Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Poarta autoportanta + automatizare

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua.
M-ar interesa sa-mi construiesc singur o poarta autoportanta si automata.
Tin sa mentionez de la inceput ca n-am mai facut asta dar prefer sa stau sa-mi petrec cateva ore informandu-ma si cautand site-urile cu preturile cele mai avantajoase pentru aceasta lucrare.

Trecand direct la subiect, poarta doresc sa arate conform schitei de mai jos, iar aceasta va avea o deschidere de trecere de 5m (va fi montata in locul vechii porti care are deja stalpii de beton iar deschiderea este de 5m).
Attached File  SA005-sistem-poarta-autoportanta-atelier-46-ro-pitesti.jpg   77.66K   176 downloads

Ca sa va fac o idee si mai buna despre ce vreau sa construiesc, las mai jos un link youtube cu modelul final al portii. Cam asa ar trebui sa arate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_iLUmbsj0DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum va intreb pe dumneavoastra:
1. Cam ce greutate aproximativa ar avea aceasta poarta imbracata in lemn 5 x 1.7m ? Intreb acest lucru deoarece majoritatea sistemelor de automatizare se raporteaza conform greutatii in principal si abea apoi in functie de lungime.
2. Exista vreo varianta mai ieftina a sinei in profil C pentru portile autoportante? Avand in vedere ca nu cred ca poarta va avea peste 450kg ma gandeam sa fac la fel cum a facut "XrainX" in topicul de mai jos :
https://forum.softpe...nta-acces-auto/
3. Ce fel de automatizare imi recomandati pentru poarta? Daca se poate si un link si pret, e si mai bine.

Va multumesc frumos! Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
1.Lemn cam 130 kg daca e plina, fara pauze si scandura de 2.5cm grosime plus inca aproximativ 100 poarta daca o faci din 40*50*3 plus greutatea sinei care nu stiu cat e, vreo 30 de kg estimez.
Total 260-270 kg. plus/ minus 20 kg.
2. Eu nu stiu sa fie sina mai mica de 450kg. Dar vezi de lungime ca nu stiu daca este de 450kg mai lunga de 6m iar tu ai nevoie de 6.5-7m (5*1.3=6.5) deci e posibil sa ai nevoie sa iei doua. Poate gasesti si la 3m ca la1m nu stiu daca iti da si atunci iesi mai ieftin cu sina de 1000kg care este si la 7m sau faci poarta doar de 4.6 si mai latesti stalpii.

Edited by PoeOvidiu, 09 September 2017 - 18:57.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Faci tu tot sistemul si scheletul si cand esti gata cu toate functionale si totul lucreaza perfect , atunci vezi ce si cum.

Edited by keta, 09 September 2017 - 19:06.


#4
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 PoeOvidiu, on 09 septembrie 2017 - 18:49, said:

1.Lemn cam 130 kg daca e plina, fara pauze si scandura de 2.5cm grosime plus inca aproximativ 100 poarta daca o faci din 40*50*3 plus greutatea sinei care nu stiu cat e, vreo 30 de kg estimez.
Total 260-270 kg. plus/ minus 20 kg.
2. Eu nu stiu sa fie sina mai mica de 450kg. Dar vezi de lungime ca nu stiu daca este de 450kg mai lunga de 6m iar tu ai nevoie de 6.5-7m (5*1.3=6.5) deci e posibil sa ai nevoie sa iei doua. Poate gasesti si la 3m ca la1m nu stiu daca iti da si atunci iesi mai ieftin cu sina de 1000kg care este si la 7m sau faci poarta doar de 4.6 si mai latesti stalpii.

Quote

La cărucioarele cu 5 role pentru porți ușoare de până în 450KG (cum are mai toată lumea) șina de tip C are un profil simplu, nu e trapezoidal așa că am luat o țeavă pătrată de 60mmx60mmx3mm de 6 metri lungime și am tăiat eu cu flexul respectiva fantă de 1,6-1,8mm. Țeava + 4 discuri Bosch de flex m-au costat 120 lei aproximativ, de 5 ori mai puțin decât țeava de tip C originală 60x60x3,5.

Ma gandeam sa fac exact ca "XrainX" reducand astfel costurile substantial.

M-am gandit si la acest lucru, sa fac poarta de 4.5 latind stalpii dar nu stiu in ce masura mi-ar fi asta eficient. Asta ar fi ultima varianta la care o sa apelez. Pana atunci astept parerea mai multor persoane.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai iei 2 role normale de poarta si le atasezi in lateralul portii si montezi o sina intoarsa la distana de beton cat sa incapa tola sub ea. Faci asta pe ambele parti sa nu se suceasca poarta. E mai multa munca, necesita precizie mai mare dar per total materiale iesi mai ieftin.
Sau fa-o pe sina simpla si gata.

Edited by PoeOvidiu, 09 September 2017 - 19:56.


#6
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 PoeOvidiu, on 09 septembrie 2017 - 19:48, said:

Pai iei 2 role normale de poarta si le atasezi in lateralul portii si montezi o sina intoarsa la distana de beton cat sa incapa tola sub ea. Faci asta pe ambele parti sa nu se suceasca poarta. E mai multa munca, necesita precizie mai mare dar per total materiale iesi mai ieftin.
Sau fa-o pe sina simpla si gata.
Sistemul vreau sa fie exact ca cel din video-ul mentionat. Problema find pretul unui astfel kit pentru portile autoportante. Vreau sa stiu daca merita sa incerc sa tai teava cu flexul facand acea sina sau totusi e bine sa cumpar una gata facuta pentru a nu intampina probleme pe parcurs.

Edited by mihai_costea, 09 September 2017 - 20:08.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai cauta un strungar intai. Rolele alea sunt facute dupa profilul sinei. Practic rolele alea sunt cumva in forma de C.

Edited by PoeOvidiu, 09 September 2017 - 20:05.


#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
tipic romanaesc din pacate.

ieftin si bun nu exista dar nu invatam niciodata.

macar cubul de beton capabil sa sustina o autoportanta de 5m l-ai turnat? l-ai calculat? ai inclus ancore in el?

ps..uita de raportarea aia la greutate de care ai auzit...daca poarta merge usor cu o automatizare de 800 kg duci porti de 1.5 tone pe culisant in regim de utilizare casnica.

Edited by belogerer, 09 September 2017 - 20:15.


#9
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 belogerer, on 09 septembrie 2017 - 20:06, said:

tipic romanaesc din pacate.

ieftin si bun nu exista dar nu invatam niciodata.

macar cubul de beton capabil sa sustina o autoportanta de 5m l-ai turnat? l-ai calculat? ai inclus ancore in el?

ps..uita de raportarea aia la greutate de care ai auzit...daca poarta merge usor cu o automatizare de 800 kg duci porti de 1.5 tone pe culisant in regim de utilizare casnica.
"cubul" este de fapt un paralelipiped dreptunghic cu dimensiunile de 2.5x0.5x0.9m si nu, nu este turnat inca. Imi place sa fiu informat inainte de-a incepe o treaba ca mai apoi sa-mi dau seama ca n-ar fi ok vreun aspect.

Nu e vorba de "tipic romanesc". Daca as face-o tipic romanesc nu m-as complica cu automatizari si alte lucruri. Dar mi se pare absurd sa dau 600-700 lei pe o teava cu o taietura pe una din laturile cubului. Avand in vedere ca greutatea portii mele nu necesita profil c trapezoidal, care e putin mai complicat ci e pur si simplu o teava galvanizata de 60x60x3,5 sau 65x65x3.5, depinde de role, m-am gandit ca pot diminua costurile investitiei facand-o eu si cumparand separat celelalte accesorii.

#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 mihai_costea, on 09 septembrie 2017 - 20:01, said:


Sistemul vreau sa fie exact ca cel din video-ul mentionat. Problema find pretul unui astfel kit pentru portile autoportante. Vreau sa stiu daca merita sa incerc sa tai teava cu flexul facand acea sina sau totusi e bine sa cumpar una gata facuta pentru a nu intampina probleme pe parcurs.

Nu cred ca o poti taia cu flexul, trebuie sa tai pe toata lungimea doar centrul(ex 2 cm in functie de latimea tevii si calibrare)unei laturi .Teva aia taiata va pierde din rezistenta, va trebui dublata cu inca una in partea de sus saiu sa folosesti teava groasa in carne si minim de 6x4.Ar trebui sa ai un fel de tren de aterizare de avion, trenul fixat in beton, rotile(rolele, minim 2 pt a nu face balans) ar trebui sa stea in centrul tevii taiate pe centru.Poarta se va plimba pe rolele alea.Cam asa ar fi sistenul...Vor fi niste forte destul de mari pe acolo, trebuie plomba zdrava din beton(unde prinzi "trenul ala de aterizare), fiare zdravene.Nu zic ca nu se poate face, dar este f posibil sa nu iasa din prima incercare( sa se indoaie tot pe acolo)In clip par a fi 3 plombe posibil pegate intre ele cu fier si beton(3 " trenuri de aterizare), forte mari.Partea din spate e tot o ranforsare, fara era poarta pleaca din vinclu.

Edited by ionutz_joe2009, 09 September 2017 - 21:05.


#11
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
https://www.trutzi.r...ier-forjat.html
Acesta este kit-ul de care as avea nevoie, pretul mi se pare putin piperat. Comandand doar celelalte accesorii si facandu-mi personal sina as iesi mai ieftin. Sau poate stiti un astfel de kit la un pret mai accesibil oferind in acelasi timp calitate.

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Exact ce ti-am spus, stiam sistemul.Poti taia pe centrul tevii daca sudezi, faci o scula pe care sa prinzi flexul(pui panza subtire).Pbl e cca trebuie sa verifici si teava cand o cumperi, sunt strambe de noi mai ales daca au stat in soare sau nu au fost corespunzator depozitate.

Edited by ionutz_joe2009, 09 September 2017 - 21:30.


#13
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 ionutz_joe2009, on 09 septembrie 2017 - 21:06, said:

Exact ce ti-am spus, stiam sistemul.Poti taia pe centrul tevii daca sudezi, faci o scula pe care sa prinzi flexul(pui panza subtire).Pbl e cca trebuie sa verifici si teava cand o cumperi, sunt strambe de noi mai ales daca au stat in soare sau nu au fost corespunzator depozitate.
Acum ca am stabilit cu privire la profilul C, ce sistem de automatizare mi-ati recomanda?

#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu stiam ca ar fi bune cele de pe la Nice.Eu mi l-am facut singur , limitare electronica in functie de forta de impins/tras, pt o poarta de 6ml pe role(merge de 2 ani), nu-ti recomand, e destul de complicat(doar daca nu ai ce face, te plictisesti sau cazul meu, vrei sa te eliberezi de stres).

Edited by ionutz_joe2009, 09 September 2017 - 22:12.


#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 ionutz_joe2009, on 09 septembrie 2017 - 21:06, said:

Exact ce ti-am spus, stiam sistemul.Poti taia pe centrul tevii daca sudezi, faci o scula pe care sa prinzi flexul(pui panza subtire).Pbl e cca trebuie sa verifici si teava cand o cumperi, sunt strambe de noi mai ales daca au stat in soare sau nu au fost corespunzator depozitate.

voi credeti ca faceti din fier mort un profil care sa faca fata la asa ceva?

mari prosti producatorii aia care fac profilele din otel...

btw...pentru o deschidere de 5 m profilul ar tb sa aiba minim 6.6 m.... aveti macar unul idee ce presupune taierea a 6.6 m liniari de profil perfect paralel si finisarea? ce scule/materiale implica?

la tolerante te-ai gandit? variatiile de temperatura iarna/vara? la dimensiunile astea fierul o sa lucreze destul de mult si nu m-ar mira sa trebuiasca sa reglezi la ea de 2-3 ori pe an si nimeni nu iti va da garantie la automatizare daca te gaseste cu poarta blocata si cremaliera rupta/motorul ars

Edited by belogerer, 10 September 2017 - 00:19.


#16
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 belogerer, on 10 septembrie 2017 - 00:13, said:

voi credeti ca faceti din fier mort un profil care sa faca fata la asa ceva?

mari prosti producatorii aia care fac profilele din otel...

btw...pentru o deschidere de 5 m profilul ar tb sa aiba minim 6.6 m....
Intradevar, formula fiind 1/3 x "lungimea deschiderii", adica 1,66m. In aceste conditii, merita banii un asemenea kit? Sau cumparate separat, de pe diferite site-uri in functie de pret, sa ies mai ieftin cu aceste componente?

Edited by mihai_costea, 10 September 2017 - 01:26.


#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 belogerer, on 10 septembrie 2017 - 00:13, said:



voi credeti ca faceti din fier mort un profil care sa faca fata la asa ceva?

mari prosti producatorii aia care fac profilele din otel...

btw...pentru o deschidere de 5 m profilul ar tb sa aiba minim 6.6 m.... aveti macar unul idee ce presupune taierea a 6.6 m liniari de profil perfect paralel si finisarea? ce scule/materiale implica?

la tolerante te-ai gandit? variatiile de temperatura iarna/vara? la dimensiunile astea fierul o sa lucreze destul de mult si nu m-ar mira sa trebuiasca sa reglezi la ea de 2-3 ori pe an si nimeni nu iti va da garantie la automatizare daca te gaseste cu poarta blocata si cremaliera rupta/motorul ars

Este clar ca trebuie dimensionat corect cadrul, de asta am spus si eu ca se pot indoi diverse pe acolo.De facut , o faci, ca doar n-o fi nava spatiala, dar trebuie experienta( sa  cunosti fierul, sa stii sa-l ranforsezi corect, sa stii sa-l dimensionezi, sa-l simti).Fara experienta, se poate sa iasa mai scump decat cel din magazin si nu din prima incercare.

Edited by ionutz_joe2009, 10 September 2017 - 08:59.


#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 ionutz_joe2009, on 10 septembrie 2017 - 08:43, said:

Este clar ca trebuie dimensionat corect cadrul, de asta am spus si eu ca se pot indoi diverse pe acolo.De facut , o faci, ca doar n-o fi nava spatiala, dar trebuie experienta( sa  cunosti fierul, sa stii sa-l ranforsezi corect, sa stii sa-l dimensionezi, sa-l simti).Fara experienta, se poate sa iasa mai scump decat cel din magazin si nu din prima incercare.

NU ai ce sa ranforsezi/dimensionezi la profilul special pe care culiseaza poarta prin intermediul carucioarelor. ala e pachet cu carucioarele care nici alea nu sunt chiar atat de simple pentru ca prin intermediul lor se controleaza si mai ales regleaza miscarea portii. cele mai rasarite au pe langa rulmentii clasici sus jos si un rulment orizontal care centreaza caruciorul pe profil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate