Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Xiaomi Mi A1

* * * * * 22 votes
  • Please log in to reply
9596 replies to this topic

#8263
KeNNyX

KeNNyX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 01.09.2014
Au dat drumu la Pie si in SUA. Deci e o chestiune de timp pana il vom primi cu totii

#8264
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Eu abia astept criticile la Pie. Nu stiu la ce va asteptati. Cartofi pai nu va face in mod sigur :D

#8265
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009

View Posth3llspawn, on 08 decembrie 2018 - 11:02, said:

Eu abia astept criticile la Pie. Nu stiu la ce va asteptati. Cartofi pai nu va face in mod sigur :D

Vechea poveste. Toți excitați pt chestii banale, fără îmbunătățiri majore în utilizarea de zi cu zi.

#8266
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Exact. Si as mai face o remarca. Majoritatea uita motivul pentru care si-a achizitionat telefonul asta. Raportul calitate/pret si androidul "curat". Acum vad ca apar din ce in ce mai multe caraieli si se fac comparatii cu bau-bauri de telefoane Posted Image

Edited by h3llspawn, 08 December 2018 - 12:11.


#8267
KeNNyX

KeNNyX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 01.09.2014

View Posth3llspawn, on 08 decembrie 2018 - 12:11, said:

Exact. Si as mai face o remarca. Majoritatea uita motivul pentru care si-a achizitionat telefonul asta. Raportul calitate/pret si androidul "curat". Acum vad ca apar din ce in ce mai multe caraieli si se fac comparatii cu bau-bauri de telefoane Posted Image
1.Noul launcher cu care vine A1 pe Pie afișează vremea în locul în care ești(cu locația activată)
2. Speram să vină cu Volte și să meargă și mesajele (ca pe Pixel Experience)
3. FM Radio (cunosc multe persoane care îl folosesc).
Dacă mai caut, mai găsesc și alte îmbunătățiri majore cu care vine Pie sau cu care ar fi trebuit să vină.

Eu am cumpărat acest telefon doar pentru Android One, adică update-uri lunare și trecerea la o versiune superioară mai repede decât pe majoritatea telefoanelor.

Edited by Ciubex, 08 December 2018 - 23:05.


#8268
bogdan08s

bogdan08s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.03.2010
Cum ai făcut update? Ai făcut clear data la aplicațiile Google și apoi cu VPN?

#8269
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
A primit cineva android 9?

#8270
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
S-au cam intarit ceva sfarcuri pe aici. Zic sa ne pastram calmul.

@kienny2003: Eu. L-am fortat cu resetare la setarile din fabrica + VPN pe Olanda (detalii pe pagina anterioara).

#8271
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
In sfarsit avem incarcare rapida cu noul update

#8272
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvjclau, on 08 decembrie 2018 - 22:35, said:

In sfarsit avem incarcare rapida cu noul update
E un bug,din cate am inteles.Doar iti afiseaza,nu se si incarca rapid,din pacate.

#8273
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Bullshit, am facut vpn cu Amsterdam și ciuciu update... Dar cred că e mai bine așa. Telefonul funcționeaza foarte bine cu 8.1 OTA pe care îl am acum.

#8274
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Stiam ca la A1 lipseste hardware-ul pentru orice tip de incarcare rapida, aici ma refer strict la tehnologia Quick Charge.
Poate e doar un mesaj ce se afiseaza atunci cand telefonul se incarca cu peste 1,5A

Edited by Ciubex, 09 December 2018 - 09:14.


#8275
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
Ceva are ca se incarca destul de rapid, totun fel de incarcare rapida, eu il incarc cu cel de la Samsung

#8276
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Hai să vă spun ceva despre incărcarea rapidă. Eu am energie la casă de la un sistem fotovoltaic cu stocare in baterii pe bază de litiu. Inainte de a cumpăra bateriile m-am documentat puternic, căci reprezintă cea mai scumpă componentă din sistem, iar fără ele nu pot funcționa.

Concluzia este următoarea:
Incărcarea cea mai corectă se face cu un curent egal cu 0,3C, unde C este capacitatea bateriei. Litiul acceptă curenți de incărcare și de 2C sau chiar 3C, dar nu este bine să abuzăm de aceasta, căci duce la scurtarea numărului de cicluri, deci implicit a duratei de viață.

Producătorii știu foarte bine acest lucru și nu au interes să va spună, căci ei au nevoie constantă de cumpărători. Cine iși permite să schimbe telefonul ca pe ciorapi, am tot respectul, dar sunt și alții care nu pot sau nu sunt interesați atata timp cat actualul funcționează.

Eu prefer de cele mai multe ori să-l incarc prin USB de la calculator. Ce-i drept, il și folosesc pentru net prin tethering, căci incă nu a ajuns fibra la mine.

Edited by vast, 09 December 2018 - 09:54.


#8277
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Foarte buna observația, vast. Quick chargeul e comod, nu și fiabil. Cea mai buna încărcare este aia normala, neinfluențată de nimic cum ar fi curenți ieșiți din parametrii nominali. Cu încărcarea rapida (care e forțată!), durata de viață a acumulatorului scade drastic. Al meu se incarca de la zero la 100% cam într-o oră și vreo 10-15 minute. Nu am cronometrat exact niciodată. La prima încărcare verific și revin. Prefer încărcarea făcută corect și calibrarea acumulatorului o data la 3-4 luni decât quick-charge. Folosesc  doar incarcatorul original al telefonului sau încărcare de la un acumulator extern doar atunci când am nevoie

Edited by h3llspawn, 09 December 2018 - 14:58.


#8278
sergiu_p

sergiu_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.04.2010

View Postbogdan08s, on 08 decembrie 2018 - 18:06, said:

Cum ai făcut update? Ai făcut clear data la aplicațiile Google și apoi cu VPN?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1woTHyXsnlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8279
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
Apare pe YouTube exact pasi ce trebuie urmați, eu asa am facut și am reusit, trebuie scos simul restul vezi in video

Edited by vjclau, 09 December 2018 - 16:25.


#8280
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astept update-ul pe Ro,nu vad de ce sa ma grabesc din moment ce stiu deja cum arata si ce aduce nou android 9!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate