Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Masina noua, preponderent oras

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmicutu_flo, on 13 septembrie 2017 - 19:59, said:

CVT-ul de la Toyota e altceva, din cate am inteles e cea mai eficienta dar nu e pe placul multora care nu inteleg cum functioneaza si cum trebuie utilizata.
adica? eu am Toyota si se conduce la fel ca orice masina cu automata

#38
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Toyota Auris Hibrid sa stii ca este o varianta foarte buna.

#39
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View PostOctavian_SK, on 13 septembrie 2017 - 22:32, said:


adica? eu am Toyota si se conduce la fel ca orice masina cu automata
Cred ca era vb de hibrid si ca ar fi cam galagios.
Daca bine am inteles cutia cvt tine motorul in turatia optima pt cuplu maxim in functie de nevoie. Probabil la o rulare pe "silent" cand ii dai talpa si brusc te trezesti cu "galagia" data de motorul pe benzina.
Probabil la varianta doar benzina e altceva.
De asta am mentionat ca e vb de "auzite" si nu din experienta proprie.


View Postunderb, on 13 septembrie 2017 - 21:51, said:

CX3 sau alte crossovere mici? Pot fi o alternativa la un hatch compact, superioare din unele pct de vedere (garda la sol, spatiu raportat la dimensiuni), inferioare din altele (spatiu puutin mai mic, mai putin "asezate" la viteza mare).

Astea merg si doar cu tractiune fata spre deosebire de cele mai mari. Cel putin asa vad eu lucrurile.
Ma tenteza si cx3 dar deocamdata castiga mazda3 intre cele 2.
Oricum lista scurta o fac eu si apoi urmatoarea etapa la dealer cu fetele, sotia si fetita,pentru a vedea cum se impaca cu spatiul de pe bancheta din spate,vizibilitate, confort, usurinta accesului si iesirea.


#40
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,044
  • Înscris: 02.09.2005

View Postalex87nfs, on 13 septembrie 2017 - 21:39, said:

Si pe mine m-ar interesa o Mazda 6 in primavara viitoare dar as astepta in caz ca apare model nou..nu sti cumva cand apare noul 6 ?mersi
noul 6 va fi prezentat la anul si va aparea in showroom-uri in 2019

#41
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tot cam in aceleasi conditii m-am uitat si eu. Drumuri scurte si dese. Daca initial plecasem spre un hatch, in prezent avand un sedan, acum dupa putin studiu de piata am ajuns la un break dupa ce am cochetat putin si cu suv-ul. Diferenta ar fi ca eu parcurg pe termen lung dublul kilometrilor. In primul rand am avut in vedere confortul pasagerilor, in speta al celui de pe locurile din spate. Desi  breakul nu este sedan, este peste un hatch la o lungime si greutate comparative. Cum planific sa o tin macar cat am tinut sedanul (13 ani), m-am gandit si la viitoare posibile birjereli....deci iar +1 pentru break. Ideal ar fi o masina mica de oras si una de exterior!
O sa urmaresc ''dilema '' ta :) :)
Ps: +1 pentru M3 aspirat de 2 litri ;)

Edited by farausername, 14 September 2017 - 08:31.


#42
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005
@ inițiator, între CX 3 și Mazda3, trebuie să nu uiți că CX3 e construită pe platforma de Mazda2 -> mai inghesuită decât Mazda3.

#43
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Voi sunteti absolut siguri ca termenul de livrare pt m3 este de 3 luni?

#44
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
cx3 este extrem de mică. poate pentru fetiță când o să facă 18 ani.

poți să iei în considerare și varianta de mașină de dealer, 1 an și 10-20k km și garanție extinsă până la 5 ani. aici găsești oferte bune la skoda și seat.

sau să zici: fuck the system și să iei cx5 :))))

#45
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postasul, on 14 septembrie 2017 - 08:39, said:

@ inițiator, Ăźntre CX 3 și Mazda3, trebuie să nu uiți că CX3 e construită pe platforma de Mazda2 -> mai inghesuită decĂąt Mazda3.
Pe partea de Mazda sunt mai documentat decat pe alte marci.
Cx3 e mai inghesuita dar pentru mine ca sofer e aproximativ la fel in ambele,vb strict de spatiu.
In timpul saptamanii circul cam singyr in masina.
In cx3 in spatele mèu am loc suficient, asta inseamna ca pt sotia si fetita mea e foarte ok spatiul, trebuie verificat live cum se simt ele, mai ales ca bancheta la cx3 e o idee mai scurta.
Dar asta la momentul potrivit.


#46
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005

View PostDeenman, on 14 septembrie 2017 - 08:51, said:

Voi sunteti absolut siguri ca termenul de livrare pt m3 este de 3 luni?

Termenele de livrare la Mazda sunt mari, depășesc 3 luni, dar mai pot fi situații în care poți avea mașina mult mai repede. Cel puțin când am vorbit eu cu ei, aveau mașini care veneau și în 2 luni, așa că nu se știe niciodată.

#47
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cu ce dotari? Nu minime, vorbim de configuratii de top, si nu masini pe stoc.

#48
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005

View PostDeenman, on 14 septembrie 2017 - 09:26, said:

Cu ce dotari? Nu minime, vorbim de configuratii de top, si nu masini pe stoc.
Erau 5 sau 6 mașini, Mazda3 G165, echipare Revolution. Nu mașini pe stoc, iar nivelul de echipare Revolution este penultimul. Oricum, @inițiator a zis de Attraction, care este o echipare intermediară. Eu am zis mai sus că pot exista situații în care, chiar și la Mazda poate avea șanse să găsească o mașină cu un termen bun de livrare. Nu înseamnă că se va și întâmpla.

#49
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Am zis Atraction din prisma pretului de lista si ceva reducere. Dar sunt dispus sa plusez daca apare o super oferta 😀
Acum ne facem calcule teoretice, la momentul efectiv al lansarii comenzii cine stie ce apare. Si daca ne intalnim unde trebuie poate facem targul.

#50
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Am zis Atraction din prisma pretului de lista si ceva reducere. Dar sunt dispus sa plusez daca apare o super oferta 😀
Acum ne facem calcule teoretice, la momentul efectiv al lansarii comenzii cine stie ce apare. Si daca ne intalnim unde trebuie poate facem targul.

#51
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic sa ramai la Mazda daca ai fost multumit. Si sa stii ca ma gandesc cu teama ca peste un an, doi voi fi pus in situatia ta. Chiar daca masina e in "mintile ei" dpdv tehnic, anii si imaginea de marca o "doboara". Nu stiu cine imi va cumpara un Colt rosu, in 3 usi. :D Si mai tare ma enerveaza treaba asta cand imi amintesc ca prietena mea nu vrea sa dea pentru permis. Ar fi ramas la noi, ca masina de oras. Ma rog. Mai e pana atunci. Deci eu zic sa ramai la Mazda. Ai vazut ce inseamna marca asta. :)

#52
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Daca ai mai avut marca si iti place, mergi pe ea. Mazda e o marca care iti place/o urasti din prima, comparativ cu alte marci. Sunt destui posesori care le-au vandut rapid dupa achizitie pt ca aveau alte asteptari si asta pentru ca fiind o firma mica le lipseste know-how-ul si sunt multe lucruri facute fara cap sau enervante. Uite aici un exemplu recent: https://cloud.tapata..._113952_s01.mp4

Edited by edi10000, 14 September 2017 - 21:22.


#53
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Edy, nu scoate din context acel film. E o situatie reclamata de 1 persoana. Asa am si eu poveste recenta cu auris hibrid dar e o situație care nu e general valabila pentru toate masinile auris hibrid.

Edited by petman, 14 September 2017 - 21:56.


#54
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu este un singur caz. Sunt destui care s-au plans, mai ales cei cu experiente anterioare cu alte marci straine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate