Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Totul despre Bucatarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#1099
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
pt aparate (combina frigo, frigider si cuptor in cazul acesta) se citesc fisele tehnice si de instalare ale acestora. Suntem cu toti diferiti din fericire si la fel si aparatele.
Exista aparate frigorifice care necesita spatii mai mari in lateral, nu in spate, si cuptoarele mai nou scot aerul cald in fata, nu au nevoie de mare spatiu in spate sau lateral.

Deci cel mai bine este sa se faca ce trebuie pt exact acele aparate folosite, nu pe sfaturile celor care au altceva in casa sau pe varianta "merge si asa, am eu de cin'spe ani". In general nu au probleme daca sunt modele incastrabile din fabricatie, in rest raman la sfatul initial

Succes

#1100
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
O idee foarte buna, m-am uitat in manul. Modelul este asta: https://www.samsung....psl-eo/#benefit
In manual se specifica foarte putin:
- 100mm distanta in partea superioara
- o distanta mai mare de 50mm in partea din spate
- si mai specifica pe undeva ca "departe de surse de incalzire".

Da cuptorul pe care il am, scoate aerul afara. Practic o sa fie minim 3 corpuri, frigiderul care practic are doar laterale, sub el/deasupra lui PAL cu o distanta de 10-20cm pana la perete care va fi liber pentru ventilatie. Apoi urmeaza un corp de vreo 60cm cu diverse polite/sertate, apoi corpul cu cuptorul care o sa aiba ventilatia lui separata. Ma mai gandesc cum le aranjez sa fie cat mai distantate si mai ventilate.

Iti multumesc pentru sfaturi!

Edited by alinescoo, 01 March 2024 - 15:44.


#1101
ionutz1139

ionutz1139

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2023
Buna ziua,
Am de fixat  corpurile suspendate de la o bucatarie pe un perete de BCA de 10 cm grosime, placat cu rigips pe "mamaligi".
Ce metoda de fixare ar fi cea mai sigura?
Multumesc,

#1102
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Fiindca grosimea este mica a peretelui cumperi sina din metal (pentru suspendare corpuri mobilier), pe care o fixezi pe perete cu dibluri speciale de bca. Diblurile de bca sunt la magazinele de bricolaj (un tub de plastic care la un capat expandeaza). Gaurile se dau cu burghiu fara percutie, cu atentie sa nu largesti gaura fiindca atunci se complica treaba (bagi adeziv si apoi diblu).

#1103
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostMFU, on 19 februarie 2024 - 14:56, said:

Am nevoie de idei ...

Am propus 5 variante...
https://ibb.co/vkLN3jQ
https://ibb.co/mT8ZXjk
https://ibb.co/726mBN1
https://ibb.co/BGqy6Hb
https://ibb.co/379vdtQ

#1104
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostMFU, on 13 martie 2024 - 17:04, said:



nu sunt sigur dar nu cred ca intra toate in 293cm si daca e perete in dreapta frigiderului atunci si acolo apare o mica problema sau nu .


succes

Edited by superm, 13 March 2024 - 17:21.


#1105
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postsuperm, on 13 martie 2024 - 17:20, said:

nu sunt sigur dar nu cred ca intra toate in 293cm si daca e perete in dreapta frigiderului atunci si acolo apare o mica problema sau nu .


succes

Mulțumesc la fel.
Nu sunt desene artistice, sunt desene de execuție. Fronturile au fost deja comandate. În dreapta frigiderului nu este perete este open space.

https://ibb.co/C8W7yt9
https://ibb.co/93hzjfW

#1106
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostMFU, on 13 martie 2024 - 19:12, said:

Mulțumesc la fel.
Nu sunt desene artistice, sunt desene de execuție. Fronturile au fost deja comandate. În dreapta frigiderului nu este perete este open space.

https://ibb.co/C8W7yt9
https://ibb.co/93hzjfW

cum am zis, una cel putin mi s-a parut ca e mai mare. Nu era un repros, doar o observatie, ca nu stiu eu ce este in casa la om si ce discutii au fost pe spatiul respectiv.

-la o varianta parea colt mai mare de 75, masca chiuveta min 80, cuptor 60 si mai erau doua module in st-dr cuptor de 40-45 cred ...dadea cu virgula peste 300cm dar asa se vedea din "perspectiva" respectiva.

Succes

Attached Files

  • Attached File  v2.jpg   211.84K   13 downloads

Edited by superm, 14 March 2024 - 08:47.


#1107
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postsuperm, on 14 martie 2024 - 08:46, said:

... asa se vedea din "perspectiva" respectiva.

Așa este, perspectiva păcălește ochiul.

https://ibb.co/7b5Pjqm

#1108
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Am o plita cu inductie de 780x520 mm dimensiuni cu o grosime totala de 44mm. Conform manualului, este necesara o distanta intre partea superioara a blatului si corpul sertarului de minim 60mm. Cum blatul are 38mm, raman 22mm sub blat cum ar veni.

Eu am inteles asa, plitele cu inductie au 1-2 ventilatoare, unul care sa raceasca bobinele si altul care sa forteze tirajul aerului din corp in exterior. De aceea in schema se poate vedea ca in spatele sertarelor este un spatiu liber. Insa dupa mine ar trebui si in partea frontala sa fie ceva spatiu liber pentru a face o aerisire eficienta.

Care ar fi un sistem care sa ofere o ventilatie suficient de buna? Nu ma incanta ideea de a avea un sertar sub plita direct (mai un cutit, mai un polonic se pot lovi de plita) de aceea ma gandesc sa pun o polita din PAL undeva la 3 cm sub blat/plita iar partea din fata frontul sertarului sa nu acopere aceasta fanta. Asta ar ajuta la aerul de sub plita. Cum plita vine pe o insula cu o latime de 90cm, ar mai fi o varianta ca in partea de jos a corpului sa pun o grila de ventilatie care de jos prin spatele sertarelor ar permite circulatia aerului... Ce parere aveti?

#1109
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
De asemenea as mai avea o nelamurire, pe de-o parte as vrea sa pun corpurile superioare pana sus insa in cazul asta ma incurca deschiderea usilor pentru ca dau in corpurile de iluminat.
O varianta ar fi sa cobor 3-4cm si sa las liber sau sa fac o plinta din PAL pentru diferenta. Nici o solutie nu imi pare optima...

#1110
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postalinescoo, on 14 martie 2024 - 17:26, said:

... Insa dupa mine ar trebui si in partea frontala sa fie ceva spatiu liber pentru a face o aerisire eficienta. ...

Cred că complici lucrurile fără prea mare utilitate.

View Postalinescoo, on 14 martie 2024 - 19:14, said:

De asemenea as mai avea o nelamurire, pe de-o parte as vrea sa pun corpurile superioare pana sus insa in cazul asta ma incurca deschiderea usilor pentru ca dau in corpurile de iluminat.
O varianta ar fi sa cobor 3-4cm si sa las liber sau sa fac o plinta din PAL pentru diferenta. Nici o solutie nu imi pare optima...

Lasă liber. Măcar 8-10 cm ca să nu se înțepenească antebrațul când ștergi praful.

Edited by MFU, 15 March 2024 - 06:24.


#1111
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
sa "activam" subiectul dar poate ma lamuresc si euPosted Image . Care ar fi un pret corect pt fiecare (subiectiv sa fie) in cazul unei garnituri mobila de bucatarie (fara aparatura) pe 400/275cm in configuratia atasata si cu cateva detalii mai jos (structura 18mm, usa 22mm, blat laminat 4cm, feronerie dedicata blum,salice, montaj/garantie inclus) ?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile directe si valori concrete  Posted Image


-STRUCTURE
Made with wood particle board panels which are environmentally-friendly and water-repellent (formaldehyde emission class F****), coated on both sides, with decorative melamine finish.
-FRAME DOOR
MDF frame covered with decorative melamine with MDF  panel coated with decorative melamine.
-DRAWERS D.50 cm
Metallic grey (epoxy paint) painted metal sides and back panel with 16 mm thick Grey melamine base. Sliding along full-extraction galvanised metal runners calibrated for a high dynamic load, maximum capacity of 50 kg. Drawer front can be adjusted vertically and horizontally. Blumotion closing system.
-HINGES In Steel with galvanised Copper and Nickel parts.

Attached Files



#1112
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mă pui pe gînduri!
Tu nu ești de meserie?

#1113
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 31 martie 2024 - 15:26, said:

Mă pui pe gînduri!
Tu nu ești de meserie?

nu asta am intrebat, adica nu astept sa imi dea cineva oferta de pret ci "Care ar fi un pret corect pt fiecare (subiectiv sa fie) in cazul unei garnituri mobila de bucatarie -exemplu atasat/detaliat" ?

Nu trebuie neaparat sa se munceasca  la oferta ci merge si din experienta, achizitii noi sau in curs, oferte existente; cum am zis ma astept la niste valori sa ma lamuresc , daca se poate

Multumesc

#1114
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu aș zice maxim 6 mii lei.

#1115
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
Crezi? As zice dublu.
Eu am dat 5600 prin 2010 pe asa ceva la dimensiuni comparabile. Și încă din pal lucios, nu mdf, și fără Blum și alte nebunii.
Socrii au făcut la apartament mai de curând (vreo 2 ani) doar pe un perete (vreo 3.5m) plus imbracat centrala (parca 1.20m are dulapul ala) și au dat în jur de 10000.

#1116
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 31 martie 2024 - 18:49, said:

Eu aș zice maxim 6 mii lei.

multumesc pt opinie  - 1200euro...1000euro+tva.  As vrea si eu a iasa atat dar asta e.

Spor

Edited by superm, 01 April 2024 - 07:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate