Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Finala(3 tipuri de arte martiale)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
tocmai ce este mai bun intr-o situatie reală sanda sau wing chun?

#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Intrebare fara raspuns. Depinde de foarte multi factori. Priveste mai multe demonstratii si vezi care te atrage mai mult. Important e sa primesti placere cand il practici.

#21
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Faza este ca si wing chun si sanda sunt foarte tari si imi plac lafel de mult dar nu stiu care dintre cele 2 sunt mai potrivite pentru un conflict stradal

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Sanda fiind cu contact raspunsul e evident.

#23
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View PostLeoneladv, on 20 august 2017 - 11:07, said:

Salut deci am mers la majioritatea artelor martiale mentionate in fostul topic si am primit niste raspunsuri altele nu am venit sa va intreb care sunt mai aproape de o situatie reală nu caut miezul sau ce tot ziceti voi acolo.
Separe ca pe acest forum avem foarte multi practicanti care dau niste sfaturi geniale , big like ca ajutati si incepatori.
Deci am fost la majioritatea am revinit cu 3 care m-au atins asa nu stiu cum sa zic dar imi plac dar nu stiu daca sunt eficiente.
In primul rand.
WU QUAN-LI - "Forta celor 5 pumni"
WUSHU KUNG-FU Romania
Sunt 2 stiluri
WING CHUN
Unul din cele mai sofisticate stiluri de arte marţiale chinezeşti, considerat ca cel mai eficient stil de autoapărare, ţinut secret timp de 300 de ani şi popularizat în anii ’70 de BRUCE LEE regele neîncoronat al kung-fu-ului, este acum accesibil tuturor celor care doresc iniţierea în artele marţiale chinezeşti.
XANDA SANSHOU
San Da: 散 打 / înseamna “mână libera” sau “mână goală fără arme”;
San Shou: 散 手 / înseamna “luptă libera”.
SANDA SANSHOU: LUPTĂ LIBERĂ FĂRĂ ARME.
Judo  dar nu are pumni picioare blocaje etc...
Si mai este Karate Traditional care este doar contact si nu se stompează loviturile alea sunt doar in competiti .
Deci acestea fiind spuse ce sa aleg mai mult avand in vedere ca toate imi plac lafel de mult
Sa fie wing chun , xanda sanshou , judo sau karate traditional.
Deci pe mine ma interesează mai mult unul dintre cele 2 stiluri practicanti va rog niste sfaturi utile , dar de sfaturi nu ma indoiesc ca sunt numai experti.
Numai o problemă in această comunitate am vazut nenumaroate persoane care cică ca intr-o bataie poti muri eventual eu in viata intr-un conflict stradal nu am ajuns la sol , nu am murit lupta sa terminat dupe 1-3 pumni si mult tupeu.


Simplu, evita tot ce este sanda sau shaolin si derivate (au si wing chun ai grija), si alegi wing chun dar si aicia ai destul de mult, exista scoli capcane unde nu te invata nimica pentru ca trebuie sa faci antrenamente private si banu conteaza Posted Image
Apoi ai diferite denumiri, wing chun, ving tsun, wing cheun, wing tjun, wing tsun si o multime de federatii de wing chun. De baza ar fie toate ok vazut ca tot de ip man vorbim, dar sfatul meu este sa te uiti la copacelu cu lista mestri sa vezi tu dupa Ip Man ce esti, daca esti cam pe positia 10 lasa balta. Cauta cineva ca intre Ip man si el sa abia 1-2 persone max, asa poti sa fie destul de sigur ca este ok, dar tot greu ca din pacate multi au fost elevi lui Ip Man dar majoritate nu au invatat nimica decat o baza ca au si schimbato/personalizat......mah

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate