Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masina noua, preponderent oras

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Mazda 3 dar așteaptă noul model care iese în primăvara anului viitor

#20
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Stiu ce zici. Emotional as mai tine-o, rational as da-o, acum cat mai are o valoare cat de cat, peste 2-3 ani o dau pe un tichet daca o sa mai fie :)
As lua una noua acum la tinerete :) sa ma bucur de ea, diferente nu sunt mari, dar o antifonare mai buna, niste faruri mai bune, si inca cateva , sigur vor fi binevenite.
Oricum e si variabila financiara care sper sa iasa asa cum vreau eu si atunci e clara treaba.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ia in considerare o Vitara 1,6 aspirat , masina nu e mare deloc , pozitia la volan si siguranta + consumul f mic de carburant o face demna de luat in seama . La 18 k iei linistit allgrip spirit care are tot ce-ti poti dori de la o masina ( led faza scurta , lumini automate de zi , incalzire la buci etc etc ) . Taxe mici , 4x4 cu 3 moduri : auto, snow-mud si sport ( la sport puterea se distribuie 60% pe spate si 40% fata - un deliciu sa-i dai talpa ) . E ce trebuie , fa un drive test la Cluj , dar achizita fa-o de altundeva nu de la scortosii aia ( nu vor sa negocieze nimic ) .

Edited by Baxon, 13 September 2017 - 16:40.


#22
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postjericho, on 13 septembrie 2017 - 16:26, said:

Mazda 3 dar așteaptă noul model care iese în primăvara anului viitor
Zici de generatia 2-a de motoare skyactive?
Era in primavara sau toamna lui 2018?
In primavara ar trebui sa incep demersurile daca vreau sa vina Mazda in 4-5 luni Posted Image
Vedem ce va fi, sanatosi sa fim

[

Edited by micutu_flo, 13 September 2017 - 16:44.


#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
pai Mazda sau Toyota, nici nu mai trebuie argumente de ce :)

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmicutu_flo, on 13 septembrie 2017 - 13:38, said:

Salut,
As dori sa schimb in primavara,  actuala masina, Mazda 3 2008,sedan, 1.6 benzina, 105 cp, 81k km, cumparata de noua.
Foarte multumit de actuala dar parca as schimba cu ceva nou acum ca la pensie cine stie
Ideea e ca as dori ceva similar ca si gabarit, 4.5 m sau mai scurta, tot benzina.
Traseul zilnic casa-serviciu exclude centrul, Cluj Napoca, deci e destul de lejer si insumeaza cumulate aproximativ 6 km.
In weekend sunt drumuri mai lungi, de obicei un concediu mare pe an, asta insemnand 2200-3000 km, plus cateva alte escapade pe ici pe colo prin tara.
In conditiile date, ma gandesc ca tot ceva pe benzina ar fi normal, aspirat bineinteles, nu stiu cat ar fi de ok si pentru turbo benzina la asa distante scurte.
Personal as merge tot pe Mazda, 3 , hatchback, 1.5 sau 2.0 benzina., dar daca eram 100% hotarat nu as fi scris aici
Ca sa conturam un profil, casatorit, o fetita pe cl 1, deci am trecut de o anumita varsta, chiar daca imi place sa o mai calc din cand in cand, in conditii de siguranta bineinteles

Sunt deschis la orice sugestie, recomandare, o discutie cu argumente pro/contra nu strica.

Multumesc.
Cele bune

Pai, din ce vad ca ai scris pe acolo:
1) Tii masina mult. O garantie mai lunga nu ti-ar strica :).
2) Ai o oarecare teama de motoare turbo (daca ai facut 80k km in 9 ani, chiar nu vei ajunge sa ai probleme cu ele decat daca sunt lamai din fabrica... lucru posibil si cu aspirat).
3) Spatiul interior nu e atat de important.

Pe baza acestor 3 aspecte, as recomanda o Kia Ceed 1.6. E suficient de spatioasa, in 18k iei una foarte bine dotata, garantie 7 ani si in general o masina ok.

De asemenea, zici ca ai dori si ceva mai orientat spre oras... Eu m-as uita si la Seat Ibiza respectiv VW Polo, generatiile aparute anul acesta. Masinile au crescut mult ca spatiu in interior dar nu au crescut atat de mult la exterior precum compactele in ultimii ani.

View Postunderb, on 13 septembrie 2017 - 16:20, said:

Dpmdv diferenta reala intre masini e destul de mica si nu se justifica in niciun fel diferenta de bani. Ca treci la alta clasa de marime sau de pret, e altceva, macar stii de ce o schimbi dar asa...
Eu am trecut de la compacta 2008 la compacta 2015 si diferenta e destul de mare, mai ales prin prisma tehnologiilor moderne :D.

#25
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View PostBaxon, on 13 septembrie 2017 - 16:39, said:

Ia in considerare o Vitara 1,6 aspirat , masina nu e mare deloc , pozitia la volan si siguranta + consumul f mic de carburant o face demna de luat in seama . La 18 k iei linistit allgrip spirit care are tot ce-ti poti dori de la o masina ( led faza scurta , lumini automate de zi , incalzire la buci etc etc ) . Taxe mici , 4x4 cu 3 moduri : auto, snow-mud si sport ( la sport puterea se distribuie 60% pe spate si 40% fata - un deliciu sa-i dai talpa ) . E ce trebuie , fa un drive test la Cluj , dar achizita fa-o de altundeva nu de la scortosii aia ( nu vor sa negocieze nimic ) .

Intr-adevar e ok Vitara la ce ofera dar nu imi place interiorul .
Am asteptat noul SX4-ul dar am zis pas, mai ales asta cu facelift, grila frontala arata aiurea, ma rog pentru gusturile mele.

#26
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Si eu as alege o masina din grupul Kia/Hyundai din motive de garantie.

#27
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
@StefanSC - Ai dreptate in felul tau , dar o garantia acea de la Kia, parca era si la Toyota 6 ani acum , nu stiu ce acopera, nu am studiat.
E 7 ani integral, sau primii 3 integral si apoi doar diferite piese etc?
Nu mi-e frica de motoare turbo, doar ca nu am studiat indeajuns cu ce se mananca astea pe benzina.
Partea cu spatialinterior  nu stiu de unde ai dedus-o, faptul ca sunt dispus sa renunt la sedan in favoarea unui hatch, e in idea ca stiu ultimii ani cum l-am folosit si cred ca de acum pot sa reduc si mai mult din bagajele fetelor in concedii.
Tot asa tine de gusturi si atunci tot Mazda la 18k, cu doar 5 ani garantie decat kia .
Nu vreau sa trec la alta clasa , gen polo , Ibiza, chiar daca sunt o idee mai mari la interior. Sigur se simte diferenta dintre polo, golf , pasat, deci nu as da mazda 3 pe o mazda 2
Dar cum am zis am dorit sa discut cu cat mai multi , sa aud cat mai multe pareri, mai mult sau mai putin obiective, nu conteaza, asa facem o treaba constructiva.
la final vedem unde ajungem si ce alegem
Cele bune

Edited by micutu_flo, 13 September 2017 - 17:03.


#28
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
berlina- octavia 1.4 tsi style cu niste dotari de bun simt iesi sub 20.000euro.
hatch- seat leon 1.4 tsi FR cu dotari bune, led fata spate, scaune piele sport, navi 8 inch, seat sound  etc.

daca nu te deranjeaza timpul de asteptare la Mazda 3 as lua in considerare mazda 3, timpul de asteptare era 6-8 luni, si nu prea prinzi discounturi, pe cand altii dau si 12%.

Edited by Deenman, 13 September 2017 - 17:04.


#29
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View Postmicutu_flo, on 13 septembrie 2017 - 16:41, said:


Zici de generatia 2-a de motoare skyactive?
Era in primavara sau toamna lui 2018?
In primavara ar trebui sa incep demersurile daca vreau sa vina Mazda in 4-5 luni Posted Image
Vedem ce va fi, sanatosi sa fim

[

Da, va apărea în primăvara viitoare în showroom uri de la noi. Eu aș aștepta dacă aș fi hotărât pe Mazda.

#30
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postjericho, on 13 septembrie 2017 - 17:26, said:



Da, va apărea în primăvara viitoare în showroom uri de la noi. Eu aș aștepta dacă aș fi hotărât pe Mazda.
Pana la primavara sper sa ma hotarasc :)
Sper sa gasesc si un cumparator serios pt actuala :)



#31
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDeenman, on 13 septembrie 2017 - 17:04, said:

berlina- octavia 1.4 tsi style cu niste dotari de bun simt iesi sub 20.000euro.
hatch- seat leon 1.4 tsi FR cu dotari bune, led fata spate, scaune piele sport, navi 8 inch, seat sound  etc.
daca nu te deranjeaza timpul de asteptare la Mazda 3 as lua in considerare mazda 3, timpul de asteptare era 6-8 luni, si nu prea prinzi discounturi, pe cand altii dau si 12%.
Masini pe stoc in dotari standard sunt. Eu vreau automata si mi-au dat termen de livrare ianuarie 2018 - daca luam in calcul ca decembrie e luna scurta si ianuarie la fel un 3 luni e termenul de livrare standard pentru toate marcile.

View Postjericho, on 13 septembrie 2017 - 17:26, said:

Da, va apărea în primăvara viitoare în showroom uri de la noi. Eu aș aștepta dacă aș fi hotărât pe Mazda.
Esti sigur? Din cate stiam undeva spre sfarsitul lui 2018 inceputul lui 2019 ar veni modelul nou. Dar si atunci, nu e recomandat sa cumperi o masina proaspat lansata. O zic din perspectiva unuia care a lucrat in vanzari masini si a unuia care a avut masina nou lansata si numai probleme cu ea.

La mine daca se aseaza apele bine e posibil sa fiu posesor de M3 intr-o saptamana.

Cine spune ca nu sunt diferente intre o masina din 2008 (nu stiu exact cand s-a lansat modelul pentru ca e posibil sa fie si conceptie 2005-2007) si una din 2017 conceptie 2013 cu facelift 2016/2017 cred ca nu stie ce vorbeste. Sunt diferente de la an la an intre aceleasi masini.
Eu ti-as recomanda masina cu cutie automata pentru preponderent oras dar nu stiu daca DSG7/DCT7, uscat, sunt chiar cele mai ok variante.

#32
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai daca vrei automata atunci poti sa-ti iei gandul de la VAG, nici nu mai merita sa mergi la test drive la ei. Au pe 1.4 tsi DSG 7 o cutie de toata jena numai cu probleme.

Toyota - insa numai cu proba inainte deoarece cutiile automate Toyota sunt putin diferite fata de ce stie lumea.

Mazda 3.

De trecut pe la Ford, cu ofertele concurente in dosar, daca ii presezi bine ofera si 15-20% reduceri, depinde :).

Eu as pune mare accent pe test drive- minim 30-40 minute. Altfel e fix dejeaba discutia de aici.

Zic asta fiindca avem un coleg de forum, care in 1 an jumate a ajuns de la octavia 2 fl la Honda civic  la toyota si acum e la golf 7 gti dsg 6. Omul a luat toate masinile de noi, insa nu s-a putut obisnui cu japonezele :)) mai exact cu cutiile automate.

#33
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sincer, eu nu aa recomanda Ford dupa peripețiile mele cu marca asta. Dar poate am fost eu ghinionist (eu si alți 3 posesori de acelasi model).


#34
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
@petman - Mazda 3 BK, e in fabricatie din 2003 deci conceptie minim 2002 , imi dau cu parerea aici.

@Deenman - din cate am inteles de pe net, automata de la mazda , cu convertizor de cuplu e cea mai recomandata pt oras, mers in coloana cu zilele Posted Image in sensul de fiabilitate, pe cand cea dsg care e o cutie manuala cu dublu ambreiaj comandata electronic e mai recomandata pt circuit, extraurban etc., in sensul ca s-ar putea in anumite conditii sa zapacesti computerul cu diferite situatii din trafic.
Repet, asta din ce am mai studiat pe net.
CVT-ul de la Toyota e altceva, din cate am inteles e cea mai eficienta dar nu e pe placul multora care nu inteleg cum functioneaza si cum trebuie utilizata.

#35
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016

View Postjericho, on 13 septembrie 2017 - 16:26, said:

Mazda 3 dar așteaptă noul model care iese în primăvara anului viitor
Si pe mine m-ar interesa o Mazda 6 in primavara viitoare dar as astepta in caz ca apare model nou..nu sti cumva cand apare noul 6 ?mersi

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
CX3 sau alte crossovere mici? Pot fi o alternativa la un hatch compact, superioare din unele pct de vedere (garda la sol, spatiu raportat la dimensiuni), inferioare din altele (spatiu puutin mai mic, mai putin "asezate" la viteza mare).

Astea merg si doar cu tractiune fata spre deosebire de cele mai mari. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Edited by underb, 13 September 2017 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate