Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie auto (Fabia vs Logan)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017
Alegere intre skoda Fabia 1 hatchback (1.4 mpi) 2003 vs un Logan cu motor (1.4/1.6) 2005-2008.
km max 15.000/an (90% Bucuresti) . buget maxim 2000 e.
Ca si experienta,pareri,etc care credeti ca e mai confortabila si mai fiabila ?
Intretinerea este mai scumpa la skoda avand in vedere anul sau este la fel de ieftina ca la logan?
Avand in vedere pretul scazut pentru achizitie conteaza mai mult anul de fabricatie sau doar sa fie bine intretinuta?
Este mai confortabila skoda fabia decat un logan? merita mai mult? Am auzit cum ca ar fi ceva probleme la partea electrica la fabia prima generatie..acum nu stiu ce sa zic,sunt indecis.
Multumesc

Edited by Wizkhalilff, 11 August 2017 - 12:45.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Confortabila sau nu depinde si de starea tehnica si nr de km ( de pe o roata ) . Loganul 1 nu prea e comod la condus insa are spatiu mai mare . Uita-te si la alte marci/modele ca la banii astia as zice sa iei ceva de 1000 euro si sa bagi tu piese de 1000 euro ca sa nu ai treaba urmatorii 2-4 ani .
La 90% Buc o sa te omoare consumul la modelele pe care e ai in vizor .

Edited by Baxon, 11 August 2017 - 12:59.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am facut scoala de soferi pe un Logan din 2005/2006, nu era prea confortabil.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
La testele de siguranta EuroNCAP cum sta Fabia ? De Logan stiu sigur ca sta prost ....    Eu zic sa iei mai ales asta in calcul. E vorba de viata ta pana la urma. Nemaivorbind daca ai familie, copii, etc....

Poate ai putea lua in calcul si un Seat Cordoba. Acum depinde ce tip de design iti este pe plac.

#5
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017
Vreau ceva pe benzina si mic,de oras,n am nevoie de foarte mult spatiu..Recomandati mi ceva mic care se intretine usor si cu care pot sa mi fac treaba prin oras.Daca are 4 roti,aer conditionat airbag si nu are caroseria mancata de rugina sunt cel mai fericit..ca s km,cati ar trebuii sa ma uit sa aibe  maxim ca sa nu mi faca probleme foarte mari ? Si ca an ?
Imi place seat ibiza cum arata,stiu ca are acelasi motor de pe fabia/polo si sunt cam 90 % la fel dar nu stiu de intretinere,ce motor merita si restul..

Edited by Wizkhalilff, 11 August 2017 - 13:15.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sunt foarte curios cati din utilizatorii acestui forum a studiat in amanuntime rezultatele si concluziile celor de la EuroNCAP inainte de a-si achizitiona masina.

ps.
Mai ales ca alea nemtesti nu sunt intotdeauna chiar pe primele locuri.Depinde de cursul valutar Posted Image

 Bogotta, on 11 august 2017 - 13:06, said:

La testele de siguranta EuroNCAP cum sta Fabia ? De Logan stiu sigur ca sta prost .... Eu zic sa iei mai ales asta in calcul. E vorba de viata ta pana la urma. Nemaivorbind daca ai familie, copii, etc....

Poate ai putea lua in calcul si un Seat Cordoba. Acum depinde ce tip de design iti este pe plac.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand iei masina de 2000euro nu se mai pune problema cate stele avea acum 15 ani pe la testele de siguranta.

O alegi pe cea care iti place si e in stare tehnica cea mai buna. Pt bucuresti e mai indicata o masina de clasa mica decat un Logan care e mai mare si o sa fie mai prost cu gasirea unui loc de parcare, etc.
Daca alegi Fabia pe benzina vezi sa fie motorizarea de 75cp neaparat (cea de 101cp consuma mult ulei, cele de 60-68cp sunt cehesti, iar 1.2htp consuma mult si e un motor prost).

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Wizkhalilff, on 11 august 2017 - 13:10, said:

Vreau ceva pe benzina si mic,de oras,n am nevoie de foarte mult spatiu..Recomandati mi ceva mic care se intretine usor si cu care pot sa mi fac treaba prin oras.Daca are 4 roti,aer conditionat airbag si nu are caroseria mancata de rugina sunt cel mai fericit..ca s km,cati ar trebuii sa ma uit sa aibe  maxim ca sa nu mi faca probleme foarte mari ? Si ca an ?
Imi place seat ibiza cum arata,stiu ca are acelasi motor de pe fabia/polo si sunt cam 90 % la fel dar nu stiu de intretinere,ce motor merita si restul..
Pentru asta iti recomand un Audi A2. Aluminiu total.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
castigatoare cred ca e masina cu AC..

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
LA ANII AIA MAI BINE CAUTI PANA GASEsti o masina buna, indiferent de marca. alea de pe lista, polo, corsa, etc.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
la 2000e nu se atinge de a2 ,)

Tripleta scrie pe tine.
107/C1/Aygo.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Wizkhalilff, on 11 august 2017 - 13:10, said:

Vreau ceva pe benzina si mic,de oras,n am nevoie de foarte mult spatiu..Recomandati mi ceva mic care se intretine usor si cu care pot sa mi fac treaba prin oras.Daca are 4 roti,aer conditionat airbag si nu are caroseria mancata de rugina sunt cel mai fericit..ca s km,cati ar trebuii sa ma uit sa aibe  maxim ca sa nu mi faca probleme foarte mari ? Si ca an ?
Imi place seat ibiza cum arata,stiu ca are acelasi motor de pe fabia/polo si sunt cam 90 % la fel dar nu stiu de intretinere,ce motor merita si restul..
Asa la o simpla cautare , mergi si vezi , daca mai ai de bagat ceva in ea nu cred ca depasesti 500 euro( dar schimbi tot de la suspensie directie , distributie , revizie + manopera ) si va fi o caruta numa buna : https://www.olx.ro/o...html#12048474af
Iti zic asta ca am luat si eu una din plictis dar is multumit de consum si locuri de parcare .

Edited by Baxon, 11 August 2017 - 15:10.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca vrei consum nesimtit de mic + fiabilitate, mergi pe Daihatsu Cuore (dupa 2005). Le gasesti la preturi bune.
Sau cum s-a zis mai sus C1/Aygo/107.

Seat Ibiza/Polo/Fabia sunt aceeasi masina, difera designul, intretinerea e ieftina, sunt cel mai ieftin de intretinut din grupul vag, deoarece sunt clasa mica, au suspensii fara brate, etc. In rest la sh depinde de noroc cel mai mult.

Edited by TruculMagic, 11 August 2017 - 15:51.


#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 Baxon, on 11 august 2017 - 15:09, said:

Asa la o simpla cautare , mergi si vezi , daca mai ai de bagat ceva in ea nu cred ca depasesti 500 euro
Saxo, nu sunt chiar un monument de fiabilitate ,)

#15
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Oare ce e mai confortabil o masina de 14 ani sau una de 9 ani? La 2mii de euro mai pui 100 si iti pui alte scaune si ai rezolvat problema confortului in timp ce stai ore in sir la semafor!

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si cu pozitia volanului , fixa , ce faci ? La Logan ma refer . Pui 2 perne sub buci sa sa poti apuca volanul cu ambele maini ?

#17
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Daca ai sub 140 cm nu ai ce cauta la volan!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate