Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#7561
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Nu la transferuri sunt blocate conturile ci la top up.

Daca tu depasesti limita de top up (limita variabila).

Aceasta limita poate fi ridicata prin justificarea veniturilor. Cine-i paranoic si nu vrea sa justifice poate linistit parasi barca.

#7562
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Lex, am fost blocat de doua ori consecutiv in doua saptamani in conditiile in care oricum aveam deja justificate veniturile cu dovezi de pe ANAF, trimise anterior. Apoi trimise iar, deblocat,  blocat, trimise iar, deblocat,  blocat, trimise iar etc....

Cum justifici asta?

Nu e vorba ca cine nu vrea sa justifice sa paraseasca barca, ci de ce tot blocheaza mereu in conditiile in care sunt justificate veniturile. E vorba ca nu sunt transparenti, asta e problema.

Vreau sa vad si eu acel articol in TC

Edited by costinuti, 23 February 2019 - 20:18.


#7563
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Dacă faci top up doar pentru schimb valutar și apoi transfer înapoi in banca poate fi văzut ca specula - ceea ce contravine t&c’s.

#7564
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Nu ii nimic clar. Esti la mana lor
.

#7565
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Si mai concret numarul articolului, litera ? Vreau sa vad scris si nu vorbe....

 mediasick, on 23 februarie 2019 - 20:23, said:

Nu ii nimic clar. Esti la mana lor
.
Exact

#7566
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010

 costinuti, on 23 februarie 2019 - 20:17, said:

Lex, am fost blocat de doua ori consecutiv in doua saptamani in conditiile in care oricum aveam deja justificate veniturile cu dovezi de pe ANAF, trimise anterior. Apoi trimise iar, deblocat,  blocat, trimise iar, deblocat,  blocat, trimise iar etc....

Cum justifici asta?

Nu e vorba ca cine nu vrea sa justifice sa paraseasca barca, ci de ce tot blocheaza mereu in conditiile in care sunt justificate veniturile. E vorba ca nu sunt transparenti, asta e problema.

Vreau sa vad si eu acel articol in TC
Poti sa dai amanunte concrete (daca vrei, bineinteles) care au fost operatiunile facute inainte de blocare, deblocare  si iar blocare, deblocare?
Nu vreau sa arati documentele pe care le-ai trimis ca sa iti deblocheze contul, dar spune cu cit ai facut top-up, ce operatiuni ai facut dupa aceea.
Poate asa devine mai clara situatia

#7567
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Poftim, citește singurel: https://www.revolut.com/legal/terms
Nu e problema mea ca semnezi fără sa citești și nici nu trebuie sa-ți zic eu articolul și litera. Lectura placuta

#7568
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 edydotmail, on 23 februarie 2019 - 20:18, said:

Dacă faci top up doar pentru schimb valutar și apoi transfer înapoi in banca poate fi văzut ca specula - ceea ce contravine t&c’s.

Pai toti facem asa, e princialul motiv pentru care folosim Revolut, ca pentru plati avem si carduri locale, deci nu poate fi un motiv.

Eu folosesc si cardul Revolut si internet bankingul lor si plati recurente.

#7569
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
In 2 ani de cont revolut a fost blocat o singura data, când am folosit cardul unui prieten sa fac top up - cu acordul lui. După o săptămâna de așteptat in chat am rezolvat pe twitter, super tembela treaba, dar am rezolvat. Și eu îl folosesc doar pentru schimb valutar, dar din contul meu intr-o țara, intr-o valuta, in conturile mele sau ale altora in alte tari și valute. Și la sume de bun simt, chiar dacă pot sa fac top up și de £5000 o data - am pus un zero in plus din greșeală și a mers.
Mi se pare ca e un serviciu ca oricare altul. Dacă nu abuzezi de el și îl folosești corect, își face treaba. Dacă nu, nu, și tot tu ajungi sa îți faci nervi degeaba. Doar părerea mea

#7570
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Tu nu folosesti Revolut DOAR PENTRU SCHIMB si de aceea nu ai avut contul blocat.
La fel si eu, folosesc pentru schimb pentru ca este avantajos, dar suma este mica in fiecare luna, in rest pentru plati pe internet si chiar la POS. Folosesc la POS pentru ca gasesc aplicatia Revolut mult mai avansata fata de cea a bancii mele de la care am cardul de debit.

#7571
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

Quote

Nu la transferuri sunt blocate conturile ci la top up.

Daca tu depasesti limita de top up (limita variabila).

Nu mai faceti top up. Colaborati intre voi, intre prieteni, familie, faceti transferuri, schimbati cash pentru transfer, faceti topup putin si des, faceti topup din timp pentru o activitate din viitor etc.

#7572
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008

 costinuti, on 23 februarie 2019 - 20:17, said:

Cum justifici asta?
https://blog.revolut...-regain-access/
Citeste de la "meet our financial crime prevention and detection system".
E un sistem automat... Si nu, sistemele astea nu pot fi perfecte si nici nu vor fi facute dupa preferintele clientilor. Nimeni nu te obliga sa folosesti serviciile lor.

#7573
adixus

adixus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.04.2013
Salutare...azi am incercat sa fac Top up in Phyre de pe cardul Revolut si nu a mers (am facut peste 10 incercari). Precizez ca in trecut am facut si a mers de fiecare data.

Precizez ca merge sa fac Top Up in Phyre de pe alt card si ca merge sa fac plati cu cardul Revolut.

Vreo idee ?

#7574
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@edy deja citisem T&C, si cum ziceam nu scrie clar. Au scris doar la modul general ca sa fie iei acoperiti in orice situatie. Daca nu ma crezi poti verifica.

@amami am povestit deja asta pe paginile anterioare si numai reiau fiind ceva de scris (cred ca au trecut ceva pagini de atunci). Insa ca si idee acum am un top-up de aprox de 280.000 lei (lei+ echiv. euro)

@tiger, da acel articol pe blog l-am gasit si eu anterior fiind cel mai relevant fiind scris imediat ce au inceput reclamatiile + imaginea negativa la pachet anul trecut cand au inceput blocarile in masa

Anyway eu voi astepta sa treaca anul (mai am cateva luni) sa vad daca se vor reseta statisticile iar daca tot vor bloca contul dupa e clar ca cel mai probabil nu voi mai folosii Revolut si voi cauta sa ma reorientez.

Edited by costinuti, 23 February 2019 - 21:54.


#7575
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009

 rosix, on 23 februarie 2019 - 20:59, said:

Pai toti facem asa, e princialul motiv pentru care folosim Revolut, ca pentru plati avem si carduri locale, deci nu poate fi un motiv.

Eu folosesc si cardul Revolut si internet bankingul lor si plati recurente.

scrie in T&C ca specula nu e permisa.

Eu nu am avut contul blocat deloc intr-un an. Dar am folosit top up > schimb valuta exotica > plati.

Nu top up si trimis inapoi.

Quote

R provide yourself with a cash advance from your credit card (or help others to do so);

Z use the Revolut Services to trade FX for speculative purposes or for FX arbitrage;

https://www.revolut....RO/legal/terms/

Case closed.

#7576
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e nicio specula sa faci top-up in lei, sa schimbi in euro si sa-i trimiti in contul propriu de euro, multi facem asta lunar, e principalul motiv pentru care folosim Revolut.

Schimbul valutar e un serviciu de baza al Revolut

#7577
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005

 nepot, on 23 februarie 2019 - 13:05, said:

Foxbat, am avut si eu cardul blocat la un mom dat pt un topup mare, scrie foarte clar ca ai acces la bani si poti folosi cardul dar nu ai acces la alte functionalitati (transfer) pana nu le trimiti ceva dovezi legate de venituri.
exact. deci banii sunt disponibili si nu ti-i ia nimeni.

frate, ce a denvenit virtualul asta

pe vremea mea, prostii se rusinau si taceau cand li se spunea ca sunt prosti
acum se aduna pe net si prind curaj cand vad ca sunt si altii ca ei.

Era o gluma - "De ce nu se imbolnavesc moldovenii de SIDA? Pentru ca are si boala mandria ei ":)

In alta ordine de idei - ieri ati intimpinat probleme cu plata cu cardul (la Mega Image de ex)?

mesajul - cardul nu este acceptat. (in aplicatie nu apare nimic, deci nici macar nu a ajuns cererea la Revolut).

POS - ING

#7578
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Eu am plătit ieri în 3 locuri, POS dar în Italia. La prima plată am primit notificarea instant pe telefon, eram la casă și cînd casierița scotea bonul s-a auzit și telefonul (am și ceva mișto), a făcut aia o față...
La a doua și a treia plată am primit notificarea cu intirziere, cam după 5 minute, dar fără probleme la POS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate