Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Instalator tepar in libertate: Relu Oprea, Brasov

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
triki-triki

triki-triki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.09.2017

 tytysor, on 23 septembrie 2017 - 21:35, said:

desigur draga, intra si ei in casta Dumnezeilor!


  draga, asta in mare parte pare gargara de ciubucar care lucreaza in totalitate sau partial fara acte si nu a facut un contract sau o factura in viata lui! cum se nu te interesezi de cele spuse de tine, te-ai interesat probabil de notele copiilor la scoala? eu am facut ceva lucrari cu firme de provincie e adevarat nu de fite de capitala si nu au cerut nici macar un leu peste devizul acceptat de mine initial si mai stiu exemple de la o simpla hidroizolatie pina la casa cit o scara de bloc! Posibil ca o lucrare la tarif de firma stabilit prin deviz si contract sa fie pe total mai ieftina decit cea facuta de meserias care va afla cu stupoare ca nu i-a spus nimeni ca pe linga calorifere trebuie si tevile de legatura si atunci cere alti nai. dupa asta afla ca omul le vrea fixate de perete nu insirate pe jos prin usile deschise, deci motiv de cerut iar alti bani, si etc, samd! Firmele adevarate lucreaza cu acte, contracte, devize si ce mai trebuie. Probail de asta cei care lucreaza la negru le denigreaza pe unde pot, probabil observa ca s-au desteptat si clientii!

 tytysor, on 23 septembrie 2017 - 21:35, said:

desigur draga, intra si ei in casta Dumnezeilor!


  draga, asta in mare parte pare gargara de ciubucar care lucreaza in totalitate sau partial fara acte si nu a facut un contract sau o factura in viata lui! cum se nu te interesezi de cele spuse de tine, te-ai interesat probabil de notele copiilor la scoala? eu am facut ceva lucrari cu firme de provincie e adevarat nu de fite de capitala si nu au cerut nici macar un leu peste devizul acceptat de mine initial si mai stiu exemple de la o simpla hidroizolatie pina la casa cit o scara de bloc! Posibil ca o lucrare la tarif de firma stabilit prin deviz si contract sa fie pe total mai ieftina decit cea facuta de meserias care va afla cu stupoare ca nu i-a spus nimeni ca pe linga calorifere trebuie si tevile de legatura si atunci cere alti nai. dupa asta afla ca omul le vrea fixate de perete nu insirate pe jos prin usile deschise, deci motiv de cerut iar alti bani, si etc, samd! Firmele adevarate lucreaza cu acte, contracte, devize si ce mai trebuie. Probail de asta cei care lucreaza la negru le denigreaza pe unde pot, probabil observa ca s-au desteptat si clientii!
mesterica am facut o burta de ras cand am citit ceea ce sustii tu cu tarie pe aici.Adica eu ca mic meserias ciubucar si care lucreaza la negru te denigrez pe tine ptr ca s-au desteptat clientii???Nu cumva treaba sta tocmai invers ???Ptr care motiv te-as denigra eu ??Ptr faptul ca pot castiga lunar si de trei ori mai mult pe barba mea decat as castiga lucrand la firma ta??Dar tu ai toate motivele sa ma denigrezi pe mine intrucat cunosti faptul ca de obicei cei mai buni meseriasi lucreaza pe sabia lor si refuza sa se angajeze la firma ta.In general mesterii buni iau spuma si continutul iar voua cu firme va raman drojdia adica ce refuza mesterii

#110
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 86-APP, on 23 septembrie 2017 - 14:36, said:

Raspuns tipic al unei persoane care nu are habar de instalatii .
Nu minte nimeni , dar in majoritatea cazurilor este vorba de lucrari ascunse , chestii care nu le vezi si n-ai habar de ele , pina nu ajungi la ele . este vorba de neeliberarea zonei de lucru , este vorba de n probleme care apar .
Ce sa mai zic , n-ai vazut un contract cum arata , si cum de cele mai multe ori , termenele sint aproximative , dar apar n-spe situatii la clauze , situatii ce pot duce la intirzieri ..
Iti dau cel mai de rahat exemplu de intirziere , pe intelesul tau .
Faci o ( instalatie ) termica la o casa , vezi locatii , intrebi una , alta , te intelegi si avansezi un termen .
Dar ...cind te apuci de treaba constati ca peretii sint de paianta si nu ai cum sa fixezi teava ...drumuri si alti bani .
Cauta dibluri speciale , lungi , anume ...intirziere si bani cheltuiti . Ca paranteza , diblurile speciale sa faci instalatie aparenta , pot ajunge si la 300 de lei , mai pune si timpul pierdut ...
...sau stabilesti traseul , te uiti , nu este nimic si cind ai dat gaura , surpriza , esti fix in doza electrica . Clientul se scuza ca a uitat , ca a acoperit doza ... Cheltuiala sa refaci curentul , timp pierdut .
...sau ...nu pot muta mobila ca se rup picioarele
...sau ..nu dati gauri acum ca doarme copilul , bunica ...
...sau ..te chinui sa legi instalatia noua de putregaiurile existente ca atit are bani..
99% din intirzieri , sint datorate clientului .
Iar informativ , normarea s-a desfintat , deoarece nu exista standardizare . Fiecare lucrare este diferita , deci timpul poate fi doar estimat .
Si la lucrarile noi , este acelasi lucru .
Pai la ce spui tu e clar ca ala de se angajeaza la lucrare e prost de bubuie si mai bine nu faci cu el nimic . Cand vii sa vezi despre ce e vorba si sa dai omului un pret pai casti ochii si vezi daca peretii is de paianta sau de roti de tractor etc ( intrebi dracu inainte niste detalii importante nu sari ca magarul cu pretul ) , faci calculul pe indelete si apoi adaugand o " pierdere " neprevazuta de 10-20 % , comunici pretul si timpul ( mai mare ca sa ai vreme sa scapi si de neprevazute ) daca toate decurg conform planului , pai nu exista ca doarme progenitura , ca face soacra sarmale ... nu-i convine ura si la gara !
In baza chestiilor astea cunoscute se face un contract de prestari servicii in baza caruia deopotriva atat beneficiarul cat si prestatorul isi pot scoate ochii reciproc daca celalalt se abate !

 86-APP, on 23 septembrie 2017 - 23:46, said:


Am dat anterior un exemplu de instalație casnica , banala ..că daca dădeam explicatii de instalatii complexe de la lucrări mari , ar fi fost greu de explicat.

Cu alte cuvinte nu esti in stare sa explici doar sa improsti cu ...

#111
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu , nu sint in stare sa rezum așa ceva în citeva cuvinte.
Contractele... greu pt multi care n-au treabă cu asta
Doar chibiți.

#112
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007

 86-APP, on 23 septembrie 2017 - 23:46, said:


Viața e complexă și nu toți au noroc...
Soarta !
"Zambeste, maine va fi mai rau"
Relu Oprea,39, dezinstalator

#113
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Una e cand clientul e nemultumit ca a platit prea mult, cand instalatorul a cerut prea putin/mult sau cand a lungit termenul de predare. Alta e cand vine unul, iti cere banul, scurta vreme se face ca lucreaza si pe urma dispare complet. Fugind practic cu banii de avans si inca ce a mai ciugulit peste suma de la clienti naivi.

Citez de pe reclamagiu.ro. Nu am nicio legatura cu persoanele, teapa e data in 2012 unei persoane mai in varsta presupun:

"
Reclamatie OPREA RELU din BRASOV PDF Imprimare Email
1 2 3 4 5
(6 voturi, in medie 4.83 din 5)
Scris de ANDREEA   
Vineri, 24 August 2012 08:24
Acum 2 luni de zile tatal meu a angajat un muncitor autorizat pt renovarea unui apartament cu 2 camere. RELU OPREA!

S-a facut un contract in care prevedea terminarea lucrarii intr-o luna. Iar plata se facea in 4 rate , in fiecare sambata pe parcusul acelei luni.

Toate bune si frumoase. In prima zi mergem cumparam centrala si tot ce trebuie pt inceperea lucrarii. Tin sa mentionez ca aceasta persoana a angajat muncitori cu ziua , el nefacand nimic, in prima saptamana in care s-a lucrat binisor, fara incidente majore in afara faptului ca au taiat tevile de la caloriferele vechi si acestea au cazut in apartamentul de sub noi peste cateva lucruri din casa spargandu-le si au taiat niste fire de la interfon, acesta devenind nefunctionabil si urmand a fi schimbat tot , pe banii bineinteles ai tatalui meu.la inceputul celei de-a doua saptamani deja erau platite 2 rate si o anume suma pt materiale ce trebuiau cumparate.

In a doua saptamana muncitorii s-au schimbat, primii nemaivenind din cauza ca nu si-au primit banii.De aici incepe cosmarul. Lipsa obiectelor din casa, lucrul depus de muncitori care incet a devenit inexistent. S-au apucat sa schimbe instalatia electrica iar de atunci nu mai exista chiuvete, gaz, energie in casa. Din cand in cand a mai venit cate un muncitor angajat de RELU Oprea si a mai pus o faianta in baie, un pic in bucatarie, a dat o lavabila in dormitor si a inceput lucrul si in sufragerie , neterminand nimic iar tatal meu locuind de atunci in apartament in praf si mizerie, fara nimic, fara usi , fara curent fara nimic.

Acest �Relu�Oprea nu a mai venit de peste o o luna la apartament si refuza sa raspunda la telefon. De atunci am inceput sa ma interesez de el. Am aflat ca are numeroase plangeri la politie, chiar si de la firmele unde a fost candva angajat. In aceiasi perioada de 2 luni a inceput mai multe lucrari dar fiind dat afara pe motive ca: au spart ca sa bage tevile in podea si a cazut tavanul celor de dedesupt, au montat gresit firele electrice provocand un scurt circuit urmat de alte pagube si mai multe motive acum chiar nu imi mai amintesc dar le voi mentiona ulterior.

Tin sa mentionez ca tatal meu fiind mai in varsta si bolnav a ajuns foarte rau din cauza conditiilor in care acest RELU OPREA l-a fortat sa stea. S-au incercat multe metode pt a rezolva problema dar nici una nu a functionat.

Mersul la politie fara sa cunosc pe cineva nu a dat rezultate, dar prin cineva pot sa zic ca se va rezolva poate ceva, altfel nu te baga nimeni in seama.

In contract se mentiona faptul ca toate materialele si tot ce este nevoie sa fie carat, el va asigura. Nu e adevarat, el nici nu a fost acolo iar cei pe care i-a angajat nu au pus mana pe nimic, tatal meu platind alti oameni pt asta. Ziceau ca au o duba pt transporturi, nu au! Au un numar de telefon de la cineva care se ocupa cu transport intern si il plateste dar asta s-a intamplat o singura data cand si-au adus ei niste rucsacuri.

A, da! Scule! Nu are! Cel putin nu le aduce! Tatal meu le-a cumparat ca ei sa poata sa taie si sa faca ce trebuiau cu ele. Iar lucrurile cu care au venit sunt tot in apartament dar nu valoreaza nimic, sunt zero.

Instalatia electrica au lasat-o asa! Numai el stie ce a facut acolo. Nici nu stim daca functioneaza. Trebuie alt meserias angajat sa vedem ce va rezolva.

In dormitor unde a dat lavabila, au murdarit-o dupa ce era gata, apoi au spart pt ca nu stiu ce,gresise. si au lasat asa. iar parchetu care a apucat sa il puna in dormitor e pus aiurea iar plintele stau la un deget departare de perete.

Gresia care a inceput sa o puna in baie avea un model iar ei nu s-au uitat si au pus cu modelul aiurea si apoi au lasat asa neterminand nimic iar faianta e pusa la fel pe un sfert de baie.

In sufragerie nici nu vreau sa zic ce e acolo. Bucataria de care s-au apucat din prima zi nu a fost finalizata nici pana in ziua de azi.

Nu ai unde sa te misti in casa pt ca el RELU Oprea a zis sa luam toate materialele din prima zi si cum nu au fost folosite sunt inghesuite in casa.

Chiuvete nu mai exista in case, wc nu e functional, cada nici ea, curent deloc, o singura usa exista adica cea de la intrare care a fost pusa de cei de la firma de unde a fost cumparata.

Nu mai avem bani sa anagajam pe altcineva sa termine lucrarea aia si nimeni nu poate face nimic!

Asta e tara in care traim, mi-e rusine de oamenii de genul.

Si pe deasupra are internetul plin de anunturi ca si zugrav, instalator, meserias si etc si de fapt el nu face nimic si isi bate joc de lume.

Cand venea , venea drogat sa ia bani si se certa cu tatal meu si etc. A fost si greseala noastra dar noi am respectat contractul iar in primele doua sapt se poate spune ca s-a mai facut ceva, dar dupa...gata!!!

RUSINE RELU OPREA!!!!!

Am scris aceasta reclamatie in speranta ca nu va mai face si altora ce ne-a facut noua, si ca oamenii sa aiba mare grija cu cine lucreaza mai ales daca au vreodata de-a face cu acest individ RELU OPREA!!!

Rezolvare pt noi inca nu exista dar poate politia se va sesiza cumva , macar sa terminam aceasta lucrare.

Oricum voi da curs unui proces civil daca altfel nu se va putea contra lui si celui care ii gaseste clientii(care deocamdata nu pot sa divulg numele) si isi ia un profit din bani, pe care pot sa zic ca ne era si prieten pana la intamplarea aceasta! Deci nici in prieteni sa nu aveti incredere cand e vb de bani! Cateodata poate e mai bine sa lucrezi cu un strain, poate fi mai corect!

Acum am vazut ca se pot pune poze, voi face cateva pt a posta intregii lumi cat de mincinos si tzepar e acest om!

�"
Sursa: http://www.reclamagi...din-brasov.html




Pe reclamatiionline.blogspot.com gasim:

"Voi incepe chiar eu caci am facut acest blog tocmai pt ca am avut o experienta foarte neplacuta.
In iunie anul curent am angajat un muncitor OPREA RELU din BRASOV pt o lucrare de renovare. S-a intocmit un contract in care intr-o luna lucrarea trebuia finalizata. Pana in data de astazi, nu s-a finalizat, iar contractul a expirat acum o luna. Aceasta persoana inafara faptului ca nu a muncit decat 4-5 zile in total , atunci cand a muncit a venit beat si ce a facut, a facut prost si stramb. In rest a anagajat fel si fel de oameni cu ziua ce veneau cateva zile apoi nu mai veneau din cauza faptului ca nu erau platiti sau pur si simplu ii trimitea la alte lucrari. De peste 2 luni de zile nu s-a facut curentul in apartament, nici gazul(centrala), nici apa(chiuvete). Iar el si-a luat banii asa cum scria in contract pe baza de chitante semnate de mana de ambele parti. Inafara de asta, cand a taiat tevile caloriferelor vechi, acestea au cazut la vecini si ghiciti cine a trebuit sa plateasca pagubele?! A taiat si cablul interfonului acesta incetand sa functioneze fiind nevoiti sa schimbam interfonul tot pe banutii nostri. In contract se specifica transportul inclus. Nu a existat decat un transport in care si-a adus in prima sapt niste scule. Restul de materiale, usi, sanitare ce au fost cumparate, au fost aduse de alte persoane platite separat tot de catre angajator. El nu raspunde la telefon, el suna numai cand are chef. Din cauza conditiilor in care s-a locuit pana in prezent care au daunat semnificativ la sanatatea proprietarului locuintei s-au facut demersurile pt inceperea unui proces civil cat si penal impotriva angajatului si a intermediarului.Din pacate aceste lucruri dureaza dar cu siguranta se vor concretiza.
Ar fi multe de spus despre activitatea acestei persoane OPREA RELU ca si electrician, ca si zugrav , ca si instalator etc dar in concluzie evitati sa angajati astfel de oameni!"


Sursa: http://reclamatiionl...g-post.html?m=1


La o simpla cautare pe youtube.com gasim un film al dezastrului provocat de relu oprea intr-un alt apartament. Filmarea e publicata in anul 2015, de Ion Stamate, la 3 ani dupa faptele amintite mai sus.

"Published on Aug 17, 2015
OPREA RELU din Brasov - UN ESCROC NOTORIU !!!!!!!!
VA IA BANII SI NU VA EFECTUEAZA LUCRARILE CONTRACTATE !!!!!!!!!!
NU APELATI LA EL !!!!!!!!!!!!!!"

Sursa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2XFspOuFi4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Frustrarea altui pacalit se rasfrange pe site-ul lajumate.ro. vezi la final:
"instalatii
100 EUR
Brasov, Brasov Acum 2 luni
Afaceri-ServiciiPrestări serviciiTipConstrucții-Amenajări
Instalator autorizat Brasov. Firma noastra va pune la dispozitie solutii adecvate necesitatilor dumneavoastra sau ale firmei dumneavoastra in ceea ce priveste lucrarile de instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii electrice, instalatii de gaz!
Produse si Servicii
Iata mai jos lista de servicii ce le puteti solicita instalatorilor nostri:
• Inlocuirea tevilor instalatiei sanitare
• Inlocuirea tevilor de alimentare cu apa din baie sau bucatarie folosind tevi de cupru, polipropilena (PPR) sau pexal
• Inlocuirea tevilor de scurgere de la obiectele sanitare la coloana
• Inlocuirea sifonului de scurgere din pardoseala
Repararea tevilor instalatiei sanitare
• Inlocuirea segmentelor de teava sparte
• Refacerea sau inlocuirea legaturilor, lipiturilor defectuoase pentru tevi indiferent de materialul folosit cupru, polipropilena sau pexal
• Identificarea si repararea cauzelor inundatiilor aparute in baie sau bucatarie
• Schimbarea sau repararea robinetilor de siguranta a instalatiei sanitare din baie sau bucatarie
• Desfundarea tevilor de scurgere fie ca problema a aparut la chiuveta sau la cada
• Desfundarea WC-urilor
Repararea obiectelor sanitare
• Reparatia si inlocuirea racordurilor de la baterie
• Schimbarea sau repararea bateriilor de la chiuveta sau cada
• Repararea sau inlocuirea sifonului de scurgere pentru chiuveta, cada sau cabina de dus
• Repararea sau inlocuirea armaturilor (sistemelor) pentru rezervorul WC-urilor
• Repararea sau inlocuirea racordurilor de evacuare pentru WC-uri
• Schimbarea sau repararea racordului si robinetului de alimentare a rezervorului de WC
• Schimbarea sau montarea capacelor de WC
• Repararea instalatiilor de alimentare si scurgere a cabinelor de dus
INSTALATII TERMICE
Montaj centrale termice murale si pe combustibil solid,
Service centrale termice,extindere instalatii termice.
Montaj boilere,pufere,vase de expansiune,hidrofoare,
Montaj filtre,pompe de recirculare,
Montaj radiatoare,panouri radiante,panouri solare,
MONTAJ AUTOMATIZARI INSTALATII TERMICE.
REPARATII SI MODIFICARI ALE INSTALATIILOR TERMICE.
• DOTARE COMPLETA A IMOBILELOR CU INSTALATII!!
• TEL : 0726.718.624
....NU MA TIN DE CUVANT SI PLEC CU MATERIALELE.relu"
Sursa: https://lajumate.ro/...ii-2715951.html


Un alt film pe youtube.com il arata pe relu oprea cantand la chitara intr-un spectacol folk. Probabil se recrea dupa o "lucrare".

Comentariile la film vorbesc de la sine:

"Nuti Andronic
1 month ago
Relule, lasa cantatul si pune-te pe munca. De ce tragi tepe? Iei banii oamenilor, ii prostesti ca le repari instalatiile in casa si pe urma dispari? Cat crezi ca iti mai merge asa? Si mai si distrugi tot prin casa! Tu iti hranesti sotia si copiii cu bani furati? Un infractor de joasa speta la fel de fals ca muzica pe care o canta.
REPLY
1

Will M
Will M
1 year ago (edited)
Nici zugrav,nici instalator dupa cum isi face reclama .
Feriti-va de acest talhar nenorocit.
Un escroc,tepar fara scrupule caracterizat de o nesimtire fantastica.
REPLY
1

Rob Robb
Rob Robb
2 years ago
Un tepar, om de nimic! Cititi mai jos si amuzati-va! Aduceti asemenea oameni la asemenea evenimente? Rusine ca ii promovati!"

Sursa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rlr7BXeYoWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Relu are si o pagina dedicata pe google plus de un client disperat de serviciile primite:

"
OPREA RELU din BRASOV
Public


Aug 30, 2012
OPREA RELU DIN BRASOV!!! E UN TZEPAR, UN MINCINOS! NU E NICI ZUGRAV, NICI ELECTRICIAN, NICI NU E IN STARE SA FACA AMENAJARI INTERIOARE! E UN MINCINOS CARE IN LOC SA FACA O CASA, O DISTRUGE!!! EXEMPLU CASA MEA!!! DE DOUA LUNI SI CEVA A INCEPUT CONTRACTUL SI S-A TERMINAT ACUM O LUNA DAR LUCRAREA NU E DELOC PE PUNCTUL DE A FI FINALIZATA!  DAR BANII SI I-A LUAT ASA CUM ERA IN CONTRACT . SI-A BATUT JOC DE LUCRARE! SI ARE INTERMEDIARI CARE II GASESC LUCRARI! SA NU AVETI INCREDERE IN EL CA VA BLESTEMATI ZILELE!"

Sursa: https://plus.google....818700824369016


Pe facebook un post din 2013:
"‎Dan Paraschivescu‎ to Street cafe
11 September 2013 ·
Ma numesc Dan Paraschivescu si va scriu referitor la colaboratorul Dvs. Relu Oprea. Daca nu il cunoasteti si nu aveti de-a face cu acest individ va rog sa ma iertati si sa nu bagati in seama acest mesaj. Daca aveti insa o relatie, de orice fel ar fi ea, cu susnumitul, atunci va rog sa cititi cu atentie ceea ce urmeaza si luati masuri de precautie!
Chiar daca ceea ce doresc sa va informez nu este de un real interes pentru moment, in viitor ar putea avea un impact nedorit asupra afacerii Dvs.
Susnumitul Relu Oprea, sub masca de artist, cantaret, organizator de petreceri sau oricum l-ati perceput pana acum, este in realitate un mic pungas, a carui ocupatie, dealtfel extrem de lucrativa (daca este sa ma iau dupa fotografiile postate pe pagina sa), este sa insele persoanele credule, oferindu-le serviciile sale de instalator, constructor, amenajator de spatii, sau orice doreste clientul.
Metodologia este simpla: Relu Oprea, pentru beneficiari Alex, vede lucrarea, ofera un pret atractiv, apoi se apuca de “treaba”, adica cere clientului credul un avans substantial, tocmeste niste meseriasi pe care nu ii cunoaste dar ii imprumuta de la diverse firme sau ii ia de pe net, le cumpara niste scule tip “hobby” si se apuca de lucrare cu mare avant! Da, chiar asta este termenul potrivit, pentru ca asta face parte din modul lui de operare si se numeste “castigarea increderii clientului”!
In perioada asta de “avant” Relu Oprea vine zi de zi la santier, da indicatii muncitorilor, face liste de lucrari si materiale, da sugestii de imbunatatire si eficientizare a lucrarilor si beneficiarul este incantat de norocul care a dat peste el! Dupa cateva zile sau saptamani, depinde de durata estimata a lucrarii, Relu Oprea incepe sa lipseasca de la santier pentru ca, nu-i asa “mai am o alta lucrare” , trebuie sa “particip la o licitatie” sau sa “supraveghez o faza determinanta la un alt santier”. Mai vine odata pe saptamana, pentru ca “baietii trebuie platiti” asa ca la sfarsitul fiecarei saptamani cere bani pentru salarii!
Cand lucrarea se aproprie de jumatate Relu Oprea incepe sa nu mai aiba timp pentru santierul tau, nu iti raspunde la telefon decat rareori, cand iti spune ca este ocupat si ca te va suna in 20 de minute, “imediat ce ma eliberez”, dar acest lucru evident ca nu se intampla, mai mult decat atat, daca incerci sa il suni tu, constati ca telefonul este inchis!
Am uitat sa mentionez ca in stadiul acesta banii pentru intreaga lucrare se afla deja in buzunarul lui Relu Oprea, care a avut grija sa ii “adune” sub diferite pretexte: materiale pentru care a solicitat bani dar a “uitat” sa le plateasca astfel incat a trebuit sa le platesti tot tu, lucrari suplimentare care au trebuit platite, cum altfel, in avans, (dar nu vor fi facute niciodata) imprumuturi personale “ in contul manoperei viitoare”…
Ca sa nu mai lungesc povestea: Relu Oprea dispare cu banii, muncitorii care au ramas neplatiti pleaca sa isi gaseasca de lucru, iar clientul de buna credinta ramane cu buza umflata (asa ii trebuie, daca adat banii inainte, nu?)
Asa au stat lucrurile in cazul meu, in care Relu Oprea a lasat neefectuate lucrari in valoare de cca. 8000 Ron si asa au stat lucrurile si pentru alti beneficiari cum puteti vedea aici: http://www.reclamagi...-relu-din-br…
Relu Oprea a mai starnit nemultumiri si reactii similare si altor persoane daca este sa ne luam dupa postarile pe care le puteti vedea aici: http://ro.netlog.com...relu/guestbook.
Daca credeti ca relatarea mea nu reprezinta nici un inters pentru Dvs. imi cer iertare pentru transmiterea acestui mesaj. Nu am intentionat sa va plictisesc cu necazul meu ci sa iti atrag atentia asupra acestui personaj extrem de abil in a castiga incredera clientilor si colaboratorilor sai dar mincinos si necinstit cand indatoririle pe care si le-a asumat vin in contradictie cu interesele lui personale imediate.
Eu am facut plangere la Politie si am depus o reclamatie la Garda Financiara cu speranta ca “sistemul” va reactiona intr-un fel sau altul. Pana atunci incerc sa previn prietenii, colegii, cunostintele, toti actualii si poate viitorii colaboratori ai acestui individ, asupra pericolului pe care acesta il reprezinta.
La Sectia de Politie din Tractorul se mai afla o plangere similara depusa de un alt "beneficiar" al serviciilor lui Relu Oprea.
Va multumesc pentru intelegere si inca odata scuzele mele daca nu aveti nici o legatura cu acest individ, caz in care mesajul acesta nu isi are locul aici."

Sursa: https://www.facebook...333492983363161

Concluziile sunt inutile.

Edited by totalitar, 25 September 2017 - 16:44.


#114
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Tocmai a mai tras o teapa. Google it.

#115
alex4406

alex4406

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2017

 totalitar, on 23 septembrie 2017 - 06:08, said:

Am inteles opinia ta. E normal sa chestionezi ce citesti pe net pt ca nu poti verifica personal. Relu are multe ispravi, doar citeste. Nu aici, alte pareri de pe net. Acest topic este pentru cei care au nevoie de instalator si iata chiar constructor de case dupa cum se recomanda. Sa fie cu ochii in patru cand apeleaza la relu. Isi bate joc de lucrare, cere avans mare si dispare. da si devize cu stampila mecatronic-tech care aparent e o firma de calculatoare din bv. Asa cum zice Tsunnnami, banuieste-ma pe mine de defaimare, dar eu zic banuieste-l si pe relu de tzepar. Daca eu mint nu pierzi nimic, dar daca am dreptate... casa ta de vis va deveni o noua lovitura marca relu oprea.

 86-APP, on 23 septembrie 2017 - 09:13, said:

Si ce importanta are pe ce firma faci devizul , sau factura ?
Ce este important pt tine , ce face ala , sau sa iasa treaba cum ai dorit ?

Va rog sa eliminati mentiunile din postari cu firma in speta conform legislatiei in viigoare.
Societatea nu are nici o legatura cu sus-numitul, iar aceasta persoana foloseste frudulos numele societatii.

#116
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Rog administratorul forumului sa stearga mentiunea despre firma mechatronic. Eu nu mai pot modifica. Se pare ca teparul oprea a sterpelit si a folosit stampila firmei in cauza.

Edited by totalitar, 25 February 2018 - 20:02.


#117
stanca2018

stanca2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2018
Și eu am fost înșelată de Relu Oprea. Mi-a fost recomandat de nașul lui, inginer constructor, cu care facusem o lucrare și care mi l-a recomandat drept serios și mare specialist în termopane. A venit, a măsurat, a luat avansul (cu chitanță de mână și apoi cu declarație notarială că a primit suma de 6000 de lei) și a dispărut. Pe cale legală, e în executare judecătorească de 3 ani și nu i-au găsit venituri sau bunuri din care să se poată recupera paguba. Nu vă lasați păcăliți! E uns cu toate unsorile și legal nu ai ce-i face. Mai bine nu-i mai dați de lucru. Poate așa va munci și el legal măcar o dată în viață. Și va plăti impozit cum o facem noi ăștilalți pe muncă cinstită.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate