Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Finala(3 tipuri de arte martiale)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Salut deci am mers la majioritatea artelor martiale mentionate in fostul topic si am primit niste raspunsuri altele nu am venit sa va intreb care sunt mai aproape de o situatie reală nu caut miezul sau ce tot ziceti voi acolo.
Separe ca pe acest forum avem foarte multi practicanti care dau niste sfaturi geniale , big like ca ajutati si incepatori.
Deci am fost la majioritatea am revinit cu 3 care m-au atins asa nu stiu cum sa zic dar imi plac dar nu stiu daca sunt eficiente.
In primul rand.
WU QUAN-LI - "Forta celor 5 pumni"
WUSHU KUNG-FU Romania
Sunt 2 stiluri
WING CHUN
Unul din cele mai sofisticate stiluri de arte marțiale chinezești, considerat ca cel mai eficient stil de autoapărare, ținut secret timp de 300 de ani și popularizat în anii ’70 de BRUCE LEE regele neîncoronat al kung-fu-ului, este acum accesibil tuturor celor care doresc inițierea în artele marțiale chinezești.
XANDA SANSHOU
San Da: 散 打 / înseamna “mână libera” sau “mână goală fără arme”;
San Shou: 散 手 / înseamna “luptă libera”.
SANDA SANSHOU: LUPTĂ LIBERĂ FĂRĂ ARME.
Judo  dar nu are pumni picioare blocaje etc...
Si mai este Karate Traditional care este doar contact si nu se stompează loviturile alea sunt doar in competiti .
Deci acestea fiind spuse ce sa aleg mai mult avand in vedere ca toate imi plac lafel de mult
Sa fie wing chun , xanda sanshou , judo sau karate traditional.
Deci pe mine ma interesează mai mult unul dintre cele 2 stiluri practicanti va rog niste sfaturi utile , dar de sfaturi nu ma indoiesc ca sunt numai experti.
Numai o problemă in această comunitate am vazut nenumaroate persoane care cică ca intr-o bataie poti muri eventual eu in viata intr-un conflict stradal nu am ajuns la sol , nu am murit lupta sa terminat dupe 1-3 pumni si mult tupeu.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ti-am mai zis: Du-te la domnu' Pop sa te invete trinteala (de dragul sportului) si lasa bataile ca nu esti smardoi. Orasul e mic, frumos si, daca-ti vezi de treaba ta, n-are nimeni treaba cu tine.

#3
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
orice still ai face trebuie sa inveti si sunetele specifice, altfel e degeaba:|

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LQfzvQFTtEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Post_R_A_D_U, on 20 august 2017 - 11:45, said:

Eu ti-am mai zis: Du-te la domnu' Pop sa te invete trinteala (de dragul sportului) si lasa bataile ca nu esti smardoi. Orasul e mic, frumos si, daca-ti vezi de treaba ta, n-are nimeni treaba cu tine.

?

eu nu stiu cum faci tu, dar eu, mereu sunt atent..cand ma duc la paine, la suc..ma intor sa ma uit in spatele meu , poate sunt urmarit, si ma uit mereu, incerc sa identific eventualele  amenintari din jur. Dar eu am dus asta la alt nivel..ma intorc instinctiv o data la 10 secunde..in felul asta vad orice vine spre mine. Sunt mereu incordat si foarte atent. nu stii niciodata unde e inamicul. Adica, sa zicem ca e cineva la paine, un client la magazin. tu, trebuie sa-l analizezi, sa te uiti la el, poate sare la bataie, nu stii niciodata. Si ce te faci cand esti intre 2 oameni la coada la magazin? deja toate simturile tale trebuie sa fie foarte ascutite, sa fii mereu pe faza. Dar ai nevoie de antrenament..pentru mine, e ca o a doua religie, instinctiv fac asta.

Edited by jimmyboy9111, 20 August 2017 - 12:13.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt foarte atent... la preturile din magazin. Restul, cu amenintari si tot ce zici tu, ai vazut prea multe filme. Nu se nici dracu de tine daca-ti vezi de boii tai.

#5
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Uite aici bataile sa zic asa vin de vrei sau de nu vrei  ,  sunt din calafat un orasel micut dar cam plin de amenintari crede-ma aici vin niste smardoi de gen adolescenti 16-17 ani se dau mari si te lovesc fara sa-i zic nimic fara sa-l bagi in seamă , asta nu intelegi tu

View Postjimmyboy9111, on 20 august 2017 - 12:19, said:

orice still ai face trebuie sa inveti si sunetele specifice, altfel e degeaba:|

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LQfzvQFTtEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



?

eu nu stiu cum faci tu, dar eu, mereu sunt atent..cand ma duc la paine, la suc..ma intor sa ma uit in spatele meu , poate sunt urmarit, si ma uit mereu, incerc sa identific eventualele  amenintari din jur. Dar eu am dus asta la alt nivel..ma intorc instinctiv o data la 10 secunde..in felul asta vad orice vine spre mine. Sunt mereu incordat si foarte atent. nu stii niciodata unde e inamicul. Adica, sa zicem ca e cineva la paine, un client la magazin. tu, trebuie sa-l analizezi, sa te uiti la el, poate sare la bataie, nu stii niciodata. Si ce te faci cand esti intre 2 oameni la coada la magazin? deja toate simturile tale trebuie sa fie foarte ascutite, sa fii mereu pe faza. Dar ai nevoie de antrenament..pentru mine, e ca o a doua religie, instinctiv fac asta.
Eu zic sa las acele strigate ca nu sunt maimută , daca as fii asa de primitiv si instinctiv as inebuni de mult , nu sunt de gen sa  fiu gata de bataie oricand la orice oră.

#6
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostLeoneladv, on 20 august 2017 - 12:49, said:

Uite aici bataile sa zic asa vin de vrei sau de nu vrei  ,  sunt din calafat un orasel micut dar cam plin de amenintari crede-ma aici vin niste smardoi de gen adolescenti 16-17 ani se dau mari si te lovesc fara sa-i zic nimic fara sa-l bagi in seamă , asta nu intelegi tu


Eu zic sa las acele strigate ca nu sunt maimută , daca as fii asa de primitiv si instinctiv as inebuni de mult , nu sunt de gen sa  fiu gata de bataie oricand la orice oră.

trebuie, daca vrei sa fii bun si sa nu ai nicio grija..eu asa fac..mereu sunt atent la orice in jurul meu, ma uit in spatele meu o data la 10 secunde, sa ma asigur ca nu vine nimeni.  Si cand sunt cu prietenii mei, mereu ma uit in jur sa vad cine e periculos acolo, cine arata suspect etc. sunt mereu in priza

PS. strigatele alea te ajuta, ii sperie..te impui..ai vazut cum face leul?? pai, asa trebuie sa fii si tu, impunator, de la un singur strigat sa bagi frica in ei, sa te joci cu psihicul lor. DAr bine, astea sunt elemente mai finute , care necesita dedicatie din partea ta

View Post_R_A_D_U, on 20 august 2017 - 12:37, said:

Eu sunt foarte atent... la preturile din magazin. Restul, cu amenintari si tot ce zici tu, ai vazut prea multe filme. Nu se nici dracu de tine daca-ti vezi de boii tai.

da, dar eu sunt precaut..

Edited by jimmyboy9111, 20 August 2017 - 12:55.


#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postjimmyboy9111, on 20 august 2017 - 12:19, said:

orice still ai face trebuie sa inveti si sunetele specifice, altfel e degeaba:|

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LQfzvQFTtEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



?

eu nu stiu cum faci tu, dar eu, mereu sunt atent..cand ma duc la paine, la suc..ma intor sa ma uit in spatele meu , poate sunt urmarit, si ma uit mereu, incerc sa identific eventualele  amenintari din jur. Dar eu am dus asta la alt nivel..ma intorc instinctiv o data la 10 secunde..in felul asta vad orice vine spre mine. Sunt mereu incordat si foarte atent. nu stii niciodata unde e inamicul. Adica, sa zicem ca e cineva la paine, un client la magazin. tu, trebuie sa-l analizezi, sa te uiti la el, poate sare la bataie, nu stii niciodata. Si ce te faci cand esti intre 2 oameni la coada la magazin? deja toate simturile tale trebuie sa fie foarte ascutite, sa fii mereu pe faza. Dar ai nevoie de antrenament..pentru mine, e ca o a doua religie, instinctiv fac asta.

Slab de tot. Eu port mereu pe mine o plasa din cupru conectata la o baterie de 1000v pe care o port intr-un carucior mereu dupa mine. La rotile caruciorului am conectate 4 generatoare electrice pentru a incarca bateria la nevoia. La piele am o vesta din material electroizolant foarte bun sa ma protejeze de curentul la care e conectata plasa. Nu ma tem de nimic.

#8
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postvinciun, on 20 august 2017 - 21:07, said:


Slab de tot. Eu port mereu pe mine o plasa din cupru conectata la o baterie de 1000v pe care o port intr-un carucior mereu dupa mine. La rotile caruciorului am conectate 4 generatoare electrice pentru a incarca bateria la nevoia. La piele am o vesta din material electroizolant foarte bun sa ma protejeze de curentul la care e conectata plasa. Nu ma tem de nimic.

da, dar te misti greu si nu e foarte practic. Cum mergi tu cu carutul ala dupa tine, probabil nu e foarte comfortabil si mai mult atragi atentia asupra ta. Nu recomand deloc asa ceva. trebuie sa fii ca un ninja, flexibil si gata de actiune oricand.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-i nimic, eu sunt ca robocop. Uitasen, am si trei pitbulli care ma insotesc peste tot.

Edited by vinciun, 20 August 2017 - 21:17.


#10
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postvinciun, on 20 august 2017 - 21:17, said:

Nu-i nimic, eu sunt ca robocop. Uitasen, am si trei pitbulli care ma insotesc peste tot.

pai si cum intorci capul sa te uiti in spate??  si nu uita, nu ai voie cu caini in magazine, mall-uri etc.  acolo ce faci?? nu poti sa te intorci, iesi in evidenta prin acel costum..nu e bine deloc.:|

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Posted Image  Posted Image

#12
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postvinciun, on 20 august 2017 - 21:25, said:

Posted Image  Posted Image

:))))

#13
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
mai astept

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am xautat tot internetul despre acest wu quan li si nu am gasit nimic concret. In Romania aceasta scoala preda xanda si wing chun. Deci ce o sa inveti acolo? Xanda sau wing chun?

#15
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Ce este mai bun pentru o situatie reală

#16
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvinciun, on 21 august 2017 - 13:39, said:

Eu am xautat tot internetul despre acest wu quan li si nu am gasit nimic concret. In Romania aceasta scoala preda xanda si wing chun. Deci ce o sa inveti acolo? Xanda sau wing chun?

e un club care are 2 sectii diferite. sanda si wing chun. (si clubul steaua are si sectie de fotbal si sectie de baschet). antrenamentele sunt diferite.
nu imi dau seama cum ai cautat tot internetul si nu ai ajuns la wu-quan-li.ro

Edited by eskrima, 21 August 2017 - 15:18.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 21 august 2017 - 13:39, said:

Eu am xautat tot internetul despre acest wu quan li si nu am gasit nimic concret. In Romania aceasta scoala preda xanda si wing chun. Deci ce o sa inveti acolo? Xanda sau wing chun?

Vezi clipurile pe prima pagina.
http://wu-quan-li.ro/

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai tocmai de asta. Initial credeam ca e un stil cu asa denumire, apoi cand am vazut ca se preda sanda si vingtsun si mi-am dat seama. De asta am si intrebat baiatul ce o sa invete el daca se duce la acest club.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate