Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Precursori - civilizatia de dinaintea noastra

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ciocanul “londonez” – care de fapt a fost desoperit in SUA (Kimball County / Nebraska ) - se afla pe lista obiectelor ale caror mistere inca isi asteapta dezlegarea.

Oamenii de stiinta sunt intrigati de existenta lui si se abtin de la orice concluzie „zapacificanta” mai ales ca cei care au incercat sa inainteze o teorie (de obicei pseudo-cercetatori) au cam luat-o razna si … si-au luat-o Posted Image

In ceea ce priveste miturile despre civilizatii mai avansate si a unor inteligente extraterestre, acestea sunt demontate unul cate unul – vezi cazul craniilor de cristal care s-au dovedit a fi niste falsuri exceptional realizate Posted Image

In loc de concluzie - Erich von Daniken are “calificare” de hotelier dar foarte multi amatori de mistere ignora fracturile de logica fiind fascinati doar de senzational. Din nefericire pentru stiinta, el nu este singurul “cercetator”

#20
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
O lista exhaustiva de OOPArts nu exista si nici nu va exista vreodata.
https://en.m.wikiped...-place_artifact
Din varii motive. Unul este ca majoritatea se afla in colectii particulare, altul este ca multe dispar subit din atentia publica. Vezi cateva articole prin ziar, poate si o poza pe acolo cu mult noroc, dupa care liniste. Altul ar fi ca depinde foarte mult ce bagi in aceasta categorie.
Dincolo de constructiile megalitice pe care le vezi pe toata Terra, la suprafata sau scufundate, majoritatea sunt descoperite acolo unde nu ar trebui. In straturi geologice de sute de milioane de ani [sic], exploatari carbonifere de adancime sau suprafata si alte exploatari miniere.
Existenta lor poate fi explicata in doua moduri.
1. Da.
2. Nu.

#21
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
De asta ce ziceti ? :)

http://d2hiq5kf5j4p5...et/00810001.jpg

O statuie curioasă a Greciei antice, care aparține colecției Muzeului J. Paul Getty din California, este subiectul momentului. În ea, un servitor pare să arate un notebook deschis unui python.

Dacă nu era vorba de cele două găuri laterale de la bază, la fel ca porturile USB de pe laptop-urile moderne, nimeni nu ar fi avut îndoieli dacă era o cutie de bijuterii sau un caz cu o oglindă.
Pentru sceptici, găurile s-ar fi făcut să aloce o parte ruptă din mâna fetei și bucata de marmură a căzut din nou. Dar teoreticienii conspirației se îndoiesc de teză.
Ei cred că este un dispozitiv de 2.100 de ani folosit în Oracolul de la Delphi, care ar permite preoteselor să se conecteze cu zeii pentru a obține informații avansate în predicțiile lor.

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostZalmoxis10, on 27 august 2017 - 00:28, said:

De asta ce ziceti ? :)

http://d2hiq5kf5j4p5...et/00810001.jpg

O statuie curioasă a Greciei antice, care aparține colecției Muzeului J. Paul Getty din California, este subiectul momentului. ĂŽn ea, un servitor pare să arate un notebook deschis unui python.

Dacă nu era vorba de cele două găuri laterale de la bază, la fel ca porturile USB de pe laptop-urile moderne, nimeni nu ar fi avut Ă®ndoieli dacă era o cutie de bijuterii sau un caz cu o oglindă.
Pentru sceptici, găurile s-ar fi făcut să aloce o parte ruptă din mâna fetei și bucata de marmură a căzut din nou. Dar teoreticienii conspirației se Ă®ndoiesc de teză.
Ei cred că este un dispozitiv de 2.100 de ani folosit Ă®n Oracolul de la Delphi, care ar permite preoteselor să se conecteze cu zeii pentru a obține informații avansate Ă®n predicțiile lor.
Hm, interesant, aproape ca ma bufneste rasul, ma uit la multe din astfel de obiecte pe cateva site-uri, dar de asta nu dadusem. Daca e o oglinda, are o forma ciudata, cu siguranta. Ma intreb printre altele ce dieta avea preoteasa aia lol. Imi place ce delicat tine rama de sus, sa nu lase amprente pe ecran. :)

Dintre toate, pentru mine, momentan ramane pe locul I un clasic. E beton...
Vreau si eu un spatele gradinii niste chestii din astea.

Attached Files



#23
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postnostrimo, on 24 august 2017 - 21:10, said:

Ok, si atunci, cum ramane cu artefactele acelea ciudate ca ciocanul londonez?

Dar miturile in care descriu clar niste civilizatii avansate?


De exemplu, de unde stim ca Zeus chiar arunca cu fulgere si nu folosea de fapt o arma cu electrosocuri?

Se zice că istoria umană începe în Sumer. Cănd o sa am timp ceva mai mult o sa deschid un topic pe această temă. Cred că va fi un subiect captivant.

#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Presupun ca multi au auzit de pietrele Ica.
Multi spun ca sunt toate false, dar nu explica cum a putut un simplu fermier fara scoala, utilizand o freza dentara, sa migaleasca 15.000 de astfel de pietre. O concluzie moderata afirma ca doar o mica parte din ele sunt false. Pentru mai multe detalii, sunt anumite site-uri care explica povestea lor.
Bun, deci 2 pietre Ica care mie mi se par interesante. Ce ar putea reprezenta?
Sa reamintim ca sunt negate total de mainstream-ul stiintific, din motive evidente. Toate Ooparts au parte de acest tratament.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate