Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Amenda pentru rovigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am primit saptamana asta o amenda de 250 de ron pentru ca am trecut pe un drum si era camera fixa de verificat rovignete.  Am trecut in aprilie pe acolo, au constatat in iulie si a ajuns amenda in august, prin posta.
Stiam ca am platit rovigneta, ca de obicei le platesc pe toate in ianuarie a anului, pe tot anul. Am verificat si ce sa vad, rovigneta nu mai era valabila din aprilie, cum au scris in procesul verbal ! Deci, e pe meritate.
Acum, partea foarte aiurea .....
De atunci si pana acuma, am mai fost pe drumul ala de zeci de ori ! O sa inceapa sa imi vina amenzi de fiecare data ????
In iunie am fost la mare dus-intors, in Romania, in iulie, inca iar la mare la noi si la sfarsitul lui iulie am plecat din tara cu tot cu masina in concediu. In august, m-am apucat de munca si au venit amenzile. Am mers cam 5.000 de km prin Romania doar in iunie si iulie.  Nici nu mai stiu pe unde si cat am mers lunile trecute.

Ce e de facut acum ? Recunosc, din neatentie, nu am fost cu actele actualizate, dar un drum dus-intors pana la mare, daca am prins 10 camere/zi = 2.500 ron amenda ? Si cu celelalte calatorii .... pai, cred ca tebuie sa vand masina sa platesc amenzile acuma.

1 amenda platita pe luna nu imi ofera macar un bonus de 1 luna sa nu mai iau alta amenda pentru acelasi lucru ? O perioada de gratie ceva ?
Chiar e o situatie ciudata. Cred ca o sa vina postasul cu un sac de amenzi.....

Este proces verbal de constatare a contraventiei pvcc de ca CNIDR.

PS: Mai astept o amenda ca sm uitata sa platesc podul la Cernavoda in 24h ....

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Doar o amenda pt rovinieta vei plati.
Si una pt pod Fetesti.

Am primit eu raspuns oficial de la ei
https://forum.softpe...6#entry17650211

Quote

Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.

Edited by dorin_2k, 11 August 2017 - 20:20.


#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

 lopi, on 11 august 2017 - 20:12, said:

O sa inceapa sa imi vina amenzi de fiecare data ????
Nu! Vezi aici!

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, o sa iti mai vina, mai ales ca estimezi ca ai facut 5000km, deci e clar ca ai trecut prin raza mai multor camere.
In principiu iti vor da cate una pe luna, deci urmeaza sa mai vina mai, iunie, iulie si august, deci inca 4 amenzi de plata :D

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Vezi aici: https://forum.softpe...ideo-rovinieta/ cum sa te feresti de aceste camere abuzive.

Edited by Erwin_Rommel, 11 August 2017 - 20:25.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
de ce abuzive? Nu ai platit, ai amenda. E simplu. Abuziv consider ca e faptul ca-ti vine acasa o amenda desi masina ta e vanduta din secolul trecut si scoasa de la primarie.

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca e vanduta sa fie scoasa si din circulatie de pe numele tau. Daca ti-a placut ca ai incasat mai multi bani pe ea cu conditia sa o utilizeze inregistrata pe numele tau o meriti...

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
gresesti. De fapt aberezi. Din 1980 au trecut multi ani, s-au schimbat multe. Fa un update al informatiilor.
Ca vanzator nu ai cum sa o scoti de pe numele tau. Dupa ce masina a plecat de la tine, nu mai detii nici un control. Ai doar obligatia de mentiune in talon "instrainat catre" + actele aferente, o scoti de la impozit si cam asta e. Noul proprietar, daca nu-l opreste politia, poate umbla asa 20 de ani iar tie iti vin amenzi pentru rovinieta.
Ar mai fi varianta cu mentiunea in baza de date de la inmatriculari ca amasina a fost vanduta, insa nu e sigur ca nu-ti vin amenzi chiar si asa. Pana cand noul proprietar nu catadicseste sa o transcrie, tu nu ai altceva de facut decat sa stai. Masina vesnic va ramane in acte pe numele tau.
Ar mai fi varianta instantei, dar asta deja e o alta discutie.

Edited by dan1980_25, 11 August 2017 - 20:47.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001

 samebo, on 11 august 2017 - 20:23, said:

Da, o sa iti mai vina, mai ales ca estimezi ca ai facut 5000km, deci e clar ca ai trecut prin raza mai multor camere.
In principiu iti vor da cate una pe luna, deci urmeaza sa mai vina mai, iunie, iulie si august, deci inca 4 amenzi de plata Posted Image
Fals. Nu stii nimic.
Vezi raspunsul oficial de la CNAIR

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce raspuns?
Pe siteul oficial iata ce spune CNAIR la 5:

5. Am primit mai multe procese verbale de contraventie, emise pentru acelasi vehicul, dar cu date de savarsire a contraventiilor diferite. Trebuie ca la fiecare proces verbal sa platesc amenda?
DA

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 Erwin_Rommel, on 11 august 2017 - 20:23, said:

Vezi aici: https://forum.softpe...ideo-rovinieta/ cum sa te feresti de aceste camere abuzive.
abuziv e sa nu platerti rovineta in timp ce eu o platesc.

#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 fqx, on 11 august 2017 - 21:30, said:

abuziv e sa nu platerti rovineta in timp ce eu o platesc.
Abuziv e s-o faci pe militianu' cand drumurile din tara sunt jale.

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Abuziva e rovineta , da voi , taceti si o platiti .

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Unde sunt jale? In satele izolate?
Ca in rest, DN-urile si chiar si DJ-urile sunt ok. Problemele apar in zonele unde nu se justifica sa bagi milioane de euro in asfalt (DC, DL, DF) ca nu trece nici naiba pe ele (exceptand unii care au fantezii cu pensiuni in sate de 2 lei) sau trec mai mult utilaje si tiruri cu productia pamantului, de la grau la lemne si oricum ajung praf destul de rapid de la tonele carate cu ele.

 Erwin_Rommel, on 11 august 2017 - 21:39, said:

Abuziv e s-o faci pe militianu' cand drumurile din tara sunt jale.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 samebo, on 11 august 2017 - 21:47, said:

Ca in rest, DN-urile si chiar si DJ-urile sunt ok.
nu prea ai umblat prin tara. Fa un update prin Maramures, si Moldova apoi mai vorbim

Edited by dan1980_25, 11 August 2017 - 21:51.


#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am umblat destul, doar ca nu in zone izolate, ci intre orase, nu ma aventurez prin sate izolate la care se ajunge pe DC/DL/DF care in mod logic e neasfaltat.

Or mai fi mici portiuni cu mici probleme, dar nu atat de mari problemele incat sa pot spune ca sunt drumurile praf/jale

Edited by samebo, 11 August 2017 - 21:53.


#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
eu vorbeam de DN si DJ.
e exemplu DN 26 Galati- Murgeni.
Alt exemplu DN 73C, praf si pulbere.
E79 Oradea- Deva...mare parte din el e varza

Edited by dan1980_25, 11 August 2017 - 21:59.


#18
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Cazul meu este particularizat. Imi iau rovigneta pe o saptamana atunci cand depasesc centura Bucurestiului. De fiecare data cand o fac - bine, nu prea des, iau rovigneta prin SMS. Vine plata pe factura de telefon pe care o achit prin internet banking. Ideea este ca STIU ca nu am rovigneta in mod uzual si o achizitionez  cand am nevoie.
Repet, cazul meu poate fi unul singular si nu se aplica celor care au frecvent drumuri in tara.
In acest mod nu am amenzi de genul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate