Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Telefon ~550 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mihai190

mihai190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.07.2013
Cum spumea cineva mai sus, J5 2016 nou de la bijnitari si esti aranjat pentru 2-3 ani.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postheinz, on 16 august 2017 - 10:57, said:

Parerea mea e sa eviti "blu-blu-urile" sau "cuboturile", nu cred ca merita! Posted Image
Ei bine, tocmai cubot s550 i-am luat fiului meu. (13 ani)
Am plecat de la ideea ca oricum il va face praf rapid si macar sa nu-mi para rau de bani.
Al naibii telefon daca vrea sa se strice.
Rezista eroic!

#21
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
"inseamna componente fake de rasul lumii, baterii de 5000mah+ care te tin 4-6 ore, camere de 18 mpx care nu fac poze cat una de 5 mpx si tot asa, ecrane rebut etc etc."
Nu sunt fake nici rebuturi, componentele sunt produse de companii precum Samsung, Shony , Sharp, MediaTek etc. Eu l-am ales doar pentru ca imi place cum arata, il voi folosi pana imi cumpar altul ( aproape 1 an ).
Telefonul arata destul de bine, este foarte bine construit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3ThKnTSaZ58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w6SvAfvKCc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 16 August 2017 - 11:51.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Aveti dreptate cu totii.
Da' va spun io' ce-as face daca-mi trebuie telefon:decat sa-mi cumpar un Samsung,Moto,HTC,etc. facut in China mai bine-mi cumpar o marca chinezeasca facuta-n China.
Spre exemplu,am mai mentionat acest lucru,i-am cumparat sotiei un Redmi 4x.A dracului de chinezarie,are baterie de 4100 si tine lejer 48 de ore.Bun,acum nici sotia nu joaca Assassin's Creed pe telefon,de fapt nu joaca nimic.
Si nici rahatu' ala de camera nu face poze cu nimic mai proaste decat alea cu staif.Asta o zic detinatorii de telefoane cu staif care au vazut pozele,nu eu.
Nu pierde semnal,nu se intrerupe convorbirea,arata senzational (asa zic cel putin detinatorii de telefoane cu staif),se aude perfect,etc.
Altceva?
Fiecare dupa vointa,putirinta,portofel si emancipare.

ps.
Din pacate vremurile in care pretul oglindea calitatea a trecut demult,de foarte demult.Acum pretul este facut in asa fel incat sa oglindeasca in primul rand snobismul,ego-ul.Si asta-i valabil la toate produsele,nu doar la telefoane.

#23
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postdiegodanny, on 16 august 2017 - 11:51, said:

Nu sunt fake nici rebuturi, componentele sunt produse de companii precum Samsung, Shony , Sharp, MediaTek etc. Eu l-am ales doar pentru ca imi place cum arata, il voi folosi pana imi cumpar altul ( aproape 1 an ).

Fecare foloseste ce vrea. All ok. Dar pt corectitudinea informatiilor vehiculate, SUNT rebuturi.

Sa luam drept exemplu o linie de productie de display-uri Amoled Samsung. Cum merge treaba acolo? Pai cam asa. Se fac foile cu display-uri, dupa care sunt testate si indeplinesc cerintele intr-o oarecare masura. Unele sunt 80% perfecte, altele 70%, 50% u get it. Ce se intampla cu ele? Alea "premium" same display dar cele mai de calitate merg la aia care platesc mult, alea ok la S8 :), alea mai putin ok la producatori mai mici, alea proaste la cei mai mici, alea super proaste la "gunoi". De unde ajung in telefoane super low end... Asa se explica si de ce intotdeauna Note are un display substantial mai bun ca seria S. Nu ca nu ar putea sa puna si pe S dar ar costa si mai mult S-ul. E doar matematica.

Asta e valabila si la Intel, AMD u name it. Iei un CPU mai cheap, dar de multe ori e unul mai scump mai putin reusit care duce o anumita frecventa si aia e, e mai ieftin. De unde si faza ca alea cele mai bune sunt cele mai scumpe. Sunt mai rare pe linia de productie :) Cu cat mai rare, cu atat de mai scumpe. Ok, evident, intotdeauna exista si factorul wow, noutate etc pt care platesti deasemenea.

Dar nu, nu platesti "doar marca" atunci cand iei un produs scump. E posibil sa fie si tepari dar, in general, platesti si ceea ce primesti. Stiu ca nu suna cool dar asta e adevarul.

Asta nu inseamna ca unii nu pot folosi telefoane de 400 de lei. Pot. Dar nu va amagiti ca sunt si bune sau macar comparabile cu alea mai scumpe. Nope. Posted Image

View Postadisz, on 16 august 2017 - 12:50, said:

Din pacate vremurile in care pretul oglindea calitatea a trecut demult,de foarte demult.Acum pretul este facut in asa fel incat sa oglindeasca in primul rand snobismul,ego-ul.Si asta-i valabil la toate produsele,nu doar la telefoane.

Te inteleg perfect. Pana sa conduc F12 si Ferrari FF ii consideram niste javre care pacalesc fraierii. Dupa ce le conduci insa, well, ... Sa zicem ca acum sunt fan Ferrari chiar daca nu o sa-mi permit niciodata asa ceva Posted Image

#24
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Redmi 4x recomand si eu. Tot il laud in stanga si dreapta de cand l-am luat in mai. E ~600 RON pe PC GARAGE dar isi merita toti banii. Bateria este mai mare decat 90% din telefoanele de pe piata (4100mAh). Cel la 600 RON are 2 GB de RAM si 16 GB interni. Eu il folosesc zilnic destul de intensiv (permanent deschis 4G, GPS si WI-FI) si ma tine mereu cel putin pana seara tarziu. Se misca foarte ok in toate situatiile (multe aplicatii in fundal, jocuri etc) si arata foarte placut. Acelasi buget aveam si eu si asta e cea mai buna varianta gasita.

Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate