Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefon mobil cu display mai mic de 5 inch

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postt-balt, on 10 septembrie 2017 - 12:14, said:

Doar procesorul e putin putin mai bun,dar insignifiant, in schimb gpu-ul e mult mai slab ca la z5c. Dar x compact e mai rotunjit si incape mai bine in palma. Testat cu amamdoua unul langa altul. Diferența aia e insignifianta, le-am pus vineri unul peste altul si abia daca sesizai ceva.

Cauta un aquaos, ei aveau cam ce doreai tu. Ce telefon ai acuma? Mie z5c mi se pare perfect. Si totusi ma gandesc la xz1 (nu compact)

Am cunoscuti care au luat X Compact, unii inca de la aparitie, si toti au zis ca merge vizibil mai repede X Compact fata de Z 5C si Z3C.
E mai bine optimizat, are si hardware mai nou, si are mult mai putin bloatware care numai el poate a faza o diferenta catastrofala oricat de mare pana la infinit.
Asa si adreno 430 de la Z5C e mai slab decat Adreno 540 de la XZ1 Compact care a aparut si el, insa si Adreno 330 de la Z1C si Z3C si 430 si 540 sunt toate wey overkill pt 720p.
Adreno 510 e capabil de 180 GFLOPS deci e deja de 4,5 X mai performant  fata de  adreno 505 si Mali 830 MP2 care sunt uzuale si la full HD.
Deci e suficient 510, e boierie si lux fata de altele.
Si 418 era OK, si 506 era OK, insa 505 deja e slab.
Daca ecranul era full HD atunci da, era nevoie de 530 / 540.
Desigur, probabil nu are rost sa intri in setarile pt dezvoltator si sa setezi filtrare antialiasing la maxim...dar in rest oricum sta f. bine.

X compact insa e mai urat decat Z5C, care e si el mai urat decat Z3C si Z1C.
X compact e foarte colturos, degeaba e rotunjit de pe fata spre cant - care vine si cu probleme cu sticla, folie, rezistenta redusa la socuri, insa colturile par mai drepte si fata de Z5C...e urat rau.
Compenseaza prin spatele care nu se sparge ca stcla de la Z3C/Z5C, insa si plasticul e nasparliu, se vad urme usor pe el, nu e texturat, e alunecos, etc.

Eu vreau telefon de 114 maxim 115 mm inaltime, cu ecran de 4,7", rama de 3 mm sus ca sa poata fi racordate colturile, si rama de 6 - 7 mm jos pe care teoretic se pot pune si butoane fizice.
Cu rama de 3 jos cred ca incape si ecran de 5".
Z1C/Z3C/Z5C au 127mm inaltime
X compact si XZ! Compact au 129, si mai mari.

Sharp a facut multe modele cu rama ingusta sus, chiar si de 1mm si mai nou au marit la ~ 3, insa au jos rama foarte lata, asa ca sunt toate prea mari - chiar si cele compacte.
Oricum sunt pt piata din Japonia si nu sunt pefect compatibile.
A fost unul cu ecran de 4,5" care avea 124 mm inaltime.
Apoi la 4,7" au ajuns la 126mm, cu 1mm sub Z1C 4,3" Z3C/Z5C 4,6" si 3mm sub X C/XZ1C care au ecran de 4,6"
Jos au rama prea lata.

Am smartphone de 120mm si il tin in geanta fara sim pt ca deja il consider stupid de mare.
Nu port in buzunar sau toc telefon mai mare de 114 - 115mm.
Si asa cu supracarcasa spate de silicon ajunge la 118mm care deja e exagerat de mare.

Edited by loock, 10 September 2017 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate