Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Apollo Residence Faza 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Eu zic să urmezi calea firească adică să apelezi agenții de vânzări și dacă te hotărăști te vei întâlni și cu dezvoltatorul la notariat.

#20
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007

View Postowl1960, on 18 septembrie 2017 - 18:51, said:

Eu zic să urmezi calea firească adică să apelezi agenții de vânzări și dacă te hotărăști te vei întâlni și cu dezvoltatorul la notariat.

Noi ne-am întâlnit cu părinții dezvoltatorului. Ei știu mai bine de ce procedează așa. Posted Image

Legat de agenții de la Sud rezidențial, eu am avut parte de ''managerul de proiect'' pentru Apollo. Nu știu dacă toți agenții sunt la fel, dar aș putea spune de dl. ''manager'' nu se obosește să spună foarte des adevărul.

Edited by RV1923, 18 September 2017 - 23:10.


#21
Eduard88

Eduard88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2017
Buna seara,
Am semnat Promisiunea de Vanzare-Cumparare pt un Ap cu 3 camere (Mansardat) din blocul 3. Apartamentul 27 de pe site.
Este cineva pe aici din fazele 1-2 care locuieste la ultimul etaj sa-mi ofere mai multe detalii cu privire la temperaturi (mai ales pe timp de vara) respectiv la zgomotul produs de ploaie?
Multumesc anticipat,
Eduard

#22
123999

123999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.09.2008
Salutare tuturor,

Am citit pe forumul de la Apollo 2 ca trebuie un pic de atentie in faza de constructie/finisaje, ca trebuie sa te tii de muncitori ca sa faca treaba bine.
Ce parere aveti, la ce se refera? - vizite periodice pe santier ca sa arati ca esti interesat de soarta apartamentului pe care l-ai rezervat sau niste actiuni mai energice?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Edited by 123999, 26 March 2018 - 08:18.


#23
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Păi te cheamă ei o dată înainte să facă zidurile interioare că poate vrei altă împărțire față de cum e în proiect.
După asta te mai cheamă o dată să spui ce uși ce gresie și ce faianță vrei să pună.
Tot la vizita asta spui unde să pună chiuvete căzi scaune de wc-uri prize și întrerupătoare.
În rest dacă chiar îți pasă te mai duci de câte ori vrei tu.
Stai liniștit că nu trebuie să te ții după muncitori că au grijă șefii lor să nu fie nevoie să facă vreo lucrare de două ori.
Mă uitam la primele două blocuri construite și am văzut că sunt făcute ca la carte.

#24
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Stie cineva la ce bloc s-a ajuns?

#25
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Lucreaza tot la primele doua. Nu au inceput blocul 3.

#26
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Am vazut ca s-au inceput lucrarile la blocurile 3 si 4 si am auzit ca totul e dat (inclusiv blocurile 5 si 6)

#27
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postvlbarbulescu, on 25 mai 2018 - 01:00, said:

Am vazut ca s-au inceput lucrarile la blocurile 3 si 4 si am auzit ca totul e dat (inclusiv blocurile 5 si 6)
Păi de ce trebuie să auzi?
Du-te la agentul de vânzări și spune-i că vrei să cumperi un apartament în blocul 3.
Chiar te rugăm să ne spui ce răspuns primești!
În Apollo faza 2 s-au vândut 9 blocuri în două săptămâni.
Adică azi ai plătit taxa de rezervare și peste doi ani te-ai mutat în casă nouă.
Știu un individ care a așteptat casa doi ani s-a mutat în ea la blocul 9 a mobilat-o ca în povești și după un an a închiriat-o la o familie de rromi cu copii mici.
Chiar să fie afacerea secolului să închiriezi apartament nou în bloc nou complet mobilat cu mobilă de să stea pisica în coadă și să crezi că chiria v-a plăti rata până la ultima rată?

#28
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Am intrebat si asa este - e totul dat - mai sunt doar niste ap cu 3 cam in blocul 6
Partea cu inchriatul la "rromi"  tine ori de nebunie ori de ideologie...

#29
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Din ce citesc pe forumuri dezvoltatorii apollo sunt f ok (la pret, la finisaje etc.)
A avut cineva probleme cu ei?

#30
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Poze cu 1 si 2 (in spate se observa ca se construiesc 3 si 4)

Ar fi interesant daca cineva ar stii detalii gen calitatea otelului, betonului, rezistenta seismica etc :)

Attached Files



#31
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Sunt obligati sa respecte normativul P100 din 2013 in proiectare
In cartea tehnica a imobilului care se va preda asociatiei de proprietari vor fi scrise toate detaliile
Betonul pentru structuri de blocuri este B350 iar numarul de fire de otel si diametrul lor poti vedea la fata locului
Blocurile lui Ceausescu au fost facute cu B200 ca asta se gasea in secolul trecut (pt comparatie) dar pt cutremure cel mai mult conteaza fierul din beton
Cam atat ca sa nu divagam

#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Majoritatea blocurilor noi au fier beton de prin Turcia sau Grecia, inferior celui romanesc.
Sa speram ca macar blocurile noi sa reziste la un cutremur ca in 77, ca blocurile comuniste sunt facute șvaițer.

#33
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Mersi mult pt. informatii. Sa fiu sincer ma depasesc standardele astea :-s
Dupa "ochi" arata bine otelul folosit (sau numarul tijelor)?

Attached Files



#34
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Nu dupa "ochi" trebuie sa te uiti, ci in Cartea Tehnica.

#35
vlbarbulescu

vlbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.12.2009
Pai evident dar am eu "Cartea Tehnica" la indemana acum?

#36
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Pai inainte sa semnez orice contract de vanzare-cumparare, dezvoltatorul e obligat sa iti arate Cartea Tehnica.
Ca sa stii exact ce cumperi. Daca nu o ai,o ceri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate