Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#7543
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pana mea ... si daca nu am niciun document. Nu mai pot utiliza revolut. Aia e.

#7544
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,182
  • Înscris: 05.05.2003
Poti sa utilizezi dar la nivel mai mic... ca sume/rulaj (iar cardul este perfect functional)
Am facut atat transferuri cat si nenumarate alimentari instante si nu au cerut nimic insa au fost sume cu doua sau maxim trei zero-uri

O nedumerire am totusi... daca vine o bula pe crypto si te trezesti in cont cu o suma cu mult peste limita lor ?
Te lasa oare sa o transferi pe toata in alta banca?

Edited by rz, 21 February 2019 - 20:45.


#7545
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 20.09.2010
Posted Image Posted Image Posted Image
Astept si eu asa ceva.
Daca acum ai citeva mii euro in crypto (nu cred ca ai bagat mai mult in revolut) si vine bula aia mare, la cit te astepti sa se ridice? Banii sunt in cont, si contul nu are de sa se blocheze ca a venit bula crypto. In momentul in care ai transferat banii poate sa dea marunt din buze rusul, banii se transfera.

Pentru cine are "contracte confidentiale" aka nu are documente de justificare a venitului- banilor bagati in revolut, mai bine va orientati catre bancile din Romania.
@verdesinegru a specificat
"Tu faci mișto? Sau chiar vorbești serios?
In viata mea nu mi a cerut nici o banca din România sa le arat fluturașii de salariu de pe ultimii 2 ani și contractul de munca. Și vorbim de bănci, nu de aplicații...
Bamcile cum de nu ma întreabă de provenienta banilor?"

Edited by amami, 21 February 2019 - 23:12.


#7546
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postrz, on 21 februarie 2019 - 20:44, said:



O nedumerire am totusi... daca vine o bula pe crypto si te trezesti in cont cu o suma cu mult peste limita lor ?
Te lasa oare sa o transferi pe toata in alta banca?

Problema lor e cu banii care intra in conturile lor, nu cu cei care ies. Ai limita de top-up, nu de cati bani ai in cont.

#7547
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postamami, on 21 februarie 2019 - 23:12, said:

...Pentru cine are "contracte confidentiale" aka nu are documente de justificare a venitului- banilor bagati in revolut, mai bine va orientati catre bancile din Romania.
@verdesinegru a specificat
"Tu faci mișto? Sau chiar vorbești serios?
In viata mea nu mi a cerut nici o banca din România sa le arat fluturașii de salariu de pe ultimii 2 ani și contractul de munca. Și vorbim de bănci, nu de aplicații...
Bamcile cum de nu ma întreabă de provenienta banilor?"
Băncile au canale de comunicare securizate, au proceduri și uzanțe general acceptate, toate verificabile la orice oră din zi și din noapte. De ce ar avea încredere o bancă într-un Fintech (aka SRL, aka Ltd) pentru a transmite date confidențiale ale clienților lor? Nu au încredere pentru că entitatea respectivă nu îndeplinește cerințele. Altfel, Revolut ar putea cere orice informație, oficial, de la sursă (în speță, banca emitentă).

Ceea ce face Revolut este o forțare a confidențialității clienților. Devoalarea surselor financiare în fața unui SRL, fără un acord de confidențialitate (non disclosure agreement, - NDA să spunem), este o prostie maximă. Cine îmi garantează mie că mîine, după declararea surselor de venit sau a economiilor nu mă trezesc cu un racket că îmi amenință familia?! Doar așa, pentru că s-a auzit că aș avea oareșice bani în cont.

Avantajul de a avea un curs de schimb valutar mai bun, nu mi se pare suficient în fața riscurilor posibile. Pentru plimbători de cîteva mii de lei pe lună, nu este un mare risc, dar pentru alții, este.

M-aș bucura să beneficiez de avantajele Revolut, dar, doar în condiții de securitate și confidențialitate rezonabile (fără blocarea conturilor / cardurilor post factum și cu obținerea informațiilor confidențiale pe cale legală). Pînă atunci, stau și urmăresc epopeile curajoșilor și ale ultrașilor.

#7548
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 20.09.2010
In sistemul bancar se lucrează cu reguli de bază. Doar că majoritatea românilor nu sunt obișnuiți cu "aceste" reguli, mulți români sunt obișnuiți cu creditele pe buletin. Și asta nu este o regulă bancară.
Dacă o persoană normală are un venit normal, să spunem 1500 euro, cînd va merge să ceară credit la o bancă de 100.00 euro și spune că îi dă înapoi în 12 luni bancherul va întreba de sursa creditului suplimentar. Pentru că din acei 1.500 euro lunari cîștigați persoana normală trebuie să aibă cheltuieli lunare, să plătească facturi, de mîncare și scăzut din salariu aceste cifre înseamnă că poți să plătești rată lunară doar 1/3 din acel venit lunar, adică 500 euro. Și uite cum bancherul spune NU creditului de 100.000 euro restituiți in 12 luni, pentru că sistemul nu poate să accepte altceva.
Degeaba spui că faci nunta și aduni 99.000 euro la nuntă că să poți închide creditul cu bine.
La fel și cu Revolut, cine îl folosește în mod normal adică rulezi o anumită sumă lunară fara sa bată la ochi, nu îți cere nimeni nimic suplimentar ( asta ca să nu stai cu frica in sîn din cauza rackeților).
Faci un schimb valutar de 300-500 euro lunar, cheltui alte 200-300 totul normal. O dată pe an faci un concediu afară și schimbi 2.000 euro, nu va spune nimeni nimic.
Dar cînd te apuci și bagi 50.000 euro și schimbi- transferi, asta nu este ceva normal. Și după părerea mea este normal sa ceară să dovedească sursa
In orice caz, sunt multe lucruri de citit în regulamentul oricărei bănci. Scrise mai mic dar trebuie citite.

#7549
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,916
  • Înscris: 22.12.2005

View Postamami, on 22 februarie 2019 - 08:52, said:

In sistemul bancar se lucrează cu reguli de bază. Doar că majoritatea românilor nu sunt obișnuiți cu "aceste" reguli, mulți români sunt obișnuiți cu creditele pe buletin. Și asta nu este o regulă bancară.
Dacă o persoană normală are un venit normal, să spunem 1500 euro, cînd va merge să ceară credit la o bancă de 100.00 euro și spune că îi dă înapoi în 12 luni bancherul va întreba de sursa creditului suplimentar. Pentru că din acei 1.500 euro lunari cîștigați persoana normală trebuie să aibă cheltuieli lunare, să plătească facturi, de mîncare și scăzut din salariu aceste cifre înseamnă că poți să plătești rată lunară doar 1/3 din acel venit lunar, adică 500 euro. Și uite cum bancherul spune NU creditului de 100.000 euro restituiți in 12 luni, pentru că sistemul nu poate să accepte altceva.
Degeaba spui că faci nunta și aduni 99.000 euro la nuntă că să poți închide creditul cu bine.
La fel și cu Revolut, cine îl folosește în mod normal adică rulezi o anumită sumă lunară fara sa bată la ochi, nu îți cere nimeni nimic suplimentar ( asta ca să nu stai cu frica in sîn din cauza rackeților).
Faci un schimb valutar de 300-500 euro lunar, cheltui alte 200-300 totul normal. O dată pe an faci un concediu afară și schimbi 2.000 euro, nu va spune nimeni nimic.
Dar cînd te apuci și bagi 50.000 euro și schimbi- transferi, asta nu este ceva normal. Și după părerea mea este normal sa ceară să dovedească sursa
In orice caz, sunt multe lucruri de citit în regulamentul oricărei bănci. Scrise mai mic dar trebuie citite.

Esti un om dragut si inteligent. Si ca de obicei cand apare unul ca tine se zice ca "strica orzul pe gaste". Ai realizat ca 95% din "revolutionari" sunt mai putin "cititi" si fara bac ?
:)
Si inca 4% sunt speculanti?


Sa traiesti si numai bine!

#7550
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 20.09.2010
Am realizat de mult.
Sunt unii care vor sa se pise contra vintului și nu știu ce ii așteaptă după aceea.(de fapt să lupte contra sistemului)

#7551
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
Salut, am primit (si eu) un mesaj ca daca recomanzi la 5 prieteni revolut si isi fac cont in 5 zile primesc beneficiile de la Metal un an gratuit.
Stiu ca s-a mai discutat si daca unii din voi au facut pasii astia...stiti daca atunci cand cei 5 isi comanda cardul folosind linkul meu de refferal vor plati transportul? Merci

Edited by nepot, 23 February 2019 - 11:49.


#7552
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postnepot, on 23 februarie 2019 - 11:49, said:

Salut, am primit (si eu) un mesaj ca daca recomanzi la 5 prieteni revolut si isi fac cont in 5 zile primesc beneficiile de la Metal un an gratuit.
Stiu ca s-a mai discutat si daca unii din voi au facut pasii astia...stiti daca atunci cand cei 5 isi comanda cardul folosind linkul meu de refferal vor plati transportul? Merci

Nu platesc transport, il au free prin recomandarea ta.

#7553
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cerutul de documente de catre Revolut e abuziva si ilegala pentru sume mici.

Normal ar fi sa le ceara pentru sume mari, clar specificate, ex 10.000 de euro si omul sa stie dinainte la ce sa se astepte. Blocarea contului pana la trimiterea documentelor este iarasi ilegala, ca omul nu poate dispune de banii lui.

Cei care intampinati astfel de probleme renuntati la Revolut, fara nicio ezitare si faceti-i de bafta pe toate retelele sociale.

#7554
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,154
  • Înscris: 10.04.2006
Deja știe toată lumea asta.
Cu ce îi împiedică pe revolut dacă se plânge lumea pe Facebook?

#7555
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrosix, on 23 februarie 2019 - 12:23, said:

Cei care intampinati astfel de probleme renuntati la Revolut, fara nicio ezitare si faceti-i de bafta pe toate retelele sociale.

De ce sa-i facem reclama?

#7556
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,916
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrosix, on 23 februarie 2019 - 12:23, said:

Cerutul de documente de catre Revolut e abuziva si ilegala pentru sume mici.

Normal ar fi sa le ceara pentru sume mari, clar specificate, ex 10.000 de euro si omul sa stie dinainte la ce sa se astepte. Blocarea contului pana la trimiterea documentelor este iarasi ilegala, ca omul nu poate dispune de banii lui.

Cei care intampinati astfel de probleme renuntati la Revolut, fara nicio ezitare si faceti-i de bafta pe toate retelele sociale.
Cat dai ?prefer plata in Revolut.Garantez cel putin 10 'bafte'/zi.

View PostNenea Zap, on 23 februarie 2019 - 12:24, said:

Deja știe toată lumea asta.
Cu ce îi împiedică pe revolut dacă se plânge lumea pe Facebook?

Cred ca se va intra la fake news.daca plateste bine ma bag.Cu psd ul a mers bine si am reusit

Pt cei cu probleme:s au blocat banii si nu se pot folosi sau doar accesul la optiunile aplicatiei?
Se poate folosi cardul in continuare pt plati/retras de la atm?

Multumesc

#7557
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
Foxbat, am avut si eu cardul blocat la un mom dat pt un topup mare, scrie foarte clar ca ai acces la bani si poti folosi cardul dar nu ai acces la alte functionalitati (transfer) pana nu le trimiti ceva dovezi legate de venituri.

#7558
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005

View Postchelooo, on 23 februarie 2019 - 12:13, said:



Nu platesc transport, il au free prin recomandarea ta.
In cazul asta, daca vrea cineva sa isi faca cont si card fara sa plateasca cei 27 de lei pentru transport, poate folosi codul meu: https://www.revolut....erral/vladfl89g
Am si eu de castigat, daca isi fac card 5 oameni cred ca primesc contul Metal un an. Merci.

#7559
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,584
  • Înscris: 19.04.2009
ATENTIE

Terminati sa va invartiti in jurul subiectului cu conturile blocate. Toate conturile ajunse blocate au fost ori la sume mari de top up ori la incalcarea T&C.
Doi la mana, exista acces la bani. Nu ii tine revolut ca asa vor ei ci pentru ca trebuie.

trei la mana, cui nu-i convine este binevenit sa plece, la imperativ! Nu va mai plimbati in jurul cozii degeaba.

@verdesinegru, aproape de banare. De cand ai reactivat contul asta (care pare vechid ar cu aceleasi metehne) nu faci altceva decat flame. Nu-ti convine, nu folosi si lasa-i pe altii. Si nu ti-o zic eu, ti-au zis-o si alti useri.

Vorba aia, cand 5 iti zic ca esti beat te duci naibii si te culci!

ps. valabil si pentru restul userilor. Si nu-i mai dati apa la moara. Keep reporting it.


ps². Sa nu va treaca prin cap sa faceti din topicul asta ce-ati facut din cel digi.mobil. Atat va zic! Ca si acolo apareau tot felul de chiuri buri daor pusi pe flame si scandal. Nu mai dati apa la moara, dati report.

SUBIECTUL CONTURILOR BLOCATE ESTE INCHIS, PANA LA SCHIMBAREA t&c

Edited by Lex404, 23 February 2019 - 19:37.


#7560
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@lex404 si unde scrie ma rog in T&C faptul ca nu ai voie sa efectuezi transferuri (top-up) rezultand in blocarea contului?
Eu unul am cautat si nu am gasit asa ceva. Poate stii tu, nu de alta dar tot invoci acesti T&C.
Daca erau transparenti, alta era situatia parerea mea.

PS nu fac flame ci vreau doar sa citesc unde scrie clar in T&C cele mentionate.

Edited by costinuti, 23 February 2019 - 20:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate