Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8158 replies to this topic

#8119
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
nu cred ca apuca sa intre in meniul ala, am citit undeva pe un form de problema asta si nu i-a dat de cap...

https://www.avsforum...123512/page-321

am citit acum si se pare ca agasit buba, citez:

Update it was the Main Board. Swapped the TCon Board no change. Swapped the LDA board no change. Swapped the Main Board powered on and went to welcome setup screen and has stayed powered on. So far so good with $70 in parts.

poate te ajuta, nu e acelasi televizor dar sunt aprox. asemenea in configuratie hardware...

Edited by daniellitto, 21 March 2024 - 10:33.


#8120
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Aseara cand l-am scos din priza pt cateva minute, am scos din el celelalte dispozitive si nu a mers.
Dupa care am reusit sa-i dau din meniul tv-ului resetare din fabrica, iar de aseara merge fara sa mai faca in acel fel.
Posibil ca pe viitor sa se repete aceasta problema, voi vedea.
Multumesc tuturor pt sprijin.

#8121
daniellitto

daniellitto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 13.10.2012
Super, e bine de stiut, eu am xh9505 ...

#8122
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
În cursul zilei de ieri, după amiaza, a mai făcut figura de trei ori, iar seara făcea continuu, nu am avut răbdare și l am închis.  
Și dimineața când l am deschis figura s-a repetat.
Cu cablul de alimentare scos, am ținut apăsat pe Power și volum jos timp de 30 sec și vad ca nu mai face.
O sa îmi fac timp sa găsesc cauza și sa o remediez, cam greu perioada asta, sunt prins cu construcția unei casa la tara,altfel, cumparam alt tv, poate TCL seria 8.

#8123
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Dacă bine-mi aduc aminte, 4 secvenţe roşii ar însemna probleme de alimentare sau supraîncălzire.
Asta înseamnă o verificare mai amplă, începând de la alimentator, la condensatorii din TV, că sigur sunt şi acolo câţiva pe alimentare, dar mai cu seamă la driverul display-ului, că ăla e principalul consumator de electricitate.
T-CON-ul are altă manifestare, imaginea e brăzdată de linii verticale, se desincronizează...
Oricum, ce spun eu acum e doar o părere, nu mă ocup de depanare, sunt informaţii de care m-am bătut acum mulţi ani când aveam un Sony cu T-CON defect.
Vezi la un service, e mai sigur.

Edited by gabize, 22 March 2024 - 10:27.


#8124
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgabize, on 22 martie 2024 - 10:20, said:

Dacă bine-mi aduc aminte, 4 secvenţe roşii ar însemna probleme de alimentare sau supraîncălzire.
Asta înseamnă o verificare mai amplă, începând de la alimentator, la condensatorii din TV, că sigur sunt şi acolo câţiva pe alimentare, dar mai cu seamă la driverul display-ului, că ăla e principalul consumator de electricitate.
T-CON-ul are altă manifestare, imaginea e brăzdată de linii verticale, se desincronizează...
Oricum, ce spun eu acum e doar o părere, nu mă ocup de depanare, sunt informaţii de care m-am bătut acum mulţi ani când aveam un Sony cu T-CON defect.
Vezi la un service, e mai sigur.
Din ce imi spui poate sa aiba legatura cu supraincalzirea, clar trebuie facute verificati si cel mai sigur il trimit in service.
Ieri cand fimiu a venit acasa de la liceu, a deschis tv-ul pe la ora 15 si de la ora aceea pana seara tarziu la 21:30 aproximativ, tv ul a manifestat eroarea de trei ori(din spusele lui), dupa ora 21:30, tv ul a intrat in eroarea.
Fimiu are obiceiul prost sa tina tv ul lui deschis tot timpul cat este acasa, si pe timpul noptii.
El foloseste un KD49X8005C pe care il am din 2016, ma mir ca tine pana acum.
La cele doua tv-uri am pus prize smart cu intrerupere alimentare pe timpul noptii, dar le gasesc scoase de copil.

#8125
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Al meu a pățit altceva, nu mai intra pe zona de internet, doar tv, hbo & altele oha.

El mă atenționase mult timp, să îi dau actualizare, eu Batman, nu și nu.

Am intrat la setări, dar nu chiar ușor, buuf, am dat actualizare, imediat și-a revenit cu toate funcțiile active.

#8126
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
@crisstonne
Ce model?

#8127
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Sony 75XH9005.

#8128
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 crisstonne, on 22 martie 2024 - 18:44, said:

Al meu a pățit altceva, nu mai intra pe zona de internet, doar tv, hbo & altele oha.

El mă atenționase mult timp, să îi dau actualizare, eu Batman, nu și nu.

Am intrat la setări, dar nu chiar ușor, buuf, am dat actualizare, imediat și-a revenit cu toate funcțiile active.
Poti sa-i dai actualizare manual, doar la aplicatii(le care te intereseaza).

#8129
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
salutare

am ceva probleme cu sony xf 90 de 55.
pe netflix in dolbivision cand rulz un film se tot schimba noantelele de culoare sau de lumina se da sindur mai luminos apoi scade sau mai baga cate o nuanta de verde spalacit.
e din setari sau ce are ?
pe ssd prin usm nu face aceste probleme dar nicii dolbivision nu e.
merci

#8130
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
În vremea când aveam Netflix am pățit de fo' 2-3 ori chestia asta dar și-a revenit după un restart de TV.

#8131
Vakulla

Vakulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2009
Neata. Mai intampina cineva problema asta? La schimbare de canale, cateodata, imi apare no signal pentru 5-10 secunde si abia apoi apare imaginea. E vreo problema? Nu a facut asa la inceput.

#8132
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Definitly is a problem. 3 sec. max. e normal.

#8133
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022
Mi s-au întâmplat și mie anul trecut după un update de software (TV din seria H) dar și-a revenit parțial ulterior. Zic parțial că tot durează cam mult pentru schimbarea canalelor.

#8134
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostVakulla, on 11 aprilie 2024 - 05:10, said:

Neata. Mai intampina cineva problema asta? La schimbare de canale, cateodata, imi apare no signal pentru 5-10 secunde si abia apoi apare imaginea. E vreo problema? Nu a facut asa la inceput.
Da, frecvent. Asa a facut de la inceput al meu (X85H) si e una dintre problemele bine cunoscute pe TV-urile Sony de multa vreme.

Unii sunt mai norocosi si nu au probleme cu soft-ul pe TV-urile Sony, altii au tras lozul necastigator.

#8135
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Cu alte cuvinte, cei cu tv de generatie mai veche, sa nu mai faca update. Ca sa stiu si eu pe viitor la XH9077-le meu. Multumesc.

#8136
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View PostMediumPlayer, on 11 aprilie 2024 - 09:14, said:

Da, frecvent. Asa a facut de la inceput al meu (X85H) si e una dintre problemele bine cunoscute pe TV-urile Sony de multa vreme.

Unii sunt mai norocosi si nu au probleme cu soft-ul pe TV-urile Sony, altii au tras lozul necastigator.

Pfff...și eu care vroiam să fac, în sfârșit un update de firmware la al meu XE9005.
Bine că mi-ați adus aminte să îl las cu firmware-ul original.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate