Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8157 replies to this topic

#4627
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,796
  • Înscris: 23.01.2005

View PostEnzor, on 15 decembrie 2020 - 13:21, said:

Salutare colegi !!
Dupa o experienta placuta cu al meu xf90, vreau sa iau un alt sony pentru a inlocui un samsung mai batran, si m-am gandit la 55xg8596, stiu, ca si imagine este inferior xf-ului, dar bugetul ar fi cam de 2500 si cu un voucher emag, mi ar iesi la pretul de 2400, in principiu am nevoie sa ruleze fluent continut 4K, sa folosesc Kodi, netflix, etc.
Ce sfaturi imi dati in legatura cu acest xg8596.
Multumesc.

am eu xg8505 care e negru nu argintiu. desi pe hartie pare inferior. asta era si discutia acum un an cand l-am luat. xf90 sau xg85. eu sunt foarte multumit de cat de mult imbunatateste imaginea HD. ruleaza fluent orice 4k, cu dolby vision si audio de pe netflix... in schimb pe Kodi nu mi-a placut ca e calitatea foarte slaba.

#4628
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
XG85 e un tv multumitor, insa nu se compara cu XF90 deoarece e IPS, Edge-lit vs VA, FALD.

#4629
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View Postsnapisrl, on 15 decembrie 2020 - 17:41, said:

oare va merge si pe xf9005 ca as vrea si eu sa cumpar una

Pare să fie modelul despre care vorbeam cu @florinescovici. Va funcționa, dar va pierde legătura cu TV-ul la fiecare închidere. E nevoie să se facă pairing la fiecare deschidere a TV-ului. Un german care a testat telecomanda spunea că nici nu se poate actualiza firmware-ul cu un XF.

#4630
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009

View Postsnapisrl, on 15 decembrie 2020 - 17:41, said:

oare va merge si pe xf9005 ca as vrea si eu sa cumpar una
rmf-tx611e este telecomanda.Din Cehia ajunge vreo 220 lei cu tot cu taxe de expediere.Pe xf9005 functioneaza tot,mai putin butonul cu microfon,pe ala il pierzi,in rest nu sunt alte probleme.Pentru mine care nu-l foloseam,n-ar fi fost o pierdere,insa am schimbat tv-ul cu un A8,pe care functioneaza si butonul ala.Chiar si cumparatorul xf-ului a decis sa o cumpere,fara sa se mai gandeasca la butonul de microfon.E foarte interesanta ca se aprinde atunci cand o ridici,in rest e mai usor de folosit si mai premium!

View Posttmihai20, on 15 decembrie 2020 - 18:41, said:

Pare să fie modelul despre care vorbeam cu @florinescovici. Va funcționa, dar va pierde legătura cu TV-ul la fiecare închidere. E nevoie să se facă pairing la fiecare deschidere a TV-ului. Un german care a testat telecomanda spunea că nici nu se poate actualiza firmware-ul cu un XF.
Nu pierde nici o legatura,e Ir,mai putin butonul de microfon.am folosit-o 7-10 zile pe XF9005 si functioneaza perfect,fara butonul de microfon insa!

#4631
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

Quote

Nu pierde nici o legatura,e Ir,mai putin butonul de microfon.am folosit-o 7-10 zile pe XF9005 si functioneaza perfect,fara butonul de microfon insa!

Comunicarea microfonului cu TV se face prin bluetooth. Am deja acea telecomandă din China (G30) la care merge chiar și microfonul. Dacă voi sunteți interesați faceți o comandă mai mare, să economisiți transportul. Cred că vă puteți înțelege după comandă.

#4632
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004

View Poststeaua23, on 15 decembrie 2020 - 18:54, said:

rmf-tx611e este telecomanda.Din Cehia ajunge vreo 220 lei cu tot cu taxe de expediere.Pe xf9005 functioneaza tot,mai putin butonul cu microfon,pe ala il pierzi,in rest nu sunt alte probleme.Pentru mine care nu-l foloseam,n-ar fi fost o pierdere,insa am schimbat tv-ul cu un A8,pe care functioneaza si butonul ala.Chiar si cumparatorul xf-ului a decis sa o cumpere,fara sa se mai gandeasca la butonul de microfon.E foarte interesanta ca se aprinde atunci cand o ridici,in rest e mai usor de folosit si mai premium!


Nu pierde nici o legatura,e Ir,mai putin butonul de microfon.am folosit-o 7-10 zile pe XF9005 si functioneaza perfect,fara butonul de microfon insa!

nici nu am nevoie de acel buton

RMF-TX611E vad ca nu se gaseste la noi ufffffffff

#4633
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009

View Postsnapisrl, on 15 decembrie 2020 - 19:25, said:

nici nu am nevoie de acel buton

RMF-TX611E vad ca nu se gaseste la noi ufffffffff
Nu stiu daca am voie sa pun link-ul aici! Daca nu,da-mi un mesaj in privat si-ti trimit link de unde s-o cumperi!

Edited by steaua23, 15 December 2020 - 22:58.


#4634
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdanieliankoo, on 15 decembrie 2020 - 18:22, said:

am eu xg8505 care e negru nu argintiu. desi pe hartie pare inferior. asta era si discutia acum un an cand l-am luat. xf90 sau xg85. eu sunt foarte multumit de cat de mult imbunatateste imaginea HD. ruleaza fluent orice 4k, cu dolby vision si audio de pe netflix... in schimb pe Kodi nu mi-a placut ca e calitatea foarte slaba.

Pe scurt, situatia sta in felul urmator la Sony:
- seriile "Z" sunt de top (master), cele mai bune TV LCD
- seriile "A" sunt OLED, A8 de top iar A9 master cu ultima tehnologie procesare video si functii avansate.
- seriile "X95" sunt LCD VA FALD 100Hz de top cu ultima tehnologie procesare video si functii avansate.
- seriile "X90" sunt LCD VA/IPS FALD 100 Hz de top cu funtii avansate
- seriile "X85" sunt LCD VA/IPS EDGE 100Hz de top cu funtii avansate, diferenta fata de "X90" o reprezinta calitate panoului (inferioara)
- seriile "X80" sunt LCD VA/IPS EDGE 50Hz fara functii avansate (fara bluetooth audio, fara dual tuner, fara X1, etc)
- seriile "X70/75" sunt LCD IPS EDGE 50Hz "simple/ieftine" (nu recomand)

In concluzie, XG85 (IPS EDGE) nu este inferior doar pe hartie, la panou este clar mai slab decat XF90 (VA FALD), asta nu inseamna ca e un model prost, eu recomand tuturor care ia in calcul achizitia unui TV Sony sa se gandeasca la un model de la seria X85 inclusiv in sus.

Sa-l stapanesti sanatos!

Edited by KapitaK, 16 December 2020 - 10:22.


#4635
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
După aproape 6 luni de când am luat XG80, pot spune că pentru cine nu este foarte pretenţios la capitolul imagine, dar vrea un produs onest, cu android, e de luat în seamă şi această serie.
Chiar şi în modestia lui reuşeşte să se descurce admirabil cu conţinut FHD sau 4k de pe Netflix şi HBO Go. De asemenea, decriptează corect programele TV digitale, cel puţin la diagonala de 43 inch.
Nu are lag mai mare faţă de fraţii mai "deştepţi" şi înafară de faptul că uneori (parcă tot mai rar) pierde conexiunea WiFi, e stabil, nu crează alte probleme.
Repet, e pentru cine nu vrea mai mult decât decenţă în vizionare.

#4636
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Bine punctat. As putea adauga ca, la pierderea wifi, e posibil ca routerul sa clacheze câteva secunde.
Eu  acum un router 4g, și am observat ca el cade preț de câteva secunde.


#4637
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 25.04.2016

View PostKapitaK, on 16 decembrie 2020 - 10:21, said:

un model de la seria X85 inclusiv in sus.
Si cu panou VA, as zice.

Foarte buna sinteza a modelelor.

Edited by MMike, 16 December 2020 - 14:01.


#4638
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

View Postwb626ek, on 16 decembrie 2020 - 12:57, said:

As putea adauga ca, la pierderea wifi, e posibil ca routerul sa clacheze câteva secunde.
Am 3 posibilităţi de conectare: Connect BOX UPC, Bitdefender BOX sau router ASUS AC66U. Pe oricare dintre ele, ocazional uită parola WiFi.

Edited by gabize, 16 December 2020 - 14:05.


#4639
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postgabize, on 16 decembrie 2020 - 11:09, said:

După aproape 6 luni de când am luat XG80, pot spune că pentru cine nu este foarte pretenţios la capitolul imagine, dar vrea un produs onest, cu android, e de luat în seamă şi această serie.
Chiar şi în modestia lui reuşeşte să se descurce admirabil cu conţinut FHD sau 4k de pe Netflix şi HBO Go. De asemenea, decriptează corect programele TV digitale, cel puţin la diagonala de 43 inch.
Nu are lag mai mare faţă de fraţii mai "deştepţi" şi înafară de faptul că uneori (parcă tot mai rar) pierde conexiunea WiFi, e stabil, nu crează alte probleme.
Repet, e pentru cine nu vrea mai mult decât decenţă în vizionare.

De acord cu tine cand discutam de un "smartTV", comparat cu alt tv (indiferent de marca) cu sistem de operare e bun, cand discutam de SONY e alta treaba, evident firmele cu traditie nu mai sunt ce au fost odata insa pretentiile raman...

Pentru cine vrea un tv "corect" si cu pretul "justificat" Sony seria X80 e foarte bun, pentru cine vrea SONY gandintu-se la SONY si vreand sa il compare cu alte modele/marci atunci din punctul meu de vedere discutiile trebuie incepute cu seria X85

#4640
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Aici poate sării discuţia departe.
Pentru mine, OLED-ul de pe LG, fabricat de LG, e peste VA-urile de vârf de la Sony. Aşa percep eu, alţii probabil au alte preferinţe.
Şi dacă LG ar scoate teveuri cu android, eu aş merge oricând pe mâna lor.
Dar da, dacă vrei ceva competitiv pe piaţa 2020-2021, te uiţi de la Sony seriie X90 în sus.

#4641
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostMMike, on 16 decembrie 2020 - 13:58, said:

Si cu panou VA, as zice.

Foarte buna sinteza a modelelor.

Evident, obligatoriu display tip VA

View Postgabize, on 16 decembrie 2020 - 14:33, said:

Aici poate sării discuţia departe.
Pentru mine, OLED-ul de pe LG, fabricat de LG, e peste VA-urile de vârf de la Sony. Aşa percep eu, alţii probabil au alte preferinţe.
Şi dacă LG ar scoate teveuri cu android, eu aş merge oricând pe mâna lor.
Dar da, dacă vrei ceva competitiv pe piaţa 2020-2021, te uiţi de la Sony seriie X90 în sus.

Vezi... iar picam in plasa aia cu comparatiile nefericite: cum sa compari un OLED cu un LCD?!

Pentru cine isi permite OLED e alta treaba, tinand cont de procesarea video nu as alege altceva decat SONY sau PANASONIC... noroc ca nu imi permite bugetul, astfel am scapat de dilema alegerii dintre astea 2 japoneze :)

In rest fiecare e liber sa aibe parerile lui si sa isi aleaga modelul dorit.

#4642
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Nu comparam tehnologia, ci ce-i e drag ochiului meu! Posted Image
Însă, la cât de mult utilizez eu TV-ul, XG80 e perfect, nu aş investi în altceva.
Îmi place Porsche, dar conduc Renault, e compromisul ideal. Posted Image

Edited by gabize, 16 December 2020 - 14:46.


#4643
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 25.04.2016
Tu faci ca in Nea Marin Miliardar, te uiti la tava cu bunatati, dar musti din praz :)

#4644
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postgabize, on 16 decembrie 2020 - 14:05, said:


Am 3 posibilităţi de conectare: Connect BOX UPC, Bitdefender BOX sau router ASUS AC66U. Pe oricare dintre ele, ocazional uită parola WiFi.
La mine nu uita parola, îmi scrie wifi deconectat, dar pana sa întru în meniu, deja era reconectat.
Apoi am observat ca routerul când schimba banda lte, pica pentru 2-3 secunde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate