Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Sistem LILIN - camere supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Buna dimineata!
Foloseste cineva sistemul LILIN de supraveghere cu camere video? Daca da, ma poate lamuri cum functioneaza? Multumesc!

#2
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Cum adica "cum functioneaza"? Ce vrei sa stii?

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Mai jos am "povestit" cu ce ma confrunt...
https://forum.softpe...ip-uri-statice/

Printre altele, am descoperit ca reteaua interna are cel putin 3 routere, unul din ele fiind router-ul camerelor video. Am gasit contractul cu Romtelecom prin care acest sistem a fost instalat in firma, Romtelecomul folosind un subcontractor care intre timp a disparut in ceata. Am dat de unul din inginerii care au instalat reteaua de camere, inginer care mi-a spus ca trebuie sa descarc ceva de la firma LILIN, i-a fost lene sa-mi spuna ce sa descarc ("Vezi si tu ce softuri sunt pe acolo!") apoi mi-a dat cu tifla. Si are dreptate, contractul a expirat de doi ani iar inginerul nu mai are nicio treaba cu firma noastra, asa ca trebuie sa ma descurc singur. Toata ziua am citit documentatie referitoare la sisteme de supraveghere, pentru a ma pune la punct cu ele deoarece niciodata nu am avut de-a face cu un sistem de supraveghere.

La firma am gasit intr-un rack aflat la doi metri si ceva inaltime:
- un NVR (model LILIN NVR116)
- un router TP-LINK (model TL-WR1043ND)

Camerele se pot vizualiza pe un monitor atasat NVR-ului. Am descarcat de la LILIN doua softuri:
1. LILIN Control Center
2. LILIN Navigator.

Pot sa deschid LILIN Control Centrel insa toate cele 16 camere apar negre (fara imagine). La LILIN Navigator imi cere un user si o parola. Toate variantele gasite pe net (admin 1111, operator 2222, guest 3333. User01 3333, User02 3333, User03 3333, admin pass) nu au mers.

As dori sa aflu cu ce aplicatie LILIN pot sa vad camerele pe un PC sau pe telefonul mobil.
Routerul camerelor nu-l vad in retea.
La fel, nu am acces cu user si parola la routerul general al firmei.
Multumesc!

Edited by florinbad, 06 September 2017 - 13:33.


#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
se poate sa ai noroc si porturile sa fie deja deschise.
presupun ca la acel nvr ai conectat un monitor.

intra in setari in nvr si cauta network
vezi ce porturi foloseste si dupa asta intrii pe http://www.yougetsig...ols/open-ports/ scrii acolo ip ul extern si portul folosit si o sa-ti spuna daca e deschis sau nu portul pe ipul respectiv.

zici ca aplicatia control center cere username si parola
aceste sunt cele cu care intri in interfata de configurare a nvrului cand ai un monitor atasat direct la nvr.
camerele acestea le poti vizualiza pe vreun calculator din acea firma? atunci acolo gasesti username si parola precum si portul folosit

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostPetrecristi, on 06 septembrie 2017 - 17:23, said:

se poate sa ai noroc si porturile sa fie deja deschise.
presupun ca la acel nvr ai conectat un monitor.

intra in setari in nvr si cauta network
vezi ce porturi foloseste si dupa asta intrii pe http://www.yougetsig...ols/open-ports/ scrii acolo ip ul extern si portul folosit si o sa-ti spuna daca e deschis sau nu portul pe ipul respectiv.

zici ca aplicatia control center cere username si parola
aceste sunt cele cu care intri in interfata de configurare a nvrului cand ai un monitor atasat direct la nvr.
camerele acestea le poti vizualiza pe vreun calculator din acea firma? atunci acolo gasesti username si parola precum si portul folosit
Multumesc pentru raspuns!

Da, la NVR este conectat un monitor si se pot vedea toate cele 16 camere.

Camerele au putut fi vizualizate pe 2 PC-uri si doua smartphone-uri, inainte ca eu sa schimb tot cablul extern cu cablu Cat6F. Am conectat la noua retea (intr-un switch) cablul care vine de la routerul camerelor si acestea nu s-au mai vazut.

Exista un switch general cu 16 porturi. Cablul care vine de la routerul camerelor nu intra in acest switch, ci intr-un switch aflat intr-un birou. Routerul camerelor nu-l pot vedea in reteaua firmei. Probabil daca as fi avut acces la routerul general (inca nu am aflat userul si parola pentru a intra in acest router, router care este legat direct la cablul optic de 1Gb) as fi putut vedea si routerul camerelor.

Maine dimineata o sa incerc sa intru in setarile NVR-ului.
Multumesc inca o data!

Edited by florinbad, 06 September 2017 - 20:25.


#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am intrat in setari iar portul 80 este inchis.

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Va rog sa ma ajutati daca puteti! Nu stiu ce sa fac in continuare...

Se poate deschide portul 80? Daca da, cum? Pot sa fac repede un cablu si sa leg routerul camerelor la switch-ul general al firmei pentru a vedea routerul camerelor in reteaua firmei? Momentan, routerul camerelor este legat la un switch aflat intr-un birou oarecare, switch legat la rândul lui la switch-ul general cu 16 porturi al firmei.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#8
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Nu trage niciun cablu in plus pentru ca daca nu stii ce faci poti sa faci o bucla si sa blochezi switchul general.
In orice caz, routerul camerelor probabil e in aceeasi retea cu acel switch

in primul rand intra in setari in nvr, la network si afla ce ip are nvrul.
dupa asta dai de pe un pc, prin cmd, ping catre ipul nvrului sa vezi daca raspunde.

daca a raspuns deschizi Internet Explorer, nu alt browser, Internet Explorer!! Acum scrii in bara de adrese de la IE htttp://ipulGasitDeTineInSetarileNVRului
daca totul merge ok o sa te puna sa instalezi un plugin.
dupa asta o sa te intrebe daca lasi acel plugin sa lucreze.
dupa asta ar trebui sa vezi camerele

Edited by Petrecristi, 09 September 2017 - 19:17.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am incercat acest lucru acum doua zile, joi 07.09.2017.

Pe unde pot (calculatoare noi, calculatoare vechi) instalez Windows 10, care are Edge. La job ca si acum, acasa, am instalate Windows 10 cu Edge si nu ma lasa sa instalez niciun Explorer (am descarcat Explorer pentru Windows 8.1) deoarece Windows 10 considera perimata instalarea Internet Explorer-ului, ceea ce este si normal de fapt. O sa incerc ceva cu Compatibility Mode, sa vad daca reusesc. Stiu ca la job am instalat un Internet Explorer pe un PC care are Windows 10, pentru a putea folosi sistemul online de licitatii publice SEAP, care, de bine ce este facut, cu zeci de milioane de euro, functioneaza NUMAI in Internet Explorer. O sa incerc sa instalez Interent Explorer-ul si acasa.

La postul #6 am spus ca am intrat in setarile NVR-ului (am gasit telecomanda NVR-ului uitata intr-un sertar; am cumparat baterii si am accesat meniul NVR-ului) si ca am aflat IP-ul NVR-ului si portul http, care este 80 si este închis.

Aici am spus ca am reusit sa gasesc routerul care imi provoca problemele (schimbarea aleatorie a IP-urilor, aiurea-n tramvai, intre orele 7:00 si 15:00, dar mai ales la ora 15:00 cand se scotea din priza acel router). Am izolat acel router si de atunci reteaua merge perfect. Chiar banuiam routerul camerelor ca-mi joaca aceste feste, dar nu era el de vina, saracul. O sa incerc sa desenez noua arhitectura a cablului Cat6F intins de mine, poate exista vreo greseala pe undeva. Instalând noua retea, nu pot sa vad toate PC-urile conectate la aceasta retea ci doar câteva. Stiu ca sunt acolo, stiu ca sunt conectate însa nu le pot vedea de pe PC-ul meu de la job (Windows 10 Professional).

Mentionez ca nu am user si parola la routerul principal al firmei si ca am reusit sa intru in Lilin Administrator cu user si parola gasite pe net.

Multumesc pentru ajutor! Weekend placut iti doresc! Luni o iau de la capat.

Edited by florinbad, 09 September 2017 - 20:45.


#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am pus o schema rudimentara cu ceea ce am acum:

Attached Files


Edited by florinbad, 11 September 2017 - 07:43.


#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am rezolvat problema camerelor video: doi tineri de la fosta firma subcontractoare a Romtelecomului din anul 2014 au sosit astazi la firma si si-au adus aminte ca de la routerul principal al firmei au forwardat un port pentru a se putea cupla la routerul camerelor.

Toate camerele se vad foarte bine pe Internet Explorer (cei care au Windows 10 il pot gasi la Windows Accessories), chiar acum cateva minute am tras cu ochiul la ele.

Mai ramane sa aflu userul si parola de la routerul principal al firmei...

Multumesc Petrecristi pentru ajutor! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate