Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

p9 lite vs lumia 950

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Detin de aproape trei ani un lumia 735 si de jumatate de an p9 lite 2016.  Ma bate gandul sa vand huawei-ul si sa cumpar un lumia 950. Am cautat pe internet niste comparatii si din ce am inteles eu ecranul la lumia 950 e mult mai bun precum si camera, bateria tine mai putin, procesorul nu am mai inteles care e mai performant.

Astept pro si contra de la cei care le cunosc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, insa vei cumpara un so mort inca de la nastere.

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Procesorul 950 e mai bun.. Practic, lumia e mai bun la orice decat acel huawei in afara de baterie. Ai deja windows si android, cred ca stii deja avantaje si dezavantaje, succes cu alegerea facuta.

#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Dezavantajele windows nu ma deranjeaza deloc, din contra, imi place mai mult windows-ul.

#5
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Snapdragon 808 de la lumia nu e mai bun, poate marginal sau identic (si e un fail la eficienta termica, vezi nexus 5x). Nu as lua lumia  decat pt camera, dar totusi vorbim de telefoane.

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ecranul nu-l iei in considerare? E mult mai bun la lumia nu? Personal nu-mi place la huawei, chiar si la lumia 735 constrastul si negrul e mult mai bun. La huawei e cam albicios.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am testat multe telefoane, dar am ramas impresionat cand am vazut camera la un lumia 950 si display-ul cu rezolutia aia e bun, iar ca pret in acest moment, s-au devalorizat foarte mult, deci daca te impaci cu SO-ul mergi pe 950. 808 e peste kirinul ala de la huawei, dar asta nu conteaza.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mere cu pere si ai pus de un magiun fantastic.

Lumia este net superior telefonului Huawei, singurul sau avantaj fiind sistemul de operare Android, in rest nu prea ai cum sa le compari, Lumia fiind un telefon de talia lui P9.

#9
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Sunt din clase diferite. 950-ul are un display fantastic, o cameră mult mai bună, e superior la toate capitolele. Suferă în schimb la aplicații, magazinul este mult mai sărac. Acuma... Depinde ce vrei. Eu am 950 și 640 și mă descurc perfect cu ele.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Pe langa aplicatii mai putine, pe Windows trebuie sa te obisnuiesti si cu crash-uri aproape zilnice la aplicatii populare (FB, Insta, chiar si WhatsApp), fiindca dezvoltatorii nu se ocupa aproape deloc de optimizarea versiunilor pentru Windows.
Pe primul loc se afla iOS, si apoi Android, iar de Windows se ocupa cand au chef.

Edited by Hider141, 05 September 2017 - 08:11.


#11
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Fb folosesc (rar) din browser, instagram deloc, la WhatsApp nu am avut niciodată niciun crash

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La fel si eu. Facebook in browser, instagram si watsapp nu folosesc deloc. Ma intereseaza calitatea ecranului, a sunetului in casti, a pozelor, excel, word, browser rapid, cateva jocuri foarte simple si sa se liste bine precum si sa fie fiabil.

#13
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Mergi atunci pe Lumia 950. Nu o sa iti para rau.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am inteles. Deja nu am rabdare sa scap de p9 lite.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am la birou cativa colegi ce folosesc Lumia 640 XL si normal, 950 si 930, toti si-au facut update la WP10 si sunt multumiti, de asmenea ei folosesc telefoanele pe post de telefoane, nu toaster-e sau alte nebunii.

Am folosit Lumia inainte si inca si acum duc lipsa la flexibilitatea interfetei cand vine vorba de personalizare, iPhone-ul este mult prea rigid pentru cine vrea sa-si faca telefonul in fel si chip.

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Comparatia intre orice Huawei (d'apoi P9 si Lite) cu Lumia 950 este ca intre Dacia si Mercedes!

Edited by breitner, 14 September 2017 - 13:45.


#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ha. Bestiala comparatia. Nu conteaza vanzarile, ci doar ce spune @breitner.

Comic, in principiu, dar venind de la un adult chestia asta, parca nu mai e de ras...

#18
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Dacă un mid-range cu Android are vânzări mai mari decât un flagship cu w10m, nu înseamnă că e mai bun.
Mai degrabă tu gândești eronat, nu breitner

Edited by r3my_cc, 14 September 2017 - 21:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate