Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Inginerul cadastru nu masoara dulapurile incastrate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Apartamentul meu a avut initial 89.55 mp utili. Dupa ce s-a renuntat la debara, camara si doi pereti de hol, banuiesc ca s-a mai creat ceva spatiu in plus, poate 1-2 mp.

Cand s-a facut renovarea, s-au facut dulapuri incastrate (tip dressing/closet american) in aproape fiecare camera, iar caloriferele au fost mascate cu rigips+grilaje.

Ma pregatesc de vanzarea apartamentului (prin credit) si am angajat pe cineva sa imi faca masuratorile. Cand a fost gata releveul, surpriza: 81 mp utili.

Cu clientul pregatit, asteptand dupa actele ce i le va prezenta bancii, va dati seama ca a fost un soc enorm si sunt pe calea de a-l pierde.

E normal sa nu includa dulapurile, rafturile incastrate si spatiul in care sunt caloriferele in masuratori? Nu e tot suprafata utila (si "incalzita" am inteles ca se mai numeste) a apartamentului? Deja suntem disperati. Va rog ajutati-ne!

Edited by Brick Top, 30 August 2017 - 13:46.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.certifica...locuite-p2.html

Edited by corinadaniela, 30 August 2017 - 14:17.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ii explici ca masuratorul a fost cretin, ii arati realitatea, si daca ramane asa plateste cu cativa lei mai putin atat la taxa de vanzare cat si la impozitul anual.
Sau refaci, reface masuratorile....

Ai putea separat sa dai in judecata firma care a masurat si sa le ceri despagubire valoarea apartamentului  pt ca nu ai putut sa-l vinzi atunci cand ai avut nevoie.

Edited by loock, 30 August 2017 - 14:12.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru lucrarile din apartament s-a obtinut autorizatie de constructie sau nu?
Inainte de modificari/desfiintari apartamentul avea cadastru? Era intabulat?
Daca nu exista cadastru, inginerul care a efectuat masuratorile a procedat relativ corect iar spatiile unde s-au facut acele dulapuri incastrate ar putea fi incluse in cadastru ca si spatii tehnice/debarale. Daca nu a facut acest lucru puteti sa-i atrageti atentia explicandu-i ca acest spatiu exista de fapt dar "a uitat" sa-l deseneze.
Daca insistati pe masuratorile vechi dar nu aveti autorizatie pentru modificarile efectuate riscati sa luati o amenda destul de mare + veti fi obligat sa aduceti apartamentul la starea initiala.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postloock, on 30 august 2017 - 14:11, said:

Ai putea separat sa dai in judecata firma care a masurat si sa le ceri despagubire valoarea apartamentului  pt ca nu ai putut sa-l vinzi atunci cand ai avut nevoie.

Cea mai stralucita idee pe ziua de azi, de pe tot forumul!!! Ramai cu apartamentul si le iei si banii la fraieri! Posted Image

#6
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

View PostNaijax, on 30 august 2017 - 14:35, said:

Pentru lucrarile din apartament s-a obtinut autorizatie de constructie sau nu?
Inainte de modificari/desfiintari apartamentul avea cadastru? Era intabulat?
Daca nu exista cadastru, inginerul care a efectuat masuratorile a procedat relativ corect iar spatiile unde s-au facut acele dulapuri incastrate ar putea fi incluse in cadastru ca si spatii tehnice/debarale. Daca nu a facut acest lucru puteti sa-i atrageti atentia explicandu-i ca acest spatiu exista de fapt dar "a uitat" sa-l deseneze.
Daca insistati pe masuratorile vechi dar nu aveti autorizatie pentru modificarile efectuate riscati sa luati o amenda destul de mare + veti fi obligat sa aduceti apartamentul la starea initiala.

Exista autorizatie si toate actele. Lucrarile au fost facte in 2001.
La oficiul de cadastru exista doar actele vechi ale apartamentului, de pe vremea cand "nu se faceau schite", dupa cum mi-au spus cei de acolo.
E nu insist pe masuratorile vechi, dar nu mi se pare normal sa ignore in jur de 8 mp din apartament, ca si cum nu ar exista.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nisele de radiatoare nu fac parte din suprafata utila drept pentru care aici nu prea cred ca aveti ce face.
In schimb suprafata utila a locuintei este suma tuturor suprafetelor utile ale incaperilor si cuprinde: camera de zi, dormitoarele, baile, dusul, bucatariile, spatiile de depozitare si de circulatie din interiorul locuintei.
Asa cum am scris mai sus, acele dulapuri incastrate pe post de dressing pot fi fi incluse in cadastru ca si spatii de depozitare.
Sesizati acest lucru inginerului cadastral.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Tot ce are inaltimea mai mare de 210cm cu exceptia golurilor de usa intra in suprafata utila, parca.

Ar fi interesant de vazut cadastrul. Presupun ca acolo unde ai acele obiecte incorporate ti-a desenat niste pereti grosi de >60cm, sau cum?

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe client il deranjeaza o cifra sau cum arata apartamentul ? Daca l-a vazut si i-a placut, ce conteaza ca are 89 sau 81 ? Sau se impiedica de ceva chestii legale ?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pe client il deranjeaza faptul ca una scrie si altceva s-a masurat.Si il mai deranjeaza ca trebuie sa primeasca un credit de la banca,pe care nu-l obtine din aceasta exact din aceasta cauza.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postlaffin, on 30 august 2017 - 14:51, said:


Cea mai stralucita idee pe ziua de azi, de pe tot forumul!!! Ramai cu apartamentul si le iei si banii la fraieri! Posted Image
Dacă ești în SUA..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate