Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum se poate renunta la descoperirea de cont card

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
Cum se poate renunta la o descoperire de cont facuta acum ceva timp in urma si in ce ar consta aceasta . E vorba de un salariu  in plus care se acorda atunci la primul card emis  si pe care societate il negociase cu banca . In ultima vreme situatia societatii e destul de ingrijoratoare si mi-e teama ca maine poimaine o sa treaca fie la restructurari fie doamne fereste mai rau chiar .
Seful  zice ca nu se poate face asta si ca vor fi plati compensatorii daca va fi cazul si de acolo se va plati si descoperirea asta de card .
Parca insa nu as vrea asa ceva si as achita din timp ca  eventual banii aia daca se vor da sa ramana la copilasi si familie , nu hotilor de la banca .
Astazi e inchis si daca ar  fi cineva sa stie aici nu as mai bate drumul luni pana acolo ca e destul de departe si trebuie si bani de autobus dus   intors pentru o informatie simpla,  poate .Multumesc anticipat daca se poate afla aici un raspuns .

#2
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Simplu te duci la bancă și ceri anularea acestei facilități. Daca ai folosit din bani va trebui sa ii restitui înainte să îți închidă descoperitul

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se intelege prea clar care este situatia contului tau.
Descoperirea de cont inseamna ca tu poti sa cheltui mai multi bani decat ai in cont. In cazul tau, ai credit inca un salariu.
Daca ai consumat acel credit, trebuie doar sa restitui banii, in asa fel incat contul sa ajunga pe plus.
Daca nu ai cheltuit acei bani, nu trebuie sa faci nimic.

Edited by pasilla, 09 September 2017 - 12:12.


#4
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
I-am folosit pe toti din prima luna cand s-a dat . Incepea scoala si i-am luat trening si tenisi baiatului ca asa se cere de cand nu mai e cu uniforma ca inainte, noi asa aveam atunci, uniforma, cu matricola pe mana dreapta la cot, iar fetele sarafane cu bentite albe in cap .
I-am luat si fetei trening sa aiba la educatie fizica si de incaltat . O parte i-am dat popii din sat ca eram dator la contributie pe doi ani de zile , pe asta il doare undeva ca n-ai , nu ai nu te ingroapa  cu popa, te duce ca pe caine fara slujba .
Mai aveam la bufet ceva la caiet, si aici m-a inselat sigur hoata aia , ca eu daca sunt baut poti sa imi pui oricat acolo, dracu tine minte . Mai si dau cate o cinste la toti de acolo din bar .
S-au dus 10 milioane intr-o zi . Acum e datoria aia in loc de salariu , asa mi-a zis seful , nu mai sunt banii mei , sunt ai bancii pana nu -i pun inapoi .Pun pe naiba , ca iar incepe scoala luni si astia nu au haine, le-au ramas mici alea de anul trecut . Dar asta vreau sa fac si nu stiu ce acte imi trebuie .

Edited by RobinWeress, 09 September 2017 - 12:16.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Actele care iti trebuie sunt hartiile alea de plastic cu sigla BNR pe ele.

#6
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
Ce hartii ? Sunt date la birouri la  personal . Noi atunci le-am dat la maistru si ne-a facut copii la xerox dupa buletin  si am completat  niste formulare rosii . Sau verzi . Nu mai stiu dar erau multe . Nu le mai am acum .

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bani bre, bani. La ei s-a referit colegul pasilla.
Pana nu iti acoperi datoria, nu ai cum sa renunti la descoperirea de cont.
Stiu ca-i greu, dar asta e.

#8
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
Trebuie sa iau doua salarii atunci . Unul sa acopere,  si unul sa fie al meu . Nu imi da astia sigur .  Multumesc atunci . De aia zicea seful ca nu se poate , asta inseamna . Posted Image

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 09.12.2015

View PostRobinWeress, on 09 septembrie 2017 - 11:54, said:

Trebuie să plătești toată datoria, nimeni nu te putea obliga să accepți descoperirea de cont, ești ''tată de famelie, famelie mare, remunerație ... mică , după buget Posted Image '' ...
În plus, banca Posted Image nu te-a obligat să te îndatorezi, peste capacitatea ta de plată! Lăcomia Posted Image și prostia se plătesc! Posted Image Afirmațiile tale Posted Image sunt cel puțin lipsite de bun simț și frizează ridicolul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S60Fe4J3rcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 09 September 2017 - 12:42.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci, tu esti in datorie cu un salariu si habar n-ai.

Banii aia trebuie sa-i dai inapoi, nu-i raman nici unui copilas.
Adica sunt deja pe el, ca i-ai luat trening. La un moment dat trebuie sa-l si achiti, din banii TAI.

Edited by don_dannielo, 09 September 2017 - 12:57.


#11
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
O sa muncesc mai mult si o sa-i dau . Bine ca am avut sa dau copii la scoala ca sa ajunga oameni mari si sa nu se chinuiasaca ca mine si mama-sa . Nu ma condamna domnule ca am imprumutat pentru ei nu de lacom .Ca e mica leafa .

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cel mai nasol e ca daca firma se inchide, scrie prin contractele astea de descoperituri, adica daca nu mai lucrezi la ei - banca iti poate cere toata datoria imediat.

Edited by don_dannielo, 09 September 2017 - 12:56.


#13
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
Asta  m-a si facut sa deschid topic . Am spus inca de la inceput da uite ca ma cearta colegii . Nu am fost lacom domnule , am luat la copii haine si dat la biserica .
E leafa mica si stau toata ziua in padure cu drujba pentru 10 milioane . Mai beau sara o tuica ca sunt daramat si adorm mai usor .Nici de dormit nu poti cand n-ai cu ce trai cateodata .Stai si te uiti  la soba in jeratic si te gandesti .

#14
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ceva nu se pupa, pentru un tzapinar sau drujbist  fraza e ok, semne de punctuatie, internet  si limbaj specific unuia obisnuit cu forum, educatie peste medie. Accente melodramatice pe alocuri, ceva regionalisme nepotrivite cu restul exprimarii, eu zic ca e poveste...dincolo de problema  reala cu cardul...

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
[Lasa, ca sunt mult mai multi analfabeti la orase ...]
Colegu', asa cum ti s-a mai spus, trebuie intai sa acoperi banii aia din descoperirea de card, 10 milioane sau cat ai acolo, si abia ce ai in plus peste aia sunt banii tai, de care te poti folosi.
Cauta, usor-usor, sa acoperi datoria aia, mai ales ca ai leafa mica.
Banca nu te forteaza sa acoperi acum, nu te ingrijora degeaba.
Doar ca, luna de luna trebuie sa pui ceva acolo, sa acoperi dobanda pe care ti-o ia la descoperirea aceea.
Abia atunci cand nu acoperi dobanda incepe banca sa te streseze, cu mesaje si telefoane.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai daca plateste doar dobanda, o sa plateasca la infinit.
Trebuie sa scada si din principal.

#17
RobinWeress

RobinWeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.09.2017
Am facut si la seral colegi,  am 12 clase,  ca era obligatoriu . Mi-a placut scoala dar banii au fost mereu prea putini pentru facultate . Mie nu mi-e rusine si nu ma simt eclipsat de asta . Poate ati vazut in Titanic faza in care Di Caprio bea si servea masa cu miliardarii planetei . Ca pana la urma sa se indragosteasca chiar cu fata bogata, sau ma rog, urma sa fie bogata in curand .
O sa muncesc sa -i pun inapoi . De cand au aparut austriecii e tot mai greu de gasit de munca . Astia taie tot pe aici cu oamenii lor .

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adica aduc un austriac in Romania si-l platesc cu 10 milioane pe luna?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate