afara sa faca bani muncind din greu. Au venit vara sa rezolve problema instalatiilor din apartament si au plecat inapoi pacaliti. Au fost naivi? Da. Au luat teapa? Da. Putem sa ii judecam? De ce nu? Rezolvam ceva facand asta? Nu stiu sa raspund. Relu Oprea e tepar indiferent de ce intrebari si raspunsuri avem. Omul a fost identificat clar de prietenii care l-au solicitat. Relu Oprea a stiut ca e o urgenta si a mirosit victimele naive sau cum vreti sa le numiti. De ce as defaima un om  intamplator pe facebook?  Sunt multi aici pe topic care au citit toate informatiile oferite de mine. Va multumesc ca ati observat cum acest infractor opereaza de multi multi ani nestingherit. Din pacate unii oameni adauga detalii fictive ( de ex  cum ca clientii sunt niste parliti sau pagubitii sunt niste persoane greu identificabile usor ireale) pentru a trage propriile concluzii.

In realitate pagubitii si-au dat seama ca le e mai usor sa castige alti bani cinstiti afara in loc sa recupereze paguba lui relu oprea, prietenii din tara au crezut ca totusi ar fi bine ca si altii sa stie cine e relu iar pe relu il doare in pix de toti pana cand nu isi gaseste nashul.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdasvik, on 19 septembrie 2017 - 20:19, said:

Ah, deci daca eu am un prieten bun, vorba aia, prieten la bune si la rele, amici de dooj'ceva de ani, etc. si ii da unul o teapa d-asta si el ma cheama la el acasa si-mi arata, nu pot sa spun ca x i-a dat teapa ca nu sunt cel pagubit si n-am dovezi. Pentru ca sunt sigur ca exista o gramada de prieteni care isi darama singuri casa si dau vina pe pe un mester la intamplare, care s-a uitat urat pe strada la ei intr-o zi. Sau fac lucrare proasta cu vreun mester si ponegresc pe altul. Riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiight.


Te-a rugat pe tine sa-i gasesti un mester?
Esti tu direct implicat?
Ai dovezi?
Asta am spus si eu, ca faci o ilegalitate

Ah, ca plangi ca prietenul dau da bani aiurea?

[ https://i0.wp.com/thumbs.dreamstime.com/x/box-tissues-628153.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




View Posttotalitar, on 19 septembrie 2017 - 21:43, said:

Am creat acest topic sa semnalez o mare teapa trasa unor prieteni apropiati si directi. Nu din auzite la bere, nu din spusele matusilor. Nu. Prieteni. Cine are prieteni stie la ce ma refer. Ei nu stau acum pe net sa se planga pentru ca sunt plecati afara sa faca bani muncind din greu. Au venit vara sa rezolve problema instalatiilor din apartament si au plecat inapoi pacaliti. Au fost naivi? Da. Au luat teapa? Da. Putem sa ii judecam? De ce nu? Rezolvam ceva facand asta? Nu stiu sa raspund. Relu Oprea e tepar indiferent de ce intrebari si raspunsuri avem. Omul a fost identificat clar de prietenii care l-au solicitat. Relu Oprea a stiut ca e o urgenta si a mirosit victimele naive sau cum vreti sa le numiti. De ce as defaima un om  intamplator pe facebook?  Sunt multi aici pe topic care au citit toate informatiile oferite de mine. Va multumesc ca ati observat cum acest infractor opereaza de multi multi ani nestingherit. Din pacate unii oameni adauga detalii fictive ( de ex  cum ca clientii sunt niste parliti sau pagubitii sunt niste persoane greu identificabile usor ireale) pentru a trage propriile concluzii.

In realitate pagubitii si-au dat seama ca le e mai usor sa castige alti bani cinstiti afara in loc sa recupereze paguba lui relu oprea, prietenii din tara au crezut ca totusi ar fi bine ca si altii sa stie cine e relu iar pe relu il doare in pix de toti pana cand nu isi gaseste nashul.

Vii pe un site, fara sa fii pagubit si dai numele unui om care spui din auzite la bere ca a inselat.
Eu nu cred.
Cred ca doar esti un outsider care vrei sa-i faci rau unuia care tie nu ti-a cauzat nimic.

Nu cred nici povestea cu prietenul tau.
Avea posibilitatea sa-l dea in judecata. N-a facut-o, deci nici el nu e curat.
Daca nici el nu e curat..., la ce bun postul asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate