Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De unde pot cumpara online windows 7?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@henrique, ideea e ca tu platesti aiurea pentru ceva ilegal si incurajezi astfel pe practici.

P.S. Faptul ca spui "am luat laptopul din talcioc cu programele pe el" nu inseamna ca nu e ilegal si te iarta. Asta asa pentru informare, nu o sa vina cineva la tine acasa sa-ti verifice licenta.

Edited by LensFlare, 20 August 2017 - 14:28.


#20
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Pai si atunci despre ce vorbim? Exista cineva care a dat 800 lei ca sa aibe w7 pe laptopul de acasa pe care nu il verifica nimeni nimeni?

O suta as da. Dar daca nu e legal 100, 800 nu voi da in veci. Asta e. Vreau sa fiul legal insa cu opt sute nu pot fi. Mersi
Se poate inchide.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se inchide ca discutia o poate continua altcineva in spete similare.
Pretul e ca la piata, fiecare trage hais sau cea dupa cum are interes. MS nu scade ca vinde la firme si isi permite sa te trateze asa (nu de la persoane fizice traieste compania).
Acum fie vorba intre noi, nici nu-i scump raportat la cat tii sistemul in functiune, chiar si la veniturile din Romania. Si sunt care au licenta in regula si acasa, unii le-au cumparat o data cu sistemul si au fost mai ieftine asa. Sau poti incerca Linux daca folosesti aplicatii ce nu-s dedicate Windows.

Edited by neagu_laurentiu, 20 August 2017 - 14:47.


#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
CU o licenta cumparata de pe un astfel de site am avut prima data probleme, cica era deja activat. Am ajuns la suportul microsoft si, in baza serialului s-a rezolvat problema => soft activat.
La ceva vreme, am vrut sa mut softul pe un alt calculator. Am facut asa cum mi s-a specficat in prima discutie dar, la activare, tot n-a mers. Am apelat din nou la suportul MS si => soft activat.

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Din cite stiu eu, niciodata nu a fost in Romania vreun control de acest gen (licenta) la o persoana privata.
Singurele controale au fost la firme si la citeva persoane care distribuiau filme pe net (adica sute/mii de filme prin DC++ parca, asta acum citiva ani).
Atit.
Deci, daca tu te impaci cu constiinta ta, poti sa folosesti acasa absolut orice sistem de operare vrei tu.

#24
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Posthenrique, on 20 august 2017 - 09:48, said:

Si cam cat face?
E vorba despre un laptop ibm de prin 2007 la care vreau sa instalez legal w 7.

Mersi.
De aici am cumparat si eu...http://www.marketonline.ro/sisteme-de-operare/microsoft-windows-professional-7-32-64bit-english-ggk-legalizare-pNiYwMjQ-l/poze

#25
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Post_-_, on 20 august 2017 - 12:40, said:

Doar ca "licentele" acestea nu pot fi utilizate legal.
Ca sa nu ma repet puteti citi raspunsul pe care l-am dat aici: https://forum.softpe.../#entry21186023
(Nu postati acolo, deoarece nu aveti voie!)
Te contrazic. Dupa instalarea si activarea licentelor digitale primite in runda a doua, am recontactat suportul Microsoft care mi-a confirmat ca licentele sunt valide. Cand iti intra suportul Microsoft remote pe PC, iti verifica amanuntit licenta + factura + plata. N-am niciun motiv sa cred ca licentele cumparate de mine nu pot fi utilizate legal(pentru ca sunt prea ieftine Posted Image ). Eu am cumparat de pe hrkgame via g2a(g2apay) via paysafe. Sunt companii serioase, chiar m-am uitat unde bag banii, si mie mi s-au parut suspect de ieftine. Totusi am facturi si dovezi de plata. Daca pe viitor s-ar dezactiva licentele, desi nu cred, am pe cine strange de gat.
Ei vand sute/mii de licente de jocuri pe zi, licentele Windows vandute de ei sunt mai ieftine decat multe jocuri, chiar nu vad de ce si-ar risca afacerea pentru cateva produse ieftine din magazinul lor. E ca si cum ai vinde ceasuri scumpe si ti-ai risca numele, contractele si intelegerile pentru ceasuri electronice de 1 euro bucata.

Edited by Getodacul, 20 August 2017 - 17:22.


#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tu nu ai nicio licenta. Cel mult ii poti pacali pe cei care nu stiu ce inseamna "proof of licence". Ai cumparat o cheie OEM asociata unei licente care nu iti apartine (presupund ca acea licenta mai este valida), iar transferul de licenta se face legal numai in anumite conditii speciale si numai daca tu indeplinesti anumite conditii. Factura (daca ai primit o factura) dovedeste doar ca ai cumparat acea cheie. Atat. Este ca si cum ai cumpara un bilet expirat si vanzatorul iti elibereaza o factura care dovedeste ca ai cumparat un bilet. Cu acel bilet poti sa pacalesti pe altii la randul tau sau sa il arunci. Pariez ca nici nu te-ai uitat pe link-ul pus de mine, altfel nu ai fi reiterat o discutie inutila.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Posthenrique, on 20 august 2017 - 14:34, said:

Exista cineva care a dat 800 lei ca sa aibe w7 pe laptopul de acasa pe care nu il verifica nimeni nimeni?

Ptr laptop nu, ptr ca atunci cand imi cumpar il cumpar cu tot cu licenta si windwos preisntalat. Nu ma costa aproape nimic in plus, chiar daca unele magazine la noi mai pun 1-200 de lei in plus la versiuena cu windwos fata de cea fara.
Ptr PC am dat un pic peste 700 de lei pe un 7 Home. Si ceva mai putin pe o licenta de 8 ptr alt PC. Evident pe toate am in prezent 10 prin activarea upgrade-ului cand exista oferta.
Mai am si licente vechi de XP  ( 300 si ceva de lei - oem OEM cand se putea vinde cu mouse ) si 98 - la asta nu mai stiu pretul... Plus licente de Office ( Home & Student ca-s mai ieftine), iar ultima cumparata - Corel Draw X8 acu o luna ce-i drept asta am luat-o de pe Amazon ( seller Amazon ) la super oferta - 56 lire licenta home ptr 3 PC-uri - la noi e aproape 600 de lei.

Daca nu-ti permiti, exista intotdeauna echivalente free - Linux.

Si ptr PC-ul ala cred ca Linux ar merge mult mai bine decat 7.

P.S. IBM veneau mereu cu windwos preinstalat - e foarte probabil sa ai o licenta si tu sa nu stii. Ia vezi mai bine de stickere pe spate.

#28
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Post_-_, on 20 august 2017 - 17:42, said:

Tu nu ai nicio licenta. Cel mult ii poti pacali pe cei care nu stiu ce inseamna "proof of licence". Ai cumparat o cheie OEM asociata unei licente care nu iti apartine (presupund ca acea licenta mai este valida), iar transferul de licenta se face legal numai in anumite conditii speciale si numai daca tu indeplinesti anumite conditii. Factura (daca ai primit o factura) dovedeste doar ca ai cumparat acea cheie. Atat. Este ca si cum ai cumpara un bilet expirat si vanzatorul iti elibereaza o factura care dovedeste ca ai cumparat un bilet. Cu acel bilet poti sa pacalesti pe altii la randul tau sau sa il arunci. Pariez ca nici nu te-ai uitat pe link-ul pus de mine, altfel nu ai fi reiterat o discutie inutila.
Chiar am citit. In pagina aia din linkul Microsoft scrie clar ca utilizatorii finali nu pot cumpara licente OEM, dar totusi Microsoft ofera licente OEM partenerilor pentru vanzarea la bucata. De la site-uri mari romanesti pana la site-uri mari internationale gen newegg, vand licente OEM utilizatorilor finali, nelegate de nicio configuratie, fara sa-i stranga Microsoft de oua ca incalca din start termenii licentei OEM. Suportul Microsoft, intrat prin remote control pentru verificari, nici macar nu comenteaza ca instalezi ca utilizator final Windows cu licenta OEM pe o configuratie cumparata inaintea licentei, cu SO gratuit(*unix) sau lipsa. Pentru astia mai saraci, las-o ma ca merge-asa!
Citind printre randuri, Microsoft se spala pe maini, oferind acces celor fara salarii de mii de euro la niste licente pentru care vrea sa ofere suport deloc sau limitat, pe motiv ca nu e cumparata licenta Windows pe aceeasi factura cu computerul.
Eu inteleg ca s-a mai discutat asta, dar asta e forumul, un loc de discutii, daca moderatorii indeamna utilizatorii sa gasesca informatiile in subiectele vechi sau pe net, omoara incet incet ideea de forum.

Edited by Getodacul, 20 August 2017 - 19:55.


#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostGetodacul, on 20 august 2017 - 19:54, said:

Eu inteleg ca s-a mai discutat asta, dar asta e forumul, un loc de discutii, daca moderatorii indeamna utilizatorii sa gasesca informatiile in subiectele vechi sau pe net, omoara incet incet ideea de forum.

Este subiect pinned pe aceasta tema aici: https://forum.softpe...nta-windows-10/
Subiectul o fi vechi, dar informatiile nu s-au schimbat si nici nu are rost sa fie repetate din moment ce se afla mereu la indemana, toate detaliile semnificative gasindu-se in primul post al topicului.
De asemenea, discutia din acest topic a tot fost reluata in topicul din link, doar ca acolo este vorba de singura versiune de Windows pe care Microsoft o mai comercializeaza (Windows 10). Pentru Windows 7 se aplica aceiasi termeni de licentiere.
Cine ii ignora o face pe propria raspundere.

#30
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Azi o rezolv si va zic cum a mers.

#31
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Am vorbit cu cornel de la 6 care avea o licenta in plus si mi a instalat w sapte asa cum am vrut. Leptonul deja e dat la soacra totul merge ca uns. M a costat un pachet de polmol mentolat.

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Felicitari si sa nu mai spui la nimeni ;)

#33
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
cine o intreaba pe soacra ce W are in laptop?
nimeni.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai initial o dadeai cu legalitatea! Asa cum ai rezolvat-o puteai face si tu fara acel pachet de tigari. Da' nu se inscrie in cerinta initiala.

Si chiar MS poate sa o intrebe, daca va avea vreodata chef, cat timp foloseste internetul.

#35
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Am crezut ca varianta cu 100 de lei era legala.
Am fost de acord cu varianta aia si chiar era sa platesc cu cardul.
DAR!
Am citit aici ca nu ar fi chiar legala si ca doar cea cu 800 de lei e legala (desi cineva spunea ca nu se mai fabrica W7 si ...).
Asa stand lucrurile am apelat la cunostiinte.

Adica nu cred ca sunt prostia planetei, daca ma intelegi. Si pe mine nu are cine sa ma intrebe, laptopul e la soacra si baga chat cu colegele de la scoala. Nu mai am nici o legatura cu nimic.

Problema s-a rezolvat iar lumea a aplaudat.

Edited by henrique, 21 August 2017 - 14:35.


#36
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
De ce ai mai incerca in 2017 sa cumperi windows 7, cand exista windows 10 si este de 100 de ori mai bun ca 7-le la toate capitolele ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate