Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Masina cumparata inainte de permis.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Mai întîi permisul.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBogotta, on 30 august 2017 - 10:38, said:

...

Sincer, nu vad de ce ai lua o masina pe care nu poti sa o conduci din secunda doi ? Asa asa multi bani si nu stii in ce sa ii investesti ?
Stii de ce ? Ca in timpul ala cand nu conduci o poti baga in service s-o faci "boboc" pe cand iei plasticu , altfel daca ai avea deja plasticul tentatia sa te " dai " cu ea primeaza inaintea ratiunii de a o repara ( daca e cazul ) .

#21
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Masina va fi cumparat Sh, buget undeva la 8-9k euro.Eu la asta ma si gandeam, ca daca gasesc una din modelul care-mi place, si sa fie totul ok si in regula cu ea(sa nu aibe vreo problema majora si costisitoare) ca nu prea exista masina SH fara nici o problema, sunt constient de asta, as fi luat-o.Dar doar in cazul in care as gasi ceva ce-mi place, sa arate bine, sa fi fost intretinuta, pret bun si asa mai departe...cu a zis si Baxon mai sus, in timpul in care as tine-o in garaj(stau la casa, curte) si putea sa o duc la service si sa mai fac ce trebuie facut la ea...eventuale probleme.Nu stiu pana la urma, nu ma pot pronunta daca voi lua masina sau nu inainte, depinde de ce voi gasi.Zi buna.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
de obicei prima masina sh e teapa mare,te arde ca pe zambilica si iei primul cotet intalnit

#23
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016

View Postceanu1980, on 30 august 2017 - 11:20, said:

de obicei prima masina sh e teapa mare,te arde ca pe zambilica si iei primul cotet intalnit
Cum asa?Pai crezi ca merg sa singur sa o cumpar, avand o vedere ca sunt habarnist in acest domeniu?
O sa incerc sa fac treaba ca " la carte", dusa frumos la mecanic, urcata pe tester, verificati km la reprezentanta etc...verificat sa nu fi avut accident inainte si toate cele...

#24
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cand cumperi masina trebuie sa treci pe la directia impozite a primariei (eventual si Cec si posta daca mai cer astia timbru), pe la inmatriculari - toate astea vor doar hartii. La RAR trebuie sa conduca cineva masina.
Mai bine asteapta; se devalorizeaza degeaba pana iei carnetul.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
asa da,in majoritatea cazurilor nu se procedeaza ase
acea persoana cunoscatoare sa fie musai mecanic bun si de incredere

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRobiacs, on 30 august 2017 - 10:13, said:

Pe langa faptul ca e posibil ca si condusul sa nu fie de tine, cum poti cumpara o masina fara sa o conduci sa vezi daca iti place cum o simti?

Un proaspat posesor de permis de conducere,nu va avea niciodata dezvoltate acele abilitati incat sa poata spune ca simte sau nu o masina.
Nici eu n-as recomanda achizitia masinii inainte de obtinerea permisului.Toate la timpul lor.Cine stie,pe parcursul scolii isi schimba optiunile,dorind sa devina sofer de TIR.

#27
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Aici nu e vorba ca dau de carnet cum sunt altii, ca au 18 ani si gata, dau de carnet ca e "la moda".Am 22 de ani. tot tanar sunt, insa eu zic ca putin mai matur decat la 18.Am nevoie de masina, e o necesitate, nu un moft.Eu imi voi da silinta sa invat si sa ma obisnuiesc cu condusul cat mai repede.M-am saturat de facut naveta zilnic la munca 20 km dus-20 intors cu ocazie, asta e ideea.Sunt motivat sa-l iau mai mult ca niciodata.Trebuie sa-l iau.Multumesc tuturor pentru comentarii.Zi buna va doresc.

#28
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009

View PostBaxon, on 30 august 2017 - 10:24, said:

Asta se intampla acu cati ani ? Ca de vreo 3 ani nu mai exista " autentificare rar " ...
3 ani? Asa mult a trecut din iulie 2016 pana acum? :)
La schimbarea de proprietar a unei masini deja inmatriculate in tara sau la inmatricularea unei masini cumparate din reprezentanta, nu mai este necesar certificatul de autenticitate RAR. Insa, daca masina a fost adusa din afara tarii, e obligatoriu sa scoti certificatul.

#29
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016

View PostCojocel, on 30 august 2017 - 14:42, said:

3 ani? Asa mult a trecut din iulie 2016 pana acum? Posted Image
La schimbarea de proprietar a unei masini deja inmatriculate in tara sau la inmatricularea unei masini cumparate din reprezentanta, nu mai este necesar certificatul de autenticitate RAR. Insa, daca masina a fost adusa din afara tarii, e obligatoriu sa scoti certificatul.
Salut Cojocel.Deci sa inteleg ca daca o cumpar inmatriculata in tara, dar pe alt judet, cum se procedeaza?Am inteles ca nu mai trebuie programare RAR, dar restul...?Care e procedeul?Mersi.

#30
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Programarea RAR iti trebuia daca voiai sa inmatriculezi o masina adusa de afara si includea ITP, autentificare, eliberare carte identitate.
Procedeul e destul de simplu, dar l-ai simplifica si mai mult daca ai face actele la un birou si ai lasa baietii sa se ocupe de asta. Asa, nu mai trebuie sa umbli cu acte pe la taxe si impozite, la inmatriculari, etc. Sa nu mai zic c-o sa te trezesti ca-ti mai trebuie o copie, o cerere, du-te inapoi la X sa-ti dea Y, bla bla bla. Sumele percepute sunt modeste si te scapa de nervi si timp pierdut. Posted Image
Daca te incapatanezi, la inmatriculare iti trebuie asa: buletin, contract vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare (cu care treceti pe la taxe&impozite; vanzatorul pentru a radia, cumparatorul pentru a inscrie) asigurare, certificatul (pe care vanzatorul mentioneaza "Instrainat catre..."), ITP valabil, cartea de identitate a masinii, taxa certificat (37 lei), taxa numere (40-la rand, 85-preferentiale), placutele de inmatriculare vechi, rabdare si tutun.

Edited by Cojocel, 30 August 2017 - 19:40.


#31
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View PostMatteo19, on 30 august 2017 - 11:09, said:

Masina va fi cumparat Sh, buget undeva la 8-9k euro.Eu la asta ma si gandeam, ca daca gasesc una din modelul care-mi place, si sa fie totul ok si in regula cu ea(sa nu aibe vreo problema majora si costisitoare) ca nu prea exista masina SH fara nici o problema, sunt constient de asta, as fi luat-o.Dar doar in cazul in care as gasi ceva ce-mi place, sa arate bine, sa fi fost intretinuta, pret bun si asa mai departe...cu a zis si Baxon mai sus, in timpul in care as tine-o in garaj(stau la casa, curte) si putea sa o duc la service si sa mai fac ce trebuie facut la ea...eventuale probleme.Nu stiu pana la urma, nu ma pot pronunta daca voi lua masina sau nu inainte, depinde de ce voi gasi.Zi buna.
La 10k euro iei un Polo nou și ești tu primul proprietar. Plus că n-ai merge la risc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate