Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

p9 lite vs lumia 950

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Niet!
A zis orice huawei. Tu si breitner ganditi superb. E atat de bun lumia si apreciat, incat microsoft a decis sa renunte la ele.

#20
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Nu cunosc toate produsele hw, dar s-ar putea ca breitner să aibă dreptate.

Nici eu, nici breitner, nu am zis că este un telefon apreciat de lume. E apreciat de noi, de mine, de el, probabil și de alții. Dacă ție îți place un "lite"......... Treaba ta. Mie nu-mi plac decât telefoane de calitate.

Concret și la subiect:
Excluzând discuția despre OS-uri, pentru care există topic dedicat, la ce anume ți se pare ție p9lite superior 950-ului?

La display? Poate camera? Procesor / ram-i? Cumva merge touchscreen-ul mai bine? Sau o fi placa grafică? Dar puterea recepției semnalului? Fast charge? Wireless charge?

Soția mea are S7, este absolut inferior 950-ului, la toate capitolele. O voi sfătui să își ia un p9lite. Argumentele tale au fost decisive.

Edited by r3my_cc, 15 September 2017 - 06:12.


#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E superior la ce poti sa il folosesti. E smartphone.
Dar oricum, vorbim degeaba, initiatorul stia de la inceput ca vrea lumia.

#22
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postvinciun, on 04 septembrie 2017 - 17:55, said:

Ecranul nu-l iei in considerare? E mult mai bun la lumia nu? Personal nu-mi place la huawei, chiar si la lumia 735 constrastul si negrul e mult mai bun. La huawei e cam albicios.
Lumia  reda  culorile  mult mai natural  decat  Huawei.
Camera  este  de calitate.
In plus  softul  Lumia este optimizat  si se misca mult mai bine ca la  Androizi.

#23
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postvinciun, on 04 septembrie 2017 - 17:46, said:

Dezavantajele windows nu ma deranjeaza deloc, din contra, imi place mai mult windows-ul.
Atunci deja ai ales.Lumia 950.

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Inca nu am facut nimic. Stau cu p9 lite in sertar de teama sa nu-l zgarai ca sa nu pierd schimbul. Am gasit deja o oferta, un schimb contra lumia 950 plus vreo 20-30 de euro din partea mea. Dar deja stau la gânduri. Am mai rasfoit topicul despre lumia 950 si vad ca multi se plang de diverse probleme legate de Windows.

Deocamdata ma folosesc de lumia 735. Chiar ieri m-am ciocnit de o problema (lipsa aplicatiilor). Imi trebuia urgent un calcul pentru dimensionarea unei tevi pentru alimentarea cu gaz si nu prea aveam timp de calcule asa ca am intrat repede in browser si am dat cautare. Gasesc pe un site o aplicatie si avea trei link-uri pentru os-uri, când sa accesez link-ul pentru Windows mobile nu mai functioneaza...

Edited by vinciun, 23 September 2017 - 11:17.


#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Adica folosesti windows pe 735 si vei avea probleme pe 950? Ai browser la dispozitie, nu crede in povesti!

Edited by breitner, 23 September 2017 - 16:18.


#26
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai chiar el a spus ca a observat ca e mai slabut magazinul de aplicatii. Foloseste 735, dar parca nu ar mai lua si 950 avand in vedere lipsurile. Ce e asa greu de inteles din ce a spus omul?

#27
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Adica e greu de inteles cum ar fi windows mobile 10 mai prost ca android (iar aplicatie (la ce ii trebuia) exista: autocad); cat despre versus p9 lite (doar despre asta era vorba pe aici nu despre SO) nu poti face comparatii decat fortate!

Edited by breitner, 23 September 2017 - 18:59.


#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am matcad si autocad pe desktop. Sunt si pentru telefon? Nici nu am cautat sa fiu sincer.

Mai dau un exemplu. Stiu, e mai degraba versus intre os-uri si repet ca imi plac foarte mult dispozitivele Microsoft cu Windows dar ce sa-i faci... Am fost azi la un magazin de incaltaminte si am cumparat o pereche de pantofi pentru prietena. Era afisat pe un panou ca daca prezinti la casa ca ai instalata aplicatia lor in telefon primesti 10% reducere imediat. Prietena avand un asus, imediat a intrat in store si a descarcat aplicatia gratis, automat pantofii au devenit cu 9 euro mai ieftini. Eu cu lumia nu am putut face asa ceva, aplicatia era doar pentru android si ios. Normal, eu nu iubesc sa instalez aplicatiile magazinelor in telefon. Nu am nici un fel de LIDl, Auchan, Amazon nimic. Folosesc mereu browserul si sunt multumit. Dar iaca na.

Edited by vinciun, 23 September 2017 - 20:15.


#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... da, din pacate telefoanele cu Windows nu dau semne ca vor face si cartofi prajiti, asa cum se pare ca tinde sa devina Androidul undeva pe termen lung.

#30
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
950 merita sa-l cumperi doar daca vrei un telefon cu o camera foarte buna dar si aici softul il trage in jos(cand ti-e lumea mai draga te trezesti cu "se salveaza"), in rest chiar daca din punct de vedere hardware 950 este incomparabil mai bun decat P9 lite 2016 sistemul plin de erori si lipsa aplicatiilor il trag mult in jos si nu merita luat in seama ca si achizitie ca telefon principal.

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
P9 lite 2016 al meu ( varianta pentru Europa cu 3 gb ram) e echivalent cu p9 lite 2017 pentru Romania si echivalent cu p8 lite 2017 pe care il gasesc in magazinele din Franta.

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca WP ar avea un magazin de aplicatii (ceva) mai stufos si cu aplicatii facute ca lumea, sistemul asta de operare ar fi superb! Maine mi-as scoate 640-ul din sertar. Si scriu mesajul asta de pe un "aifon". :))

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Wp asa cum e el nu stiu de ce dar imi e mult mai aproape de suflet. Detin un asus zenfone 2 lazer de 5.5, un huawei p9 lite si lumia 735. Ghici care stau in sertar! Asus si huawei. Nu ma pot desparti de batranul lumia. Am fost nevoit sa cumpae p9 lite ca pe lumia aveam probleme cu localizarea si eu il foloseam des pentru gps. Acum i-am instalat gmaps pro si nu am nicio problema cu el.

Ma intreb cum o fi 950 pentru muzica in casti. Am cumparat o pereche audio-technica m50x si pe lumia 735 se aud mult mai tare si mai frumos decat pe celelalte doua. Huawei e pe locul doi, fata de nokia sunetul e mai slab si nu-i asa transparent, e mai moale si mai putin clar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate