Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Telefon ~550 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Salutari Posted Image
Telefonul il voi folosi doar pentru navigatul pe internet, capacitatea bateriei este destul de ok. Cel mai mult ma atrage design-ul... Ce parere avesti despre acest telefon ?
https://www.emag.ro/...d/pd/DQ16M7BBM/

Edited by diegodanny, 15 August 2017 - 21:55.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca s-a lanat azi umidigi crystal, daca vrei un telefon de design.
bine, pana ajunge la noi mai e.

#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
In banii aceia este destul de OK.Are camera foto decenta, 4G, procesor bunicel... cam face banii.

#4
mihai190

mihai190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.07.2013
La telefoanele astea de 500-600 de lei care incearca sa fie bune ai la fel de multe sanse sa-ti iei teapa ca pe olx.
Eu in locul tau as lua un LG second, daca tot il folosesti doar pentru ce ai zis.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 550 as cauta un j5 2016 sau un xiaomi

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdiegodanny, on 15 august 2017 - 21:50, said:

Salutari Posted Image
Telefonul il voi folosi doar pentru navigatul pe internet, capacitatea bateriei este destul de ok. Cel mai mult ma atrage design-ul... Ce parere avesti despre acest telefon ?
https://www.emag.ro/...d/pd/DQ16M7BBM/
Da-l drq de bluboo si ia-ti un Xiaomi Redmi 4A .

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
http://www.marketonl...ey-pNSM2NjIm-l/
+
http://www.marketonl...ri-pNSM0MTYm-l/

Edited by Baxon, 16 August 2017 - 00:26.


#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Vezi si https://www.pcgarage...-dual-sim-black

#9
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
O clona de S8 la 75 usd (300 lei) cu 3Gb ram, dual camera cu senzor sony, ce zici. totusi trebuie sa ai noroc sa-l nimeresti la 75 usd ca se dau doar 20 bucati pe zi pana pe data de 20 august.

[attachment=1924504:2017-08-16_050230.png]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WZTmA9w4zDY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kiario, 16 August 2017 - 04:07.


#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Probabil clonele astea vin si cu malware-ul de rigoare atasat pentru ca altfel nu are nimeni de ce sa le produca si sa le vanda in banii astia. E chestie de matematica. NU exista chestii "foarte ieftine" ci doar chestii mai ieftine cu un motiv. Intotdeauna exista unul. Posted Image

Nu as cumpara niciodata asa ceva. Nu poate nimeni fabrica si vinde la pret de retail un telefon cat de cat modern la un pret atat de mic.

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Initiator, daca conteaza pentru tine, iti spun asa. Am vrut si eu sa cumpar ceea ce spui tu acum ce vrei (cel din link).
Am trimis un mail cu doua intrebari la magazinul/firma care il vinde. Sper ca ai observat ca nu il vinde site-ul din link-ul tau.
Nici pana in ziua de azi, au trecut 3 luni de atunci, nu am primit niciun raspuns. Am renuntat.
Intre timp am cumparat altceva.

#12
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View PostMonitoxus, on 16 august 2017 - 08:04, said:

Probabil clonele astea vin si cu malware-ul de rigoare atasat pentru ca altfel nu are nimeni de ce sa le produca si sa le vanda in banii astia. E chestie de matematica. NU exista chestii "foarte ieftine" ci doar chestii mai ieftine cu un motiv. Intotdeauna exista unul. Posted Image

Nu as cumpara niciodata asa ceva. Nu poate nimeni fabrica si vinde la pret de retail un telefon cat de cat modern la un pret atat de mic.
Tu nu, altii da.

Trebuie sa existe si o piata a chestiilor mai accesibile pt oameni. Daca telefonul costa 100$-140$, costurile de productie sunt undeva la 40-60$ pt fiecare.

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nici nu am auzit de ''marca'' asta,si eu nu-mi cumpar un produs din asta no name,ce apar atat de multe,ca ciupercile dupa ploaie.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBaxon, on 15 august 2017 - 23:38, said:

Da-l drq de bluboo si ia-ti un Xiaomi Redmi 4A .

Redmi 4x,ca are bateria mult mai potenta.

View PostMonitoxus, on 16 august 2017 - 08:04, said:


Nu as cumpara niciodata asa ceva. Nu poate nimeni fabrica si vinde la pret de retail un telefon cat de cat modern la un pret atat de mic.

Tu ai impresia ca doar ce-i scump poate fi si de calitate?Sau mai bine zis vandabil?Ar fi interesant sa disecam putin costul de productie (daca l-am cunoaste) al unui S8,de exmplu,sa vedem unde incepe sau se termina normalitatea.

#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postdiegodanny, on 15 august 2017 - 21:50, said:

Salutari Posted Image
Telefonul il voi folosi doar pentru navigatul pe internet, capacitatea bateriei este destul de ok. Cel mai mult ma atrage design-ul... Ce parere avesti despre acest telefon ?
https://www.emag.ro/...d/pd/DQ16M7BBM/
Asa ca idee:
Allview P7 Pro:
4G Digi, Garantie, Poate si un update, 2GB RAM, piese de schimb in caz de avarie.   https://m.emag.ro/te...Q737BBM/  500 de lei rating bun!

Allview P8 Life  aceleasi avantaje, rating foarte bun!  500  https://m.emag.ro/te...3/pd/DX4YJ7BBM/

Daca vrei ceva mai serios uita-te la galaxy j3 2017 sau huawei p8 lite 2016.

Daca ai curaj poti risca sa iei ceva din china, xiaomi, meizu, zte. Dar daca l-ai spart sa-ti iei gandul de la el, gasesti foarte greu sa-l repari.

Parerea mea e sa eviti "blu-blu-urile" sau "cuboturile", nu cred ca merita! ;)

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postadisz, on 16 august 2017 - 10:49, said:

Tu ai impresia ca doar ce-i scump poate fi si de calitate?Sau mai bine zis vandabil?Ar fi interesant sa disecam putin costul de productie (daca l-am cunoaste) al unui S8,de exmplu,sa vedem unde incepe sau se termina normalitatea.
Pe langa costurile de productie, mai intervin si costurile pentru R&D si suportul software.

#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postadisz, on 16 august 2017 - 10:49, said:

Tu ai impresia ca doar ce-i scump poate fi si de calitate?Sau mai bine zis vandabil?Ar fi interesant sa disecam putin costul de productie (daca l-am cunoaste) al unui S8,de exmplu,sa vedem unde incepe sau se termina normalitatea.

Nu a spus nimeni asta. Nu fi demagog. Ideea e ca una e ieftin si alta petarda la un pret ireal. Un telefon smart ieftin e 2-3-400 usd nu 50.
Doar 10 secunde daca te gandesti la piese, mana de lucru, ambalare, tranposrt, vama, oameni de marketing/sales si realizezi instant ca un telefon uman nu are cum sa coste cateva sute de lei. daca e atat, inseamna componente fake de rasul lumii, baterii de 5000mah+ care te tin 4-6 ore, camere de 18 mpx care nu fac poze cat una de 5 mpx si tot asa, ecrane rebut etc etc.

Si apropo ca intrebai cat o fi un S8 pe bune, well, e 340 USD valoarea pieselor doar!!! La asta adaugati totul, mana de lucru, fabrica, transport, ambalare, retea de distributie + garantie, software etc etc. Si o sa vedeti ca pretul final nu e deloc incredibil de mare. Nu mai spun ca undeva, trebuie sa existe si un profit altfel nu ar mai exista produsele.

So, daca tu imi spui acum ca cineva poate face un telefon macar ok si sa il vanda apoi in Romania la mama naibii cu undeva pana in 100 usd pret final, well... valoarea pieselor fiind gunoaie poate e 10-20 usd ok si restul? Oameni, transport, vama, garantie?!!?, software?!?!? etc. Totul in sub 100 usd. Ok, luati voi petarde de astea. Niciun om intreg la cap nu ar trebui sa cumpere asa ceva.

Exista telefoane decente de la OnePlus, Huawei etc care au un pret eventual si cu reducere sub/pana in 1000 ron. La 2-3-400 Ron discutam de rebuturi. Da, merg ele cumva, dar tot rebuturi sunt plus riscul imens de a fi burdusite cu spyware/malware. Ala fiind... profitul Posted Image

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMonitoxus, on 16 august 2017 - 08:04, said:

Nu poate nimeni fabrica si vinde la pret de retail un telefon cat de cat modern la un pret atat de mic.
"Procesorul puternic MediaTek Quad-Core cu o frecventa de 1.3 GHz dispune de" .... un pret mult mai mic fata de un procesor Snapdragon.
Oricum utilizatorul de rand habar nu are ce procesor are telefonul sau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate