Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Atitudine vanzator auto

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostTibi2607, on 24 august 2017 - 17:13, said:

Salut,

Nu stiu daca e locul potrivit / topic-ul potrivit dar sime nevoia sa ii fac reclama unui asa zis vanzator al unui autovehicul. La niste intrebari de bun simt puse de mine despre starea masinii,km, carte service etc iata si raspunsul propietarului (mentionez ca, contul este facut pe nume de fata):

"gigi pirlitu contra esti circotas,cauta-ti altceva"
"ce baiat bun esti tu ,numai imi face tu mie ün bine",du-te tata si streseaza-i pe altii si punele 50 de intrebari si la sfirsit spune-le ca nu cumperi ca nu-ti place culoarea"

https://www.autovit....h-ID7GmFCw.html

Mentionez ca in trecut am vandut si eu 2 masini cu km reali 43k respectiv 55k la 5,6 ani si nimeni nu m-a crezut si am primit la randu-mi multe intrebari, insa niiciodata nu am reactionat asa. Pana la urma cred ca nu gresesc cu nimic cand pun intrebari despre un bun pe care vreau sa-l cumpar.

Spor!
ce texte are individul ala....
consum 6,2 in oras si 3,8 in afara.
Pai eu o mananc daca scoate un asemenea consum la un mers normal.
Mai ales ca stiu cu ce se mananca motorul ala. Intr-adevar e economic dar nu chiar asa cum zice el.

Edited by dan1980_25, 24 August 2017 - 18:50.


#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Raluca asteapta fraierul docil sa il tepuiasca, nu din astia incomozi care incearca sa evite tepe.

#21
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Consumul ala pus acolo e probabil un consum teoretic, scos schimband viteza la 1700-1800 de turatii si conducand cu 85-90 km/h in afara.
Eu am o masina ca cea din anunt (motor de 1,7, 110 cai) si un consum real (cel putin la a mea si inca una pe care o stiu) e undeva la 8-8,5 in oras si 5-5,5 in afara.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLuvRaluK, on 24 august 2017 - 20:30, said:

Consumul ala pus acolo e probabil un consum teoretic, scos schimband viteza la 1700-1800 de turatii si conducand cu 85-90 km/h in afara.

chiar si in aceste conditii nu cred sa ia mai putin de 4,5 in afara in plin trafic.
Cred ca 3,8 a masurat cu masina pe elevator in treapta a6-a la "70 km/h". Sau a vazut el ca la 80 km/h in treapta a sasea ii arata consumul instant 3,8 si a dedus cu neuronul numarul 2(intrat online in urma cu 3 secunde) ca ala ar fi consumul real extern.
Ar trebui careva sa-i dea un mesaj cu link-ul spre discutia asta. Poate se bucura ca e vedeta pe SP.

Edited by dan1980_25, 24 August 2017 - 22:03.


#23
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
https://forum.softpe...t/page__st__288

Ce zice colegul Marty70
Ce spune-ti de asta?Misto nu?

Edited by C63AMG, 25 August 2017 - 06:53.


#24
Tibi2607

Tibi2607

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2015

View PostC63AMG, on 25 august 2017 - 06:51, said:

https://forum.softpe...t/page__st__288

Ce zice colegul Marty70
Ce spune-ti de asta?Misto nu?


Raluca, dobroesti-pantelimon, deci sectorul 2 ca si in cazul meu. E vedeta deja raluca asta :))
E trist totusi ca se va gasi un cumparator pt aceste masini si uite asa ii "tinem in viata" pe acesti stimati domni, samsari

#25
Tibi2607

Tibi2607

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2015

View PostYOUR_GOD, on 24 august 2017 - 18:18, said:


Pai, doar n-ai vrea sa-ti spuna: masina are doua milioane kilometri, a suferit dauna totala, are cauciucuri resapate, rugina a fost acoperita cu spuma si chit, consuma 20% in relanti etc. Mai bine o face pe desteptul si te ia la misto.
Tine-ti banii la tine si intreaba tot ce-ti trece prin cap, dar crede numai ce vrei.
Ia-ti un mecanic, pe cineva care sa stie acte etc.

Masina arata bine cel putin in poze si ca orice cumparator, am vrut sa aflu mai multe :D. Intamplarea face sa cunosc in domeniu (service si cunoscator de acte); problema este ca sunt patroni in domeniu si e cam greu sa-i scot din afaceri sa caute masini cu mine :)) am zis ca pot sa gasesc o masina si singur dupa care sa apelez la ei pt verificari / acte.
In ceea ce priveste nr de km, nu mi s-ar parea chiar ciudat sa aiba doar 83k, sunt si astfel de cazuri - eu fiind un exemplu :))

#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostTibi2607, on 24 august 2017 - 17:13, said:

"gigi pirlitu contra esti circotas,cauta-ti altceva"
"ce baiat bun esti tu ,numai imi face tu mie ün bine",du-te tata si streseaza-i pe altii si punele 50 de intrebari si la sfirsit spune-le ca nu cumperi ca nu-ti place culoarea
De curiozitate, nu pui conversatia completa?

Fara legatura prea mare cu situatia, pe caz general am constatat ca romanul are urmatoarea problema: indiferent de pretul cerut, intotdeauna considera ca trebuie sa cumpere cu mai putin. Si inmod aiuritor se bucura mai mult de discount decat de suma finala. Iar in secundar, nu prea pot sa considere tranzactiile win-win, ci mereu el trebuie sa castige, iar celalalt sa piarda.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTibi2607, on 25 august 2017 - 07:37, said:

Intamplarea face sa cunosc in domeniu (service si cunoscator de acte);
Acesta este un mare plus spre diferenta de situatia mea. Ce-ar fi sa cauti masini vandute numai de proprietari, cu numele acestora pe acte. Acestia tin mai mult la pret, dar sansele de pacaleala scad vertiginos. Kilometrii nu conteaza asa mult. Asculta masina, pentru ca poti gasi o troaca cu o suta mii si una intretinuta, cu 200.
Tine minte caci banilor le creste valoare cand stau pe loc, iar masinilor le scade. Daca vanzatorul nu comunica cu tine, trimite-l la plimbare. Nu comenzi decat tu pe banii tai.
Mare atentie la masinile lovite...uita-te bine la cum stau rotile pe drum. mare atentie, caci daca dai de una cu sasiul stramb, esti KO.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
1. Daca te intereseaza o masina , suni nu dai text etc
2. Cand atitudinea vanzatorului e agresiva cu texte " imi pierzi vremea , nu ai bani etc " e clar ca vrea sa-ti abata atentia de la masina care de regula are ceva defecte si in acest caz e bine sa-ti vezi de drum .

#29
Tibi2607

Tibi2607

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2015

View Postbladhaund, on 25 august 2017 - 09:22, said:

De curiozitate, nu pui conversatia completa?

Fara legatura prea mare cu situatia, pe caz general am constatat ca romanul are urmatoarea problema: indiferent de pretul cerut, intotdeauna considera ca trebuie sa cumpere cu mai putin. Si inmod aiuritor se bucura mai mult de discount decat de suma finala. Iar in secundar, nu prea pot sa considere tranzactiile win-win, ci mereu el trebuie sa castige, iar celalalt sa piarda.

Inteleg unde bati :). De nervi si poate din frustrare, am sters mesajul, insa iti pot spune ce l-am intrebat, nu ma ascund cu nimic:
- daca km sunt reali
- cand este ultima revizie facuta si ce anume i s-a schimbat (in poza cu cartea service apare ca ultima revizie facuta in 2015, dupa care in 2016 ar fi trebuit s-o faca din nou; de-atunci nu avea nciciun istoric) ca sa stiu cati bani urmeaza sa bag in ea
- si i-am mai cerut niste poze cu interioru

Mentionez ca de bani nu am discutat si nici nu intentionez pana la fata locului (unde daca consider ca e loc de negociere intreb). Am vandut 2 masini si prima intrebare a fost daca pretul este negociabil - desi nici macar nu vazusera masinile.

#30
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostYOUR_GOD, on 25 august 2017 - 09:26, said:

Daca vanzatorul nu comunica cu tine, trimite-l la plimbare. Nu comenzi decat tu pe banii tai.
Mare atentie la masinile lovite...uita-te bine la cum stau rotile pe drum. mare atentie, caci daca dai de una cu sasiul stramb, esti KO.

De ce vad unii lucrurile intr-un fel doar?  Adica de ce la o vanzare auto, cumparatorul e D-zeu si vanzatorul trebuie sa i-o suga?

Ok...banii is la cumparator..si? Masina e la vanzator. Care-i treaba?
E o conserva de 4000 de euro. Carte service la zi ( daca unii mai pun botul la cartulii facute prin parcari....)si intrebari care mai de care...normal ca unora li se ia.
Da cea mai tare intrebare e aia cu..."Km is reali?'' Ce plm ai vrea sa-ti spuna ala?? Ca NU?

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
De ce l-ai intrebat daca sunt reali km, crezi ca sunt sanse sa zica cineva "nu, i-am dat putin inapoi sa dea bine la anunt"?

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Exact asta vroiam si eu sa intreb. Ce rost are intrebarea cu km sunt reali ? :)  E complet inutila.

#33
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostMizu, on 25 august 2017 - 16:50, said:

De ce l-ai intrebat daca sunt reali km, crezi ca sunt sanse sa zica cineva "nu, i-am dat putin inapoi sa dea bine la anunt"?

Nu numai ca sunt sanse, ci sunt unii samsari care iti zic si cu cat.

Poate a schimbat cutia, si a considerat ca e normala o ajustare, ca sa nu iasa in pierdere.
Poate zice ca da. Il intrebi pe ce se bazeaza.
Poate zice nu stiu. Clarifici de ce e omul indoit.

Important e ce informatii suplimentare iti da.

Daca ii crezi sau nu e problema ta.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hVCtuJc1908?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate