Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Amenda pentru rovigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsamebo, on 11 august 2017 - 21:23, said:

Ce raspuns?
Pe siteul oficial iata ce spune CNAIR la 5:

5. Am primit mai multe procese verbale de contraventie, emise pentru acelasi vehicul, dar cu date de savarsire a contraventiilor diferite. Trebuie ca la fiecare proces verbal sa platesc amenda?
DA
Am scris eu cu rosu mai sus.
Poate intelegi.

#20
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc dd raspunsuri. O sa am grija sa nu mai uit de rovigneta pe viitor.

#21
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Sunt si eu in aceasta situatie: am plecat pe 12 aug din oras, pe drum mi-am dat seama ca mi-a expirat rovigneta de cateva zile (perioada in care nu am iesit din oras), am oprit la prima benzinarie si am achitat-o. Posibil sa fi fost observata de camere lipsa rovignetei, dar daca am achizitionat-o in aceeasi zi, la o ora sa zicem, de cand am plecat la drum, sunt pasibila de amenda?

#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Da! Rovigneta este valabila doar din momentul in care ai cumparat-o.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai trecut cu masina prin dreptul unei astfel de camere, vei primi amenda. (in vreo 6 luni)
Attached File  Lista-cu-amplasarea-camerelor-video-fixe-pentru-controlul-rovinietei.pdf   293.29K   28 downloads

View PostDannyMC, on 17 august 2017 - 09:19, said:

Da! Rovigneta este valabila doar din momentul in care ai cumparat-o.
Sau de la ora 00.00 a unei zile ce urmeaza. (cand o cumperi anticipat).

#24
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Cum adica "Posibil sa fi fost observata de camere lipsa rovignetei"?  Nu ai iesit printr-un loc unde sunt amplasate camerele fixe? Sau doar ti-e teama ca ai fost surprins de o posibila camera mobila?
Parerile sunt impartite. Unii spun ca daca platesti in aceeasi zi nu iei amenda, altii spun ca amenda vine oricum.
Daca te iei strict dupa lege, rovigneta este valabila din clipa in care o platesti. Pe bonul de la benzinarie ai data si ora platii. Daca ai platit dupa ce ai fost surprins chiar si la cateva minute, teoretic esti bun de plata. Asta pe de o parte. Pe cealalta parte unii sustin ca centralizarea datelor de la camerele de supraveghere si emiterea amenzilor se face doar o data la 24 ore si atunci poate aparea ca fiind platita. Care este realitatea, nu stiu sa-ti spun, oricum vei afla raspunsul la intrebarea ta in cateva luni.
In cel mai rau caz, adica daca-ti vine amenda, o poti contesta la tribunal unde poti aduce in apararea ta ca ai fost de buna credinta si ai platit-o imediat ce ti-ai adus aminte, fiind doar o negljjenta. Aici depinde doar de judecator. Sunt persoane care spun ca au avut castig de cauza cu acest argument.

Edited by gabrieln2016, 17 August 2017 - 09:47.


#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postdorin_2k, on 17 august 2017 - 09:22, said:

Daca ai trecut cu masina prin dreptul unei astfel de camere, vei primi amenda. (in vreo 6 luni)
Attachment Lista-cu-amplasarea-camerelor-video-fixe-pentru-controlul-rovinietei.pdf
Esti sigur ca alea sunt toate?
E atat de usor sa le eviti... ocolesti putin, dar macar eviti sa platesti 100 lei, pentru unii "merita" :D

Eu am vreo cateva cumparate degeaba, nu cred ca am trecut prin fata niciunei camere, desi am frecventat unele din judetele alea, dar nu m-am nimerit sa o iau prin comuna in care e amplasata camera :D

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgabrieln2016, on 17 august 2017 - 09:46, said:

Daca te iei strict dupa lege, rovigneta este valabila din clipa in care o platesti.
Eu o cumpar anticipat cu o luna.
Sunt 2 cazuri.
O cumperi cu valabilitate din momentul platii sau o cumperi cu valabilitate cu o data ulterioara.
De la benzinarie doar cu 7 zile avans o pot elibera acum
Online o iei si cu o luna avans. Astfel nu risc pt 125 lei sa primesc amenda. Si am o camera de rovinieta la 25 km de mine.
Attached File  rovinieta.png   25.55K   12 downloads

View Postsamebo, on 17 august 2017 - 09:52, said:

Esti sigur ca alea sunt toate?
Mai sunt cateva mobile in masini galbene. (cred ca sunt Fiat-uri).
Insa sunt anuntate pe CB.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
acum cateva luni noi am luat pe o saptamana si duduia de la casa din benzinarie ne-a intrebat de cand sa fie valabila, am cerut sa fie valabila incepand cu ziua urmatoare iar noi aveam nevoie de ea peste 2zile

#28
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Da, am gasit si eu aceasta lista, daca e corecta nu am trecut prin dreptul vreunei camere. Am mers fara vigneta intre Craiova si Filiasi, acolo mi-am dat seama si am cumparat-o.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
se pare totusi ca am luat-o cu valabilitate din data si momentul cumpararii.
Attached File  IMG_20170818_153334.jpg   56.84K   22 downloads

Edited by arg, 18 August 2017 - 14:43.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Poate ai circulat si pe 8.06 si vei scrie aici peste vreo 3 luni. Ai semnat inainte sa primesti rovinieta.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am fost aici:
IMG-20170606-WA0059.jpg
am facut un singur drum.

#32
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Am platit pentru cineva rovinieta pe saitul CNAIR si i-am printat dovada si facura; in mai vine si prin posta?!

#33
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Buna seara,

Am primit in posta amenda pentru neplata rovignetei.Aceasta a fost platita cu 3 ore inainte sa fiu surprins de camera de control,prin sms.Plata a fost confirmata.

Intrebarea este: de unde scot eu acuma dovada rovignetei cu toate detaliile:data ,ora inceput,sfarsit ,etc,  pentru a putea face contestatie.Pe factura de telefon nu apar aceste date.

Va multumesc.

#34
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Cred că de pe saitul CNAIR poți.

#35
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca am trecut de 2 ori prin fata camerelor de pe A2, sambata si apoi duminica, uitand ca mi-a expirat rovigneta, iau 2 amenzi sau doar una, ca vad ca aici sunt afirmatii contradictorii oarecum. A trecut cineva prin asa ceva?

#36
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Am luat o amenda pentru rovinieta la sfarsitul lui aprilie.
Mi-a venit amenda pe 8 august.

De pe 8 august si pana acum nu am platit rovinieta. O sa mai imi vina inca una?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate