Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Va rog o "traducere"

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Astăzi am ridicat CT-ul tatălui meu, pana ma duc cu analiza la medic va rog sa-mi traduceți și mie dacă este de bine sau de rău.

Multumesc.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,791
  • Înscris: 25.06.2007
Situatia nu e prea grozava.  Ramane de vazut ce iese la ex. histopatologic.

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
In concluzie ii trebuie MRT. Configuratia: formatiune tumorala, adenopatii si zone retractile sunt prin interpretare bruta "suspiciune de tumora (primara sau secundara)" si necesita un diagnostic mai precis. Asta inseamna MRT, scintigrafie si eventual biopsie. Tot aminteste in paralel "bronhiectazii", asta e de obicei un indiciu ca persoana a fumat cronic sau a muncit intr-un mediu toxic pentru plamani.

#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
A fumat câte doua pachete pe zi, dar de vreo 20 de ani s-a lăsat.
Precizez ca are vârsta de 70 ani.

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 kiario, on 11 septembrie 2017 - 14:28, said:

A fumat câte doua pachete pe zi, dar de vreo 20 de ani s-a lăsat.
Precizez ca are vârsta de 70 ani.
Conteaza cat timp si cat de mult a fumat inainte si nu de cat timp s-a lasat (conform studiilor).

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
A fumat timp de ~30 de ani (Carpati cu filtru)

Trebuie sa mai precizez ca acum 8 luni a facut chimioterapie fara nici un rezultat, dupa 3 luni a mai facut 50 sedinte de radioterapie, acest CT este in urma radioterapiei.

Edited by kiario, 11 September 2017 - 14:35.


#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Ah, deci se stia deja. Era bine daca ziceai inainte. In fond nu e nicio surpriza rezultatul. Un radiolog bun nu zice niciodata ''tumora''  ci "formatiune tumorala". Nu e in masura sa spuna ce tumora e (doar extrem de rar). Patologul e pentru asta responsabil. Dupa locatie poate fi forma cu celule mici care e e una dintre cele mai agresive. Localizarea mediastinala e problematica in cazul unei interventii operatorii mai ales daca e atinsa traheea si tinand cont de varsta.

Ceva examen histopatologic nu s-a facut?

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
masa tumorala este in progres (crestere), din cate inteleg boala a plecat intr-o faza cu metastaze sau metastazele existand au crescut. As dori sa te intreb daca este vorba de cancer pulmonar cu celule mici sau nu?

In cazul celulelor mici recomand sa discuti cu doctorul terapia cu anticorpi (Keytruda) in cazul in care a fost autorizata in Romania. Iti spun din experiente proprii ca aceasta terapie opreste tumoare propriu-zisa si metastazele si le reduce undeva la 70-80% in 3 luni de zile, dupa care terapia poate fi efectuata in paralel cu o chemoterapie si tumoriile stagneaza.

Din ce se observa in rezultatul CT-ului nu sunt niste rezultate foarte bune, iti urez oricum sa ti capul sus si sa luptati cat mai mult posibil!

Edited by business11, 11 September 2017 - 14:53.


#9
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Examen histopatologic a facut acum ~1 an.

"As dori sa te intreb daca este vorba de cancer pulmonar cu celule mici sau nu?"  Nu știu sigur, scrie cancer micro-celular, asta o însemna celule mici.

Edited by kiario, 11 September 2017 - 14:53.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
nu cunosc exact traducerile medicale romanesti dar din cate observ este mentionat LSD. Care dupa parerea mea inseamna limited stage disease, adica un stadiu limitat sau avansat.
Fiind un cancer micro-celular, vorbim despre cancerul cu celule mici. Chiar daca nu iti pot aduce noutati bune, trebuie sa iti spun faptul ca acest tip de cancer este foarte agresiv, avanseaza foarte rapid in schimb reactioneaza bine la chemot. si radiot. pentru o perioada de timp. Partea negativa este ca boala se obisnuieste cu terapiile destul de repede, iar numarul terapiilor este destul de limitat (deoarece doar 20-30% din totalul pacientilor cu cancer, sufera de mico-celular). Ca alternativa cum am mai recomandat este terapie cu anticorpi (immunoterapia).

Importanta este alimentatia, sa manance mult si sa fie psihic puternic, si cei din jurul lui sa il sprijine. Este o boala grea si este important sa stiti despre asta.

Va urez multa putere si capul sus.

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Cum a zis si colegul, prognosticul este in cazul asta prost. Cat despre posibilitatile de terapie in Romania, nu stiu deci nu ma bag.

#12
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Adică pe romanește, nu mai are mult de trăit.
Sunt conștient ca pana la urma o sa se întâmple și asta, dar asa estimativ ce speranțe de viata mai are ?
Mai adaug că a slăbit în două luni exagerat de mult, ca tușește fără să expectoreze nimic și ca tensiunea arterială nu mai depășește valoarea de 10 și ceva.

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Daca exista o partea ,,buna" in dgs-ul formulat liber in CT este faptul ca nu exista metastaze in reg. abdominala. Pare un T4N2 ... , doar ca acest tip de cancer e destul de agresiv (din prisma cancerului cu celule-mici)

Edited by Rhesus, 11 September 2017 - 17:18.


#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
T4N2 ????

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Medicii de pe forum te pot lamuri mai bine despre locally advanced cancer. Este ultimul stadiu inaintea aparitiei metastazelor la distanta (M1). Momentan, pare a fi M0 (fara meta la distanta). Dar avand in vedere tipul cancerului, foarte probabil ca acesta sa metastazeze relativ repede.

IRM + biopsie + oncologie (medic oncolog). Da' repede....

Edited by Rhesus, 11 September 2017 - 17:32.


#16
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Maine dimineață mă duc la spitalul Coltea unde este doctorul lui oncolog să-i arăt rezultatul CT-ului.
In principiu mi-am făcut o idee.


Vă multumesc tuturor pentru ajutor.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
perioada de supravietuire nu ti-o poate spune nici un doctor decat in ultima faza. Dupa CT momentan nu are o faza metastaziata, chiar si asa boala este periculoasa. Ataca partiile ficatului in urmatorul pas, urmeaza oasele si capul. Este urat si nici nu suntem in stare sa pronuntam o data exacta, asa ca mai bine sa afli de la un doctor.

Incearca sa il motivezi sa manance, pentru ca cu cat slabeste mai mult cu atat sistemul imun este mai slabit. Tusea vine in general din bronchii, pozitia cancerului cu celule mici in 99% din cazuri. Cu cat este tusea mai puternica cu atat tumoarea mai agresiva. Daca tumoare ar da inapoi si tusea i-ar disparea.

Capul sus si multa putere, stiu pe pielea mea prin ce treci.

#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am primit verdictul de la doctor, este sumbru; în cel mai fericit caz maxim 6 luni de viata.
Cică are un plămân deja atrofiat, din ce a văzut pe CD și începe și la al doilea, la esofag iar a găsit tumori care îl ștrangulează, în consecință este cum se poate mai rău.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate