Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Tir cu bere rasturnat. Soferii care treceau prin zona au oprit si au furat berea. Ai face la fel?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
174 replies to this topic

Poll: Daca ai vedea un TIR cu bere rasturnat (123 member(s) have cast votes)

Ai opri sa-ti umpli si tu masina cu bere? Tentatia este mare...

  1. Da (14 votes [11.38%] - View)

    Percentage of vote: 11.38%

  2. Nu (109 votes [88.62%] - View)

    Percentage of vote: 88.62%

Crezi ca e legal sa iei astfel berea cazuta dintr-un TIR?

  1. Nu, dar nu-mi pasa si ma autoservesc (12 votes [9.76%] - View)

    Percentage of vote: 9.76%

  2. Nu, tocmai de aceea nu fac asta (33 votes [26.83%] - View)

    Percentage of vote: 26.83%

  3. Este legal, marfa cazuta pe drum poate fi luata de oricine (2 votes [1.63%] - View)

    Percentage of vote: 1.63%

  4. Nu, indiferent daca este sau nu legal (76 votes [61.79%] - View)

    Percentage of vote: 61.79%

Vote Guests cannot vote

#145
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
A plecat cu tirul ? Atunci berea e publica. Nu? e furt.

#146
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 samebo, on 20 august 2017 - 20:16, said:

Situatia e simpla, eu bag intr-un sac niste bijuterii sa ma duc cu ele la amanet.
Pe drum observ ca sacul s-a rupt si mi-a cazut un lant de aur. Ma uit la el jos si hotarasc sa imi vad de drum, ca nu merita efortul sa ma aplec dupa el, ca mai am vreo 50 in sac si am valoare.
Ce zici, cel ce vine in urma mea si il ia ma fura?
Situatia e simpla, eu bag intr-un sac niste bijuterii sa ma duc cu ele la amanet.
Pe drum ma rastorn cu masina si sacul cade pe asfalt. Ma uit la el jos si hotarasc sa abandonez masina impreuna cu sacul de aur, cu gandul ca-l recuperez mai tarziu.
Ce zici, cel ce vine in urma mea si il ia ma fura?

PS Ori facem o analogie corecta, ori nu  o mai facem.

Edited by dan1980_25, 20 August 2017 - 20:34.


#147
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Da. Totusi cand se mai rastoarna tiruri sa aiba in navete diferite branduri de bere, da? Ca mie poate nu-mi convine o marca. Zic sa am de unde alege.

#148
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca stii soferi, aranjezi cu ei, se practica treaba mai des decat ai crede, e una din metodele prin care soferii fura marfa. :D

#149
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Da, oricine se rastoarna cu tirul si pleaca cu berea :))))


Mai ales ca poti ramane si fara servici....

#150
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu toata lumea tine la "servici" asa mult precum altii... se gasesc si alte "servicii".
Cate cazuri nu au fost de angajati care mergeau pana la a inscena un jaf armat ca sa goleasca casieria/seiful/depozitul de la locul de munca :D
Incearca oamenii, daca iese, bine, daca nu mai incearca alta data la altul :D

#151
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In toata istoria recenta a romaniei, din tirurile rasturnate cu marfa imprastiata pe sosea, s-a furat. Nevasta-mea mi-a povestit cum un autotren cu suluri de stofa s-a rasturnat pe serpentine la Rucar. tot Rucarul a avut stofe de vanzare ani de zile dupa incident.

D-aia nu ma bufneste pe mine pe nas mandia de a fi roman. Adica cand ma uit in jurul meu nu recunosc de exemplu pe urmasii lui Vlad Tepes.

In rest numai de bine, sper ca patrihotilor sa le mearga berea la inima (eventul si cu vreun ciob, ceva) iar soferului sa nu ii fie imputata paguba in speranta ca a avut asigurare pentru marfa.

#152
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Daca se mediatizeaza mult cazul asta curand vor pune capcane/ambuscade la camioanepe cu bere prin sate:)

#153
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

 samebo, on 20 august 2017 - 20:16, said:

Situatia e simpla, eu bag intr-un sac niste bijuterii sa ma duc cu ele la amanet.
Pe drum observ ca sacul s-a rupt si mi-a cazut un lant de aur. Ma uit la el jos si hotarasc sa imi vad de drum, ca nu merita efortul sa ma aplec dupa el, ca mai am vreo 50 in sac si am valoare.
Ce zici, cel ce vine in urma mea si il ia ma fura?

Exact.
Nepredarea unui bun găsit este fapta penală.


Hai sa o lămurim:


CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 243
Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.



Deci, daca esti printre cei care s-au servit, poti sa fii condamnat la inchisore.

Restul e cancan si minciuna.

#154
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 ionutzitaly, on 20 august 2017 - 20:48, said:

Daca se mediatizeaza mult cazul asta curand vor pune capcane/ambuscade la camioanepe cu bere prin sate:)
Sa vezi bataie pe camioanele cisterna cu motorina... le rastoarna si vin cu cisterna rapid, sa nu se iroseasca marfa, mai fac si dezastru ecologic daca lasa sa curga pe pamant Posted Image
Mai ales acum cand au crescut astia accizele si o sa se scumpeasca.

Edited by samebo, 20 August 2017 - 20:51.


#155
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

 samebo, on 20 august 2017 - 20:47, said:

Nu toata lumea tine la "servici" asa mult precum altii... se gasesc si alte "servicii".
Cate cazuri nu au fost de angajati care mergeau pana la a inscena un jaf armat ca sa goleasca casieria/seiful/depozitul de la locul de munca Posted Image
Incearca oamenii, daca iese, bine, daca nu mai incearca alta data la altul Posted Image
Deviezi de la subiect.

#156
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Neam prost! Ca hienele alea înfometate!

#157
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Lasand mistoul la o parte, imaginea cu cei care cauta prin marfa tirului rasturnat e una jalnica, nu face cinste nimanui.
Ce-i ma asa mare avere un 6pack de bere? De ce trebuie sa te umilesti? Da-o dracului de saracie, asta-i neam-prostie, nu saracie.
Cred ca e 20 lei un 6pack din ala, nu cred ca o faci din saracie.

Act civic auzi! Bine cine a zis asta a zis-o la misto, cred (si sper).

#158
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca e gratis de ce sa nu beneficiezi?
Tu cand te duci la hypermarket si vezi pachete 2+1 gratis, sau cumperi X si Y e gratis ce faci, tai produsul gratis si il lasi pe raft sau il iei?

Consideri ca te umilesti cand beneficiezi de ceva gratis?

#159
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Nu fii naiv: nu e nimic gratuit la hypermarket

#160
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pana la urma a venit camionul ala cu mici?

 Epdm, on 20 august 2017 - 20:49, said:

Exact.
Nepredarea unui bun găsit este fapta penală.


Hai sa o lămurim:


CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 243
Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.



Deci, daca esti printre cei care s-au servit, poti sa fii condamnat la inchisore.

Restul e cancan si minciuna.
Ptiu...mama ei de lege....deci daca gasesc 50 de bani pe jos si ii ridic pot face puscarie.....Voi va dati seama in ca tara traim?
In curand o sa faci puscarie si daca tragi o bashina pe ulita.....Eu zic sa punem de-un miting ca sa reglementam situatia....Il contactam de Nicusor Dan si il rugam sa ne organizeze ca asta iarna. Daca coboara si neamtul tradator Iohanis printre noi succesul e garantat....De data asta venim la miting cu pesti , cu pisici, papagali, testoase....sa fim cat mai multi.....

Edited by Clovis, 21 August 2017 - 08:21.


#161
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 samebo, on 21 august 2017 - 01:39, said:

Daca e gratis de ce sa nu beneficiezi?
Tu cand te duci la hypermarket si vezi pachete 2+1 gratis, sau cumperi X si Y e gratis ce faci, tai produsul gratis si il lasi pe raft sau il iei?

Consideri ca te umilesti cand beneficiezi de ceva gratis?
Tu nu intelegi ce inseamna cuvantul "gratis".
Gratis e cand iti da cineva cu mana lui, adica renunta la dreptul lui de proprietate de buna voie ca sa ti-l cedeze tie, fara pretentii financiare sau de orice alta natura.
Ti se pare ca soferul tir-ului a chemat cocalarii din zona cu "hai baietii, ca a nascut nevasta-mea, o lada de bere la fiecare"?

Edited by jeffy86able, 21 August 2017 - 10:45.


#162
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

 Clovis, on 21 august 2017 - 08:15, said:

Pana la urma a venit camionul ala cu mici?


Ptiu...mama ei de lege....deci daca gasesc 50 de bani pe jos si ii ridic pot face puscarie.....Voi va dati seama in ca tara traim?
In curand o sa faci puscarie si daca tragi o bashina pe ulita.....Eu zic sa punem de-un miting ca sa reglementam situatia....Il contactam de Nicusor Dan si il rugam sa ne organizeze ca asta iarna. Daca coboara si neamtul tradator Iohanis printre noi succesul e garantat....De data asta venim la miting cu pesti , cu pisici, papagali, testoase....sa fim cat mai multi.....
Exact, in ce tra trăim! In tara unde oamenii se vaită ce nu au voie sa fure.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate