Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ajutor pentru fixare ip-uri statice

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
In primul rand va spun ca sunt complet pe dinafara cu retelistica, in firma micuta la care sunt angajat sunt un fel de IT-ist bun la toate si invat din mers atat cat pot.

In retea, firma are cam 20 de PC-uri, doua imprimante si camere video. Pe mine ma intereseaza PC-urile deoarece am inceput acum un an de zile lucrul la un ERP cu MariaDB in back-end iar identificarea acestor PC-uri o fac cu ajutorul IP-ului fiecaruia, IP fixat de mine.

Router este un "HP A-MSR900 JF 812A" (router tip MSR900). De la el pleaca un switch cu 16 porturi in mai multe birouri iar in fiecare birou am alte switch-uri cu 5-8 iesiri. Am incercat pe cat posibil sa cumpar switch-uri produse de aceeasi firma, TP-LINK.

Fiecarui PC i-am fixat un IP-static intern si totul a mers ca pe roate cateva luni pana ce a venit prima pana de curent, pana care a durat cam doua ore. La revenirea curentului toate IP-urile au fost schimbate (DHCP a trecut automat pe enabled). Le-am refacut iar la urmatoarea cadere de tensiune s-a intamplat la fel. Au sosit vijeliile de acum doua luni si am banuiala ca routerul a fost traznit intr-o noapte (este o banuiala, nu o certitudine) deoarece incepand de acum doua luni stabilirea IP-urilor a devenit o adevarata loterie deoarece se schimba aiurea in timpul zilei si nimeni nu se mai poate conecta la serverul firmei.

Dorinta mea este sa stabilesc odata pentru totdeauna aceste IP-uri si sa nu se mai modifice la fiecare cadere de tensiune.

ISP-ul este Telekom, nu am user si parola de acces la router, nu le-am gasit nici in contractul facut acum trei ani de zile iar eu sunt venit in firma de vreun an si jumatate. Am chemat o inginera de la Telekom, inginera care se ocupa cu gestionarea zonei in care se afla si firma noastra, insa nu a stiut ce sa-mi spuna...

V-as ruga sa ma intrebati punctual (ai cutare? ai fixat cutare? ai modificat cutare?), pentru a ma face cat mai inteles de voi, profesionistii in domeniu.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by florinbad, 08 August 2017 - 12:03.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Te referi la IP-uri statice 192.168..... sau IP static de la telekom?

PS. IP-urile interne 192.168... cam imposibil sa se schimbe singure

Edited by xxvirusxx, 08 August 2017 - 12:20.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal daca setezi IP fix in palca de retea a fiecarui PC nu are cum sa se treaca automat pe DHCP dupa ce pica curentul.
Sa zicem ca s-a corupt la un PC care s-a stins cand a picat curentul, dar la 20 de PC-uri e imposibil.

DAR daca alocarea IP-ului a fost facuta in router in functie de Mac-ul fiecaruia si s-a resetat routerul atunci da e posibil ce zici tu.

Dar cum zioi ca nu ai psoibilitatea de a accesa routerul ( nu ai user si pass ) nu aveai cum face asta.

Deci sincer nu inteleg ce ai acolo.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ma refer la IP-urile interne.

S-a mai intamplat o chestie: Windows-ul a facut o mega-actualizare acum o luna si ceva iar cateva PC-uri treceau aleatoriu de la Network2 la Network3 (de exemplu), cu alte IP-uri (in loc de 192.168.1... foloseau 192.168.0...).
La router nu am acces. Inginera spunea ca nici ea nu stie userul si parola deoarece contractul a fost incheiat cu un inginer din Romtelecom care a plecat intre timp.

Edited by florinbad, 08 August 2017 - 12:29.


#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Inginerii de la orice firma nu umbla pe strazi, aia probabil se ocupa de vanzari.
Seteaza un DHCP static si nu ar trebui sa mai ai probleme

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostdiZy, on 08 august 2017 - 12:27, said:

Inginerii de la orice firma nu umbla pe strazi, aia probabil se ocupa de vanzari.
Cred ca tipa se ocupa doar de vanzari dar pe cartea ei de vizita scrie ca a terminat Politehnica in secolul trecut...

View PostdiZy, on 08 august 2017 - 12:27, said:

Seteaza un DHCP static si nu ar trebui sa mai ai probleme
Cum? La fiecare PC in parte?
Este bine cum se explica aici?
https://www.howtogee...-dd-wrt-router/

Edited by florinbad, 08 August 2017 - 12:33.


#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, la fiecare in parte. Suna la ei sa iti dea datele de la router altfel nu poti seta nimic.

Edited by diZy, 08 August 2017 - 12:34.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
In linkul de mai sus este vorba de forward la porturi.
Ip-urile statice la treci la fiecare PC, iar daca setezi in router (cand o sa ai acces) salvezi toata configuratia routerului.
Cand mai pica curentu, intri in router, import configuration si gata Posted Image

LE. Incearca cu admin, admin, daca spui ca s-a resetat.

Edited by xxvirusxx, 08 August 2017 - 12:43.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Hai sa o luam metodic - verifica ce clasa de IP-uri aloca acum routerul tau. Se pot face setari si fara sa umblii in el, dar ramai cu partea de DHCP functionala.

Probabil e ceva de genul 192.168.x.x ( unde x poate fi orice valoare intre 0 si 254 )

In general routerele astea aloca ptr serverul de DHCP  in functie de producator vre-o 20-30 de IP-uri - de obicei pe undeva pe la 192.168.x.200-220 sau 100-110 etc. Daca citesti IP-urile la cateva PC-uri vei vedea intre ce valori se aloca si te vei feri de ele.

La fel citesti in status-ul palcii de retea si ce IP are routerul.

Dupa care la fiecare PC te apuci si setezi manual IP-urile la palca de retea la proprietati TCP-IPv4.

De ex in Windows 10:
Attached File  Untitled-2.jpg   56.45K   21 downloads

Consideram ca routerul are IP-ul 192.168.0.1 - e cel mai comun IP si cel mai utilizat default de producatori.

La fiecare PC intrii in proprietatile placii si setezi IP-ul din aceeasi clasa - recomand sa incepi cu ultima cifra 10 si sa cresti pana acoperi tot - in mod cert nu va interfera cu serverul DHCP. dara daca o face - stii deja din ce am zis mai sus de care IP-uri sa te feresti.
Setezi apoi subnet mask ca fiind 255.255.255.0 - la cate PC-uri ai in retea nu e cazul de altceva.
Setezi la Gateway IP-ul routerului.

Dupa care trebuie sa setezi ceva servere de DNS - daca nu ai cum sa le citesti pe cele ale Telekom - din router, poti incerca ori sa lasi sa-si aleaga el - posibil sa nu mearga ( ca in poza - depinde de sistemul de operare ), ori setezi IP-ul DNS-urilor Google - 8.8.8.8 ca in imagine. Poti pune un secundar tot de la google - mai gasesti pe net cateva.

Acum ar trebui sa mearga totul normal.

Edited by eiffel, 08 August 2017 - 12:52.


#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cand pica curentul nu ar trebui sa se piarda configuratia de pe router. Daca se pierde atunci trebuie inlocuit pt ca este defect.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postxxvirusxx, on 08 august 2017 - 12:41, said:

LE. Incearca cu admin, admin, daca spui ca s-a resetat.
Am incercat mai multe variante dar din ce am citit in manualul routerului (se gaseste pe net si are 839 de pagini...), acest model este mai greu de accesat cu user si parola standard.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View PostdiZy, on 08 august 2017 - 12:47, said:

Cand pica curentul nu ar trebui sa se piarda configuratia de pe router. Daca se pierde atunci trebuie inlocuit pt ca este defect.

Am intalnit situatii de genul. Ba la un producator cunoscut ( nu dau nume totusi ), la un model am intalnit un lot intreg cu o astfel de problema - in anumite situatii, la o cadere de tensiune se reseta.
Solutia a fost simpla - producatorul a trimis un update de firmware care fixa problema.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Chiar acum doua minute un PC n-a mai fost vazut in retea...

A avut IP-ul pus de mine 192.168.1.18 si am gasit la el:

IP = 192.168.0.123
DHCP Enabled = Yes
Lease Obtained = 08.08.2017
Lease Expired 15.08.2017

Default Gateway, IPv4 DHCP Server si IPv4 DNS Server au 192.168.0.1

IP-ul router-ului este 192.168.1.1.
Sisteme de operare Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10

Edited by florinbad, 08 August 2017 - 13:13.


#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Aceel PC a fost setat ca in poza pusa de @eiffel mai sus?

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postxxvirusxx, on 08 august 2017 - 13:25, said:

Aceel PC a fost setat ca in poza pusa de @eiffel mai sus?
Da, mai putin la Default Gateway  (eu pun 192.168.1.1 iar el trece 192.168.0.1) si la Preffered DNS Server si Alternate DNS Server, care sunt cele clasice ale Telekom-ului.

Edited by florinbad, 08 August 2017 - 13:34.


#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Seteaza asa:

ip: 192.168.1.18
subnet: 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1
prefered dns: 192.168.1.1

LE. Cumva ai 2 routere??? Ca nu are cum sa schimbe din 192.168.1.1 in 192.168.0.1

Edited by xxvirusxx, 08 August 2017 - 13:44.


#17
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Ai cumva Active Directory in retea pe vreun server?

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postxxvirusxx, on 08 august 2017 - 13:42, said:

Seteaza asa:

ip: 192.168.1.18
subnet: 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1
prefered dns: 192.168.1.1

LE. Cumva ai 2 routere??? Ca nu are cum sa schimbe din 192.168.1.1 in 192.168.0.1
Chiar asa le pun, mai putin la Preffered DNS, unde in loc de 1 pun 130 (la Alternate DNS pun 134)

View PostKriogen, on 08 august 2017 - 16:21, said:

Ai cumva Active Directory in retea pe vreun server?
Cand am sosit aici am gasit doua retele Telekom si doua Orange. Un subinginer de utilaj petrolier (da, ati citit bine) era "administrator de retea" (a facut un curs de retelistica) si un alt subinginer de utilaj petrolier (da, ati citit bine), era "programator IT" (a facut un curs de foxpro 2.6).
Un client era dator la noi si si-a achitat datoria cu un mosor de cablu cat 6e (din acela gros, cu folii de aluminiu pe fiecare fir, cu impamantare si cu folie generala de aluminiu) de 300 de metri. Am inlocuit cam 80% din mataraia de cabluri cat5 cu acest cablu cat6e, Telekomul ne-a pus fibra optica, am inlocuit cam toate switch-urile vechi cu switch-uri de 1000 Mb si uite asa avem net de 1Gb...
Voi verifica din nou portiunea ramasa din reteaua veche. In biroul "administratorului de retea" nu am acces. In biroul "programatorului IT" am acces si voi verifica astazi (si-a creat un fel de retea locala intre doua birouri, share-uind toate hard-discurile Posted Image ca sa-i fie lui mai comod).

Edited by florinbad, 09 August 2017 - 06:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate