Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Imi place sa imi traiesc viata sau ma gandesc si la viitor!?

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Ma gandesc la subiectul asta de ceva timp si cred ca in mintea mea am avut destule variante care aveau un titlu mult mai frumos, aveau o aranjare in pagina mult mai frumoasa, aveau o idee mult mai bine explicata, dar cum viata nu este perfecta o sa incerc sa fac un subiect sa discutam la nivel general despre bani, investitie si etc...

Cred ca mai mult sunt curios sa aflu parerea voastra despre viata, parere dintr-un punct de vedere strict financiar.
Deci indiferent ca esti utilizator care iti place sa iti traiesti viata, ca fiind Vineri seara ai plecat in oras(sau te pregatesti sa pleci) sa spargi cateva sute de lei sau ca mananci o pitza cu 5 lei incalzita in cuptor si bei o sticla de bere singur in fata la laptop, vreau sa iti aflu parerea.

Nu trolez, nu vreau mesaje ca nu am ce face cu ele, nici macar like, vreau sa aflu parerea voastra despre cum va vedeti viata din punct de vedere financiar.

Deci indiferent daca sunteti din categoria care economisesc cu gand de retragere anticipata, adica cu mult inainte de 60/65 de ani sau ca va traiti viata cu gand ca nu se stie ce ne rezerva viitor si ca pensia este garantata, vreau sa va stiu parerea.

Edited by MateiEvi, 15 September 2017 - 18:32.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 MateiEvi, on 15 septembrie 2017 - 18:31, said:

, vreau sa aflu parerea voastra despre cum va vedeti viata din punct de vedere financiar.

maro, foarte maro

p.s. vezi ca aia la 5 lei nu e pizza, e coaja de paine data prin coloranti si sare.

Edited by gumball3000, 15 September 2017 - 18:39.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana la 30 de ani bea , f**e si fa tot ce-ti trece prin cap , apoi pana la 40-50 baga munca serioasa si fa-ti un rost pe lumea asta , apoi de la 50 iesi la pensie si ia-o de la capat cu nebuniile ...

Edited by Baxon, 15 September 2017 - 18:50.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MateiEvi, on 15 septembrie 2017 - 18:31, said:

Deci indiferent daca sunteti din categoria care economisesc cu gand de retragere anticipata, adica cu mult inainte de 60/65 de ani sau ca va traiti viata cu gand ca nu se stie ce ne rezerva viitor si ca pensia este garantata, vreau sa va stiu parerea.

Daca n-ar exista grija obiectiva a zilei de maine, viata ar fi un experiment filozofic continuu alacatuit din tocat bani, dat la buci si facut veacul prin baruri si cafenele. Prin urmare, lumea merge la servici de sila, pune bani deoparte si se uita cu frica la facturi si rate din necesitate, nu din alte motive.  Chestia cu muncitul de placere e un basm pentru fraieri - daca ar exista alternative de trait Zen, n-ar mai munci nici dracu, capitalistii ar da faliment pe capete.  In concluzie, toti traim cu frica zilei de maine.. daca nu ne-am nascut bogati sa ne permitem s-o ardem dubios, asa cum ne place.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Daca nu te gandesti la viitor in cativa ani iti vor face de 6 saptamani

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Stilul de viata e direct proportional cu educatia primita.

Eu am pus piciorul pe lumea asta intr-o familie destramata, crescut impreuna cu fratimiu doar de o mama de 19 ani, lipsuri materiale cat cuprinde, am facut liceul cu 4 perechi de blugi si 4 perechi de pantofi, evident cusuti si lipiti de mai multe ori in perioada de utilizare.

Atat de oribila a fost experienta, incat nu am cum sa cheltui tot ce produc. Adica cheltui, traiesc decent, calatoresc, nu imi refuz mare lucru, dar am grija sa pun ban pe ban, luna de luna.

Te sfatuiesc sa faci la fel. Nu se stie niciodata cand viata decide sa iti traga un bombeu in testicule.

Edited by izometric, 15 September 2017 - 18:59.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Stilul de viata e proportional cu destinu sau cu karma fiecaruia, educatia avand un rol secundar si constituind mai curand o piedica in realizarea sinelui si a destinului la ollta cu planul de viata creionat de familie, scoala, biserica si societate care este unul fals si care nu are nimic de-a face cu ce ar trebui sa traisaca fiecare, de fapt, in concordanta cu destinul prestabilit pe care il are si cu lectiile pe care le are de invatat in aceasta viata.

De aceea va spun: decat sa fiti sclavi in vreo firma de dragul unei brume de bani, care oricum nu va ajung nici de mancare, mai bine traiti viata asa cum vreti si dati la buci ca viata e scurta si nu merita traita muncind de foame.

#8
GenghisHan

GenghisHan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2017
Parerea mea despre viata e cea a lui Macici in Cel mai iubit dintre pamanteni, ca e un mare cacat .Posted Image

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Beizadelele te vor sfatui sa spargi tot ce prinzi ca nu te lasa tactu sa mori de foame...

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Merita sa cheltui pe lucrurile care-ti plac cu adevarat sau iti trebuie dar sa nu-ti cheltui niciodata banii doar pentru ca ii ai.

#11
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
depinde ,cati ani ai ? ai uitat sa spui ,ca daca ai 40 si peste ....

Edited by vio1971, 15 September 2017 - 20:08.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pana in jur de 27 faci viata,dupa te face.Aplica 20% beci dupa 27.

#13
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Cred ca mai mult sunt curios sa aflu parerea voastra despre viata, parere dintr-un punct de vedere strict financiar.

On topic:
Viata e frumoasa!
Off topic:
Tu sti sa iti traiesti viata? Sti sa te bucuri de nimic? Si sa fiu si parsiv, sti sa bei ceai dintr-o ceasca goala?

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 izometric, on 15 septembrie 2017 - 18:58, said:

Stilul de viata e direct proportional cu educatia primita.

Eu am pus piciorul pe lumea asta intr-o familie destramata, crescut impreuna cu fratimiu doar de o mama de 19 ani, lipsuri materiale cat cuprinde, am facut liceul cu 4 perechi de blugi si 4 perechi de pantofi, evident cusuti si lipiti de mai multe ori in perioada de utilizare.

Atat de oribila a fost experienta, incat nu am cum sa cheltui tot ce produc. Adica cheltui, traiesc decent, calatoresc, nu imi refuz mare lucru, dar am grija sa pun ban pe ban, luna de luna.

Te sfatuiesc sa faci la fel. Nu se stie niciodata cand viata decide sa iti traga un bombeu in testicule.
corect.
sau in inima.

#15
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Societatea se imparte in doua categorii de oameni  cei care alearga dupa bani toata viata si la batranete se uita inapoi si nu isi dau seama cand au trecut zeci de ani pe langa ei si cei care isi traiesc viata si la batranete mor linistiti ca le-au facut pe toate si nu au nici un regret, asa ca, alege. Parerea mea conteaza prea putin pentru tine, a ta e importanta.

#16
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Stilul de viata este direct influentat de suma pe care o castigi. Daca traiesti cu 2000-3000 lei de la luna la luna, nu
cred ca ai foarte multe variante atunci cand vine vorba despre stilul de viata.

Din punctul meu de vedere ar trebui sa existe un echilibru intre stilul de viata si cum iti cheltuiesti banii. Din pacate
in Romania educatia financiara este inexistenta. Cand vine vorba despre investitii, este o regula numita "keep your
age in bonds". Regula poate fi adaptata si atunci cand vine vorba despre chetluieli, e.g: la 25 ani, incerc sa salvez 25%
din leafa.

Revenind la educatia financiara din Romania. Sunt curios de un procentaj al populatiei care prefera sa isi investeasca
banii in actiuni sau fonduri mutuale.

Edited by puya4ever, 15 September 2017 - 23:27.


#17
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 MateiEvi, on 15 septembrie 2017 - 18:31, said:

......
E bună întrebarea.
Cât trăieşti, tot te gândeşti la acest lucru.

Între carpe diem şi trăire planificată, mereu am preferat să le îmbin şi să le am pe ambele la maxim.  
Mare parte din viaţa mea este rezultatul condiţionării mentale pe care mi-am impus-o, pentru ca acţiunile mele să producă rezultate dorite, iar eu să mă bucur atât de acţiunile pe care le fac, cât şi de rezultate.
Pentru asta trebuie să îmi aplic un "program" ca pe un software, ca mintea mea să perceapă că acea acţiune este cel mai bun lucru pe care îl pot face în clipa actuală şi astfel să-mi dea o senzaţie de milioane, orice aş face.
Am făcut lucruri care altora li s-a părut un chin, şi când le ziceam eu ce satisfacţie am găsit în acel lucru, se uitau la mine ca la un nebun.
Dar îi înţeleg, pentru că şi eu ştiu că dacă nu m-aş condiţiona în mod constant, atunci nu aş face nici jumate din lucrurile pe care le fac.

Voi da un exemplu.
M-am apucat de culturism de ani de zile ( nu cu asta mă ocup ), şi nu am avut perioade de ON şi OFF cum au majoritatea, ci am băgat într-un ritm bestial constant până şi în ziua de azi. Erau dăţi când după un antrenament îmi venea să vărs, atât de tare m-am forţat. Şi totuşi, nu se punea problema să scad intensitatea.
Nu am considerat culturismul ca pe un hobby, ci aveam aceeaşi atitudine faţă de el ca şi faţă de o afacere : profitul contează.
Şi poate alţii văd altfel, dar gândul profitului te motivează şi te duce de multe ori peste grele.
Altfel, oricât de tare ţi-ar plăcea ceva şi oricât de mult ai crede că pasiunea în sine este suficientă, tot vei avea zile când nu vei avea chef. Şi atunci ce faci ?
De aceea, cei din culturism ştim că ăia care zic că totul este datorită pasiunii, sunt plini de bullshit. Cu cât faci mai mult treaba asta, cu atât şansele tale să ai zile în care ţi-ai băga picioarele în tot cresc. Îţi bagi picioarele în planuri de viitor, în scop, în slogane - ştii doar că nu ai chef şi carpe diem dintr-o dată are o putere de corupere absolută.

DAR oricât de atrăgător ar părea carpe diem în asemenea momente, dacă eşti ca şi mine îţi dai seama că nici carpe diem nu îţi oferă de fapt după ce eşti tu disperat, adică fericire/împlinire/pace şi satisfacţie eternă.
Şi atunci realizezi că fie trăieşti conform carpe diem, fie trăieşti conform scopurilor tale din viitor, tot nu contează. Într-un final niciuna dintre cele variante nu este mai bună, mai câştigătoare, doar există avantaje şi dezavantaje pe ambele părţi.
Unul care participă la Olimpiadă şi se antrenează ani de zile şi se ţine la dietă strictă, ca apoi să câştige nişte premii peste 10 ani de zile, are o viaţă mai bună decât unul care nu participă la Olimpiadă şi trăieşte clipa fără griji ?
Nu.
Unul are o satisfacţie, celălalt are o altă satisfacţie.
Şi ambii sacrifică anumite lucruri pentru modul în care trăiesc - asta este cel mai important.

#18
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Viata-i mieroasa vineri seara cand munca se concretizeaza in putini banuti livrati in cont iar junimea covietuitoare te imbie la desfrau!
Si mult prea multi s-au partasit in diabeturi...

Tip 1
Oricat de mici ar fi veniturile intotdeauna trebuie ca la sfarsitul lunii un procent din acestea sa ajunga intr-un cont separat, cont de economii.
De preferabil la alta banca decat cea a salariului, neaccesibili in momentele ...hmm, salbatice.

Scenariu posibil
Seara obositoare, plecat la drum hotarat sa mananci un copan toxic de pui american ca mai apoi sa te intorci sa-ti continui lectura inceputa ieri, dar da, o intalnire neasteptata cu un coleg vechi si se pare binevoitor in a impartasi lichide savuratoare reci bineinteles alcoolice iti da peste cap programul...
A doua zi, fantastic, planuri, ecuatii, contul gol, dureri de cap, nu stii cum ai ajuns acasa... @@Yey, those party guys know what I'm talking about!

Tip 2
De-i vorba de-o iesire de-o noapte in locuri pacatoase precum Centrul Vechi propun meditatia pura in stare nealterata, dimineata, cu ceaiul in mana, vizionand clipuri pe Youtube: malnutritia copiilor din Africa sau situatia oamenilor fara adapost din SUA ar trebui sa dea roade si sa iti mai slabeasca bugetul.

 AL_DRAGON, on 16 septembrie 2017 - 13:02, said:

şi să le am pe ambele la maxim.
Nice boobies man ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate