Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Va rog o "traducere"

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 12 septembrie 2017 - 09:20, said:

perioada de supravietuire nu ti-o poate spune nici un doctor decat in ultima faza.
Statistic e de 8 luni de la diagnosticare, asta in medie, evident...
Tratamentul cu Crizotinib o creste la 11 luni. Ceritinibul e si mai eficient, insa nu e omologat in Romania (cumparat de afara e vreo 7000 euro/ luna). Imunoterapia nu stiu cat costa, cert e ca nici asta nu se face in Ro.

@initiator: nu te lua dupa ce vorbim aici, astea sunt generalitati. Pacientii oncologici necesita tratament individidualizat, oncologul va stii ce conduita terapeutica sa adopte.

 kiario, on 12 septembrie 2017 - 10:29, said:

Am primit verdictul de la doctor, este sumbru; în cel mai fericit caz maxim 6 luni de viata.
Stiu pe cineva care in curand va face 2 ani de la diagnosticare, acum e pe Ceritinib, a facut inainte chemoterapie si Crizotinib.
Deci nu se pot da verdicte sigure, fiecare pacient e diferit.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu are rost sa vorbim din statistici, exista statistici facute in anul 2000-2010-2013 etc, idea este ca aceasta boala (cancerul) se afla in luminiile reflectorului in domeniu medical, apar lunar terapii noi, tipurile de tratament se imbunatatesc si sansele de supravietuire au crescut. Stiu ca medicina mai ales cea de tip oncolog este ramasa in urma in Romania, omologarea tratamentelor este foarte complicata din cauza birocratiei, asta este marele pacat.

Statistic vorbind cancerul cu celule mici evolueaza foarte rapid intr-adevar. Statistica europeana arata ca perioada de supravietuire este intre 14-20 de luni de la descoperire in cazul in care a fost descoperit inainte de metastaze. In cazul limitat doar 20% supravietuiesc 5 sau mai multi ani. In cazul in care boala a plecat si a metastazat doar 10-15% traiesc 3 ani, 1-5% traiesc 5 ani sau mai mult.

Statisticiile sunt dure si nu cunosc sistemul medical romanesc, chiar daca stiu cat de slab este, in schimb sanse exista si atat timp cat aceste sanse exista, nu are rost sa pierdem lupta.

O persoana foarte apropiata mie, are cancer cu celule mici, este al 3 lea an in care supravietuieste, dupa imunoterapie boala a dat 80% inapoi, s-a ingrasat 6 kg si parul a crescut la loc. Duce o viata chiar foarte buna pana la normala. Mai cunosc si un pacient cu cancer pulmonar normal (non-small-cell) care a fost descoperit cu metastaze si inoperabil, doctorul ii daduse doar 8 luni de trait, omul si-a vandut tot ce mai avea si dupa 6 ani inca traieste.

Edited by business11, 12 September 2017 - 10:45.


#21
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cu timpul te obișnuiești cu ideea, tatăl meu a fost diagnosticat cu cancer gradul 3 de acum ~2 ani, de atunci pana acum timpul scurs m-a întărit și m-a făcut sa fiu optimist.
Iau totul ca atare și încerc sa fiu cât se poate de realist.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
bravo, tot asa cu capul sus!

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 12 septembrie 2017 - 10:44, said:

doctorul ii daduse doar 8 luni de trait,
De asta zic, verdictele precum ca ''mai are x luni de trait'' sunt hazardate. Pacientii sunt diferiti, raspund diferit la tratament, accesul la terapii moderne difera si el etc etc

#24
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Citesc topicul in timp ce fumez.
Stai...chiar faci cancer de la fumat?

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 scootch98, on 12 septembrie 2017 - 11:29, said:

Citesc topicul in timp ce fumez.
Stai...chiar faci cancer de la fumat?

nu fi nesimtit, aici vorbim despre un diagnostic foarte grav. Cancerul este o mutatie, o ciuperca, un microb, care este in fiecare corp. Atunci cand corpul nostru este confruntat cu diferite aspecte negative, cum ar fi sistemul imunitar scazut, poluare, fumat, droguri, alcool, alimentatie proasta, etc atunci se produc diferite "rani" in corp, care se pot repara datorita sistemului imunitar. Atunci cand si sistemul imunitar este scazut si tu spre exemplu fumezi, se produc rani care nu se mai repara asa usor, repetat se dezvolta tumoarea.

70% dintre fumatori sunt mult mai expusi decat un nefumator la cancerul pulmonar. Insa exista cazuri si cazuri, nasul meu fumeaza de aproximativ 40 de ani, 2-3 pachete pe zi, nu are nici cea mai mica problema. O alta cunostinta a fumat 10 ani, destul de rar (1-3 tigari pe zi) si s-a imbolnavit de cancer pulmonar. Exista si alti factori care influenteaza dezvoltarea bolii precum stresul, supararea, depresiile. Fiecare dintre cele 3 mentionate produc hormoni pentru echilibrarea starii, care influenteaza boala.

Edited by business11, 12 September 2017 - 11:36.


#26
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Bunica a facut cancer cu celule mici cu exact aceeasi localizare ca si tatal lui Kiario si a supravieuit cam 6 luni de la diagnostic. Dar asta era acum aproape 20 de ani. Nu era fumatoare dar lucrase o vreme undeva cu noxe in perioada postbelica.

Foarte important in cancer de plaman este o enzima care are rolul de curatare: daca unii sunt deficitari cu ea, faptul ca sunt si fumatori e o catastrofa. Din cauza asta exista si fumatori care nu fac cancer pentru ca ei printre altele sunt genetic mai bine protejati.

#27
Marcos1976

Marcos1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2017
Buna,

Imi pare foarte rau ...
De ce nu incerci sa pimesti si o opinie medicala din strainatate??? Cei de la Anadolu( am vazut ca putem sa zicem si nume pe forum) vin in Romania pe 27 octombrie. Eu zic sa iti faci o programare la ei si... cel putin mai vezi opinia unor medici de renume. Poti sa ii gasesti la nr 0735550999 sau www.anadoluromania.ro.

#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Tatal a decedat acum o luna de zile, doctorul care mi-a spus ca o sa mai traiasca maxim 2 ~ 3 luni din pacate a avut dreptate.

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
condoleanțe. sper că nu a suferit.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 kiario, on 29 decembrie 2017 - 11:57, said:

Tatal a decedat acum o luna de zile,
Condoleante...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate