Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Achizitie apartament superb dar vila este din 1945

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Bine, stai acolo, pe initiator il intereseaza alceva, vezi titlul; si ca sa fii multumit, e ca tine, k? e usor sa dai sfaturi pe banii altuia, dar o casa veche e o casa veche; Posted Image btw esti de la o agentie imobiliara de vinde ciurucuri de astea din 37?

Edited by Octavian_SK, 31 August 2017 - 12:57.


#38
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Nu te supara dar nu iti voi raspunde fiindca duci discutia la nivel ridicol de scazut.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsebulbus, on 30 august 2017 - 18:13, said:


... Tavanele inalte (si spatiul unde nu e necesar, in general) sunt printre cele mai vechi semne de bunastare. ....
Daca proprietarul isi amenajeaza casa in functie de perceptia musafirului atunci no comment .
P.S. Si eu am camerele  de 3 m ( inaltime ) dar 4 m, mi se pare aiurea ( parerea mea ) .

#40
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostFronT, on 31 august 2017 - 13:04, said:

Nu te supara dar nu iti voi raspunde
Nu ma supar, chiar iti multumesc

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

View PostOctavian_SK, on 31 august 2017 - 12:55, said:

btw esti de la o agentie imobiliara de vinde ciurucuri de astea din 37?

In ce film pot fi numite niste locuinte boieresti de pe vremea micului Paris ciurucuri? Daca vrei sa vorbim de ciurucuri, uita-te la alea construite pe unde inca n-a ajuns canalizarea. Indiferent ca au piscina si cinema propriu sau nu.

#42
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da, bucurestiul a fost locuit doar de boieri, la fel ca si in zilele de azi Posted Image

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 01 septembrie 2017 - 00:21, said:

Da, bucurestiul a fost locuit doar de boieri, la fel ca si in zilele de azi Posted Image

Octaviane, tu ai momente and nici la Metzingen nu gasesti nimic de cumparat... Sper ca nu te superi pe mine.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBaxon, on 31 august 2017 - 13:11, said:

Daca proprietarul isi amenajeaza casa in functie de perceptia musafirului atunci no comment .
P.S. Si eu am camerele  de 3 m ( inaltime ) dar 4 m, mi se pare aiurea ( parerea mea ) .

Si eu am camerele de 4 m inaltime, dar nu am inteles niciodata de ce le-au construit asa. Nu sint mari ca suprafata, sint doar inalte. De parca noi am fi ceva Na'Vi.

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 September 2017 - 14:26.


#45
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
In trecut nu exista curent electric in locuinte, acestea fiind iluminate cu lampa de gaz sau lumanare... fiind tavanul inalt, fumul datorat lampilor se disipa, peretii inegrindu-se mai greu. Dupa aparitia electricitatii...cstiva ani s-a continuat constructia de ap cu tavan inalt..asa fiind moda

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Lasati timpeniile, in toate tarile cu apa calda casele mai misto se fac inalte.  Livingul de multe ori se face pe doua etaje, sau daca e pe un etaj se face cu "vaulted ceiling" (adica acoperis fara pod). Camerele inalte au ferestre inalte, sint luminoase si aerisite.
Tavanul de 2.50 pe care il atingi cu mina din blocurile noastre e standard prin Asia...

Edited by vrajitoruldinoz, 02 September 2017 - 03:02.


#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Misto! Aia din New York nu stramba din nas cand se muta in cladiri atat de vechi. Niste prosti, dom'ne!
On topic: parerea mea e sa te interesezi cine a construit cladirea si in ce imprejurari. Daca era un "bastan", poate chiar a facut o constructie solida.
Acum 6 ani cand cautam un ap. , am fost la blocurile rusesti din Bucurestii Noi. Desi au peste 60 de ani, chiar sunt solide. Adica aveau niste pereti mult mai grosi si (cica) au fost facute... sa reziste, sa reziste, sa reziste :D
Poate fi o afacere buna, dar trebuie analizata bine cladirea aia. Parerea mea.

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostLauCalin, on 02 septembrie 2017 - 09:13, said:

Misto! Aia din New York nu stramba din nas cand se muta in cladiri atat de vechi. Niste prosti, dom'ne!
Ete na, daca aia din NY fac ceva inseamna ca ala e modelul? mi se pare ce-a mai proasta comparatie, nu putem avea dorinte proprii decat daca ne raportam la altii? ai vazut ce au votat la prezidentiale? fiecare e liber sa aiba prpria opinie, dar esti liber sa stai in casa veche

#49
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu este vorba despre asta. Vorbim de niste natii care sunt la ani lumina fata de noi. Iar noi, in loc sa le urmam exemplul de comportament si gandire, consideram ca sunt niste fraieri. Asa o fi. Ei sunt unde sunt, iar noi suntem blocati undeva in urma cu 40-50 de ani.

#50
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Cum spunea cineva mai sus, "in tarile cu apa calda" case vechi de 50-100-150 de ani nu reprezinta o ciudatenie. Mai ales in orasele vechi, neafectate de WW I si II.
Mie mi se parea ca acum au scazut standardele foarte mult cand orice tarlan se face "dezvoltator imobiliar"...

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Realitatea e ca estetica si cu confortul/economia nu merg mereu mina in mina. Nu-i cazul in topicul asta dar spatiile mari deschise si inalte cu ferestre de sus pina jos arata fantastic dar in practica sint greu de inclazit (mai ales la standardele romanesti de 25C), de curatat, de izolat fonic, trec mirosurile etc. Nu-s pentru oricine.

#52
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Cine are bani sa dea 180.000 euro pe un apartament vechi de 72 de ani dintr-o cladire cu betonul macinat si care la primul cutremur va fi praf si pulbere, are bani si de incalzire. Costurile de incalzire sunt ultima problema intr-un astfel de apartament - bomba cu ceas.

Edited by leusteanul, 09 September 2017 - 08:21.


#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
E plina lumea civilizata de apartamente care au de 2-3 ori virsta aia. Ce e asa special la asta?

#54
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
E special pentru ca Romania e o tara seismica si betonul vechi de peste 70 de ani se sfarama ca nisipul. Nu mai vorbesc de fier care s-a subtiat si corodat pana acum de ma mir cum mai stau cladirile astea in picioare. Vai de cei care traiesc in imobile vechi, care au fost construite in vremuri cand nimeni nu punea problema unor standarde seismice minime!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate