Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Achizitie apartament superb dar vila este din 1945

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
laurentiualexandru

laurentiualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2014
Dragi forumisti,

Am o mare dilema si ma gandesc ca poate cineva s-a mai confruntat cu asemenea lucru. Doresc sa cumpar un apartament care satisface absolut toate nevoile personale, 170 mp utili, 5 camere inalte, renovat, etc. Partea a doua este ca acest apartament este situat intr-o vila ce a fost construita in 1945, intr-o zona in care parintii mei stiu de altfel ca vilele sunt foarte solide (Dorobanti, Spitalul Grigore Alexandrescu). Vila fost renovata doar pe exterior. Agentul, de altfel, care este un prieten bun, spune ca nu fost deloc probleme de structura pe acest imobil, nici nu apare pe lista imobilelor cu incadrare in risc seismic, nici macar rist de igrasie in subsolu sau tevi avariate. Asadar toate bune si frumoase, dar ceva ma tine pe loc.

Aveti ceva sfaturi ?

#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
cat cere pe apartament?

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai in ce oras este?

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Pai daca parintii tai, si "un prieten bun"(agent lol)  nu au reusit sa-ti formeze o parere ...  nu stiu daca sfaturile care o sa le primesti aici te-ar ajuta ..
By the way,  probabil vorbim de >200k ?

#5
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Deci 170 metri , bucuresti , dorobanti , va zic eu cat cere:

~ 250.000 EUR ; gresesc ? Posted Image

EDIT:  DA cumpara daca mai ai cel putin o alta locuinta proprietate persoanala.

Edited by Proiectil, 30 August 2017 - 11:14.


#6
laurentiualexandru

laurentiualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2014
Scuze, am omis sa scriu despre oras, zonele mai sus mentionate sunt din Bucuresti. Apartamentul este listat la un maxim negociabil de 180000. Si da, mai avem alte proprietati personale, dar as dori ca aceasta sa fie cea principala in care sa ne mutam .

E greu sa iti formezi o parere, chiar daca unele sfaturi vin din partea parintilor , sau a agentului care stie despre ce este vorba, de aceea am apelat la forum. Poate unii dintre voi au mai achizitionat astfel de apartamente si sunt multumiti, sau nu!

#7
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postlaurentiualexandru, on 30 august 2017 - 11:20, said:

Apartamentul este listat la un maxim negociabil de 180000.
De euro????????
Cu banii astia imi fac palat aici.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Nu auzi că omul e putred de bogat? Are și alte proprietăți plus banii pentru asta. Inițiator, nu mai bine dai niște mii de lei și faci o expertiză ca la carte înainte să o iei? Și te înțelegi cu vânzătorul să-ți achite măcar jumătate din ea dacă cladirea e cu bube? Pe forum nu te poate lămuri nimeni.

#9
laurentiualexandru

laurentiualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2014
Sa nu divagam de la subiect, evident ca iti poti ridica o casa oriunde cu 180.000 de euro. Prefer sa nu ma mut in periferia orasului la 30 de ani, in conditiile in care lucrez in centru zi de zi.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
imobilul nu poate fi supus unei expertize, unei evaluari, din care sa rezulte daca este ok dpdv al structurii si al rezistentei ?

#11
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Angajeaza pe cineva sa faca o expertiza, sigur o sa iti spuna mai mult decat pareri aleatore pe forum. Cand faci o investitie asa mare este bine sa asculti numai de pareri avizate. Eu nu as cumpara nimic daca nu sunt convins de integritatea constructiei. In 1977 a fost afectat pana si palatul Cotroceni construit de Carol I desi nu este o cladire foarte inalta (http://www.muzeulcot..._cotroceni.html aici e o poza dupa cutremur).

#12
laurentiualexandru

laurentiualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2014
@caiuscorneliu, sunt mosteniri, dar treaba cu expertiza suna bine. Sunt curios daca ai nevoie de consimtamantul tuturor locatarilor din vila pentru a face treaba asta. O sa ma interesez, mai mult de 1.000 euro nu cred ca o sa coste o expertiza full

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 17.02.2016
Expertiza daca vrei si daca e de acord vanzatorul.

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Vezi firmele de asigurari, daca se baga sa o asigure.

Apoi, dpmdv, daca ii poti face asigurare e ok.

#15
laurentiualexandru

laurentiualexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2014
super, va tin la curent

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merita daca
-mai ai bani ( suficienti ) sa faci amenajarile interioare ( cobori tavanele , pui leduri etc in f-ctie de " basinile din cap " )
-loc de parcare in curte interioara / garaj
-iti convine zona ( acces facil catre punctele de interes )
-pretul ...

#17
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
In general astfel de vile in zona mentionata sunt solide, dar cu siguranta au nevoie de ceva renovari.
Analizeaza cu atentie vecinii, e singura mare problema pe care o poti avea daca nu sunt ok. Daca tu vrei sa renovezi iar ei nu au bani, nu vor, nu ai ce face. Daca vrei sa inchiriezi unei firme si vecinii nu isi dau acordul, nu o sa poti inchiria.
Poti verifica cat de cat starea imobilului cu un expert, te costa cateva sute de euro.
Eu am probleme din cauza vecinilor la un apartament dintr o vila similara. Nu pot renova nimic la subsol, acoperis, fatada etc, deoarece vecinii nu vor sa contribuie, nu au bani etc.

Edited by protocala, 30 August 2017 - 11:45.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postlaurentiualexandru, on 30 august 2017 - 11:04, said:

nu fost deloc probleme de structura [...] nici macar rist de igrasie in subsolu sau tevi avariate. Asadar toate bune si frumoase, dar ceva ma tine pe loc.

Limba romana ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate