Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Poarta autoportanta + automatizare

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie multe calcule la o poarta din asta, nu-i asa simplu cum pare la prima vedere.
Ai cerut o oferta de pret, spre exemplu de la aia din video (TORBAU EXPERT)? Daca te pui tu, fara experienta, la asa ceva vei avea surprize, spre exemplu sa trebuiasca sa schimbi motorul tot la 2 luni. Poarta aia trebuie sa mearga ata, ceea ce nu vei realiza tu niciodata taind si sudand dupa ochi.

#20
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 Mizu, on 10 septembrie 2017 - 15:19, said:

Trebuie multe calcule la o poarta din asta, nu-i asa simplu cum pare la prima vedere.
Ai cerut o oferta de pret, spre exemplu de la aia din video (TORBAU EXPERT)? Daca te pui tu, fara experienta, la asa ceva vei avea surprize, spre exemplu sa trebuiasca sa schimbi motorul tot la 2 luni. Poarta aia trebuie sa mearga ata, ceea ce nu vei realiza tu niciodata taind si sudand dupa ochi.
O sa cumpar un kit pana la urma, dimensiunile mi le voi calcula conforma standardelor. Am intrebat la o firma unde pretul era pe la 1500e. Pentru un schelet metalic imbracat in scandura mi se pare absurd.

#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, si eu sunt de parere ca alegi varianta corecta...Nu spun ca nu se poate sa faci propriul chit, e destul de complicat insa...Te jock cu niste forte f mari pe acolo...ca si cum ai avea o poarta de 6ml prinsa in 2 balamale sa zicem, reteaza stalp(30x30) de beton in timp aia, dar strctura de rezistenta a ei(cadrul, sina).Inclisiv cea din clip are partea din spate pt ranforsare si contra balans(destul de atent alese greutatile).

Edited by ionutz_joe2009, 10 September 2017 - 16:48.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu contrabalansul te mai poți juca puțin dar e cam riscant.  Poți sa îl faci cu ceva mai mic gen 0.25 în loc de 0.3.  Dar trebuie sa te asiguri ca al doilea cărucior e fixat zdravăn în beton și sa mai adaugi greutate suplimentară pe contrabalans pai ales spre capăt.  Pe lângă asta te asiguri ca poarta este mai ușoară decât greutatea maxima suportată de kit cel puțin cu 30%

#23
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Am facut o astfel de poarta, deschidere 4m, sina 6 m confectionata din rectangulara de 60*60*5, taiata cu flexul pe lungime, rolele au fost confectionate manual, am folosit 5 role la un carucior. Poarta culiseaza foarte uosr pe sina desi este destul de grea (cadru din rectangulara de 40*40 cu scandura). Teoretic doar sina are cam 50 kg si cadrul vreo 70 kg la care se adauga scandura si lantii, estimez un 200kg

#24
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cărucioarele mai ieftine la 180 lei de la trutzi îți ajung.
La o poartă ușoară merge să îți faci tu singur țeava C, dacă ții neapărat să ieși mai ieftin, nu te mai lua după toți prăpăstioșii de aici cu dilatarea și rugina lui pește. Am o asemenea poartă de 3 ani și merge impecabil.
Mai întâi cumperi cărucioarele și apoi iei rectangulara, faci o mică probă să vezi dacă se potrivește.
Măsori placa căruciorului și mai pui 5mm și tai cu flexul cât mai liniștit, nu te grăbi.
Dar dacă ai de gând să iei kit de automatizare de peste 2000 lei iar gardul este unul "de figuri" ia totul original.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate