Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Telefon mobil cu display mai mic de 5 inch

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 underb, on 04 septembrie 2017 - 14:58, said:

Problema nu e rama ci ce e in spatele ecranului iar la un tel de 6" iti incap usor toate componentele. La unul mai mic nu prea decat daca il faci gros.

Pe mine nu ma deranjaza atat de mult inaltimea cat latimea telefoanelor. Ba chiar prefer sa aiba jos putina rama moarta sa pot sa am de unde sa-l tin in unele situatii.
PS. Vara nici nu port smartfone sau portofel. Urasc buzunarele umflate. Doar cand incep sa port jachete sau alte chestii cu buzunare.

Poate initiatorul thredului are alta opinie sau inca una neformata deplin.
Printre altele si pt. ca practic nu exista inca un telefon compact si performant, nu a facut inca nimeni.

In al doilea rand X Compact are 65 mm latime deci se incadreaza la limita la compact, dar se incadreaza.
iphone4/4s are 58,6 mm latime dar ecran de 3,5 "...
Lumia 620 are 61,1 dar ecran de 3,8".

La X compact de 129mm si Z5C si Z3 C incap in spate lucruri mai performante decat la 98 % din telefoanele de astazi de toate marimile.
Z5 C are 8,9 mm grosime.
X compact are 9,5 mm grosime.
Z3 C are 8,6mm si 64,9 latime.
Z1 C are 9,5.

Si asta cu toate ca aveau adreno 330 de la Z1C la Z3C, adreno 430 la Z5C si adreno 510 la X compact.

Deja ridicol de dotat "sub ecran"  e noul Sony XZ1 C cu adreno 540 cu toate ca ecranul este tot cel de 720p d 4,6".
Are si 4 GB RAM, 32 GB interna, mSD, etc.

Toate au si senzor gyro, etc.
Intamplator si S5 mini are senzor gyro, dar celelalte performante sunt devastator mai mici.

Edited by loock, 04 September 2017 - 15:21.


#20
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 YourFan, on 04 septembrie 2017 - 15:05, said:

Nu stiu cum de puteti sa va uitati la un 4'', pe mine sincer ma dor ochii. Mai ales ca initiatorul este barbat..
Dar ce, barbatii vad mai rau? Tocmai, nu stau pe facebook, o sa intru pe net ocazional. Deci nu vad nevoia unui telefon cat palma in buzunar.

#21
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@honeymik:
Asa, la o prima vedere, la 4" nu as gasi nimic ce sa-ti recomand.
Am gasit pe GsmArena 14 modele care sa aiba suport pentru 3G si care sa fie sub 4" (inclusiv): rezultate

Eu ti-am recomandat X Compact, dar e de 4.6" si tu doresti 4", nu am fost atent.

#22
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 loock, on 04 septembrie 2017 - 15:10, said:

In primul rand ca nu esti initiatorul thredului care poate nu are inca o opinie formata, sau poate se multumeste cu ce preferi dar deocamdata nu stim asta.

In al doilea rand X Compact are 65 mm latime deci se incadreaza la limita la compact, dar se incadreaza.
iphone4/4s are 58,6 mm latime dar ecran de 3,5 "...
Lumia 620 are 61,1 dar ecran de 3,8".
De exemplu iphone SE imi place (nu ma deranjeaza grosimea lui). X compact nu am probat ... o sa merg in magazin sa vad cum mi se pare.

Edited by honeymik, 04 September 2017 - 15:21.


#23
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Iphone SE. Este o investitie buna, va face fata lejer 3 ani de acum. 5S nu merita cumparat acum de nou, pentru ca este cu 2-300 de lei mai ieftin decat SE, si cu mult sub el la absolut toate capitolele

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 YourFan, on 04 septembrie 2017 - 15:05, said:

Nu stiu cum de puteti sa va uitati la un 4'', pe mine sincer ma dor ochii. Mai ales ca initiatorul este barbat..

Atata timp cat nu are minim 17" ( saptesprezece toli) eu gasesc toate ecranele cacacios de mici.

Dincolo de asta noi recomandam 4,6-4,7".
Intre 4,6-4.7" nu e nici o diferenta semnificativa fata de 5-5+.
Butoanele se maresc automat daca pui telefonul pe orizontala si asa se scrie si mult mai repede.
Exista si soft de tastatura cu randuri in plus mai mari.
Plus ca au comanda vocala f buna de multi ani si pe google si pe altele.

Pt. filme minimul decentei de mai multi ani este  42-43".

Pt fotografii conteaza in primul rand rezolutia, mai ales ca oricum e ridicol de mic si un ecran de tableta de 12", iar rezolutie fotografica e intre 4K si 16K+, deci ca e full HD de 2 MP sau HD de -1 MP oricum sunt ambele pe de o parte suficiente pt. text, si pe e alta parte ridicol de slabe pt fotografie.

Adevarul e ca Sony cam trage exagerat de 720p la semi-compactele astea.
Macar un 900p puteau sa puna.
Mai ales ca la XZ1 C au pus adreno 540...
Cred ca si cu AA 4X din setarile expert tot scoate sute de fps, sau poate e setat cu underclock si undervolt pt consum redus, dar tot spulbera aproape orice alt telefon.

Edited by loock, 04 September 2017 - 15:31.


#25
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Taie de pe lista antichitatea aia de Samsung http://www.gsmarena....sions=2600,2700

Comparatie dimensiuni - apesi "view side by side" https://www.phoneare...650,10217,10001

#26
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pana la urma cred ca merg pe un iPhone SE, vreau sa iau SH cu garantie ca sa ma incadrez in buget.
Problema este ca gasesc doar variante roz :) Cat ma costa o carcasa noua (originala)?

#27
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 honeymik, on 04 septembrie 2017 - 14:13, said:

Deoarece 5 inch mi se pare putin cam mult, ce telefoane cu display mai mic exista?
O prima optiune ar fi iPhone SE, alte variante? (pana in 1500 ron, deci excludem iphone 6, 7 etc.)

Multumesc.

P.S.: As prefera ceva de 4", nu 4.7" (aici mai intra cateva modele de Samsung)
Eu am Nokia 3310 model 2017 cu ecran de 2,4 inch.

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004

 DJPocaitul, on 04 septembrie 2017 - 22:05, said:

Eu am Nokia 3310 model 2017 cu ecran de 2,4 inch.

Nu e smartphone.Posted Image

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Prima generatie de 3310 2017 nu are nici macar 3G...

Recent se pare ca a aparut si o varianta cu 3G dar trebuie verificat ce e disponibil pe stocuri.
Plus ca oricum cu ecran de 2,4" este off topic pt ca initiatorul thredului a cerut 4".

Apropo totusi de telefoane vechi, am vazut ca de anul asta retelele din RO nu mai suporta internet nici pe telefoane cu 3G lansate in 2011-2012...

Edited by loock, 05 September 2017 - 12:59.


#30
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 YourFan, on 04 septembrie 2017 - 15:05, said:

Nu stiu cum de puteti sa va uitati la un 4'', pe mine sincer ma dor ochii. Mai ales ca initiatorul este barbat..
Daca faci activitati sportive, gen alergat sau ciclism, cel mai important e sa incapa complet in buzunarul din spate al tricoului, fara sa sara afara si fara sa te deranjeze in timpul miscarii. Cand vrei sa stai serios pe net, ai laptop, tableta etc...
[ https://gzmyu4ma9b-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/05/cedar-cycling-standard-jersey-merino-wool-09.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot din motive similare, am recomandat S5 Mini, pentru ca e certificat IP67, rezistenta la praf si la scufundare in apa, un metru timp de 30 min.

Edited by Wotan, 06 September 2017 - 12:59.


#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Iphone SE. Are o configuratie suficient de buna, incat sa se ia "la tranta" cu telefoane cu pretentii mai mari, gen Galaxy S6 sau S7. Daca te impaci cu ecranul mic, e f ok. Eu am un 5S si nu ma deranjeaza deloc dimensiunile. E vorba mai mult de acomodare. Mie mi se pare ca sta mai bine in mana si poti sa-l manevrezi usor. Fostul meu telefon avea diagonala de 5.

#32
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cum te descurci cu cei 16 Gb? Nu sunt putini?

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru mine nu. Nu sunt omul care sa faca multe poze sau video. Desi am in tel. cateva sute de poze, cateva zeci de video si mai am 2-3 GB liberi. Iar aplicatiile pe care le folosesc sunt 6-7 (fb, instagram, waze...). E drept ca 16 GB sunt cam la limita in zilele noastre. Insa conteaza f mult la ce folosesti mai mult telefonul. Daca vrei sa ai multe aplicatii si sa faci poze si video mereu, un tel. cu 16 GB nu e recomandat.

#34
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am atata z5c cat si iPhone SE, unu personal unul de servici. SE e mai rapid cu putin, tine mai bine serviciile in background, camerele is similare, cu mici plusuri si minusuri la fiecare. Pe timp de zi sony clar, pe noapte e mai luminos iPhone far nu neaparat mai detaliat. Camera frontala la iphone e varza vs sony. Display-ul e mai bun la sony, bateria la fel. Pt browsing iarasi e mai ok cu ecranul mare. Amprenta e muult mai buna si mai rapida la sony. La iPhone merge doar când are ea chef. Ca plus ai si protectia la apa si difuzoarele stereo. Daca e ceva ce ma enerveaza maxim e difuzorul jos care il acopar 99% din timp când tin telefonul în landscape vs sony unde e perfect.
Mai e xa1 care are 5inchi dar e foarte ingust.

Daca vrei cat mai mic SE e perfect, e 6s în haine de 5. Ai proc rapid, camera noua, 2gb ram,baterie ok etc.

Ecranul are 0 protectie la zgarieturi, trebuie folie obligatorie. Mie îmi convine ca e din alumniu tot.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si X compact e mai rapid decat Z5C, cu toate ca dupa specificatii nu te astepti, deoarece par ceva mai slabe, dar e hardware mai nou, mai bine optimizat inclusiv software, mai putin bloatware, etc.
Din pacate e si mai mare cu inca 2mm peste ceilalti 12-13mm care sunt peste maxim cat vreau.

Edited by loock, 10 September 2017 - 11:38.


#36
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Doar procesorul e putin putin mai bun,dar insignifiant, in schimb gpu-ul e mult mai slab ca la z5c. Dar x compact e mai rotunjit si incape mai bine in palma. Testat cu amamdoua unul langa altul. Diferența aia e insignifianta, le-am pus vineri unul peste altul si abia daca sesizai ceva.

Cauta un aquaos, ei aveau cam ce doreai tu. Ce telefon ai acuma? Mie z5c mi se pare perfect. Si totusi ma gandesc la xz1 (nu compact)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate