Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina cumparata inainte de permis.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Salutare, cum spune si in titlu, as dori sa-mi achizitionez o  masina inainte de a-mi achizitiona si carnetul auto.Saptamana viitoare merg sa ma inscriu abia, si sunt constient ca ar putea dura pana la 3 luni de zile, din ce-mi spun mai toti instructorii auto, este o perioada foarte aglomerata acum.
Deci, recomandati sa-mi cumpar masina inainte sa-mi achizitionez carnetul sau nu?Credeti ca lucrul acesta m-ar putea motiva mai tare, vazand-o in fiecare zi in curte/garaj?Nu am pe nimeni momentan in familie care sa aibe carnet si sa ma plimbe macar cu ea, de iesit cu ea pe camp sau alte alea nici nu ma gandesc.
Si alta intrebare ar fi daca o iau direct inmatriculata trebuie sa-i fac atunci toate alea chiar daca masina sta pe dreapta 3 luni de exemplu?ADica trebuie sa i fac asigurare, sa cumpar rovinieta si toate procedurile?Sau daca e adusa din afara la fel, trebuiesc facute toate procedurile chiar daca masina va sta in garaj si nu va fi scoasa deloc?Va rog frumos, nu-mi sariti in cap sau incepeti sa ma criticati, multumesc frumos.Am intrebat doar :D.Incerc sa vad daca ar fi bine sau nu sa fac asta.Multam.Posted Image

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Asteapta

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sfatul meu este să nu-ți achiziționezi permisul de conducere. Fă ce trebuie făcut pentru a-l obține.
Mașina, o dată cumpărată, te va motiva să o scoți la plimbare. În plus, trecerea ei pe numele tău implică și ceva deplasări pe la RAR sau serviciul de înmatriculări și nu întotdeauna se găsesc binevoitori să te ajute.

#4
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Doar la impozite/finante trebuie inscrisa.
Achizitionare inainte de permis, numai daca este o ''ocazie''.
Dupa ce ai obtinut permisul (nu achizitionat), scoti numerele rosii si tot ce urmeaza dupa: RAR, asigurare. inmatriculare.
Rovinieta numai daca iesi pe DN.

Intre timp ai mai primit un sfat asemanator.

Edited by bitiro, 30 August 2017 - 09:57.


#5
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Da, m-am exprimat eu gresit cand am spus "achizitionat".Obtinut/dobandit am vrut sa spun, doar ce m-am trezit...:D.Scuzati.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Păi tu nici nu știi cum o să te simți după ce vei avea volanul în mână. Dacă o să constați că nu este de tine condusul? Dacă o să te dovedești a fi catastrofa la parcări și mașina achiziționată este prea mare? Mai bine așteaptă!

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Am doua cunostinte care au fost in situatia ta, ambele au luat decizia gresita:
- unul si-a cumparat masina, a luat permisul de-abia din a 3-a incercare (dupa vreo 6 luni de la achizitia masinii), in cele 6 luni i-a mai condus fratele masina din cand in cand;
- un cumnat si-a cumparat masina (ca cica era mega ocazie, de la ceva unchi de-al lui); pentru achizitia masinii a facut un credit de nevoi personale; plateste rate la creditul ala de aproape un an, dar permisul inca nu l-a luat;
Sfatul meu? Pasul 1 permis de conducere in buzunar, de-abia dupa aia sa te gandesti sa iti iei masina.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
NU inainte de permis. Daca "te mananca" intr-o seara sa te dai mare?
Si... nici la rabla nu mai poti sa o dai tu.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sa nu va suparati pe mine, dar eu asa am facut.
Mi-am luat masina inainte. Si nu m-am urcat la volan.
Dar m-a motivat sa mananc cartea aia, cand o vedeam cum sta in fata blocului....

#10
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Am inteles ideea, nimeni din comentarii nu recomanda achizitionarea masinii inainte de a avea permisul de conducere obtinut.
Alte sfaturi, ce mi-ati putea spune in legatura cu obtinerea permisului?Evident ca ceea ce ar trebui sa invat o sa invat cu instructorul si la scoala, insa ma refeream asa...in general, sfaturi practice pentru incepator.

#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Pe langa faptul ca e posibil ca si condusul sa nu fie de tine, cum poti cumpara o masina fara sa o conduci sa vezi daca iti place cum o simti?

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Salut,
Ca sa o luam cu inceputul:
  • masina (autovehiculul) este un obiect (ca telefonul din buzunar, portofelul din celalat buzunar,  ca sticla de Cola, etc... ai inteles ideea) nu depinde de detinerea unui permis de conducere (si nici de varsta, cum sunt tigarile si alcoolul)
  • spre deosebire de alte obiecte, masina trebuie inmatriculata si are o procedura specifica (mai intai o declari la Finantele de domiciliu si apoi, cu ce ai primit si contractul de vanzare-cumparare sau factura te prezinti la inmatriculari)
  • indiferent ca o iei de noua sau SH, procedura de inmatriculare e aceeasi (diferenta la SH e ca vanzatorul trebuie s-o radieze si sa-ti dea fiscalul)
Legat de achizitie:
  • mai intai ia permisul (s-ar putea sa dureze cam 6 luni de cand incepi scoala si pana iei permisul). Dupa ce il iei, o sa fi mai fericit din doua motive (unul: ai carnetul, si doi: iti iei masina)
  • poti sa incepi sa te uiti dupa o masina (recomand de dimensiuni mai mici, de genul Golf, Matiz si similare ca dimensiuni si sa nu fie prea puternice pana te obisnuiesti)
  • scoala dureaza minim 5 saptamani (nu conteaza ca faci scoala in traseu in 2 zile, pe hartie trebuie sa apara 5 saptamani de scolarizare)
  • programarea difera ca timp (cred ca ai auzit de programarile din Bucuresti se fac la aproximativ 2-3 luni de cand iei sala, iar la sala auzisem ceva ca se fac programari, nu te mai duci dimineata si dai sala la pranz, cand se elibereaza un calculator)


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Eh... si io am luat masina inainte de permis ... acum e cu botul in portmoneu Posted Image

Posesia unei masinii si dreptul de a o conduce sunt 2 lucruri diferite.
Poti s-o inmatriculezi, s-o treci la impozite, tot ce trebuie dar NU o poti conduce pana nu ai permisul (sau adeverinta inlocuitoare).

Io am sunat un prieten pentru a o duce la RAR la autentificare (fiind deja inmatriculata in RO). Pe la politie n-a fost nevoie de prezenta fizica a masinii.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 30 august 2017 - 10:12, said:

Sa nu va suparati pe mine, dar eu asa am facut.
Mi-am luat masina inainte. Si nu m-am urcat la volan.
Dar m-a motivat sa mananc cartea aia, cand o vedeam cum sta in fata blocului....


Imi imaginez ce motivatie ai avut... de parca fara masina nu aveai. Eu in 2 zile am invatat toata cartea.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 MembruAnonim, on 30 august 2017 - 09:55, said:

.... În plus, trecerea ei pe numele tău implică și ceva deplasări pe la RAR ...
Pe ce lume traiesti ?!


On : cumperi sau nu masina inainte sa iei permisul, e treaba ta ( poate nici nu iei permisul , mai stii ? ) . Doar rca-ul trebuie sa-l faci ca-ti cere la politie cand depui dosarul . Daca ai un loc de parcare ferit/garaj si e o ocazie masina , ia-o . Dar daca va sta pe strada si va trebui s-o muti atunci nu o lua .

 shiva, on 30 august 2017 - 10:19, said:



Io am sunat un prieten pentru a o duce la RAR la autentificare (fiind deja inmatriculata in RO). Pe la politie n-a fost nevoie de prezenta fizica a masinii.
Asta se intampla acu cati ani ? Ca de vreo 3 ani nu mai exista " autentificare rar " ...

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 30 august 2017 - 10:21, said:



Imi imaginez ce motivatie ai avut... de parca fara masina nu aveai. Eu in 2 zile am invatat toata cartea.
Ce-ti imaginezi tu e numai treaba ta.
Eu am prezentat cazul meu, atat.
Nu vad nimic rau in a avea masina inainte de permis.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Deci putem parafraza cu succes intrebarea Shakespeariana: Sa imi iau masina sau sa nu imi iau masina ? Asta e intrebarea :)

Sincer, nu vad de ce ai lua o masina pe care nu poti sa o conduci din secunda doi ? Asa asa multi bani si nu stii in ce sa ii investesti ?

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bogotta, on 30 august 2017 - 10:38, said:


Sincer, nu vad de ce ai lua o masina pe care nu poti sa o conduci din secunda doi ? Asa asa multi bani si nu stii in ce sa ii investesti ?
Pai tocmai, poate nu are asa multi bani dar a gasit o super-oferta. O castana!
Pana la urma e treaba lui ce face cu banii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate